Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Μάιος 2022, 15:36

Λοξία. Είσαι μεγάλος μουφατζής.

Κάθε φορά που κάποιος σου λέει να μιλήσεις για αυτό που εσύ ο ίδιος θεωρείς δεδομένο όπως παραπάνω
Για να μη μιλήσουμε για την ΘτΣ...
το διαγράφεις και πετάς το μπαλάκι στον απέναντι.

Νομίζεις ότι ο κόσμος γύρω σου είναι χαζός και δεν καταλαβαίνει ότι δεν έχεις ιδέα για ποιο πράγμα γράφεις;

* Φυσικά εννοώ τη Φυσική.

Σου ζήτησα να μιλήσουμε για αυτό που είναι "να μη μιλήσουμε" επειδή το κατέχεις τόσο πολύ... Τη ΘτΣ.
Είμαι όλος ...οθόνες. Μίλα μου για τη ΘτΣ, το χρόνο, τη διαστολή, το χωροχρόνο, την ειδική και γενική σχετικότητα κλπ.
Πεδίο δόξης λαμπρόν.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Μάιος 2022, 17:03

stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 15:36
{...}
Σου ζήτησα να μιλήσουμε για αυτό που είναι "να μη μιλήσουμε" επειδή το κατέχεις τόσο πολύ... Τη ΘτΣ.
Είμαι όλος ...οθόνες. Μίλα μου για τη ΘτΣ, το χρόνο, τη διαστολή, το χωροχρόνο, την ειδική και γενική σχετικότητα κλπ.
Πεδίο δόξης λαμπρόν.
Κοίτα...ισχυρίστηκες πως διαστολή του χρόνου δεν υπάρχει, διότι δεν υπάρχει χρόνος...
stavmanr έγραψε:
12 Μάιος 2022, 11:38
{...}
Η απάντηση προφανώς είναι "κανένας" διότι δεν υπάρχει χρόνος. Ο χρόνος είναι μία τεχνητή θεωρητική διάσταση που προσπαθεί να περιγράψει το ρυθμό χωρικής μεταβολής του συστήματος σε σχέση με τον παρατηρητή.
Πολύ μπερδεμένος είσαι ρε παιδί μου...δύσκολη κατάσταση.
Λύσε πρώτα αυτην την εσωτερική αντίφαση που έχεις -αν θέλεις βοήθεια μην διστάσεις- και μετά βλέπουμε για το άλλο που ζητάς, αν και προηγείται πρώτα το μπολνταρισμένο...
Λοξίας έγραψε:
13 Μάιος 2022, 09:30
Έχεις καταλάβει ότι δεν έχεις καταλάβει καν την διαστολή του χρόνου;
Για να μη μιλήσουμε για την ΘτΣ...
Μόλις ξεδιαλύνεις πως έχεις καταλάβει την διαστολή του χρόνου...
...μιλάμε και για την ΘτΣ. Πιστεύω να μην μπερδεύτηκες πάλι...πρώτα έρχεται το πρώτο και μετά το δεύτερο...
...first in fisrt out, που μάθαινες στο γαλαξακό δημοτικό του πλανήτη "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω", που σπούδασες.
Στο γήινο φόρουμ που γράφεις, η αντίθετη τακτική, το να πηγαίνεις πρώτα και μόνον σε αυτό που (νομίζεις ότι) σε συμφέρει, έχει αποδειχθεί ολέθρια, διότι έχεις χορτάσει τρομπόνι. Αν σου αρέσει βέβαια το τρομπόνι, ποιος είμαι εγώ που θα στο στερήσω...

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή θα ρίξεις κάνα κιλό λίπος πάνω σου (ως συνήθως) για να ξεγλυστρίσεις, αν εδώ σου πέφτουμε λίγοι και ολίγόν τι τραχείς, καλύτερα να συνεχίζεις σε τέτοια νήματα, που σου φέρνονται με αβροφροσύνη και εκτίμηση

ΥΓ.
Μην αντιγράφεις τον seismic, που και αυτός (στον ύπνο του), έχει καταρρίψει όλους τους πολιτικούς μηχανικούς στον κόσμο.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16501
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 13 Μάιος 2022, 20:01

Αυτός που αμφισβητεί την εκπαίδευση, εκπαιδεύεται μόνο στο να αμφισβητεί. the Sphynx.. ο Σφιχτης... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Μάιος 2022, 20:46

Λοξίας έγραψε:
13 Μάιος 2022, 17:03
stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 15:36
{...}
Σου ζήτησα να μιλήσουμε για αυτό που είναι "να μη μιλήσουμε" επειδή το κατέχεις τόσο πολύ... Τη ΘτΣ.
Είμαι όλος ...οθόνες. Μίλα μου για τη ΘτΣ, το χρόνο, τη διαστολή, το χωροχρόνο, την ειδική και γενική σχετικότητα κλπ.
Πεδίο δόξης λαμπρόν.
Κοίτα...ισχυρίστηκες πως διαστολή του χρόνου δεν υπάρχει, διότι δεν υπάρχει χρόνος...
Δεν υπάρχει.
Ο χρόνος που αντιλαμβάνεσαι στην καθημερινότητα έχει ισχύ μόνο στα πλαίσια της νευτώνειας Φυσικής.
Όταν μπαίνεις στη Σχετικότητα, αυτό που αποκαλείς "4η διάσταση" είναι μία παράμετρος μίας εξίσωσης 4 χωρικών μεταβλητών.
Γι' αυτό και στα πλαίσια της Σχετικότητας δεν μιλάμε ποτέ για χρόνο, αλλά για "χωροχρόνο".
Η θέση ενός στοιχειώδους σώματος στο τετραδιάστατο πλέγμα καθορίζεται από 4 χωρικές παραμέτρους.

Γράφεις μεν για "διαστολή του χρόνου" σε νευτώνεια ανάλυση, αλλά δεν γράφεις ότι παράλληλα έχουμε "συστολή του μήκους". Δηλαδή, για να το πούμε σε απλή λαϊκή νευτώνεια, "η διαστολή του χρόνου είναι συστολή μήκους κι αντίστροφα". Ή αλλιώς, χρόνος και μήκος εκφράζουν ένα και το αυτό.
Λοξίας έγραψε:Για να μη μιλήσουμε για την ΘτΣ...
Να μιλήσουμε.
Αλλά έχεις 3 ποστ που απλά δεν μιλάς και μόνο ρωτάς.
Μίλα λοιπόν, μην ντρέπεσαι.

zteo
Δημοσιεύσεις: 9842
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 13 Μάιος 2022, 21:21

Η λύση για την κατασκευή διαστημόπλοιο που να ταξιδέψει με την ταχύτητα του φωτός είναι στο ίδιο το φως που συνδιάζει ενέργεια και ύλη.
Κοινώς θέλουμε ένα κβαντικό υλικό για την κατασκευή του. :8)
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Μάιος 2022, 22:33

stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 20:46
Λοξίας έγραψε:
13 Μάιος 2022, 17:03
stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 15:36
{...}
Σου ζήτησα να μιλήσουμε για αυτό που είναι "να μη μιλήσουμε" επειδή το κατέχεις τόσο πολύ... Τη ΘτΣ.
Είμαι όλος ...οθόνες. Μίλα μου για τη ΘτΣ, το χρόνο, τη διαστολή, το χωροχρόνο, την ειδική και γενική σχετικότητα κλπ.
Πεδίο δόξης λαμπρόν.
Κοίτα...ισχυρίστηκες πως διαστολή του χρόνου δεν υπάρχει, διότι δεν υπάρχει χρόνος...
Δεν υπάρχει.
Ο χρόνος που αντιλαμβάνεσαι στην καθημερινότητα έχει ισχύ μόνο στα πλαίσια της νευτώνειας Φυσικής.
Όταν μπαίνεις στη Σχετικότητα, αυτό που αποκαλείς "4η διάσταση" είναι μία παράμετρος μίας εξίσωσης 4 χωρικών μεταβλητών.
Γι' αυτό και στα πλαίσια της Σχετικότητας δεν μιλάμε ποτέ για χρόνο, αλλά για "χωροχρόνο".
Η θέση ενός στοιχειώδους σώματος στο τετραδιάστατο πλέγμα καθορίζεται από 4 χωρικές παραμέτρους.


Γράφεις μεν για "διαστολή του χρόνου" σε νευτώνεια ανάλυση, αλλά δεν γράφεις ότι παράλληλα έχουμε "συστολή του μήκους".
Το strike είναι διότι λες παπαρολογίες. Η διαστολή του χρόνου είναι ΓΕΓΟΝΟΣ αποδεδειγμένο και από την Ειδική και από την Γενική Θεωρία. Εκατοντάδες πειράματα το έχουν επιβεβαιώσει. Το τι νομίζεις εσύ, είναι άλλου επιστήμονα δουλειά να το αναλύσει...

Για το υπογραμμισμένο τώρα, θα μπορούσα να σε χαρακτηρίσω, άλλη μια φορά, ηλιθιολόγο αλλά αυτό δεν είναι κάτι νέο. Ή να σε χαρακτηρίσω ως επιλεκτικά τυφλό, όμως ούτε αυτό είναι κάτι καινούργιο...
Για του λόγου το αληθές, δύο ποστς μου...
Λοξίας έγραψε:
10 Μάιος 2022, 21:39
SpoilerShow
Πτολεμαίος έγραψε:
10 Μάιος 2022, 19:18
Λοξίας έγραψε:
10 Μάιος 2022, 12:13

Μάλιστα, να αφήσω τις εξισώσεις και να πιάσω τι; Την δική μας "αντίληψη" και "γνώση";
...Seems legit.

:wave:
Ρε άνθρωπε του βορρά μπορείς να απαντήσεις στην απλοτατη ερωτηση που κάνω και να αφήσεις τις εξυπνάδες;
Όταν λέμε ότι κάτι απέχει 10 έτη φωτός για ποιον απέχει αυτά τα 10 ετη;
Για τον αδρανή παρατηρητή στην γη ή για τον ταξιδιώτη;
Η ...απλούστατη ερώτησή σου Πτολεμαίε, δεν έχει σωστό περιεχόμενο διότι δεν λαμβάνεις υπ' όψιν την τεράστια διαστολή του χρόνου αλλά και της συστολής του χώρου, σε ταχύτητες σχεδόν ίσες με αυτήν του φωτός.

Αν ένα άστρο απέχει από την Γη δέκα έτη φωτός, για όσους παραμένουν στην Γη, ισχύουν τα δέκα χρόνια.
Για έναν ταξιδιώτη όμως που φεύγει από την Γη με ταχύτητες παραπλήσιες με αυτήν του φωτός, ο χρόνος του πλέον είναι πολύ διαφορετικός και "κυλάει" αργότερα από τον χρόνο της Γης.
Αν ταξιδεύει με ταχύτητα 0,85C, ο χρόνος του θα κυλάει με τον μισό ρυθμό από τον χρόνο στην Γη. Δηλαδή ένα δευτερόλεπτο για αυτόν, δύο για την Γη. Δέκα χρόνια για αυτόν, είκοσι για την Γη.
Ίσως αυτή η ταχύτητα και αυτή η διαφορά του χρόνου είναι που σε κάνει να θεωρείς πως και με μεγαλύτερες ταχύτητες, αυτή η διαφορά, δηλαδή 1 έτος για τον ταξιδιώτη = 2 έτη για την Γη, θα παραμείνει.
Αλλά με ταχύτητα 0,999C, ο χρόνος και του ταξιδιώτη και της Γης αλλάζει δραματικά, καθώς η διαστολή γίνεται τεράστια και ο χώρος συστέλλεται κατά πολύ.
{...}
Λοξίας έγραψε:
12 Μάιος 2022, 10:07
SpoilerShow
taxalata xalasa έγραψε:
12 Μάιος 2022, 00:24
nostromos έγραψε:
12 Μάιος 2022, 00:15
ξερεις ακομη και τωρα θα εδινα αν οχι το αριστερο μου χερι αλλα μερικα δαχτυλα αν ηταν να ταξιδεψω στο μακρινο διαστημα ... πρεπει να εχω πανω απο 500 βιβλια εφ ...
εγω δηλωσα ετοιμος για καφε στον πλουτωνα, οταν φτιαξτε το μηχανημα να ροβολα με την μιση ταχυτητα του φωτος...

11 ωρες ταξιδακι ειναι και φτανουμε.... :003: παρασκευη βραδυ φευγεις, δευτερα πρωι εισαι πισω στο γραφειο.... :8)
Το ζήτημα δεν είναι αν θα καταφέρει ο άνθρωπος να φτιάξει τέτοιες μηχανές που θα αναπτύσσουν τέτοιες ταχύτητες. Τα προβλήματα είναι πολλά και σχετίζονται με την ανθρώπινη βιολογία και όχι με την τεχνολογία αυτήν καθεαυτήν. Πες ότι λύσαμε τα τεχνολογικά εμπόδια της τεράστιας ενέργειας που απαιτείται για να πιάσεις τέτοιες ταχύτητες. Με τον ανθρώπινο οργανισμό όμως, τι γίνεται; Δεν έχουμε καν ιδέα τι να κάνουμε.
Ασ' το αυτό λοιπόν.

Το ζήτημα είναι η κατανόηση της διαστολής του χρόνου σε ταχύτητες όχι της μισής του φωτός αλλά, κυρίως, σε ταχύτητες πάνω από το 95% αυτής του φωτός.
Εκεί όπου η διαστολή του χρόνου είναι εξωφρενικά τεράστια. Αλλά και η συστολή του χώρου δεν πάει πίσω.
Αλλά αν δεν επικαλεστείς επιλεκτική τυφλίτιδα, τότε δεν διαβάζεις καθόλου τον άλλον...πράγμα που το έχεις επιβεβαιώσει πάμπολλες φορές.
Αν όμως επιμένεις ότι διαβάζεις τον άλλον, τότε μένει μόνον το ότι είσαι ψεύδεσαι ασυστόλως.
Όμως, ούτε αυτό είναι είδηση...απ' όπου και να σε πιάσουν, ζέχνεις. Και θέλεις και διάλογο, τρομάρα σου...

Και σε έχω προειδοποιήσει αρκετές φορές...
Μην αντιγράφεις τον seismic, που και αυτός (στον ύπνο του), έχει καταρρίψει όλους τους πολιτικούς μηχανικούς στον κόσμο.
Πρέπει να έχετε κάποιο κουσούρι οι wannabe πολιτικοί μηχανικοί, που δεν τα καταφέρατε....

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16501
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 13 Μάιος 2022, 22:36

Λοξίας έγραψε:
13 Μάιος 2022, 22:33

Πρέπει να έχετε κάποιο κουσούρι οι wannabe πολιτικοί μηχανικοί, που δεν τα καταφέρατε....
το κουσουρι σε bold...

αν το αλλαξουν σε απολιτικ... θα πανε καλυτερα.... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 13 Μάιος 2022, 22:38

stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 20:46
Λοξίας έγραψε:Για να μη μιλήσουμε για την ΘτΣ...
Να μιλήσουμε.
Αλλά έχεις 3 ποστ που απλά δεν μιλάς και μόνο ρωτάς.
{...}
Ναι, ρωτάω διότι ΔΕΝ έχεις απαντήσει σε τίποτε. Απλώς καταθέτεις ότι έχεις στο κεφάλι σου, χωρίς ΚΑΜΙΑ επιστημονική πηγή.
Και αυτά που έχεις στο κεφάλι σου, είναι μια μάζα καφετιά που βρωμάει...
Όταν απαντήσεις, τα λέμε...
Και θα το πιάσουμε από εκεί που αφήσαμε την ίδια συζήτηση για την ΘτΣ σε άλλο νήμα.
Σε εκείνο που αρνείσο πεισματικά να αποδεθείς την ΘτΣ και προσπαθούσες (έμμεσα) να την καταρρίψεις...θυμάσαι; Και βέβαια θυμάσαι!
Εξ άλλου, το ίδιο έκανες και με την εξελικτική θεωρία. Την ...κατέρριπτες διαδικτυακά, ιντερνετικέ πανεπιστήμονα και wannabe πολιτικέ μηχανικέ...
Αν θέλεις λοιπόν συζήτηση επ' αυτού, θα μας πεις πρώτα αν αποδέχεσαι τα εκατοντάδες επιστημονικά πειράματα που έχουν επιβεβαιώσει μέχρι κεραίας την ΘτΣ. Αν θεωρείς την ΘτΣ ως 100% αποδεδειγμένη θεωρία.
Αν είναι να αρχίσεις πάλι τις μαλακολογίες και να ξερνάς σκατομπουρδολογίες βγαλμένες από το κεφάλι σου, μίλα στον καθρέφτη σου.
Ή πήγαινε σε ένα συνέδριο να τους εντυπωσιάσεις με τις ηλιθιολογίες σου.
Μη φοβάσαι, δεν πρόκειται να σου πετάξουν τομάτες. Έχουν ακριβύνει πολύ ώστε να τις χαλαλίσουν για λόγου σου...

Άλλη μια φορά αποδεικνύεις ότι εσύ και ο seismic, είστε από την ίδια πάστα...
Όλο στα φόρα κοκορευόσαστε ότι καταρρίπτετε την μία θεωρία πίσω από την άλλη.
Αλλά να πάτε "πιο πάνω" τρεμει το κωλαράκι σας...
Φιγουρατζήδες των φόρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2022, 23:49

stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 20:46
Όταν μπαίνεις στη Σχετικότητα, αυτό που αποκαλείς "4η διάσταση" είναι μία παράμετρος μίας εξίσωσης 4 χωρικών μεταβλητών.
Λάθος. Είναι εμφανές ότι δεν έχεις δει ποτέ εξισώσεις της θεωρίας, γιατί θα καταλάβαινες ότι η χρονική διάσταση λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο. Οι χωρικές διαστάσεις είναι αμφίδρομες, οι χρονικές όχι. Διάβασε λίγο για τον χώρο Μινκόβσκι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

zteo
Δημοσιεύσεις: 9842
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 14 Μάιος 2022, 08:25

Αληθεύει ότι όταν τρέχεις με ταχύτητα κοντά σε αυτήν του φωτός ακόμα και με έναν κόκκο άμμου να συγκρουστεί παθαίνεις μεγάλη ζημιά?
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μάιος 2022, 14:14

zteo έγραψε:
14 Μάιος 2022, 08:25
Αληθεύει ότι όταν τρέχεις με ταχύτητα κοντά σε αυτήν του φωτός ακόμα και με έναν κόκκο άμμου να συγκρουστεί παθαίνεις μεγάλη ζημιά?
Ναι. Η ενέργεια της σύγκρουσης ισοδυναμεί με ένα μικρό πυρηνικό όπλο, περίπου την μισή ισχύ της βόμβας που έπεσε στην Χιροσίμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Μάιος 2022, 09:27

hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2022, 23:49
stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 20:46
Όταν μπαίνεις στη Σχετικότητα, αυτό που αποκαλείς "4η διάσταση" είναι μία παράμετρος μίας εξίσωσης 4 χωρικών μεταβλητών.
Λάθος. Είναι εμφανές ότι δεν έχεις δει ποτέ εξισώσεις της θεωρίας, γιατί θα καταλάβαινες ότι η χρονική διάσταση λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο. Οι χωρικές διαστάσεις είναι αμφίδρομες, οι χρονικές όχι. Διάβασε λίγο για τον χώρο Μινκόβσκι.
Προφανώς αγνοείς ότι γράφεις για 4η διάσταση στην ΤΟΠΟ-λογία.
Η τοπολογία περιγράφει το 4διάστατο σύστημα χωρικής ανάλυσης. Οι διαστάσεις είναι εκ των πραγμάτων χωρικές.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μάιος 2022, 09:36

Καλά, διάβασε πρώτα τις πρωτότυπες εργασίες του Αϊνστάιν και μετά έλα να μου πεις τι αγνοώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Μάιος 2022, 09:39

Λοξίας έγραψε:
13 Μάιος 2022, 22:38
stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 20:46
Λοξίας έγραψε:Για να μη μιλήσουμε για την ΘτΣ...
Να μιλήσουμε.
Αλλά έχεις 3 ποστ που απλά δεν μιλάς και μόνο ρωτάς.
{...}
Σε εκείνο που αρνείσο πεισματικά να αποδεθείς την ΘτΣ και προσπαθούσες (έμμεσα) να την καταρρίψεις...θυμάσαι; Και βέβαια θυμάσαι!
:p2:
Μπα.
Κάτι μπερδεύεις.
Εξ άλλου, το ίδιο έκανες και με την εξελικτική θεωρία.
Κράτησέ το να το συζητήσουμε σε αντίστοιχο νήμα.
Όπου σε ρωτώ για σχετικότητα μου απαντάς για εξελικτική θεωρία, κι όπου σε ρωτώ για εξελικτική θεωρία απαντάς για σχετικότητα.
Κάτι έχεις μπλέξει στο κεφάλι σου, Λοξία.
Αν θέλεις λοιπόν συζήτηση επ' αυτού, θα μας πεις πρώτα αν αποδέχεσαι τα εκατοντάδες επιστημονικά πειράματα που έχουν επιβεβαιώσει μέχρι κεραίας την ΘτΣ. Αν θεωρείς την ΘτΣ ως 100% αποδεδειγμένη θεωρία.
100% όχι.
Αλλά είναι μία πάρα πολύ ισχυρή θεωρία, που ανοίγει δρόμους στην επιστημονική προσέγγιση των πραγμάτων.
Αν είναι να αρχίσεις πάλι τις μαλακολογίες και να ξερνάς σκατομπουρδολογίες βγαλμένες από το κεφάλι σου, μίλα στον καθρέφτη σου.
Ή πήγαινε σε ένα συνέδριο να τους εντυπωσιάσεις με τις ηλιθιολογίες σου.
Χαλάρωσε.
Καμία θεωρία δεν έχει ανάγκη από τη δική σου υπεράσπιση. Θα ήταν καμένη από χέρι ούτως ή άλλως.
Περιμένω ακόμα να μου γράψεις για τη ΘτΣ στην οποία έχεις εντρυφήσει και θα μας ξεστραβώσεις όλους στο νήμα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μακρά νάρκη στο διάστημα δεν είναι αποτελεσματική για τους ανθρώπους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 17 Μάιος 2022, 09:41

hellegennes έγραψε:
17 Μάιος 2022, 09:36
Καλά, διάβασε πρώτα τις πρωτότυπες εργασίες του Αϊνστάιν και μετά έλα να μου πεις τι αγνοώ.
Σου έγραψα τι αγνοείς.
Αναφέρεσαι σε Τοπο-λογία και αρνείσαι ότι συγκεκριμένο μέγεθος της τοπολογία αφορά τόπο (χώρο).
Στη Σχετικότητα, ο χρόνος αποτελεί πλέον χωρική διάσταση ενός υπερστερεού.

Από την άλλη, μπορεί κανείς να βρει άρθρα και μελέτες φυσικών οι οποίοι αντιτάσσονται στο 4διάστατο του minkowski ως "θεωρία περιγραφής της πραγματικότητας" και θεωρούν, όπως κι εσύ καθώς φαίνεται, ότι ο χρόνος είναι άσχετος με το χώρο.
http://physics4u.gr/blog/2012/04/21/%CF ... %B5%CE%BD/

Αυτοί, στην ουσία απορρίπτουν τη γενική σχετικότητα και ασχολούνται με την επέκταση της ειδικής. Κάπως έτσι θα το περιγράφαμε γενικά, και πολύ χονδρικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών