Νεκρορομποτικη

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Ιούλ 2022, 13:27

Η κατάχρηση φαρμάκων επίσης. Βέβαια πολλά τα τρώμε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70019
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιούλ 2022, 13:28

Antares έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 10:19
Eπίσης όπου ζούσαν σε αρμονία με την φύση και ειρηνικά (κάποιες φυλές στην αμερικανική ήπειρο) κατά την διάρκεια του μεσαίωνα, έφταναν τα 90 και τα 100. Οι ευρωπαίοι εκείνη την περίοδο δεν ξεπερνούσαν τα 40-50.
Και σήμερα ζουν κάποιες φυλές σε αρμονία με τη φύση.

Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Ιούλ 2022, 13:36

Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Σίγουρα υπάρχουν και υπήρξαν άγριες φυλές που σκοτώνονται αναμεταξύ τους και έχουν βάρβαρα έθιμα. Πόσταρα για μια ειρηνική φυλή.
Περισσότερο με ενδιαφέρουν τα τσιπάκια του Elon Mask για τον εγκέφαλο.
Η χαρά της γλωσσοκοπάνας πρέπει να είναι αυτά, αν τοποθετηθούν σε ένα αυτί χωρίς την γνώση του, θα μεταφέρει την σοφία της (sic) στο θύμα. Η γλωσσοκοπάνα σαν όπλο.
Κρεβατομουρμούρα και μουρμούρα με την αιγίδα της επιστήμης. :003:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27013
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 30 Ιούλ 2022, 14:34

Antares έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 13:36
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Σίγουρα υπάρχουν και υπήρξαν άγριες φυλές που σκοτώνονται αναμεταξύ τους και έχουν βάρβαρα έθιμα. Πόσταρα για μια ειρηνική φυλή.
Περισσότερο με ενδιαφέρουν τα τσιπάκια του Elon Mask για τον εγκέφαλο.
Η χαρά της γλωσσοκοπάνας πρέπει να είναι αυτά, αν τοποθετηθούν σε ένα αυτί χωρίς την γνώση του, θα μεταφέρει την σοφία της (sic) στο θύμα. Η γλωσσοκοπάνα σαν όπλο.
Κρεβατομουρμούρα και μουρμούρα με την αιγίδα της επιστήμης. :003:
Και εμείς οι πολιτισμένοι, μεταξύ μας σκοτωνόμαστε.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Ιούλ 2022, 14:38

Nandros έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 14:34
Και εμείς οι πολιτισμένοι, μεταξύ μας σκοτωνόμαστε.
Αυτό είναι σίγουρο, από αρχαιοτάτων χρόνων. Με όλους τους δυνατούς τρόπους ακόμη και σε περίοδο ειρήνης.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70019
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιούλ 2022, 14:44

Antares έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 13:36
Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Σίγουρα υπάρχουν και υπήρξαν άγριες φυλές που σκοτώνονται αναμεταξύ τους και έχουν βάρβαρα έθιμα. Πόσταρα για μια ειρηνική φυλή.
Ναι, το ξέρω ότι δεν έχεις ασχοληθεί και έχεις μια σχεδόν ρομαντική άποψη για κάποιες καταστάσεις. Ισχύει και για κάποιες αναφορές σου στην αρχαία Ελλάδα. Δεν είναι κακό, αλλά νομίζω ότι αν ζούσες σε εκείνες τις εποχές, θα είχες πολύ λιγότερες δυνατότητες και άμυνες από όσες έχεις σήμερα.

Απλώς γιατί σημέρα, ουδείς εμποδίζει κανέναν να ζήσει σε ένα απολύτως αρμονικό με τη φύση περιβάλλον.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Ιούλ 2022, 14:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 14:44

Ναι, το ξέρω ότι δεν έχεις ασχοληθεί και έχεις μια σχεδόν ρομαντική άποψη για κάποιες καταστάσεις. Ισχύει και για κάποιες αναφορές σου στην αρχαία Ελλάδα. Δεν είναι κακό, αλλά νομίζω ότι αν ζούσες σε εκείνες τις εποχές, θα είχες πολύ λιγότερες δυνατότητες και άμυνες από όσες έχεις σήμερα.

Απλώς γιατί σημέρα, ουδείς εμποδίζει κανέναν να ζήσει σε ένα απολύτως αρμονικό με τη φύση περιβάλλον.
Δεν έχω ρομαντική άποψη, πολλές φορές έχω τοποθετήσει τον εαυτό μου σε άλλη εποχή συμπεριλαμβανομένης της αρχαίας Ελλάδας, μόνο να αναλογισθεί κανείς ότι δεν υπήρχαν κλινικές για τις γέννες, το καθήκον της γυναίκας ή τουλάχιστον των περισσότερων γυναικών που έβρισκαν σύζυγο, ήταν να κάνουν παιδιά και να φροντίζουν την οικία, στους άνδρες αναλογούσε η προστασία και ο πόλεμος.
Ή μπορεί κανείς να σκεφθεί την ζωή σε άλλη χώρα, με άλλο καθεστώς, με άλλη θρησκεία ενδεχομένως, που επιβάλλει περιορισμούς.
Συγκριτικά είμαστε σε καλύτερη θέση, αναμφισβήτητα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70019
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιούλ 2022, 15:56

Antares έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 14:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιούλ 2022, 14:44

Ναι, το ξέρω ότι δεν έχεις ασχοληθεί και έχεις μια σχεδόν ρομαντική άποψη για κάποιες καταστάσεις. Ισχύει και για κάποιες αναφορές σου στην αρχαία Ελλάδα. Δεν είναι κακό, αλλά νομίζω ότι αν ζούσες σε εκείνες τις εποχές, θα είχες πολύ λιγότερες δυνατότητες και άμυνες από όσες έχεις σήμερα.

Απλώς γιατί σημέρα, ουδείς εμποδίζει κανέναν να ζήσει σε ένα απολύτως αρμονικό με τη φύση περιβάλλον.
Δεν έχω ρομαντική άποψη, πολλές φορές έχω τοποθετήσει τον εαυτό μου σε άλλη εποχή συμπεριλαμβανομένης της αρχαίας Ελλάδας, μόνο να αναλογισθεί κανείς ότι δεν υπήρχαν κλινικές για τις γέννες, το καθήκον της γυναίκας ή τουλάχιστον των περισσότερων γυναικών που έβρισκαν σύζυγο, ήταν να κάνουν παιδιά και να φροντίζουν την οικία, στους άνδρες αναλογούσε η προστασία και ο πόλεμος.
Ή μπορεί κανείς να σκεφθεί την ζωή σε άλλη χώρα, με άλλο καθεστώς, με άλλη θρησκεία ενδεχομένως, που επιβάλλει περιορισμούς.
Συγκριτικά είμαστε σε καλύτερη θέση, αναμφισβήτητα.
Δεν ξέρω αν είμαστε καλύτερα ή χειρότερα συγκριτικά, γιατί δεν ζούμε όλοι στις ίδιες συνθήκες. Υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι που σίγουρα ζουν χειρότερα σήμερα απ' ό,τι ζούσαν κάποιοι στην αρχαιότητα. Το ίδιο ισχύει και για τον παράγοντα σκέψη. Χιλιάδες χρόνια μετά, στα ίδια και στα ίδια γυρίζουν οι σύγχρονοι διανοητές, παρά την υπερπαραγωγή πληροφορίας, που είναι διαθέσιμη.

Το σίγουρο είναι ότι στο δικό μας πλαίσιο, έχουμε πολύ περισσότερες επιλογές που τότε δεν υπήρχαν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10174
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 30 Ιούλ 2022, 16:01

Πάντως το θέμα θα γινόταν ωραία ταινία Νεκροί με ρομποτικά μεροι να κυνηγούν να σκοτώσουν τους ζωντανούς.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Ιούλ 2022, 16:55

Τα τσιπάκια του Elon Mask που και καλά βγαίνουν τώρα για την θεραπεία ασθενειών, πρέπει να είναι καλά διαδεδομένη μπίζνα απ' όσα έχω διαβάσει. Η χαρά των απανταχού λαμογιών για καταστροφή και εκμετάλλευση ανθρώπων.


Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Ιούλ 2022, 23:48

Δύο πράγματα δεν μπορούν να γίνουν δεκτά, η σύληση ζωντανού και νεκρού.
Δεν εννοώ όργανα που θα μπορούσαν να γίνουν μοσχεύματα για άλλους και υπάρχει συμφωνία, πιθανόν κάποια στιγμή στην ζωή μας να υπογράψαμε γι΄ αυτό.
Με την σύληση ζωντανού ανθρώπου εννοώ την κλοπή της ιδιωτικότητάς του, της προσωπικότητάς του.
Όποιος τα κάνει αυτά θα βρει μπροστά του το μένος των θεών. :scross:

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4522
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 05 Αύγ 2022, 18:46

lonelyrider έγραψε:
29 Ιούλ 2022, 21:38
Η "επιστήμη" των σύγχρονων απογόνων του Αδάμ, μας οδηγεί σε μία δυστοπία.
Αν ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός είχε πει "το κακό θα ρθει από τους διαβασμένους", έπεσε 100% μέσα.
Παράδειγμα, σήμερα σπάνια να βρεις άνθρωπο πάνω από 50 ετών χωρίς πρόβλημα υγείας. Με μια υγιή επιστήμη σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο.
Παλαιότερα σπάνια συναντούσες άνθρωπο άνω των 50 ετών γενικώς.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8753
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 05 Αύγ 2022, 18:47

Πτολεμαίος έγραψε:
05 Αύγ 2022, 18:46
lonelyrider έγραψε:
29 Ιούλ 2022, 21:38
Η "επιστήμη" των σύγχρονων απογόνων του Αδάμ, μας οδηγεί σε μία δυστοπία.
Αν ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός είχε πει "το κακό θα ρθει από τους διαβασμένους", έπεσε 100% μέσα.
Παράδειγμα, σήμερα σπάνια να βρεις άνθρωπο πάνω από 50 ετών χωρίς πρόβλημα υγείας. Με μια υγιή επιστήμη σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο.
Παλαιότερα σπάνια συναντούσες άνθρωπο άνω των 50 ετών γενικώς.
Ψιλά γράμματα :lol:

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11543
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Νεκρορομποτικη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 05 Αύγ 2022, 18:48

lonelyrider έγραψε:
29 Ιούλ 2022, 21:38

Παράδειγμα, σήμερα σπάνια να βρεις άνθρωπο πάνω από 50 ετών χωρίς πρόβλημα υγείας. Με μια υγιή επιστήμη σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής δεν θα υπήρχε αυτό το φαινόμενο.
Ίσως γιατί όλοι αυτοί με προβλήματα υγείας άνω των 50 παλιότερα θα είχαν πεθάνει.
Λέω γω...
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών