Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8716
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 23 Αύγ 2022, 21:26

Καταλήγει σε κάποιο συμπέρασμα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Αύγ 2022, 23:00

Δεν υπάρχει κανένα συμπέρασμα. Οι μετρήσεις ηλικίας στο σύμπαν είναι δύσκολες και συχνά έχουν μεγάλα error bars, που σημαίνει ότι φαινομενικά κάτι μπορεί να μοιάζει παλιότερο από το σύμπαν, αν πάρεις την μέγιστη δυνατή τιμή, αλλά όχι αν πάρεις την ελάχιστη. Το δε Webb δεν είναι ακόμα πλήρως καλιμπραρισμένο. Μετρήσεις με υψηλή μετατόπιση προς το ερυθρό θα βρεθούν αργότερα με χαμηλότερη.

Ούτε θα αρκούσε αυτό για να διαψεύσει το Big Bang, την Μεγάλη Έκρηξη. Η Μεγάλη Έκρηξη βασίζεται σε τρεις αδιάσειστους πυλώνες: την νουκλεοσύνθεση, την σταθερά Χαμπλ και την ακτινοβολία υποβάθρου και δεν υπάρχει κανένα μοντέλο που να μπορεί να εξηγήσει και τα τρία, όπου και τα τρία ήταν προβλέψεις της θεωρίας, δεν στοιχειοθετήθηκε η θεωρία για να τα εξηγήσει. Δηλαδή πρώτα είχαμε την θεωρία, η θεωρία προέβλεπε αυτά τα πράγματα και οι προβλέψεις επαληθεύτηκαν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Αύγ 2022, 08:00

hellegennes έγραψε:
23 Αύγ 2022, 23:00
Δεν υπάρχει κανένα συμπέρασμα. Οι μετρήσεις ηλικίας στο σύμπαν είναι δύσκολες και συχνά έχουν μεγάλα error bars, που σημαίνει ότι φαινομενικά κάτι μπορεί να μοιάζει παλιότερο από το σύμπαν, αν πάρεις την μέγιστη δυνατή τιμή, αλλά όχι αν πάρεις την ελάχιστη. Το δε Webb δεν είναι ακόμα πλήρως καλιμπραρισμένο. Μετρήσεις με υψηλή μετατόπιση προς το ερυθρό θα βρεθούν αργότερα με χαμηλότερη.

Ούτε θα αρκούσε αυτό για να διαψεύσει το Big Bang, την Μεγάλη Έκρηξη. Η Μεγάλη Έκρηξη βασίζεται σε τρεις αδιάσειστους πυλώνες: την νουκλεοσύνθεση, την σταθερά Χαμπλ και την ακτινοβολία υποβάθρου και δεν υπάρχει κανένα μοντέλο που να μπορεί να εξηγήσει και τα τρία, όπου και τα τρία ήταν προβλέψεις της θεωρίας, δεν στοιχειοθετήθηκε η θεωρία για να τα εξηγήσει. Δηλαδή πρώτα είχαμε την θεωρία, η θεωρία προέβλεπε αυτά τα πράγματα και οι προβλέψεις επαληθεύτηκαν.
Η θεωρία βασίζεται στο red shift.
Αν δεν υπάρχει big bang γιατί έχουμε red shift και δεν έχουμε και red shift και violet shift ;
Ωστόσο μπορεί να είναι άλλη η εξήγηση και το Webb βρήκε πολλές αναντιστοιχίες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2022, 13:20

wooded glade έγραψε:
24 Αύγ 2022, 08:00
Η θεωρία βασίζεται στο red shift.
Αν δεν υπάρχει big bang γιατί έχουμε red shift και δεν έχουμε και red shift και violet shift ;
Ωστόσο μπορεί να είναι άλλη η εξήγηση και το Webb βρήκε πολλές αναντιστοιχίες.
Δεν βρήκε κάποια αναντιστοιχία και η Μεγάλη Έκρηξη βασίζεται στους τρεις πυλώνες που έγραψα που δεν εξηγούνται με κανέναν άλλον τρόπο και ήταν προβλέψεις της θεωρίας του Λεμαίτρ, που επιβεβαιώθηκαν η μία πίσω απ' την άλλην. Μιλάμε για τρία πολύ συγκεκριμένα πράγματα: την βαθμιαία απομάκρυνση των γαλαξιών, την ακτινοβολία υποβάθρου και την νουκλεοσύνθεση.

Δεν υπάρχει θεωρία που να εξηγεί και τα τρία μαζί και φυσικά η Μεγάλη Έκρηξη τα περιείχε σαν προβλέψεις (προαπαιτούμενα, βασικά) πριν επιβεβαιωθούν από παρατήρηση. Ίσως μάλιστα το σημαντικότερο να είναι η νουκλεοσύνθεση, γιατί η πρόβλεψη για τις αναλογίες των χημικών στοιχείων στο σύμπαν ταιριάζει ακριβώς στα παρατηρησιακά δεδομένα. Αυτό από μόνο του είναι πολύ δύσκολο να εξηγηθεί από οτιδήποτε άλλο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8349
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 24 Αύγ 2022, 13:27

Μπορει να καταργηθει η θεωρια της μεγαλης εκρηξης και να βρουμε κατι αλλο. Ετσι ειναι η επιστημη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2022, 13:57

Ίσως. Αλλά το βρίσκω πολύ δύσκολο. Έναν αιώνα μετά, δεν κατάφερε κανείς να βρει εναλλακτική θεωρία που να λειτουργεί. Δεν είναι ότι η Μεγάλη Έκρηξη δεν έχει κενά. Ένα απ' αυτό είναι η ισοτροπία του σύμπαντος, η οποία για να εξηγηθεί επιστράτευσε μια νέα θεωρία, αυτήν του Πληθωρισμού. Αλλά ο Πληθωρισμός έχει τα δικά του προβλήματα και είναι θεωρία ad hoc. Δημιουργήθηκε για να εξηγήσει ένα φαινόμενο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Αύγ 2022, 14:03

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2022, 13:20
wooded glade έγραψε:
24 Αύγ 2022, 08:00
Η θεωρία βασίζεται στο red shift.
Αν δεν υπάρχει big bang γιατί έχουμε red shift και δεν έχουμε και red shift και violet shift ;
Ωστόσο μπορεί να είναι άλλη η εξήγηση και το Webb βρήκε πολλές αναντιστοιχίες.
Δεν βρήκε κάποια αναντιστοιχία και η Μεγάλη Έκρηξη βασίζεται στους τρεις πυλώνες που έγραψα που δεν εξηγούνται με κανέναν άλλον τρόπο και ήταν προβλέψεις της θεωρίας του Λεμαίτρ, που επιβεβαιώθηκαν η μία πίσω απ' την άλλην. Μιλάμε για τρία πολύ συγκεκριμένα πράγματα: την βαθμιαία απομάκρυνση των γαλαξιών, την ακτινοβολία υποβάθρου και την νουκλεοσύνθεση.

Δεν υπάρχει θεωρία που να εξηγεί και τα τρία μαζί και φυσικά η Μεγάλη Έκρηξη τα περιείχε σαν προβλέψεις (προαπαιτούμενα, βασικά) πριν επιβεβαιωθούν από παρατήρηση. Ίσως μάλιστα το σημαντικότερο να είναι η νουκλεοσύνθεση, γιατί η πρόβλεψη για τις αναλογίες των χημικών στοιχείων στο σύμπαν ταιριάζει ακριβώς στα παρατηρησιακά δεδομένα. Αυτό από μόνο του είναι πολύ δύσκολο να εξηγηθεί από οτιδήποτε άλλο.
Κατ' αρχή δεν έχει νόημα να συζητάμε που ήταν το big bang.
Αν είμαστε όλοι θραύσματα μιάς χειροβομβίδας και πετάγαμε, ο καθένας από εμάς τα θραύσματα θα νόμιζε ότι αυτός είναι το κέντρο της (πρώην) χειροβομβίδας. Αποδεικνύεται αυτό με ένα απλό θεώρημα vector algebra.
Όμως πέραν αυτών το Webb βρήκε major discrepancies.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2022, 14:05

wooded glade έγραψε:
24 Αύγ 2022, 14:03
Όμως πέραν αυτών το Webb βρήκε major discrepancies.
Πες μου ένα major discrepancy που βρήκε, γιατί εγώ ακόμα δεν έχω βρει κανένα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Αύγ 2022, 14:28

hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2022, 14:05
wooded glade έγραψε:
24 Αύγ 2022, 14:03
Όμως πέραν αυτών το Webb βρήκε major discrepancies.
Πες μου ένα major discrepancy που βρήκε, γιατί εγώ ακόμα δεν έχω βρει κανένα.
The time scale of the creation of the galaxies does not conform with the theory.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Αύγ 2022, 14:41

wooded glade έγραψε:
24 Αύγ 2022, 14:28
hellegennes έγραψε:
24 Αύγ 2022, 14:05
wooded glade έγραψε:
24 Αύγ 2022, 14:03
Όμως πέραν αυτών το Webb βρήκε major discrepancies.
Πες μου ένα major discrepancy που βρήκε, γιατί εγώ ακόμα δεν έχω βρει κανένα.
The time scale of the creation of the galaxies does not conform with the theory.
Μια χαρά conforms. Η θεωρία δεν δίνει ακριβές χρονοδιάγραμμα για την δημιουργία των γαλαξιών. Προς το παρόν υπάρχει μια μικρή τριβή μεταξύ των -ακαλιμπράριστων, το θυμίζω- δεδομένων του JWST και μοντέλων γαλαξιογένεσης, που όμως δεν έχουν να κάνουν με την ίδια την θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης. Το πότε, πώς και σε πόσο χρόνο άρχισαν να σχηματίζονται οι γαλαξίες εξαρτώνται από διάφορες μεταβλητές και ένας από τους στόχους του JWST ήταν να διερευνήσει ακριβώς αυτά τα ερωτήματα.

Πουθενά στην θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα για την δημιουργία των γαλαξιών. Ό,τι ξέρουμε μέχρι τώρα έχει προκύψει από μοντέλα που βασίζονται σε ένα κάρο διαφορετικές παραμέτρους, οι περισσότερες εκ των οποίων έχουν μεγάλα περιθώρια λάθους και είναι πολύ δύσκολο να διερευνηθούν, που όπως είπα είναι ένα από τους κύριους λόγους που φτιάχτηκε το JWST.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2742
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 24 Αύγ 2022, 15:13

wooded glade έγραψε:
23 Αύγ 2022, 13:45
Έτσι λέει ο Webb.

https://iguru.gr/avoli-stigmi-pou-anaka ... -big-bang/

Το big bang που είναι μία κατ' εξοχήν κομμουνιστική θεωρία δείχνει σαν να καταρρίπτεται.
Οι μαρξιστές φιλόσοφοι ήταν υπέρ του steady state theory. Ήταν σε όρους ψυχρού πολέμου δυτική κλασική καπιταλιστική επιτυχία η επικράτηση της μεγάλης έκρηξης και επιπλέον κοντά στην χριστιανική θεολογία με την συγκεκριμένη δεδομένη αρχή του σύμπαντος. και σε αυτό δηλαδη ήταν αντιμαρξιστικο. Τώρα βέβαια δεν είμαι βέβαιος ότι η τρέχουσα καπιταλιστική άρχουσα τάξης της δύσης είναι υπέρ του χριστιανισμού. Εδώ δεν κάνουν πλέον θρησκευτικούς γάμους οι μεγάλες κεφαλές .
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Αύγ 2022, 15:20

Dorian έγραψε:
24 Αύγ 2022, 15:13
wooded glade έγραψε:
23 Αύγ 2022, 13:45
Έτσι λέει ο Webb.

https://iguru.gr/avoli-stigmi-pou-anaka ... -big-bang/

Το big bang που είναι μία κατ' εξοχήν κομμουνιστική θεωρία δείχνει σαν να καταρρίπτεται.
Οι μαρξιστές φιλόσοφοι ήταν υπέρ του steady state theory. Ήταν σε όρους ψυχρού πολέμου δυτική κλασική καπιταλιστική επιτυχία η επικράτηση της μεγάλης έκρηξης και επιπλέον κοντά στην χριστιανική θεολογία με την συγκεκριμένη δεδομένη αρχή του σύμπαντος. και σε αυτό δηλαδη ήταν αντιμαρξιστικο. Τώρα βέβαια δεν είμαι βέβαιος ότι η τρέχουσα καπιταλιστική άρχουσα τάξης της δύσης είναι υπέρ του χριστιανισμού. Εδώ δεν κάνουν πλέον θρησκευτικούς γάμους οι μεγάλες κεφαλές .
Ο κομμουνισμός πρεσβεύει ότι ο θερμικός θάνατος του σύμπαντος είναι αναπόφευκτος (third law of thermodynamics).
Έτσι για να μάθουν οι αστοί που βάζουν τα λεφτά τους στις τράπεζες και στα hedge funds.
Η έκρηξη δεν τους πήγαινε βέβαια διότι μοιάζει πολύ με την βιβλική γένεση, αλλά τώρα ψελλίζουν κάτι για singularity και τέτοια.
Αλλά γουστάρουν third law of thermodynamics.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2742
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 24 Αύγ 2022, 20:31

Σε άπειρο και αιώνιο σύμπαν δεν έχει νόημα η εντροπία. Μόνο σ κλειστό σύστημα θεωρητικά αυξάνει. Singularity λένε οι πλέον άθεοι καπιταλιστές δυτικοί .
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 25 Αύγ 2022, 12:27

δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αν δεν υπήρξε το big bang ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Αύγ 2022, 15:11

Τις έχω απαντήσει όλες αυτές τις βλακείες. Δεν υπάρχει καμμιά αντίφαση.

Έλεος, είναι τόσο ηλίθιος αυτός στο βίντεο που παίρνει ένα paper που έχει τίτλο "Panic! at the disks", που είναι αστείο με αναφορά στην μπάντα "Panic! at the Disco" και λέει ότι οι επιστήμονες έχουν πανικοβληθεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών