Quantum entanglement και information transmission

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Quantum entanglement και information transmission

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Σεπ 2022, 17:27

Απ' ότι κατάλαβα αν αλλάξει η κατάσταση ενός υπατομικού σωματιδείου, αυτομάτως αλλάζει η κατάσταση και σε ένα άλλο υπατομικό σωματίδειο όσο μακρυά και αν είναι αυτό.
Είναι το λεγόμενο spooky action at a distance και αν δεν γίνεται ακαριαία, γίνεται με ταχύτητα τουλάχιστον 10,000 φορές μεγαλύτερη από την ταχύτητα του φωτός.
Αλλά υποτίθεται δεν υπάρχει τρόπος να μεταδοθεί πληροφορία κατ' αυτόν τον τρόπο. Ότι και να κάνω εγώ στα δικά μου όργανα ο δέκτης θα πάρει ένα τυχαίο σήμα, οπόταν δεν μπορεί να πει "α αυτός έκανε αυτό που σημαίνει θέλει να μας πει αυτό".
Δεν γίνεται όμως το εξής:
Να μην κάνω τίποτα αν θέλω να μεταδώσω την πληροφορία Α, οπότε ο άλλος δεν θα δει τίποτα στο δικό του monitor.
Να κάνω κάτι αν θέλω να μεταδώσω την πληροφορία -Α, οπότε ο άλλος θα δει τα τυχαία σήματα αλλά θα ξέρει ότι πρόκειται περί του -Α.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Quantum entanglement και information transmission

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Σεπ 2022, 17:32

wooded glade έγραψε:
13 Σεπ 2022, 17:27
Απ' ότι κατάλαβα αν αλλάξει η κατάσταση ενός υπατομικού σωματιδείου, αυτομάτως αλλάζει η κατάσταση και σε ένα άλλο υπατομικό σωματίδειο όσο μακρυά και αν είναι αυτό.
Είναι το λεγόμενο spooky action at a distance και αν δεν γίνεται ακαριαία, γίνεται με ταχύτητα τουλάχιστον 10,000 φορές μεγαλύτερη από την ταχύτητα του φωτός.
Αλλά υποτίθεται δεν υπάρχει τρόπος να μεταδοθεί πληροφορία κατ' αυτόν τον τρόπο. Ότι και να κάνω εγώ στα δικά μου όργανα ο δέκτης θα πάρει ένα τυχαίο σήμα, οπόταν δεν μπορεί να πει "α αυτός έκανε αυτό που σημαίνει θέλει να μας πει αυτό".
Δεν γίνεται όμως το εξής:
Να μην κάνω τίποτα αν θέλω να μεταδώσω την πληροφορία Α, οπότε ο άλλος δεν θα δει τίποτα στο δικό του monitor.
Να κάνω κάτι αν θέλω να μεταδώσω την πληροφορία -Α, οπότε ο άλλος θα δει τα τυχαία σήματα αλλά θα ξέρει ότι πρόκειται περί του -Α.
Το θέμα είναι ακριβώς ότι δεν υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσει τα τυχαία σήματα από κάτι που κάνεις εσύ:

https://en.wikipedia.org/wiki/No-communication_theorem

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Quantum entanglement και information transmission

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Σεπ 2022, 17:33

foscilis έγραψε:
13 Σεπ 2022, 17:32
wooded glade έγραψε:
13 Σεπ 2022, 17:27
Απ' ότι κατάλαβα αν αλλάξει η κατάσταση ενός υπατομικού σωματιδείου, αυτομάτως αλλάζει η κατάσταση και σε ένα άλλο υπατομικό σωματίδειο όσο μακρυά και αν είναι αυτό.
Είναι το λεγόμενο spooky action at a distance και αν δεν γίνεται ακαριαία, γίνεται με ταχύτητα τουλάχιστον 10,000 φορές μεγαλύτερη από την ταχύτητα του φωτός.
Αλλά υποτίθεται δεν υπάρχει τρόπος να μεταδοθεί πληροφορία κατ' αυτόν τον τρόπο. Ότι και να κάνω εγώ στα δικά μου όργανα ο δέκτης θα πάρει ένα τυχαίο σήμα, οπόταν δεν μπορεί να πει "α αυτός έκανε αυτό που σημαίνει θέλει να μας πει αυτό".
Δεν γίνεται όμως το εξής:
Να μην κάνω τίποτα αν θέλω να μεταδώσω την πληροφορία Α, οπότε ο άλλος δεν θα δει τίποτα στο δικό του monitor.
Να κάνω κάτι αν θέλω να μεταδώσω την πληροφορία -Α, οπότε ο άλλος θα δει τα τυχαία σήματα αλλά θα ξέρει ότι πρόκειται περί του -Α.
Το θέμα είναι ακριβώς ότι δεν υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσει τα τυχαία σήματα από κάτι που κάνεις εσύ:

https://en.wikipedia.org/wiki/No-communication_theorem
Μα δεν θα κάνω.
Ουσιαστικά η intensity of the signal να αποτελεί την πληροφορία και όχι το περιεχόμενο του signal το οποίο δεν μπορούμε να το ελέγξουμε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Quantum entanglement και information transmission

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Σεπ 2022, 17:45

Δεν υπάρχει σήμα, υπάρχουν μετρήσεις. Οι μετρήσεις αυτό που βγάζουν είναι απολύτως τυχαίο. Δε μπορείς να κάνεις κάτι για να αλλάξει. Αν άλλαζες "την ένταση" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) , αυτό θα ήταν στατιστικά σημαντική διαφοροποίηση από το τυχαίο.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Quantum entanglement και information transmission

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 13 Σεπ 2022, 17:51

https://en.wikipedia.org/wiki/No-consumation_theorem
In sociology, the no-consumation theorem or no-fornication principle is a no-go theorem from sexual psychology theory which states that, under an affine measuer of space, it is not possible for Phorum.com.gr user Eθνικοκοινωνιστης, by approaching or otherwise engaging with, a human femal, to initiate and consumate sexual intercourse. The theorem is important because, while events at first glance, suggest the possibility of consumation (albeit at speeds comparable to that of light in vaccuum), Eθνικοκοινωνιστηςis doomed to roaming the internets in search of meaning, a sense of purpose and, ultimately, sexy-times.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yochanan την 13 Σεπ 2022, 17:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Quantum entanglement και information transmission

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Σεπ 2022, 17:52

foscilis έγραψε:
13 Σεπ 2022, 17:45
Δεν υπάρχει σήμα, υπάρχουν μετρήσεις. Οι μετρήσεις αυτό που βγάζουν είναι απολύτως τυχαίο. Δε μπορείς να κάνεις κάτι για να αλλάξει. Αν άλλαζες "την ένταση" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) , αυτό θα ήταν στατιστικά σημαντική διαφοροποίηση από το τυχαίο.
Ναι δεν ξέρω τι σημαίνει ακριβώς ένταση.
Brighter interference patterns ?
Αλλά τότε δεν βγαίνει πληροφορία ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

sharp
Δημοσιεύσεις: 21182
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Quantum entanglement και information transmission

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Σεπ 2022, 18:00

Yochanan έγραψε:
13 Σεπ 2022, 17:51
https://en.wikipedia.org/wiki/No-consumation_theorem
In sociology, the no-consumation theorem or no-fornication principle is a no-go theorem from sexual psychology theory which states that, under an affine measuer of space, it is not possible for Phorum.com.gr user Eθνικοκοινωνιστης, by approaching or otherwise engaging with, a human femal, to initiate and consumate sexual intercourse. The theorem is important because, while events at first glance, suggest the possibility of consumation (albeit at speeds comparable to that of light in vaccuum), Eθνικοκοινωνιστηςis doomed to roaming the internets in search of meaning, a sense of purpose and, ultimately, sexy-times.
:smt005:

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Quantum entanglement και information transmission

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Σεπ 2022, 11:19

Υπάρχει δηλαδή random salad και random salad ανά πάσα στιγμή.
Αν ο ένας κάνει ή δεν κάνει τίποτα η random salad του αλλουνού αλλάζει αντίστοιχα αλλά δεν είναι σε θέση να καταλάβει τίποτα.
Έτσι πάει ;
Εκτός αν κάποτε βρούμε γιατί γίνεται αυτό και το εγκλωβίσουμε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών