Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 08 Μαρ 2022, 16:40

Να ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο. Την μεγάλη ερυθρά κηλίδα του Δία με ποιο τηλεσκόπιο μπορώ να τη δω; Πόσα πρέπει να δώσω;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 08 Μαρ 2022, 17:06

Για γυμνό μάτι 8ρι και πάλι δύσκολο, θα πρέπει να είναι πολύ καλές οι συνθήκες και καλό προσοφθαλμιο εκτός κι αν γίνει φωτογράφηση οπότε μετά με ειδική τεχνική μπορεί να καθαρίσει η εικόνα.
Με το δικό μου 5ρι κατοπτρικο, η εικόνα του Κρόνου που φαίνεται καλύτερα, είναι κάπως έτσι:
Edit Δες εδώ παραδείγματα πλανητών
http://www.weasner.com/etx/guests/2005/ ... nets2.html

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 08 Μαρ 2022, 17:09

Japetus έγραψε:
08 Μαρ 2022, 17:06
Για γυμνό μάτι 8ρι και πάλι δύσκολο, θα πρέπει να είναι πολύ καλές οι συνθήκες και καλό προσοφθαλμιο εκτός κι αν γίνει φωτογράφηση οπότε μετά με ειδική τεχνική μπορεί να καθαρίσει η εικόνα.
Με το δικό μου 5ρι κατοπτρικο, η εικόνα του Κρόνου που φαίνεται καλύτερα, είναι κάπως έτσι:
Εικόνα
Αυτή είναι μια πολύ καλή εικόνα του Κρόνου αλλά την μεγάλη ερυθρά κηλίδα δεν την βλέπεις, οκ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Μαρ 2022, 17:15

Gherschaagk έγραψε:
08 Μαρ 2022, 17:09
Japetus έγραψε:
08 Μαρ 2022, 17:06
Για γυμνό μάτι 8ρι και πάλι δύσκολο, θα πρέπει να είναι πολύ καλές οι συνθήκες και καλό προσοφθαλμιο εκτός κι αν γίνει φωτογράφηση οπότε μετά με ειδική τεχνική μπορεί να καθαρίσει η εικόνα.
Με το δικό μου 5ρι κατοπτρικο, η εικόνα του Κρόνου που φαίνεται καλύτερα, είναι κάπως έτσι:
Εικόνα
Αυτή είναι μια πολύ καλή εικόνα του Κρόνου αλλά την μεγάλη ερυθρά κηλίδα δεν την βλέπεις, οκ.
Είναι στον Δία.

Αλλά και πάλι είναι πολύ δύσκολο να τη δεις.

Όταν λέμε "καλές συνθήκες" εννοούμε να μην έχει υγρασια, σκόνη, να μη φυσσάνε άνεμοι ούτε χαμηλά στο έδαφος ούτε ψηλά στην ατμόσφαιρα, να μην έκανε πολλή ζέστη τη μέρα που σημαίνει ότι αποθερμαίνεται το πάτωμα τη νύχτα και "βράζει" ο αέρας, να είναι και το αντικείμενο σχετικά ψηλά γιατί ας πούμε στις 15 μοίρες ύψος διασχίζεις υπερδιπλάσια ατμόσφαιρα σε σχέση με τις 60 και πάει λέγοντας.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 08 Μαρ 2022, 17:28

foscilis έγραψε:
08 Μαρ 2022, 17:15
Gherschaagk έγραψε:
08 Μαρ 2022, 17:09
Japetus έγραψε:
08 Μαρ 2022, 17:06
Για γυμνό μάτι 8ρι και πάλι δύσκολο, θα πρέπει να είναι πολύ καλές οι συνθήκες και καλό προσοφθαλμιο εκτός κι αν γίνει φωτογράφηση οπότε μετά με ειδική τεχνική μπορεί να καθαρίσει η εικόνα.
Με το δικό μου 5ρι κατοπτρικο, η εικόνα του Κρόνου που φαίνεται καλύτερα, είναι κάπως έτσι:
Εικόνα
Αυτή είναι μια πολύ καλή εικόνα του Κρόνου αλλά την μεγάλη ερυθρά κηλίδα δεν την βλέπεις, οκ.
Είναι στον Δία.

Αλλά και πάλι είναι πολύ δύσκολο να τη δεις.

Όταν λέμε "καλές συνθήκες" εννοούμε να μην έχει υγρασια, σκόνη, να μη φυσσάνε άνεμοι ούτε χαμηλά στο έδαφος ούτε ψηλά στην ατμόσφαιρα, να μην έκανε πολλή ζέστη τη μέρα που σημαίνει ότι αποθερμαίνεται το πάτωμα τη νύχτα και "βράζει" ο αέρας, να είναι και το αντικείμενο σχετικά ψηλά γιατί ας πούμε στις 15 μοίρες ύψος διασχίζεις υπερδιπλάσια ατμόσφαιρα σε σχέση με τις 60 και πάει λέγοντας.
Ναι ξέρω πως η μ.ε.κ. είναι στον Δία.

Δλδ στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω απλά θα βλέπω το φεγγάρι με περισσότερη λεπτομέρεια και τον Άρη και την Αφροδίτη ξέρω γω και τα υπόλοιπα όλα κουκίδες;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18371
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 08 Μαρ 2022, 17:54

κοιτα αν πας με το σκεπτικο να δεις κηλιδα θα απογοητευτεις

παιζουν πολλα ρολο οπως σου εξηγησαν
δεν ειναι ευκολο πραμα και ,επειδη δεν ειναι deep sky αυτα τα αντικειμενα προτιμοτερο απο γιγαντιαια dob ειναι π.χ εστω και σχετικα λιγων ιντσων αποχρωματικα.

στην περιπτωση μας ομως επειδη βλεπω θες πλανητες σεληνη κ.λπ και επειδη αφορα κυριως μικρο παιδι + κοστος και εγω θα συμφωνησω για maksutov
αν βρεις προσφορα (k σε καλη κατασταση) το 127 ακομα καλυτερα για να αντεξει και μεσα στον χρονο η αγορα με περισσοτερες πιθανοτητες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 08 Μαρ 2022, 18:41, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 08 Μαρ 2022, 18:01

Κόκκορας έγραψε:
08 Μαρ 2022, 17:54
κοιτα αν πας με το σκεπτικο να δεις κηλιδα θα απογοητευτεις

παιζουν πολλα ρολο οπως σου εξηγησαν
δεν ειναι ευκολο πραμα και ,επειδη δεν ειναι deep sky αυτα τα αντικειμενα προτιμοτερο απο γιγαντιαια dob ειναι π.χ εστω και μικροτερων ιντσων αποχρωματικα.

στην περιπτωση μας ομως επειδη βλεπω θες πλανητες σεληνη κ.λπ και επειδη αφορα κυριως μικρο παιδι και εγω θα συμφωνησω για maksutov
αν βρεις προσφορα (k σε καλη κατασταση) το 127 ακομα καλυτερα για να αντεξει και μεσα στον χρονο η αγορα με περισσοτερες πιθανοτητες.
Ναι αλλά από χθες μάθαμε και κάτι. Πως για παράδειγμα τα dob δεν έχουν τόσο πολύ κούνημα όσο τα άλλα στον τρίποδα.

Έχω να ρίξω πολύ ξενύχτι και πολύ κουβαλημα και θα ακούσω και πολλή γκρίνια γιατί δεν θα είναι ο πλανήτης που ψάχνει εκεί που τον θέλει. :cry
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18371
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 08 Μαρ 2022, 18:10


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 08 Μαρ 2022, 20:03

Κόκκορας έγραψε:
08 Μαρ 2022, 18:10
Gherschaagk

τσέκαρε

θα σε βοηθησει

https://www.astrovox.gr/forums/topic/70 ... ment=77540
Γιατί μου το κάνεις αυτό; Έχω ορκιστεί να μην γράψω αλλού.

:cry
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18371
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 08 Μαρ 2022, 20:17

δεν χρειαζεται μωρε,τα εχει ολα οσα πρεπει να ξερεις για αγορα το link που σου βαλα ,εχει δυο πινακες εξαιρετικους.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Μαρ 2022, 23:34

Gherschaagk έγραψε:
08 Μαρ 2022, 18:01
Κόκκορας έγραψε:
08 Μαρ 2022, 17:54
κοιτα αν πας με το σκεπτικο να δεις κηλιδα θα απογοητευτεις

παιζουν πολλα ρολο οπως σου εξηγησαν
δεν ειναι ευκολο πραμα και ,επειδη δεν ειναι deep sky αυτα τα αντικειμενα προτιμοτερο απο γιγαντιαια dob ειναι π.χ εστω και μικροτερων ιντσων αποχρωματικα.

στην περιπτωση μας ομως επειδη βλεπω θες πλανητες σεληνη κ.λπ και επειδη αφορα κυριως μικρο παιδι και εγω θα συμφωνησω για maksutov
αν βρεις προσφορα (k σε καλη κατασταση) το 127 ακομα καλυτερα για να αντεξει και μεσα στον χρονο η αγορα με περισσοτερες πιθανοτητες.
Ναι αλλά από χθες μάθαμε και κάτι. Πως για παράδειγμα τα dob δεν έχουν τόσο πολύ κούνημα όσο τα άλλα στον τρίποδα.

Έχω να ρίξω πολύ ξενύχτι και πολύ κουβαλημα και θα ακούσω και πολλή γκρίνια γιατί δεν θα είναι ο πλανήτης που ψάχνει εκεί που τον θέλει. :cry
Για το μέγεθός και το βάρος τους και τη χρήση τους τα Dob είναι όντως πιο σταθερά και φθηνα. Αλλά δεν είναι ανάγκη να πάρεις ολόκληρο πράγμα. Ένα μικρό καταδιοπτρικο είναι πολύ πιο μαζεμενο, το 90αρι Μακ είναι σα μικρο ρολο χαρτιού κουζίνας και το κρατάς άνετα με το ένα χέρι.

Παρομοίως ένα 90αρι f/10 αχρωματικο, 4 κιλά μαζί με το τριποδο:

https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... -3/p,21947

Αν το τηλεσκόπιο είναι μαζεμενο και απλό στη μεταφορά και το στήσιμο αυτο τελικά σημαίνει ότι θα το χρησιμοποιείτε πιο πολύ. Που είναι και το πιο σημαντικό, ιδιαίτερα για το πρώτο τηλεσκόπιο. Θες να μεγιστοποιήσεις ώρες διασκέδασης όχι διασκέδαση ανά ώρα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 09 Μαρ 2022, 01:20

Εννοείται πως θέλω κάτι εύκολο. Όχι μόνο για μένα αλλά και για το παιδί. Όσο πιο δύσκολο, τόσο πιο απωθητικό.

Έχει ο γείτονας με την κόρη του. Το είδαμε πριν λίγο καιρό. Αλλά θυμάμαι πως το είχαν πάρει γύρω στα 120 ευρώ και το είδα μόνο μία φορά. Εικάζω, αν και θα ρωτήσω, πως δεν ήταν αυτό που θέλανε, όπως το είδα μου έκανε για διοπτρικό με τρίποδα, και πως επειδή δεν τους είναι εύκολο, δεν το χρησιμοποιούν.

Εγώ δεν θέλω να πάει αχρησιμοποίητο. Θέλω να βρίσκει και να ψάχνει συνέχεια τον ουρανό. Επίσης υπάρχει ορεινό χωριό που πάμε το καλοκαίρι όπου ομολογώ πως παθαίνεις πλάκα από τα αμέτρητα αστέρια που βλέπεις στον ουρανό. Υπάρχει και ένα απομονωμένο μπαράκι που το έχουμε για στέκι και έχει μια μεγάλη αυλή που κι εκεί μπορούμε να το στήσουμε, δεν θα πούνε τίποτα, το έχουμε χτίσει το μαγαζί.

Θέλω κάτι εύκολο και ελαφρύ κι ας μη φαίνονται λεπτομέρειες.

Κόκκορας εννοείται θα δω το λινκ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18371
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 09 Μαρ 2022, 03:04

ναι δες το,βασικα αυτο που θα δεις στους δυο πινακες ειναι αυτο που σου γραφουμε

τα καλυτερα all around χαμηλου κοστους τηλεσκοπια ειναι τα dobsonian δεν εχουν αντιπαλο ,αυτα παιρνουν οι αρχαριοι σε 6 και αν μπορουν και 8 ιντσες και εδω που τα λεμε ειναι και η χρυση τομη,καποιοι δεν ξαναγοραζουν αλλο τηλεσκοπιο παιρνουν διαφορα παρελκομενα μονο
βγαιναν και ουκ ολιγα σε αγγελιες(πραγμα που σημαινει αφενος πως πολλα ειχαν αγοραστει και κυριως πως βαρεθηκαν ή πηγαν σε κατι ντουπερ )
ειναι απο οκ εως καλα και στην μεταφορα(αν και ογκωδη ιδιως το οχταρι!)

αλλα αμα θες πλανητες μονο και καμια σεληνη (και δεν το αγοραζεις για εσενα αλλα για το παιδι)πας σε διοπτρικο με μεγαλο εστιακο λογο(οι μικροι ειναι για αστροφτ)
ή maksutov
ειναι τπτ για την μεταφορα
σου εβαλε ο φοσ μερικες καλες προτασεις

μπορεις αν θες να δεις και καποια με γκατζοπατεντες με αρκετα μεγαλυτερο κοστος(εχει και με μικροτερη διαμετρο ωστοσο απο το παρακατω)
STARSENSE EXPLORER™ DX 102AZ
(αν και κατι μου λεει θα κυκλοφορει κ παρομοιο ελευθερο λογισμικο) για ευκολοτερη ευρεση ωστοσο ειναι ετσι κια λλιως μετρημενα τα κουκια σε αυτες τις διαμετρους,δεν νομιζω πως αξιζει ολο αυτο,στο κατω κατω τι θα κανετε αν δεν ψαχνετε και λιγο
μπορεις βεβαια να πας σε λιγο μεγαλυτερη διαμετρο και μεγαλο εστιακο λογο,αλλα θα ειναι σαν κολωνα!ενω με μικροτερο σε μεγαλη διασταση θα εχει οσο να ναι λιγο παραπανω χρωματικη εκτροπη/σφαλμα
https://www.skroutz.gr/s/19608263/Celes ... 100AZ.html
και δεν νομιζω να δεις και ΤΗΝ διαφορα στην πραξη ,
νομιζω ειναι οκ οι διαστασεις που σου εδωσε για αυτο που ψαχνεις,ειναι και πολυ ελαφρια
βεβαια να ειμαστε ειλικρινεις αυτα δεν ξερω ποσο θα σε κρατησουν σε βαθος χρονου(προβλημα ωστοσο γενικοτερο)
σιγουρα θα κερδισεις καποιες ωραιες εξορμησεις στην εξοχη,ακομα και σε περιοχες μετριας εως αρκετης φωτορυπανσης παιζει να τα καταφερει το mak!
αλλα σε βαθος χρονου ο λαος θελει deep sky ή σοβαρη αστροφωτογραφηση :lol:

ο λαος βεβαια θελει αποχρωματικα,αλλα αυτα δεν θελουν τον λαο! :lol:

τεσπα ξεκινηστε με αυτα τα μικρα και αμα σας αρεσει τοσο στο μελλον πατε και σε κατι αλλο,ορεξη να χετε

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Μαρ 2022, 12:27

Gherschaagk έγραψε:
08 Μαρ 2022, 17:28
foscilis έγραψε:
08 Μαρ 2022, 17:15
Gherschaagk έγραψε:
08 Μαρ 2022, 17:09


Αυτή είναι μια πολύ καλή εικόνα του Κρόνου αλλά την μεγάλη ερυθρά κηλίδα δεν την βλέπεις, οκ.
Είναι στον Δία.

Αλλά και πάλι είναι πολύ δύσκολο να τη δεις.

Όταν λέμε "καλές συνθήκες" εννοούμε να μην έχει υγρασια, σκόνη, να μη φυσσάνε άνεμοι ούτε χαμηλά στο έδαφος ούτε ψηλά στην ατμόσφαιρα, να μην έκανε πολλή ζέστη τη μέρα που σημαίνει ότι αποθερμαίνεται το πάτωμα τη νύχτα και "βράζει" ο αέρας, να είναι και το αντικείμενο σχετικά ψηλά γιατί ας πούμε στις 15 μοίρες ύψος διασχίζεις υπερδιπλάσια ατμόσφαιρα σε σχέση με τις 60 και πάει λέγοντας.
Ναι ξέρω πως η μ.ε.κ. είναι στον Δία.

Δλδ στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω απλά θα βλέπω το φεγγάρι με περισσότερη λεπτομέρεια και τον Άρη και την Αφροδίτη ξέρω γω και τα υπόλοιπα όλα κουκίδες;
Δε θα είναι κουκίδες, θα είναι μικρά κυκλάκια με κάποια διακριτά χαρακτηριστικά και χρώματα. Ας πούμε στο Δία θα βλέπεις τα φεγγάρια και θα βλέπεις και ότι έχει ζώνες. Ο Κρόνος θα βλέπεις ότι έχει αβγουλωτό σχήμα ακόμα κι αν δε διακρίνονται οι δακτύλιοι (αλλά μια καλή βραδιά θα διακρίνονται). Στον Άρη θα βλέπεις ότι έχει πάγους στους πόλους (όταν έχει) και ίσως και κάποια άλλα χαρακτηριστικά. Στην Αφροδίτη θα βλέπεις φάσεις όπως της Σελήνες (με κατάλληλα φίλτρα γιατί λάμπει πάρα πολύ). Επισης κάποια αντικείμενα βαθέος ουρανού φαίνονται ακόμα και με μικρό τηλεσκόπιο, π.χ. το μεγάλο νεφέλωμα του Ωρίωνα φαίνεται ότι έχει μια διάχυτη νέφωση, το Μ13 φαίνεται σαν χνουδωτή μπαλίτσα, το ίδιο και ο πυρήνας της Ανδρομέδας. Τέλος και τα αστέρια είναι καλούτσικα όταν είναι πυκνά: αστροσύννεφα, διπλά/τριπλά/τετραπλά αστέρια που στο μάτι μοιάζουν 1, συστοιχίες κλπ.

Απλώς για όλα αυτά παίζουν μεγαλύτερο ρόλο η εμπειρία και οι συνθήκες παρά ο εξοπλισμός καθεαυτός. Έστω ότι έδωσες τέσσερα χιλιάρικα και πήρες ένα C8 με κομπιουτερική βάση. Πρώτον δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ τετριμμένο να προσανατολίσεις τη βάση. Σου λέει "σημάδεψε πρώτα τον Αρκτούρο, μετά τον Ντένεμπ και μετά τον Σαντρ κι εγώ θα ευθυγραμμιστώ" καλή τύχη όμως να βρεις τον Αρκτούρο σαν αρχάριος όταν το οπτικό σου πεδίο είναι 1/1000 του ουράνιου θόλου. :) Δεύτερον θα ανακαλύψεις ότι το C8 είναι ευαίσθητο σε ατμοσφαιρικές διακυμάνσεις που ούτε καν υποψιαζόσουν ότι υπήρχαν, είχε χθες ξερωγω βροχή και σήμερα τα αστέρια μοιάζουν χνουδωτές τρεμάμεμενες μπάλες στις οποίες δε μπορείς να εστιάσεις με τίποτα ενώ με το μικρό τηλεσκοπιάκι φαίνονται μια χαρά. Δεν είναι δηλαδή πήρα το ακριβό μεγάλο τηλεσκόπιο και ξέγνοιασα, υπάρχει μια καμπύλη εκμάθησης και αυξανόμενης τεχνικής δυσκολίας που αναγκαστικα πρέπει να διασχίσεις αλλιώς το ακριβό μεγάλο τηλεσκόπιο είναι εντελώς άχρηστο.

Οπότε κατά τη γνώμη μου δεν είναι καθόλου κακό να ξεκινήσεις με κάτι μικρό και φθηνό. Και 1-2 χρόνια μετά αν δείτε ότι έχετε το μικρόβιο και είναι ο εξοπλισμός αυτό που σας περιορίζει, πάτε σε κάτι καλύτερο πληροφορημένα πλέον.

Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Διοπτρικό ή κατοπτρικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 09 Μαρ 2022, 12:50

https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... r_2_select

Δες και αυτο, ειναι βασικα κλώνος του Orion XT8 , εχει πολλούς κλώνους το συγκεκριμένο μοντελο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών