Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Νοέμ 2019, 11:55

Bazoomba έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 11:54
stavmanr έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 11:51
Bazoomba έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 10:51

Μα δεν απάντησες.. Η δικιά σου θεώρηση πως το εξηγει
Ποια είναι η δική μου θεωρία δηλαδή και γιατί θα πρέπει μόνιμα να στρέφεις το θέμα της συζήτησης αλλού; :102:

Συμφωνείς ότι ένα βακτήριο κατάφερε σε 65 εκατ. χρόνια να γίνει ελέφαντας με τυχαίες μεταλλάξεις του υλικού του ή όχι;
Αυτό είναι το ζητούμενο του θέματος.

[img]https://i.postimg.cc/RVfbKCPW/300p ... .jpg[/img]
Γιατί μπήκες στον κόπο ,εμβόλιμα, να μπεις στην συζήτηση με τον nrg, εάν από την αρχή διαφωνείς με την κουβέντα μας?
Εγώ έθεσα την ερώτηση.. Εάν δεν θέλεις να απαντήσεις μην το κάνεις...
Εσύ έθεσες το -εκτός θέματος- ερώτημα στον nrg κι εγώ σου έθεσα ένα αντίστοιχο -εντός θέματος- ερώτημα στο οποίο δεν απαντάς.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8997
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 13 Νοέμ 2019, 11:58

Δες την τροποποιημένη απάντηση μου
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 13 Νοέμ 2019, 11:58

Bazoomba έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 10:23
nrg έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 02:14



Η οπτική μου βασίζεται στην κοσμοθεωρία ότι είμαστε φτιαγμένοι. Ο κάθε ζωντανός οργανισμός, από τον μικρότερο ως τον μεγαλύτερο είναι ένα μνημείο τεχνολογίας, έτη φωτός μπροστά από την δική μας.
Είναι τεχνολογία που βασίζεται στις πρωτεΐνες και όχι στο πυρίτιο, το μέταλλο και το πλαστικό όπως η δική μας. Και όταν κάποια στιγμή μπορέσουμε να φτιάξουμε πρωτεΐνες κατά παραγγελία, τότε η τεχνολογία μας θα αλλάξει ριζικά μορφή.

Όταν λοιπόν ένας δημιουργός φτιάχνει μία μηχανή, προσπαθεί να την κάνει να λειτουργεί σωστά, σε ένα μεγάλο εύρος συνθηκών. Γνωστά αυτά από την παλαιολιθική εποχή.

Έτσι λοιπόν και οι βιολογικές μηχανές φτιάχτηκαν για να δουλεύουν σε ένα μεγάλο εύρος συνθηκών. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν πάρω πχ τις αγελάδες που δείχνουν ότι αντέχουν στην έλλειψη νερού, σταδιακά θα γίνουν καμήλες. Οι αγελάδες φτιάχτηκαν να αντέχουν στην έλλειψη νερού. Όταν όμως ξεπεραστεί ένα όριο, απλά παθαίνουν.

Το ότι αυτό το όριο δεν είναι το ίδιο σε όλες τις αγελάδες δεν σημαίνει τίποτα, όπως δεν σημαίνει τίποτα για τις εκατομμύρια μηχανές που έχουν μικρές διαφορές στις λειτουργίες τους. Πχ κανένα ρολόι δεν μετράει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τον χρόνο, με το επόμενο που βγήκε από την γραμμή παραγωγής.


Δηλαδή η κοσμοθεωρία μου, ουσιαστικά συμπίπτει με αυτά που κάνει ο άνθρωπος ως δημιουργός και ως εφευρέτης στις δικές του κατασκευές. Συμπίπτει με αυτά που ισχύουν για τις δικές μας μηχανές.

Δεν βλέπω κανέναν λόγο να πιστέψω μία θεωρία στην οποία:
1. νανομηχανές απαράμιλλης τεχνολογίας, να προκύπτουν από το πουθενά.
2. πληροφορία που περιλαμβάνει μέσα στα άλλα και οδηγίες συναρμολόγησης, να προκύπτουν από το πουθενά.
3. οι νανομηχανές αυτές και η πληροφορία που έχουν αποθηκευμένη, να βελτιώνεται αλλά και να αυξάνεται από το πουθενά.

Έχεις εσύ κάποια εμπειρία για τα παραπάνω 1-3 από αυτά που έχεις δει στην δουλειά σου, στα χόμπι σου ή κάποιου αλλού;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου,
Μπορείς με βάση την κοσμοθεωρία σου να μου εξηγήσεις πως προέκυψε η ποικιλία ειδών στον πλανήτη, έχοντας υπ'όψιν την πιθανή, μαζική εξαφάνιση της πλειοψηφίας των ειδών πριν από 65 εκ χρόνια?
Στην ουσία σου ζητώ τον μηχανισμό και όχι την αιτία..
Παρακαλώ! :D

Ο μηχανισμός είναι άγνωστος.
Η αιτία είναι αυτός που μας έφτιαξε.

Η μαζική εξαφάνιση είναι εύκολο να εξηγηθεί, διότι η Γη είναι ουσιαστικά ένα τεράστιο θερμοκήπιο.
Όταν λοιπόν ένας αγρότης στο θερμοκήπιο, από την καλλιέργεια Α περνά στην Β, ουσιαστικά έχουμε μία μίνι μαζική εξαφάνιση.
Κάτι ανάλογο μπορεί να έγινε και επί Γης.
Ο δημιουργός αποφάσισε να αλλάξει κάποιες παραμέτρους του συστήμτος.

Υπόψιν ότι ο άνθρωπος ακόμα και σήμερα δεν μπορεί να δημιουργήσει κλειστό οικοσύστημα. Δηλαδή δεν γνωρίζει με ποιον τρόπο λειτουργεί η φύση και την ίδια στιγμή είναι απολύτως σίγουρος ότι δημιουργήθηκε με τυχαίο τρόπο ένα τέτοιο οικοσύστημα. Τραγέλαφος.

Τέλος η βιοποικιλότητα μόνο με την παρέμβαση ενός δημιουργού μπορεί να εξηγηθεί.
Την ίδια στιγμή συζητάμε για την δημιουργία ενός γονίδιου από προηγούμενο γενετικό υλικό και μετά από ακτινοβόληση που προκαλεί θνησιμότητα 64% σε πληθυσμό 100.000.000 βακτηριδίων...
Δηλαδή τι έγινε και οι 25.000 αρχέγονοι πίθηκοι έγιναν άνθρωποι;
Κολυμπούσαν σε λάκκο με τοξικά απόβλητα ή έτρωγαν ραδιενεργές ρίζες;

Και τώρα ήρθε η ώρα της επανάληψης... :102:

Πχ γιατί έχουμε τόσα διαφορετικά πουλιά μέσα στο ίδιο δάσος;
Αν ίσχυαν οι υποθέσεις περί "εξελικτική πίεσης" (ότι είναι αυτό τέλος πάντων) και "ισχυρότερου" (ομοίως κάτι αόριστο) τότε θα έπρεπε να υπάρχουν το πολύ 2-3 διαφορετικά πουλιά, διότι ο ισχυρότερος απλά κερδίζει και επιβιώνει σε βάρος των άλλων. Τρώει τα ίδια ή/και την τροφή των ανίσχυρων πουλιών. Οπότε μένει μόνο αυτός.

Τέλος ποια "πλεονεκτήματα" δημιούργησαν σταδιακά το πιο αργό πλάσμα στην Γη το οποίο ζει στην ζούγκλα;

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8997
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 13 Νοέμ 2019, 12:05

nrg έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 11:58
Bazoomba έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 10:23
nrg έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 02:14



Η οπτική μου βασίζεται στην κοσμοθεωρία ότι είμαστε φτιαγμένοι. Ο κάθε ζωντανός οργανισμός, από τον μικρότερο ως τον μεγαλύτερο είναι ένα μνημείο τεχνολογίας, έτη φωτός μπροστά από την δική μας.
Είναι τεχνολογία που βασίζεται στις πρωτεΐνες και όχι στο πυρίτιο, το μέταλλο και το πλαστικό όπως η δική μας. Και όταν κάποια στιγμή μπορέσουμε να φτιάξουμε πρωτεΐνες κατά παραγγελία, τότε η τεχνολογία μας θα αλλάξει ριζικά μορφή.

Όταν λοιπόν ένας δημιουργός φτιάχνει μία μηχανή, προσπαθεί να την κάνει να λειτουργεί σωστά, σε ένα μεγάλο εύρος συνθηκών. Γνωστά αυτά από την παλαιολιθική εποχή.

Έτσι λοιπόν και οι βιολογικές μηχανές φτιάχτηκαν για να δουλεύουν σε ένα μεγάλο εύρος συνθηκών. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν πάρω πχ τις αγελάδες που δείχνουν ότι αντέχουν στην έλλειψη νερού, σταδιακά θα γίνουν καμήλες. Οι αγελάδες φτιάχτηκαν να αντέχουν στην έλλειψη νερού. Όταν όμως ξεπεραστεί ένα όριο, απλά παθαίνουν.

Το ότι αυτό το όριο δεν είναι το ίδιο σε όλες τις αγελάδες δεν σημαίνει τίποτα, όπως δεν σημαίνει τίποτα για τις εκατομμύρια μηχανές που έχουν μικρές διαφορές στις λειτουργίες τους. Πχ κανένα ρολόι δεν μετράει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τον χρόνο, με το επόμενο που βγήκε από την γραμμή παραγωγής.


Δηλαδή η κοσμοθεωρία μου, ουσιαστικά συμπίπτει με αυτά που κάνει ο άνθρωπος ως δημιουργός και ως εφευρέτης στις δικές του κατασκευές. Συμπίπτει με αυτά που ισχύουν για τις δικές μας μηχανές.

Δεν βλέπω κανέναν λόγο να πιστέψω μία θεωρία στην οποία:
1. νανομηχανές απαράμιλλης τεχνολογίας, να προκύπτουν από το πουθενά.
2. πληροφορία που περιλαμβάνει μέσα στα άλλα και οδηγίες συναρμολόγησης, να προκύπτουν από το πουθενά.
3. οι νανομηχανές αυτές και η πληροφορία που έχουν αποθηκευμένη, να βελτιώνεται αλλά και να αυξάνεται από το πουθενά.

Έχεις εσύ κάποια εμπειρία για τα παραπάνω 1-3 από αυτά που έχεις δει στην δουλειά σου, στα χόμπι σου ή κάποιου αλλού;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου,
Μπορείς με βάση την κοσμοθεωρία σου να μου εξηγήσεις πως προέκυψε η ποικιλία ειδών στον πλανήτη, έχοντας υπ'όψιν την πιθανή, μαζική εξαφάνιση της πλειοψηφίας των ειδών πριν από 65 εκ χρόνια?
Στην ουσία σου ζητώ τον μηχανισμό και όχι την αιτία..
Παρακαλώ! :D

Ο μηχανισμός είναι άγνωστος.
Η αιτία είναι αυτός που μας έφτιαξε.

Η μαζική εξαφάνιση είναι εύκολο να εξηγηθεί, διότι η Γη είναι ουσιαστικά ένα τεράστιο θερμοκήπιο.
Όταν λοιπόν ένας αγρότης στο θερμοκήπιο, από την καλλιέργεια Α περνά στην Β, ουσιαστικά έχουμε μία μίνι μαζική εξαφάνιση.
Κάτι ανάλογο μπορεί να έγινε και επί Γης.
Ο δημιουργός αποφάσισε να αλλάξει κάποιες παραμέτρους του συστήμτος.

Υπόψιν ότι ο άνθρωπος ακόμα και σήμερα δεν μπορεί να δημιουργήσει κλειστό οικοσύστημα. Δηλαδή δεν γνωρίζει με ποιον τρόπο λειτουργεί η φύση και την ίδια στιγμή είναι απολύτως σίγουρος ότι δημιουργήθηκε με τυχαίο τρόπο ένα τέτοιο οικοσύστημα. Τραγέλαφος.

Τέλος η βιοποικιλότητα μόνο με την παρέμβαση ενός δημιουργού μπορεί να εξηγηθεί.
Την ίδια στιγμή συζητάμε για την δημιουργία ενός γονίδιου από προηγούμενο γενετικό υλικό και μετά από ακτινοβόληση που προκαλεί θνησιμότητα 64% σε πληθυσμό 100.000.000 βακτηριδίων...
Δηλαδή τι έγινε και οι 25.000 αρχέγονοι πίθηκοι έγιναν άνθρωποι;
Κολυμπούσαν σε λάκκο με τοξικά απόβλητα ή έτρωγαν ραδιενεργές ρίζες;

Και τώρα ήρθε η ώρα της επανάληψης... :102:

Πχ γιατί έχουμε τόσα διαφορετικά πουλιά μέσα στο ίδιο δάσος;
Αν ίσχυαν οι υποθέσεις περί "εξελικτική πίεσης" (ότι είναι αυτό τέλος πάντων) και "ισχυρότερου" (ομοίως κάτι αόριστο) τότε θα έπρεπε να υπάρχουν το πολύ 2-3 διαφορετικά πουλιά, διότι ο ισχυρότερος απλά κερδίζει και επιβιώνει σε βάρος των άλλων. Τρώει τα ίδια ή/και την τροφή των ανίσχυρων πουλιών. Οπότε μένει μόνο αυτός.

Τέλος ποια "πλεονεκτήματα" δημιούργησαν σταδιακά το πιο αργό πλάσμα στην Γη το οποίο ζει στην ζούγκλα;
Κατάλαβα, αντικαθιστας την τύχη με το Χαος,
Ομολογώ πως εγω, δεν μπορώ να σκεφτώ την απάντηση στα ερωτήματα σου.. Για αυτό απέχω από το θέμα.

Ποια είναι η γνώμη σου για την θεωρία της μορφίκης συνηχησης?
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 13 Νοέμ 2019, 12:30

Bazoomba έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 12:05
nrg έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 11:58
Bazoomba έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 10:23

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου,
Μπορείς με βάση την κοσμοθεωρία σου να μου εξηγήσεις πως προέκυψε η ποικιλία ειδών στον πλανήτη, έχοντας υπ'όψιν την πιθανή, μαζική εξαφάνιση της πλειοψηφίας των ειδών πριν από 65 εκ χρόνια?
Στην ουσία σου ζητώ τον μηχανισμό και όχι την αιτία..
Παρακαλώ! :D

Ο μηχανισμός είναι άγνωστος.
Η αιτία είναι αυτός που μας έφτιαξε.

Η μαζική εξαφάνιση είναι εύκολο να εξηγηθεί, διότι η Γη είναι ουσιαστικά ένα τεράστιο θερμοκήπιο.
Όταν λοιπόν ένας αγρότης στο θερμοκήπιο, από την καλλιέργεια Α περνά στην Β, ουσιαστικά έχουμε μία μίνι μαζική εξαφάνιση.
Κάτι ανάλογο μπορεί να έγινε και επί Γης.
Ο δημιουργός αποφάσισε να αλλάξει κάποιες παραμέτρους του συστήμτος.

Υπόψιν ότι ο άνθρωπος ακόμα και σήμερα δεν μπορεί να δημιουργήσει κλειστό οικοσύστημα. Δηλαδή δεν γνωρίζει με ποιον τρόπο λειτουργεί η φύση και την ίδια στιγμή είναι απολύτως σίγουρος ότι δημιουργήθηκε με τυχαίο τρόπο ένα τέτοιο οικοσύστημα. Τραγέλαφος.

Τέλος η βιοποικιλότητα μόνο με την παρέμβαση ενός δημιουργού μπορεί να εξηγηθεί.
Την ίδια στιγμή συζητάμε για την δημιουργία ενός γονίδιου από προηγούμενο γενετικό υλικό και μετά από ακτινοβόληση που προκαλεί θνησιμότητα 64% σε πληθυσμό 100.000.000 βακτηριδίων...
Δηλαδή τι έγινε και οι 25.000 αρχέγονοι πίθηκοι έγιναν άνθρωποι;
Κολυμπούσαν σε λάκκο με τοξικά απόβλητα ή έτρωγαν ραδιενεργές ρίζες;

Και τώρα ήρθε η ώρα της επανάληψης... :102:

Πχ γιατί έχουμε τόσα διαφορετικά πουλιά μέσα στο ίδιο δάσος;
Αν ίσχυαν οι υποθέσεις περί "εξελικτική πίεσης" (ότι είναι αυτό τέλος πάντων) και "ισχυρότερου" (ομοίως κάτι αόριστο) τότε θα έπρεπε να υπάρχουν το πολύ 2-3 διαφορετικά πουλιά, διότι ο ισχυρότερος απλά κερδίζει και επιβιώνει σε βάρος των άλλων. Τρώει τα ίδια ή/και την τροφή των ανίσχυρων πουλιών. Οπότε μένει μόνο αυτός.

Τέλος ποια "πλεονεκτήματα" δημιούργησαν σταδιακά το πιο αργό πλάσμα στην Γη το οποίο ζει στην ζούγκλα;
Κατάλαβα, αντικαθιστας την τύχη με το Χαος,
Ομολογώ πως εγω, δεν μπορώ να σκεφτώ την απάντηση στα ερωτήματα σου.. Για αυτό απέχω από το θέμα.
Γιατί Χάος;
Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει. Για αυτό και η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από τα ευρήματα της επιστήμης.

Ποια είναι η γνώμη σου για την θεωρία της μορφίκης συνηχησης?
Δεν το έχω ψάξει.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Νοέμ 2019, 14:30

Bazoomba έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 11:58
Δες την τροποποιημένη απάντηση μου
:p2:
Αυτή που τροποποίησες για να μην απαντήσεις στο ερώτημα;

Μπήκες σε μία συζήτηση για τη ΘτΕ, προσπαθείς να στρέψεις το ερώτημα προς άλλες θεωρίες, και επιμένεις ότι εριστικός είναι εκείνος που σου λέει "άλλο είναι το θέμα συζήτησης, μπορείς να συγκρατηθείς;".

Αν θέλεις απάντησε επιτέλους αν οι τυχαίες μεταβολές του γενετικού υλικού έκαναν μέσα σε 65 εκατ. χρόνια (που εξαφανίστηκε μεγάλο μέρος των ειδών) το βακτήριο ελέφαντα (ή όποιο άλλο είδος):
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Νοέμ 2019, 15:47

stavmanr έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 08:08
Καβαλάρης έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 20:49
Πάλι σε troll mode ο Α-Νανδρος. :lol:
Πιστεύεις ότι άνοιξε ποτέ του έστω και σελίδα Βιολογίας;
Απλά έκανε την εξής Νάνδρεια σύνδεση: εξέλιξη=αθεισμός και μη εξέλιξη=χριστιανισμός και κόλλησε η βελόνα.
Έγραψε ο δημιουργιστής, ο εν ιεραποστολή τελών, περιφερόμενος από φόρουμ σε φόρουμ, με σκοπό την επίθεση κατά της ΘτΕ!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Νοέμ 2019, 16:01

Καβαλάρης έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 10:47
Α-Nandros έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 22:52
Το αντρειωμένο τρόλλι που ξεκίνησε την επίθεση χωρίς να τον αφορά, μιλάει για τρολλς.
Δεν υπήρξε καμμία επίθεση ΨΕΥΤΗ. Συνέχισε το τρολάρισμα τώρα.
stavmanr έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 08:08
Πιστεύεις ότι άνοιξε ποτέ του έστω και σελίδα Βιολογίας;
Ποια Βιολογία; Μόνο την βικιπαιδεία έχει ανοίξει. Και εκεί μόνο τους τίτλους διαβάζει. :lol:
Αυτό εδώ το ποστ είναι δικό σου ή του κλώνου σου;. Να συνεννοείστε καλύτερα!
Καβαλάρης έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 17:33
Nandros έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:02
2/ Έχει αποδειχτεί, εσείς οι δημιουργιστές το αρνείστε!
Γι' αυτό μας πλασάρουν ακόμα τα πλαστά σκίτσα του Χέκελ. Από τις πολλές αποδείξεις. :smt005:
Nandros έγραψε:
11 Νοέμ 2019, 23:33
Διάβασε και ίσως μορφωθείς. Τα τσάμπα μαθήματα σε ανεγγέφαλους τέλος!
Επιστρέφεται. Μάθε πρώτα ορθογραφία και μετά έλα να μας πουλήσεις πνεύμα.
Ανακατεύτηκες σε συζήτηση μου με άλλον και μπήκες όχι για να σχολιάσεις για το θέμα αλλά να μου επιτεθείς.

Τώρα ποιος αποδεικνύεται ο ψεύτης;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 13 Νοέμ 2019, 17:26

Α-Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 16:01
Αυτό εδώ το ποστ είναι δικό σου ή του κλώνου σου;
Βεβαίως και είναι δικό μου.
Α-Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 16:01
Ανακατεύτηκες σε συζήτηση μου με άλλον και μπήκες όχι για να σχολιάσεις για το θέμα αλλά να μου επιτεθείς.
Αυτά είναι δικές σου φαντασιώσεις μπάρμπα. Αποτελεί πάγια τακτική σου να πετάγεσαι συνεχώς σε θέματα τα οποία αγνοείς για να πουλήσεις εξυπνάδες και ειρωνείες, αλλά όταν εισπράττεις τις απαντήσεις που σου αρμόζουν κλαίγεσαι για "επιθέσεις". Όπως είπα, Άνανδρος.

Αν δεν σου αρέσει κάτσε στην ταβέρνα.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Νοέμ 2019, 17:29

Καβαλάρης έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 17:26
Α-Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 16:01
Αυτό εδώ το ποστ είναι δικό σου ή του κλώνου σου;
Βεβαίως και είναι δικό μου.
Α-Nandros έγραψε:
13 Νοέμ 2019, 16:01
Ανακατεύτηκες σε συζήτηση μου με άλλον και μπήκες όχι για να σχολιάσεις για το θέμα αλλά να μου επιτεθείς.
Αυτά είναι δικές σου φαντασιώσεις μπάρμπα. Αποτελεί πάγια τακτική σου να πετάγεσαι συνεχώς σε θέματα τα οποία αγνοείς για να πουλήσεις εξυπνάδες και ειρωνείες, αλλά όταν εισπράττεις τις απαντήσεις που σου αρμόζουν κλαίγεσαι για "επιθέσεις". Όπως είπα, Άνανδρος.

Αν δεν σου αρέσει κάτσε στην ταβέρνα.
Παντογνώστη, πιάσε το περγαμόντο και μετά ένα ούζο με μεζέ. Και ένα πανί να καθαρίσεις το τραπέζι.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 13 Νοέμ 2019, 17:32

Back to trolling! :smt005::smt005::smt005:
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 14 Νοέμ 2019, 08:39

Jimmy81 έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 06:36
nrg έγραψε:Το phorum υπάρχει για να σε διορθώνει στα λάθη που κάνεις. 
Η φυλογένεια είναι υπόθεση.
Δεν είναι γεγονός όπως λανθασμένα νομίζεις.

These relationships are discovered through phylogenetic inference methods that evaluate observed heritable traits, such as DNA sequences or morphology under a model of evolution of these traits. The result of these analyses is a phylogeny (also known as a phylogenetic tree)—a diagrammatic hypothesis about the history of the evolutionary relationships of a group of organisms.
https://en.wikipedia.org/wiki/Phylogenetics

A phylogenetic tree is a diagram that represents evolutionary relationships among organisms. Phylogenetic trees are hypotheses, not definitive facts.
https://www.khanacademy.org/science/hig ... etic-trees

Τέλος όπως έδειξα ξανά και ξανά, οι επιστήμονες επικαλούνται το παρελθόν για την συγγένεια, χωρίς να έχουν πρόσβαση σε αυτό.... ή μήπως έχουν; 
Υποθετικά είναι ως προς επιμέρους ζητήματα όπως τα χρονικά διαστήματα αποκλίσεων των οργανισμών. Δεν αμφισβητεί κανένας σοβαρός επιστήμονας ότι π.χ. οι άνθρωποι και οι πίθηκοι είναι στενότεροι συγγενείς από ότι π.χ. οι άνθρωποι και τα άλογα. Άλλωστε κάθε φορά όταν εξετάζουμε τα μόριά τους ή άλλους παράγοντες όπως ο βαθμός αντίστασης του ανοσοποιητικού όταν εισάγουμε πρωτεϊνες άλλου ζώου στον οργανισμό τους πάντα οι ίδιες σχέσεις προκύππτουν. Επίσης οι φυλογενετικές σχέσεις “έτυχε” ρε παιδί μου να επιβεβαιώσουν στις περισσότερες περιπτώσεις συγγενικές σχέσεις που ήχαν ήδη προταθεί από τις ανατομικές ομοιότητες προτού αναπτυχθεί η γενετική. Μόνο υπόθεση δεν είναι λοιπόν.
2 πηγές γράφουν για υπόθεση, αλλά όχι... δεν είναι υπόθεση...
Γιατί τέτοια άρνηση;

Ανατομικές ομοιότητες;
Τα έχουμε ξαναπεί... Convergent evolution
Μοιάζουν αλλά τελικά δεν είναι συγγενείς...
Λαμπρή εξαίρεση, αλλά δεν πειράζει...

Νυχτερίδες ανάμεσα σε τετράποδα, αλλά δεν πειράζει...

Φάλαινες στενοί συγγενείς με ιπποπόταμους, αλλά δεν πειράζει...

Ζώα εντελώς διαφορετικά, αλλά κοίτα να δεις... όχι μόνο συγγενεύουν, αλλά είναι και το αρσενικό και το θηλυκό του ίδιου είδους. Αλλά δεν πειράζει...

Επειδή όμως ο άνθρωπος μοιάζει με τον πίθηκο και όχι με το άλογο, όλα καλά...

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 14 Νοέμ 2019, 08:48

Jimmy81 έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 06:36
nrg έγραψε:Εκείνη η έρευνα που λέει ότι ο υπολογιστής των Αντικυθήρων προέκυψε από τυχαίες διεργασίες στα βάθη της θάλασσας. 

Βλέπεις όλες οι παρατηρήσεις πληροφορίας ή μηχανής, πάντα οδηγούν σε ένα μυαλό. 
Στην εξέλιξη όμως πρέπει να κάνουμε μία λαμπρή εξαίρεση, έτσι γιατί το λέει μία θεωρία...

Επί της ουσίας, από την στιγμή που δεν μπορείς να φτιάξεις γονίδια που να επιτελούν αυτές τις λειτουργίες και να τα φτιάξεις έτσι ώστε να μην μοιάζουν καθόλου μεταξύ τους, δεν έχεις επιλογή.
Καμία εξαίρεση δεν κάνουμε, απλά είναι άσχετες οι συγκρίσεις σου. Μπορούν να προκύψουν πολύπλοκα συστήματα και στη φύση χωρίς να υπάρχει μυαλό από πίσω. Π.χ. Ένα ηφαιστιογενές νησί που αναδύεται από τον ωκεανό και στη συνέχεια αναπτύσσεται ολόκληρο οικοσύστημα πανίδας και χλωρίδας πάνω του.
Πολύπλοκο σύστημα η λάβα που στερεοποιείται;
Το οικοσύστημα προϋπήρχε και απλά εξαπλώθηκε στo νησί.

Επαναλαμβάνω: Στο κύτταρο βρέθηκαν νανομηχανές υψίστης ειδίκευσης και αποτελεσματικότητας.
Βρέθηκε πληροφορία κωδικοποιημένη.
Βρέθηκαν οδηγίες για την κατασκευή νανομηχανών...

Αυτά δεν βρέθηκαν πουθενά, ούτε προέκυψαν ποτέ από άβια ύλη με τυχαίες διεργασίες.

Επαναλαμβάνω: Όλες οι παρατηρήσεις πληροφορίας ή μηχανής, πάντα οδηγούν σε ένα μυαλό. Μία θεωρία όμως επιμένει στην εξαίρεση.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 14 Νοέμ 2019, 09:00

Jimmy81 έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 06:45
nrg έγραψε:Επικεφαλίδα: Ancient gene recreated... 

Στο κείμενο: Half a billion years ago, our ancestor’s genome quadrupled. 

Ο παλαλός γράφει με σιγουριά ότι πριν από μισό δισεκατομμύριο χρόνια (  ), γνωρίζει ότι τα γονίδια ενός προγόνου μας... τετραπλασιάστηκαν... 4 αντίγραφα λέει... 

Μιλάμε για τόσο προηγμένες χρονομηχανές, που η διαλεύκανση της δολοφονίας του Κένεντυ πρέπει να είναι πολύ απλή διαδικασία...

Και αντί να τους πάρουν με τις πέτρες... εξέλιξη...
Είναι τραγικό που εν έτει 2019 υπάρχουν άτομα που πιστεύουν ότι μόνο με...χρονομηχανή μπορούμε να πληροφορηθούμε για γεγονότα και φαινόμενα του παρελθόντος λες και η επιστήμη έχει μείνει στην εποχή του λίθου...
Το τραγικό είναι που υπερασπίζεσαι τέτοιες υποθέσεις ως γεγονότα.

Αν λοιπόν η θεωρία μπορεί να βγάλει συμπεράσματα για 500.000.000 χρόνια πίσω στο χρόνο, ομοίως μπορεί να προβλέψει και τις εξελίξεις στο μέλλον.
Πχ μπορούμε με μεγάλη ακρίβεια να γνωρίζουμε πότε θα γίνει η επόμενη έκλειψη Ηλίου, πότε θα περάσει ξανά ένας κομήτης και πολλά άλλα. Με τα ίδια εργαλεία μπορούμε να γνωρίζουμε πότε έγιναν στο παρελθόν εκλείψεις Ηλίου. Όλα επιβεβαιωμένα από γραπτά κείμενα που βρέθηκαν.

Αφού λοιπόν αυτοί οι ερευνητές είναι τόσο βέβαιοι τι έγινε πριν από 500.000.000 χρόνια, ας μας που τι θα γίνει σε 50 χρόνια από τώρα στον άνθρωπο ή σε οποιοδήποτε άλλο οργανισμό. Ας προβλέψουν τι θα γίνει στο πείραμα Lenski για να συγκρίνουμε σε μερικά χρόνια το αποτέλεσμα.
Τι; Όχι;

ΜΗΝ συγκρίνεις σε παρακαλώ επιβεβαιωμένες θεωρίες με τραγικές υποθέσεις περί τετραπλασιασμού ( να γελάς και να κλαις... ) ενός γονιδίου. Ο μόνος επιβεβαιωμένος διπλασιασμός είναι του Lenski και οι άλλοι "επιβεβαίωσαν" τετραπλασιασμό πριν από 500.000.000 χρόνια...σε έναν οργανισμό που ποτέ δεν έχουν δει. :g030:

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Θεωρια της εξελιξης: Μια ετοιμοθανατη θεωρια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 14 Νοέμ 2019, 09:15

Jimmy81 έγραψε:
12 Νοέμ 2019, 06:45
nrg έγραψε: Μιλάμε για συνθήκες και πληθυσμούς που δεν υπάρχουν πουθενά στην φύση για πολυκύτταρους οργανισμούς, αλλά να... παρατηρήθηκε η δημιουργία "νέων" γονιδίων...
Και προσοχή!
Σύμφωνα με τα λόγια του, αυτή είναι η μοναδική φορά που παρατηρήθηκε αυτό. 
Δηλαδή όλες οι προηγούμενες αναφορές για την δημιουργία "νέου" γονιδίου ήταν υποθέσεις όπως τόνιζα εδώ και καιρό...
Ο αρθοργράφος μπορεί να μην έχει υπόψη του τις άλλες έρευνες, είτε αναφέρεται στον πιο άμεσο τρόπο που διαπίστωσαν τον διπλασιασμό στο συγκεκριμένο πείραμα, αφού δηλαδή αφαιρέθηκε πρώτα γενετικό υλικό. Το σημαντικό είναι ότι παρατηρήθηκε η εμφάνιση νέου γονιδίου.
Α μάλιστα!
Τώρα φταίει ο αρθρογράφος.

Όταν όμως ο αρθρογράφος γράφει αυτά που μας αρέσουν, τότε όλα είναι καλά...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών