Νεκρορομποτικη

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Αύγ 2022, 19:00

Antares έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 14:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 14:44

Ναι, το ξέρω ότι δεν έχεις ασχοληθεί και έχεις μια σχεδόν ρομαντική άποψη για κάποιες καταστάσεις. Ισχύει και για κάποιες αναφορές σου στην αρχαία Ελλάδα. Δεν είναι κακό, αλλά νομίζω ότι αν ζούσες σε εκείνες τις εποχές, θα είχες πολύ λιγότερες δυνατότητες και άμυνες από όσες έχεις σήμερα.

Απλώς γιατί σημέρα, ουδείς εμποδίζει κανέναν να ζήσει σε ένα απολύτως αρμονικό με τη φύση περιβάλλον.
Δεν έχω ρομαντική άποψη, πολλές φορές έχω τοποθετήσει τον εαυτό μου σε άλλη εποχή συμπεριλαμβανομένης της αρχαίας Ελλάδας, μόνο να αναλογισθεί κανείς ότι δεν υπήρχαν κλινικές για τις γέννες, το καθήκον της γυναίκας ή τουλάχιστον των περισσότερων γυναικών που έβρισκαν σύζυγο, ήταν να κάνουν παιδιά και να φροντίζουν την οικία, στους άνδρες αναλογούσε η προστασία και ο πόλεμος.
Ή μπορεί κανείς να σκεφθεί την ζωή σε άλλη χώρα, με άλλο καθεστώς, με άλλη θρησκεία ενδεχομένως, που επιβάλλει περιορισμούς.
Συγκριτικά είμαστε σε καλύτερη θέση, αναμφισβήτητα.
Γεννούσαν στα όρθια, που είναι πιο εύκολο για την γυναίκα, γιατί ανοίγει καλύτερα η λεκάνη και βοηθάει κι η βαρύτητα. Ο Λουδοβίκος ο 15ος εισήγαγε τον ξαπλωτό τοκετό, γιατί γούσταρε να βλέπει απο κοντά τις γυναίκες και τις μετρέσες του να γεννούν τα 22 του παιδιά.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 05 Αύγ 2022, 19:14

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 18:48
lonelyrider έγραψε:
29 Ιούλ 2022, 21:38

Παράδειγμα, σήμερα σπάνια να βρεις άνθρωπο πάνω από 50 ετών χωρίς πρόβλημα υγείας. Με μια υγιή επιστήμη σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο.
Ίσως γιατί όλοι αυτοί με προβλήματα υγείας άνω των 50 παλιότερα θα είχαν πεθάνει.
Λέω γω...
Παλιότερα, 200 με 300 χρόνια πίσω, δεν υπηρχε αυτή η ευρεία μόλυνση περιβάλλοντος και τροφών κι έτσι οι άνθρωποι δεν αρρώσταιναν μετά τα 50. Αρρωσταιναν μετά τα 65 με 70.
Ότι τρώμε και αναπνέουμε σήμερα είναι αμφιβόλου ποιότητος.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11517
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 05 Αύγ 2022, 19:18

lonelyrider έγραψε:
05 Αύγ 2022, 19:14
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 18:48
lonelyrider έγραψε:
29 Ιούλ 2022, 21:38

Παράδειγμα, σήμερα σπάνια να βρεις άνθρωπο πάνω από 50 ετών χωρίς πρόβλημα υγείας. Με μια υγιή επιστήμη σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο.
Ίσως γιατί όλοι αυτοί με προβλήματα υγείας άνω των 50 παλιότερα θα είχαν πεθάνει.
Λέω γω...
Παλιότερα, 200 με 300 χρόνια πίσω, δεν υπηρχε αυτή η ευρεία μόλυνση περιβάλλοντος και τροφών κι έτσι οι άνθρωποι δεν αρρώσταιναν μετά τα 50. Αρρωσταιναν μετά τα 65 με 70.
Ότι τρώμε και αναπνέουμε σήμερα είναι αμφιβόλου ποιότητος.
Πάντως δεν τρώμε αρνιά με μελιταιο, ούτε πίνουμε νερό με μόλυβδο.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 05 Αύγ 2022, 19:25

lonelyrider έγραψε:
05 Αύγ 2022, 19:14
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 18:48
lonelyrider έγραψε:
29 Ιούλ 2022, 21:38

Παράδειγμα, σήμερα σπάνια να βρεις άνθρωπο πάνω από 50 ετών χωρίς πρόβλημα υγείας. Με μια υγιή επιστήμη σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο.
Ίσως γιατί όλοι αυτοί με προβλήματα υγείας άνω των 50 παλιότερα θα είχαν πεθάνει.
Λέω γω...
Παλιότερα, 200 με 300 χρόνια πίσω, δεν υπηρχε αυτή η ευρεία μόλυνση περιβάλλοντος και τροφών κι έτσι οι άνθρωποι δεν αρρώσταιναν μετά τα 50. Αρρωσταιναν μετά τα 65 με 70.
Ότι τρώμε και αναπνέουμε σήμερα είναι αμφιβόλου ποιότητος.
Στην Ελλάδα του 1950, το πρσδόκιμο ζωής ήταν 63,4 για τους άνδρες και 66,7 για τις γυναίκες.
Στην Ελλάδα του 1930, τα αντίστοιχα νούμερα ήταν 45 και 47.5

Να ψάξω για τα αντίστοιχα νούμερα την δεκαετία του 1830;


ΥΓ.
Και ο Πατροκοσμάς, αν είπε αυτό που έγραψες, δίκιο είχε, αλλά όχι για αυτό που ερμήνευσες εσύ...

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25185
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 05 Αύγ 2022, 19:55

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 18:48
lonelyrider έγραψε:
29 Ιούλ 2022, 21:38

Παράδειγμα, σήμερα σπάνια να βρεις άνθρωπο πάνω από 50 ετών χωρίς πρόβλημα υγείας. Με μια υγιή επιστήμη σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο.
Ίσως γιατί όλοι αυτοί με προβλήματα υγείας άνω των 50 παλιότερα θα είχαν πεθάνει.
Λέω γω...
Τη νύχτα της 17ης Μαΐου του σωτηρίου έτους 1908, ο κύριος Αλέξανδρος Παπαρδελόπουλος του Γεωργίου, ετών 26, επάγγελμα έμπορος, αισθάνθηκε κάτι απροσδιόριστα φουντώματα που τον αφύπνισαν και τα οποία απέδωσε στην ποσότητα της παλαμίδας που έφαγε το βράδυ. Επειδή όμως η ώρα παρήρχετο, όχι όμως και το φούντωμα, αντί ν' αρχίσει να μετρά προβατάκια, όπως συνήθιζε σε παρόμοιες περιστάσεις για να ξανακοιμηθεί, επροτίμησε να επιδοθεί σε διαγνώσεις για τα πιθανά αίτια της αδιαθεσίας του, μη αποκλειομένων των παθολογικών. Εν πρώτοις άρχισε να ανατρέχει στο ιστορικό του θανάτου των γονέων του, μήπως ανακαλύψει κάποια κληρονομική προδιάθεση.
Δυστυχώς, η προσφιλής του μητέρα δεν απέθανε λόγω γήρατος, αλλά αρκετά νέα, από επιλόχιο πυρετό κατά την ενάτη γέννα της, ως γνωστόν δε «οι επιλόχιοι πυρετοί» δεν κληρονομούνται από τους άρρενας απογόνους. Αντιθέτως ο πατέρας του απεβίωσεν από τροχαίο. Γέρος άνθρωπος, στα σαράντα του, χούφταλο δηλαδή, εβάδιζε αφηρημένος στην οδό Πινακωτών*, κι ένα λαντώ** που ερχόταν με φρηνήρη καλπασμό τον παρέσυρε και Θεός σχωρέσ' τον.
Έγραψαν τότε οι εφημερίδες «Ακρόπολις» του Βλ. Γαβριηλίδη και «Χρόνος» του Ι. Διάκου: «Άμαξα από ρυτήρος*** ελαύνουσα παρέσυρε τεσσαρακοντούτη γέροντα. Ο ατυχής γέρων, μεταφερόμενος εις το νοσοκομείον, εξέπνευσεν…» Άρα, ούτε εδώ υπήρχε θέμα κληρονομικότητος. Υπήρχε κι ένας θείος του, ο Βενιαμίν της οικογενείας της μάνας του, συνομήλικός του περίπου, χρυσό παλικάρι.
http://atheofobos2.blogspot.com/2015/02/35-40.html

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3730
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 05 Αύγ 2022, 20:02

Λοξίας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 19:25
lonelyrider έγραψε:
05 Αύγ 2022, 19:14
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 18:48


Ίσως γιατί όλοι αυτοί με προβλήματα υγείας άνω των 50 παλιότερα θα είχαν πεθάνει.
Λέω γω...
Παλιότερα, 200 με 300 χρόνια πίσω, δεν υπηρχε αυτή η ευρεία μόλυνση περιβάλλοντος και τροφών κι έτσι οι άνθρωποι δεν αρρώσταιναν μετά τα 50. Αρρωσταιναν μετά τα 65 με 70.
Ότι τρώμε και αναπνέουμε σήμερα είναι αμφιβόλου ποιότητος.
Στην Ελλάδα του 1950, το πρσδόκιμο ζωής ήταν 63,4 για τους άνδρες και 66,7 για τις γυναίκες.
Στην Ελλάδα του 1930, τα αντίστοιχα νούμερα ήταν 45 και 47.5

Να ψάξω για τα αντίστοιχα νούμερα την δεκαετία του 1830;


ΥΓ.
Και ο Πατροκοσμάς, αν είπε αυτό που έγραψες, δίκιο είχε, αλλά όχι για αυτό που ερμήνευσες εσύ...
Είναι αναληθή τα στοιχεία που παραθέτεις αγαπητέ.
Προγιαγιές μου και προππαπουδες μου που τους γνωρισα, "φυγανε" όλοι μετά τα 90. Και από συζητησεις που είχα με τη συγχωρεμένη γιαγια μου, οι παλιοί ζούσανε πολλά χρόνια χωρίς αρρωστιες.
Τωρα αν εσυ μου παραθετεις στοιχεια της πλακας που ενδεχεται να πεφτει ο μεσος ορος ζωης λογω των παγκοσμιων πολεμων και της πεινας, ε τοτε δεν μπορει να γινει σοβαρη συζητηση.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Αύγ 2022, 20:10

Antares έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 16:55
Τα τσιπάκια του Elon Mask που και καλά βγαίνουν τώρα για την θεραπεία ασθενειών, πρέπει να είναι καλά διαδεδομένη μπίζνα απ' όσα έχω διαβάσει. Η χαρά των απανταχού λαμογιών για καταστροφή και εκμετάλλευση ανθρώπων.
του μπιλ γκειτς ειναι τα καλα. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11517
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 05 Αύγ 2022, 20:16

lonelyrider έγραψε:
05 Αύγ 2022, 20:02
Λοξίας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 19:25
lonelyrider έγραψε:
05 Αύγ 2022, 19:14


Παλιότερα, 200 με 300 χρόνια πίσω, δεν υπηρχε αυτή η ευρεία μόλυνση περιβάλλοντος και τροφών κι έτσι οι άνθρωποι δεν αρρώσταιναν μετά τα 50. Αρρωσταιναν μετά τα 65 με 70.
Ότι τρώμε και αναπνέουμε σήμερα είναι αμφιβόλου ποιότητος.
Στην Ελλάδα του 1950, το πρσδόκιμο ζωής ήταν 63,4 για τους άνδρες και 66,7 για τις γυναίκες.
Στην Ελλάδα του 1930, τα αντίστοιχα νούμερα ήταν 45 και 47.5

Να ψάξω για τα αντίστοιχα νούμερα την δεκαετία του 1830;


ΥΓ.
Και ο Πατροκοσμάς, αν είπε αυτό που έγραψες, δίκιο είχε, αλλά όχι για αυτό που ερμήνευσες εσύ...
Είναι αναληθή τα στοιχεία που παραθέτεις αγαπητέ.
Προγιαγιές μου και προππαπουδες μου που τους γνωρισα, "φυγανε" όλοι μετά τα 90. Και από συζητησεις που είχα με τη συγχωρεμένη γιαγια μου, οι παλιοί ζούσανε πολλά χρόνια χωρίς αρρωστιες.
Τωρα αν εσυ μου παραθετεις στοιχεια της πλακας που ενδεχεται να πεφτει ο μεσος ορος ζωης λογω των παγκοσμιων πολεμων και της πεινας, ε τοτε δεν μπορει να γινει σοβαρη συζητηση.
Παραθέτει ο άλλος στοιχεία της πλάκας και τα δικά σου στοιχεία ειναι τα παραμύθια της γιαγιάς σου.

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπήρχε ένα παρελθόν που και η πορδή μας μοσχοβολουσε λεβάντα.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 05 Αύγ 2022, 20:34

lonelyrider έγραψε:
05 Αύγ 2022, 20:02
Λοξίας έγραψε:
05 Αύγ 2022, 19:25
lonelyrider έγραψε:
05 Αύγ 2022, 19:14


Παλιότερα, 200 με 300 χρόνια πίσω, δεν υπηρχε αυτή η ευρεία μόλυνση περιβάλλοντος και τροφών κι έτσι οι άνθρωποι δεν αρρώσταιναν μετά τα 50. Αρρωσταιναν μετά τα 65 με 70.
Ότι τρώμε και αναπνέουμε σήμερα είναι αμφιβόλου ποιότητος.
Στην Ελλάδα του 1950, το πρσδόκιμο ζωής ήταν 63,4 για τους άνδρες και 66,7 για τις γυναίκες.
Στην Ελλάδα του 1930, τα αντίστοιχα νούμερα ήταν 45 και 47.5

Να ψάξω για τα αντίστοιχα νούμερα την δεκαετία του 1830;


ΥΓ.
Και ο Πατροκοσμάς, αν είπε αυτό που έγραψες, δίκιο είχε, αλλά όχι για αυτό που ερμήνευσες εσύ...
Είναι αναληθή τα στοιχεία που παραθέτεις αγαπητέ.
Προγιαγιές μου και προππαπουδες μου που τους γνωρισα, "φυγανε" όλοι μετά τα 90. Και από συζητησεις που είχα με τη συγχωρεμένη γιαγια μου, οι παλιοί ζούσανε πολλά χρόνια χωρίς αρρωστιες.
Τωρα αν εσυ μου παραθετεις στοιχεια της πλακας που ενδεχεται να πεφτει ο μεσος ορος ζωης λογω των παγκοσμιων πολεμων και της πεινας, ε τοτε δεν μπορει να γινει σοβαρη συζητηση.
Μπορείς να θεωρείς αναληθή τα δημογραφικά στοιχεία που παραθέτει το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και όχι μόνο (πήγαινε στην σελίδα 105 της μελέτης) και αληθή τα στοιχεία της γιαγιάς σου...δημοκρατία έχουμε.

Και όντως, με ιστορίες γιαγιάδων και παππούδων, δεν μπορεί να γίνει σοβαρή συζήτηση...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7881
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Αύγ 2022, 22:11

Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Αύγ 2022, 19:00
Γεννούσαν στα όρθια, που είναι πιο εύκολο για την γυναίκα, γιατί ανοίγει καλύτερα η λεκάνη και βοηθάει κι η βαρύτητα. Ο Λουδοβίκος ο 15ος εισήγαγε τον ξαπλωτό τοκετό, γιατί γούσταρε να βλέπει απο κοντά τις γυναίκες και τις μετρέσες του να γεννούν τα 22 του παιδιά.
Δεν έχω κάνει παιδιά, αλλά αν είχα κάνει, θα ζητούσα καισαρική προγραμματισμένη, όπως γνωστές μου. :lol:
Το πως έχει εξελιχθεί η ιατρική γύρω από την μαιευτική, θεωρώ ότι δείχνει την στάθμη του πολιτισμού μας.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 06 Αύγ 2022, 18:35

Antares έγραψε:
05 Αύγ 2022, 22:11
Ζενίθεδρος έγραψε:
05 Αύγ 2022, 19:00
Γεννούσαν στα όρθια, που είναι πιο εύκολο για την γυναίκα, γιατί ανοίγει καλύτερα η λεκάνη και βοηθάει κι η βαρύτητα. Ο Λουδοβίκος ο 15ος εισήγαγε τον ξαπλωτό τοκετό, γιατί γούσταρε να βλέπει απο κοντά τις γυναίκες και τις μετρέσες του να γεννούν τα 22 του παιδιά.
Δεν έχω κάνει παιδιά, αλλά αν είχα κάνει, θα ζητούσα καισαρική προγραμματισμένη, όπως γνωστές μου. :lol:
Το πως έχει εξελιχθεί η ιατρική γύρω από την μαιευτική, θεωρώ ότι δείχνει την στάθμη του πολιτισμού μας.
Υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να πάθεις ρήξη μήτρας, αιμορραγίας, μόλυνσης και τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική έχουν αυξημένες πιθανότητες να πάθουν αργότερα αλλεργίες, να έχουν άσθμα και να είναι υπέρβαρα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

runner
Δημοσιεύσεις: 2657
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 21 Σεπ 2022, 10:44

lonelyrider έγραψε:
29 Ιούλ 2022, 21:38
Παράδειγμα, σήμερα σπάνια να βρεις άνθρωπο πάνω από 50 ετών χωρίς πρόβλημα υγείας. Με μια υγιή επιστήμη σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο.
Σήμερα οι άνθρωποι χωρίς προβλήματα υγείας σε όλες τις ηλικίες είναι πολλοί.
Επίσης, πολλοί φτάνουν εύκολα τα 85 ή τα 90.
Αυτά τα φαινόμενα σε προηγούμενες δεκαετίες δεν τα έβλεπες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών