Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Μάιος 2022, 11:08

stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2022, 09:39
Λοξίας έγραψε:
13 Μάιος 2022, 22:38
stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 20:46
Να μιλήσουμε.
Αλλά έχεις 3 ποστ που απλά δεν μιλάς και μόνο ρωτάς.
{...}
Σε εκείνο που αρνείσο πεισματικά να αποδεθείς την ΘτΣ και προσπαθούσες (έμμεσα) να την καταρρίψεις...θυμάσαι; Και βέβαια θυμάσαι!
:p2:
Μπα.
Κάτι μπερδεύεις.
Κάθε άλλο! Πήγαινε στο νήμα που άνοιξε η αδελφή ψυχή σου και θα δεις τι σόι παπαρολογίες έχεις αμολύσει...

stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2022, 09:39
Εξ άλλου, το ίδιο έκανες και με την εξελικτική θεωρία.
Κράτησέ το να το συζητήσουμε σε αντίστοιχο νήμα.
Όπου σε ρωτώ για σχετικότητα μου απαντάς για εξελικτική θεωρία, κι όπου σε ρωτώ για εξελικτική θεωρία απαντάς για σχετικότητα.
Κάτι έχεις μπλέξει στο κεφάλι σου, Λοξία.
Μην προβάλλεις την εικόνα σου στους άλλους. Και, κυρίως, μην δείχνεις πόσο διαστρεβλωτής είσαι, ή και μειωμένης αντιληπτικότητας...
Το "εξ άλλου, το ίδιο έκανες και με την εξελεικτική θεωρία", αναφέρεται ως παράδειγμα της διαστρεβλωτικής συμπεριφοράς σου.
ΔΕΝ το έγραψα για να συζητηθεί η ΘτΕ σε αυτό το νήμα.
Αλλά τι να κάνεις και εσύ...κάπως πρέπει να απαντήσεις κα 99% απαντάς με παπαρολογίες.

stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2022, 09:39
Αν θέλεις λοιπόν συζήτηση επ' αυτού, θα μας πεις πρώτα αν αποδέχεσαι τα εκατοντάδες επιστημονικά πειράματα που έχουν επιβεβαιώσει μέχρι κεραίας την ΘτΣ. Αν θεωρείς την ΘτΣ ως 100% αποδεδειγμένη θεωρία.
100% όχι.
Αλλά είναι μία πάρα πολύ ισχυρή θεωρία, που ανοίγει δρόμους στην επιστημονική προσέγγιση των πραγμάτων.
Εύγε wannabe πολιτικέ μηχανκέ που μας αποκαλύπτεις πως είσαι και wannabe φυσικός...
Άντε, σάλτα σε ένα παγκόσμιο συνέδριο για την ΘτΣ να τους θαμπώσεις με τις γνώσεις σου και με τις αποδείξεις σου ότι δεν είναι 100% αποδεδειγμένη.
Καταλαβαίνω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι το πόσο γελοία ακούγονται όλα αυτά που ισχυρίζεσαι.
Το πόσο γελοίο είναι ένας άσχετος με το πεδίο αυτό, που οι γνώσεις του προέρχονται από την φυσική του γυμνασίου και διάφορα ιντερνετικά μπλογκς, να διαπραγματεύεται την ισχύ της ΘτΣ.
Εσύ και Τσιόλκας...α, ξέχασα και η αδελφή ψυχή σου, ο seismic, που καταρρίπτει νόμους έτσι, επειδή οι νόμοι είναι για να καταρρίπτονται...

Η διαστολή του χρόνου είναι δεδομένο.
Και αυτό το δεδομένο, έχει επιβεβαιωθεί από δεκάδες πειράματα, τα οποία είναι αποδεκτά από το σύνολο της επιστήμης.
Εσύ όμως, δεν έχεις φέρει ούτε μία πηγή που να υποστηρίζει τα λεγόμενά σου.
Οπότε, συνέχισε να παπαρολογείς με τον εαυτό σου...είναι ο μόνος που θα σου δώσει δίκιο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2022, 17:22

stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2022, 09:41
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 09:36
Καλά, διάβασε πρώτα τις πρωτότυπες εργασίες του Αϊνστάιν και μετά έλα να μου πεις τι αγνοώ.
Σου έγραψα τι αγνοείς.
Αναφέρεσαι σε Τοπο-λογία και αρνείσαι ότι συγκεκριμένο μέγεθος της τοπολογία αφορά τόπο (χώρο).
Στη Σχετικότητα, ο χρόνος αποτελεί πλέον χωρική διάσταση ενός υπερστερεού.
Ο χρόνος δεν είναι χωρική διάσταση στην ΘτΣ, είναι χρονική διάσταση. Δεν υπάρχει θέμα προς συζήτηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Μάιος 2022, 19:36

hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 17:22
stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2022, 09:41
hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 09:36
Καλά, διάβασε πρώτα τις πρωτότυπες εργασίες του Αϊνστάιν και μετά έλα να μου πεις τι αγνοώ.
Σου έγραψα τι αγνοείς.
Αναφέρεσαι σε Τοπο-λογία και αρνείσαι ότι συγκεκριμένο μέγεθος της τοπολογία αφορά τόπο (χώρο).
Στη Σχετικότητα, ο χρόνος αποτελεί πλέον χωρική διάσταση ενός υπερστερεού.
Ο χρόνος δεν είναι χωρική διάσταση στην ΘτΣ, είναι χρονική διάσταση. Δεν υπάρχει θέμα προς συζήτηση.
Είναι αστείο πάντως να διαβάζω ότι σε μία εξίσωση που προστίθενται μεταξύ τους παράγοντες, ο ένας αφορά μήλα κι ο άλλος πορτοκάλια.
Και είναι πιο αστείο το "δεν υπάρχει συζήτηση" σε ένα θέμα που συζητιέται εδώ και 70 χρόνια τουλάχιστον.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Μάιος 2022, 19:37

Λοξία, γενικά έχεις θεματάκια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2022, 21:34

stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2022, 19:36
Είναι αστείο πάντως να διαβάζω ότι σε μία εξίσωση που προστίθενται μεταξύ τους παράγοντες, ο ένας αφορά μήλα κι ο άλλος πορτοκάλια.
Δεν θα προχώρησες σε μαθηματικά πέραν της Β΄ δημοτικού, τότε. Στον πραγματικό κόσμο αθροίζουμε διαφορετικές ποσότητες συνέχεια. Π.χ. έχω μπροστά μου ένα τιμολόγιο και από κάτω έχει το άθροισμα όσων τεμαχίων αγόρασα, που είναι 50 διαφορετικά μεταξύ τους πράγματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Μάιος 2022, 21:48

stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2022, 19:37
Λοξία, γενικά έχεις θεματάκια.
Ε ναι...κάποια θεματάκια θα έχω και εγώ, όπως κάθε άνθρωπος.
Εσύ, κοίτα να λύσεις τα δικά σου wannabe πολιτικέ μηχανικέ...και σου συστήνω να τα λύσεις παρέα με την αδελφή ψυχή σου...
Και αυτός wannabe πολιτικός μηχανικός είναι και, κοίτα να δεις, έχετε τα ίδια κουσούρια...
Καταρρίπτετε στα φόρα θεωρίες...
Καραγκιοζάκια...

Σάλτα σε κάνα παγκόσμιο συνέδριο για την ΘτΣ και "θάμπωσέ" τους με τις φαντατσικές σου γνώσεις...
Αλλά δεν...γαριδάκια έχετε μόνον για τα φόρα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Μάιος 2022, 09:41

hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 21:34
stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2022, 19:36
Είναι αστείο πάντως να διαβάζω ότι σε μία εξίσωση που προστίθενται μεταξύ τους παράγοντες, ο ένας αφορά μήλα κι ο άλλος πορτοκάλια.
Δεν θα προχώρησες σε μαθηματικά πέραν της Β΄ δημοτικού, τότε. Στον πραγματικό κόσμο αθροίζουμε διαφορετικές ποσότητες συνέχεια. Π.χ. έχω μπροστά μου ένα τιμολόγιο και από κάτω έχει το άθροισμα όσων τεμαχίων αγόρασα, που είναι 50 διαφορετικά μεταξύ τους πράγματα.
Αθροίζεις τεμάχια. Γιατί δυσκολεύεσαι;
Στον εμπορικό κόσμο οι περισσότερες αγορές γίνονται σε τεμάχια, επειδή τα προϊόντα πακετάρονται. Αντίστοιχα μπορείς να αθροίσεις υπηρεσίες που προσφέρθηκαν, άσχετα αν είναι υπηρεσίες μηχανικού, καθαριότητας, λογιστή κλπ.
Μπορείς να αθροίσεις οτιδήποτε σε αυτό τον κόσμο, αρκεί να αφορά το ίδιο "μέγεθος". Πχ. κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός από τον διπλανό του αλλά δεν έχεις πρόβλημα να μετρήσεις 7 δισεκατομμύρια ανθρώπων. Κάθε ζώο είναι ανήκει σε άλλο είδος αλλά δεν έχεις πρόβλημα να καταμετρήσεις τρισεκατομμύρια ζωντανούς οργανισμούς.
Δεν μπορείς να αθροίσεις λίτρα με χιλιόμετρα εκτός αν τα εντάξεις σε ένα κοινό σύστημα κατηγοριοποίησης.

Στη σχετικότητα έχουμε μία εξίσωση τοπολογίας, με 4 χωρικές παραμέτρους. Οι 4 χωρικές παράμετροι ορίζουν το 4διάστατο σχήμα (μορφολογία) που αφορά "υπερστερεό". Αν αμφιβάλλεις ότι έστω και μία από αυτές είναι χωρική, τότε θα πρέπει να αμφισβητήσεις ότι και οι άλλες είναι, δεδομένου ότι μεταξύ τους αθροίζονται.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Μάιος 2022, 09:52

Λοξίας έγραψε:
17 Μάιος 2022, 21:48
stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2022, 19:37
Λοξία, γενικά έχεις θεματάκια.
(...) wannabe πολιτικέ μηχανικέ (...)
1) Είμαι ρακοσυλλέκτης
2) Συζητάμε για φυσική, όχι για μηχανική.
Έχεις μπλεχτεί άσχημα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Μάιος 2022, 09:58

Λοξίας έγραψε:
17 Μάιος 2022, 11:08
Η διαστολή του χρόνου είναι δεδομένο.
Και αυτό το δεδομένο, έχει επιβεβαιωθεί από δεκάδες πειράματα, τα οποία είναι αποδεκτά από το σύνολο της επιστήμης.
Η διαστολή του χρόνου είναι ένα ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ, όχι δεδομένο.
Όσο οι Φυσικοί παλεύουν να το λύσουν, εσύ κάθεσαι στον καναπέ σου και καταχράσαι τον ιδρώτα τους για να βγάλεις τα προσωπικά σου απωθημένα στους συζητητές σου στο φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Μάιος 2022, 11:58

stavmanr έγραψε:
18 Μάιος 2022, 09:58
Λοξίας έγραψε:
17 Μάιος 2022, 11:08
Η διαστολή του χρόνου είναι δεδομένο.
Και αυτό το δεδομένο, έχει επιβεβαιωθεί από δεκάδες πειράματα, τα οποία είναι αποδεκτά από το σύνολο της επιστήμης.
Η διαστολή του χρόνου είναι ένα ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ, όχι δεδομένο.
Όσο οι Φυσικοί παλεύουν να το λύσουν, εσύ κάθεσαι στον καναπέ σου και καταχράσαι τον ιδρώτα τους για να βγάλεις τα προσωπικά σου απωθημένα στους συζητητές σου στο φόρουμ.
ΔΕΔΟΜΕΝΟ =
1. ένα γεγονός ή στοιχείο (αριθμητικό, στατιστικό κλπ) που είναι ήδη γνωστό και του οποίου η αλήθεια δεν αμφισβητείται.
2. που είναι καθορισμένο, συγκεκριμένο, γνωστό.
3. που είναι υπαρκτό, αποδεκτό και ως εκ τούτου αποτελεί βάση ή προϋπόθεση.

Μάθε και λίγη μπαλίτσα...που μου θέλεις και εξυπνάδες στην γλώσσα.
Το φαινόμενο λοιπόν είναι δεδομένο, όσο και να χτυπάς τον πωπό σου κάτω...

Μιας και νοιάζεσαι τόσο πολύ για τους φυσικούς, γιατί δεν πετιέσαι στο επόμενο παγκόσιμο συνέδριο να τους "φωτίσεις" ώστε να το λύσουν;
Τι, όχι;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Μάιος 2022, 12:03

stavmanr έγραψε:
18 Μάιος 2022, 09:52
Λοξίας έγραψε:
17 Μάιος 2022, 21:48
stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2022, 19:37
Λοξία, γενικά έχεις θεματάκια.
(...) wannabe πολιτικέ μηχανικέ (...)
1) Είμαι ρακοσυλλέκτης
2) Συζητάμε για φυσική, όχι για μηχανική.
Έχεις μπλεχτεί άσχημα.
1. Είσαι τοπογράφος ΤΕΙ (έχει δημοσιευθεί στο ίντερνετ) και σε ποστς σου στο φόρουμ των πολιτικών μηχανικών, όπου ζητούσες να μάθεις τα δικαιώματα του τοπογράφου. Δεν τα κατάφερες να γίνεις πολιτικός μηχανικός και έγινες τοπογράφος. Μην ντρέπεσαι για αυτό...

Πιθανόν δεν έχεις αντιληφθεί πως καταφεύγεις σε μία υποπερίπτωση της προσφυγής στην άγνοια...

Η ΘτΣ δεν συμφωνεί με αυτό που εγώ έχω στο μυαλό μου, άρα δεν είναι 100% σωστή.
Εφ' όσον ΔΕΝ ξέρεις τι λέει η ΘτΣ, η συζήτηση οφείλει να σταματήσει εδώ. Στο ΔΕΝ ξέρω.
Και όχι να προσπαθείς να αποδείξεις, αοριστολογώντας και με ιντερνετικά έωλα επιχειρήματα, πως η ΘτΣ κάπου έχει λάθος και πως όλοι όσοι συμφωνούν με την ΘτΣ, επιστήμονες ή μη, είναι χαζοί αφού δεν συμφωνούν με εσένα.

Είναι δύσκολο να είσαι βυθισμένος στην άγνοια. Κατανοητό..
Δοκίμασε λοιπόν να μάθεις, αντί να προσπαθείς να φέρεις τον κόσμο στα μέτρα σου, περνώντας από την απόλυτη άγνοια στην απόλυτη βεβαιότητα.
Η αντίληψή σου, είναι γεμάτη με μηχανισμούς παρερμηνείας που σε έχουν οδηγήσει να έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου...

Κουλάρισε και απόλαυσε το ότι κάτι μαθαίνεις...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Μάιος 2022, 13:07

Λοξίας έγραψε:
18 Μάιος 2022, 12:03
stavmanr έγραψε:
18 Μάιος 2022, 09:52
Λοξίας έγραψε:
17 Μάιος 2022, 21:48

(...) wannabe πολιτικέ μηχανικέ (...)
1) Είμαι ρακοσυλλέκτης
2) Συζητάμε για φυσική, όχι για μηχανική.
Έχεις μπλεχτεί άσχημα.
1. Είσαι τοπογράφος ΤΕΙ (έχει δημοσιευθεί στο ίντερνετ) και σε ποστς σου στο φόρουμ των πολιτικών μηχανικών, όπου ζητούσες να μάθεις τα δικαιώματα του τοπογράφου. Δεν τα κατάφερες να γίνεις πολιτικός μηχανικός και έγινες τοπογράφος. Μην ντρέπεσαι για αυτό...
:lol:
Ρακοσυλλέκτης είμαι.

Θα ήθελα να είμαι έστω κι απόφοιτος ΕΠΑΛ... :102:

Γι' αυτό και μπαίνω στις συζητήσεις όπου δεκάδες άλλοι με αστείρευτες γνώσεις μου διδάσκουν τη ΘτΣ, τη ΘτΕ, και κάθε άλλη θεωρία που κυκλοφορεί τον τελευταίο αιώνα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 18 Μάιος 2022, 13:20, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Μάιος 2022, 13:18

Λοξίας έγραψε:
18 Μάιος 2022, 11:58
stavmanr έγραψε:
18 Μάιος 2022, 09:58
Λοξίας έγραψε:
17 Μάιος 2022, 11:08
Η διαστολή του χρόνου είναι δεδομένο.
Και αυτό το δεδομένο, έχει επιβεβαιωθεί από δεκάδες πειράματα, τα οποία είναι αποδεκτά από το σύνολο της επιστήμης.
Η διαστολή του χρόνου είναι ένα ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ, όχι δεδομένο.
Όσο οι Φυσικοί παλεύουν να το λύσουν, εσύ κάθεσαι στον καναπέ σου και καταχράσαι τον ιδρώτα τους για να βγάλεις τα προσωπικά σου απωθημένα στους συζητητές σου στο φόρουμ.
ΔΕΔΟΜΕΝΟ =
1. ένα γεγονός ή στοιχείο (αριθμητικό, στατιστικό κλπ) που είναι ήδη γνωστό και του οποίου η αλήθεια δεν αμφισβητείται.
2. που είναι καθορισμένο, συγκεκριμένο, γνωστό.
3. που είναι υπαρκτό, αποδεκτό και ως εκ τούτου αποτελεί βάση ή προϋπόθεση.
Η διαστολή του χρόνου αποτελεί παρατήρηση. Είναι ένα πράγμα που παρατηρήσαμε. Δεν είναι ένα πράγμα που ισχύει. Άλλο το φαινόμενο κι άλλο το αίτιο.
Για το φαινόμενο της διαστολής του χρόνου υπάρχουν ήδη δύο διαφορετικές εξηγήσεις.
1) Η εξήγηση της ειδικής θεωρίας της σχετικότητας
2) Η εξήγηση της γενικής θεωρίας της σχετικότητας

Από εκεί και πέρα, παράγουμε θεωρίες που προσπαθούν να εξηγήσουν αυτό που βλέπουμε με τα μάτια μας (με τα όργανα που παρατηρούμε γενικά).

* Όταν καταφεύγεις σε λεξικά για να ερμηνεύσεις την ελίτ της αστροφυσικής, εκατομμύρια Φυσικοί χάνουν το τριχωτό της κεφαλής τους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Μάιος 2022, 14:26

stavmanr έγραψε:
18 Μάιος 2022, 13:18
Η διαστολή του χρόνου αποτελεί παρατήρηση. Είναι ένα πράγμα που παρατηρήσαμε. Δεν είναι ένα πράγμα που ισχύει. Άλλο το φαινόμενο κι άλλο το αίτιο.
{...}
Πάλι καταφεύγεις σε ορισμούς βγαλμένους από την αντίληψή σου που είναι γεμάτη παρερμηνείες...

Η διαστολή του χρόνου, είναι ένα πράγα που ισχύει. Αποδεδειγμένο από δεκάδες πειράματα.
Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις, τόσο καλύτερα για εσένα. Θα μειωθούν οι κουταμάρες που αμολάς...
Μπορείς βέβαια να συνεχίσεις να πετάς χαζομάρες...μήπως φορολογείσαι για αυτές;

stavmanr έγραψε:
18 Μάιος 2022, 13:18
* Όταν καταφεύγεις σε λεξικά για να ερμηνεύσεις την ελίτ της αστροφυσικής, εκατομμύρια Φυσικοί χάνουν το τριχωτό της κεφαλής τους.
Δίνοντας την σωστή ερμηνεία της λέξης "δεδομένο", εσύ συμπέρανες πως ερμηνεύω της ελίτ της αστροφυσικής; :fp:
Η αντιληπτικότητά σου, εμφανίζει συμπτώματα δυσπροσαρμογής. Να το κοιτάξεις...
Εκτός και αν εφαρμόζεις την γνωστή τακτική σου της διαστρέβλωσης και του αποπροσανατολισμού...

Η προσφυγή στα λεξικά ήταν για εσένα που δεν γνώριζες την σημασία της λέξης "δεδομένο".
Ελπίζω να την έμαθες τώρα και να μην ξαναπετάξεις αηδίες...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 18 Μάιος 2022, 14:26

stavmanr έγραψε:
18 Μάιος 2022, 13:07
Ρακοσυλλέκτης είμαι.

Θα ήθελα να είμαι έστω κι απόφοιτος ΕΠΑΛ... :102:
Τς τς τς...οποία ταπεινότης!
Μα καλά, τόσο πολύ σου έχει στοιχίσει το πολιτικό μηχανιλίκι που δεν μπόρεσες να το φτάσεις;
Αφού καμία δουλειά δεν είναι ντροπή, εσύ γιατί ντρέπεσαι που έγινες τοπογράφος;
Δεν έχει το πρεστίζ του πολιτικού μηχανικού, ε; Ξέρω και άλλον έναν εδώ μέσα με τον ίδιο καημό...

stavmanr έγραψε:
18 Μάιος 2022, 13:07
Γι' αυτό και μπαίνω στις συζητήσεις όπου δεκάδες άλλοι με αστείρευτες γνώσεις μου διδάσκουν τη ΘτΣ, τη ΘτΕ, και κάθε άλλη θεωρία που κυκλοφορεί τον τελευταίο αιώνα.
Μαθαίνεις τουλάχιστον ή συνεχίζεις να είσαι στουρνάρι;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών