Αλλαγή ονόματος λόγω ανηθικότητας

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Αλλαγή ονόματος λόγω ανηθικότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 29 Δεκ 2022, 21:05

Καραμελίτσα έγραψε:
29 Δεκ 2022, 20:57
Lord Brum έγραψε:
29 Δεκ 2022, 20:43
Καραμελίτσα έγραψε:
29 Δεκ 2022, 20:30


Αντχομινιές; Ξέρεις τι σημαίνει η λέξη;

Κατά τ' άλλα, προφανώς και θα κρίνεις τις πράξεις του βρωμοπαιδέρα, και μακάρι να τον είχαν σαπίσει στο ξύλο οι γονείς των κοριτσιών.
Σωστά, τους ξεπαρθενεψε την κόρη και θα πιάσει μικρότερη τιμή στην αγορά
Από ποια πόλη είσαι καμάρι μου που σκέφτεσαι έτσι;
Καμάρι μου έχεις συνειδητοποιήσει ότι μιλάμε για έναν αιώνα πριν και ότι κρίνετε με σημερινές νορμες? Την παλεύετε ορισμένοι?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αλλαγή ονόματος λόγω ανηθικότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Δεκ 2022, 21:14

Dante Alighieri έγραψε:
29 Δεκ 2022, 20:58
hellegennes έγραψε:
29 Δεκ 2022, 20:55
Dante Alighieri έγραψε:
29 Δεκ 2022, 20:38
Όχι που δεν θα ήσουν μετά από τα γραφόμενα μου για σένα.
Δεν έχει καμμιά σημασία τι είπες, αν και εκ των υστέρων το βρίσκω λογικό να είπες κι εδώ μπούρδες. Πάτησα να απαντήσω πριν καν συνειδητοποιήσω ότι είσαι εσύ.

Μια καλή συμβουλή: μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.
Μπούρδες λες εσύ διαρκώς. Και μάλιστα υπενδεδυμένες με το μανδύα της ξερολίασης.

Βρες ένα χόμπι.
Έχω ήδη, αν δεν το έχεις αντιληφθεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αλλαγή ονόματος λόγω ανηθικότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Δεκ 2022, 21:17

Μα αυτή ακριβώς η "λογική" καλύπτει την παράνοια όλων των ευαισθητοποιημένων.

Αντιλαμβάνονται ως κοινωνικό ζητούμενο μια έκφραση των προσωπικών τους απωθημένων. :lol:

Ζούδια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αλλαγή ονόματος λόγω ανηθικότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Δεκ 2022, 21:21

Lord Brum έγραψε:
29 Δεκ 2022, 21:05
Καραμελίτσα έγραψε:
29 Δεκ 2022, 20:57
Lord Brum έγραψε:
29 Δεκ 2022, 20:43

Σωστά, τους ξεπαρθενεψε την κόρη και θα πιάσει μικρότερη τιμή στην αγορά
Από ποια πόλη είσαι καμάρι μου που σκέφτεσαι έτσι;
Καμάρι μου έχεις συνειδητοποιήσει ότι μιλάμε για έναν αιώνα πριν και ότι κρίνετε με σημερινές νορμες? Την παλεύετε ορισμένοι?
Σαφώς και δεν την παλεύουν. Ό,τι δεν μπορούν να πουν σε όσους τους καταπιέζουν, τα λένε τσεκουράτα :lol: στο πχόρουμ και ξαλαφρώνουν*.

*Γενικώς και ειδικώς.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αλλαγή ονόματος λόγω ανηθικότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Δεκ 2022, 23:12

Lord Brum έγραψε:
29 Δεκ 2022, 21:05
Καραμελίτσα έγραψε:
29 Δεκ 2022, 20:57
Lord Brum έγραψε:
29 Δεκ 2022, 20:43

Σωστά, τους ξεπαρθενεψε την κόρη και θα πιάσει μικρότερη τιμή στην αγορά
Από ποια πόλη είσαι καμάρι μου που σκέφτεσαι έτσι;
Καμάρι μου έχεις συνειδητοποιήσει ότι μιλάμε για έναν αιώνα πριν και ότι κρίνετε με σημερινές νορμες? Την παλεύετε ορισμένοι?
Ίσως αν είχες διαβάσει το OP, να ήξερες τη θέση της περί αυτού.
Καραμελίτσα έγραψε:
29 Δεκ 2022, 18:54
Εδώ δεν είναι περίπτωση όπως οι άλλες που κατακρίνονται κάποιοι επειδή ακολουθούσαν τις νόρμες της εποχής τους, ενώ έχουν αλλάξει τα ήθη. Και για της εποχής του τις νόρμες ήταν απαράδεκτη η συμπεριφορά του.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40341
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αλλαγή ονόματος λόγω ανηθικότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Δεκ 2022, 23:27

Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Δεκ 2022, 23:12
Lord Brum έγραψε:
29 Δεκ 2022, 21:05
Καραμελίτσα έγραψε:
29 Δεκ 2022, 20:57


Από ποια πόλη είσαι καμάρι μου που σκέφτεσαι έτσι;
Καμάρι μου έχεις συνειδητοποιήσει ότι μιλάμε για έναν αιώνα πριν και ότι κρίνετε με σημερινές νορμες? Την παλεύετε ορισμένοι?
Ίσως αν είχες διαβάσει το OP, να ήξερες τη θέση της περί αυτού.
Καραμελίτσα έγραψε:
29 Δεκ 2022, 18:54
Εδώ δεν είναι περίπτωση όπως οι άλλες που κατακρίνονται κάποιοι επειδή ακολουθούσαν τις νόρμες της εποχής τους, ενώ έχουν αλλάξει τα ήθη. Και για της εποχής του τις νόρμες ήταν απαράδεκτη η συμπεριφορά του.
Ναι, αλλά είναι λανθασμένη θέση. Δεν ήταν μη αποδεκτό πριν 100 χρόνια ακόμα και να παντρεύεσαι 12χρονα. Στις ΗΠΑ τουλάχιστον ήταν νόμιμο (με γονική συναίνεση). Η κατηγορία είναι ότι την "αποπλάνησε" στα 17 της. Όχι ότι την παρενόχλησε, την βίασε ή της έκανε κάτι άλλο αλλά ότι την "αποπλάνησε".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8645
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Αλλαγή ονόματος λόγω ανηθικότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Δεκ 2022, 14:55

hellegennes έγραψε:
29 Δεκ 2022, 23:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
29 Δεκ 2022, 23:12
Lord Brum έγραψε:
29 Δεκ 2022, 21:05

Καμάρι μου έχεις συνειδητοποιήσει ότι μιλάμε για έναν αιώνα πριν και ότι κρίνετε με σημερινές νορμες? Την παλεύετε ορισμένοι?
Ίσως αν είχες διαβάσει το OP, να ήξερες τη θέση της περί αυτού.
Καραμελίτσα έγραψε:
29 Δεκ 2022, 18:54
Εδώ δεν είναι περίπτωση όπως οι άλλες που κατακρίνονται κάποιοι επειδή ακολουθούσαν τις νόρμες της εποχής τους, ενώ έχουν αλλάξει τα ήθη. Και για της εποχής του τις νόρμες ήταν απαράδεκτη η συμπεριφορά του.
Ναι, αλλά είναι λανθασμένη θέση. Δεν ήταν μη αποδεκτό πριν 100 χρόνια ακόμα και να παντρεύεσαι 12χρονα. Στις ΗΠΑ τουλάχιστον ήταν νόμιμο (με γονική συναίνεση). Η κατηγορία είναι ότι την "αποπλάνησε" στα 17 της. Όχι ότι την παρενόχλησε, την βίασε ή της έκανε κάτι άλλο αλλά ότι την "αποπλάνησε".
Στην Δ. Ευρώπη του 20ου αιώνα, να μην πω του 19ου, η ηλικία γάμου ήταν τα 15 και με την προϋπόθεση της έγκρισης των γονέων. Δεν υπήρχε περίπτωση να μη βρει κανείς το πέσιμο σε 12χρονο από έναν 50άρη ανήθικο, πέρα από το παράνομο, συν το γεγονός ότι είναι χυδαία κατάχρηση διδασκαλικής εξουσίας.

Παρεμπιμπτόντως, στις ΗΠΑ έχουν τόσα παραθυράκια οι νόμοι σε κάποιες πολιτείες που ακόμα παντρεύονται 12χρονα.
Z

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3406
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Αλλαγή ονόματος λόγω ανηθικότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 02 Φεβ 2023, 02:11

Καραμελίτσα έγραψε:
29 Δεκ 2022, 18:54
Πέρσι τέτοια εποχή έγινε ένας μικρός ντόρος, επειδή πέρασε σε εφημερίδες η "αποκάλυψη" ότι ένας από τους πατέρες της κβαντικής θεωρίας ήταν παιδόφιλος.
· Ithi Junger. British astrophysicist John Gribbin reported in his 2013 biography Erwin Schrödinger and the Quantum Revolution that, at the age of 39, Schrödinger became enamored of 14-year-old Ithi, whom he was tutoring in math. “As well as the maths, the lessons included ‘a fair amount of petting and cuddling’ [as Schrödinger stated in his diary] and Schrödinger soon convinced himself that he was in love with Ithi.” There is no evidence that things went beyond “petting and cuddling” when Ithi was 14, but before he died in 1961 Schrödinger admitted that he’d impregnated her when she was 17. Her abortion left her sterile.

· Barbara MacEntee. According to Schrödinger’s biographer Walter Moore (writing in 2015 in Schrödinger: Life and Thought), Schrödinger kept a list in his diary of the women and girls he’d romanced. A 12-year-old named Barbara MacEntee was on it. Schrodinger approached her when he was 53 years old. Her astonished family asked a Catholic priest to intervene. As Moore’s biography explained, the priest “had a serious word with [Schrödinger], and muttering dark imprecations, [Schrödinger] desisted from further attentions to Barbara, although he listed her among the unrequited loves of his life.”
https://www.forbes.com/sites/rebeccacof ... 552f2542ff


Μετά από αυτό άρχισαν να αλλάζουν ονόματα σε διάφορους χώρους που τον έχουν τιμήσει, αμφιθέατρα κοκ.

https://physicsworld.com/a/schrodinger- ... e-reports/

Εδώ δεν είναι περίπτωση όπως οι άλλες που κατακρίνονται κάποιοι επειδή ακολουθούσαν τις νόρμες της εποχής τους, ενώ έχουν αλλάξει τα ήθη. Και για της εποχής του τις νόρμες ήταν απαράδεκτη η συμπεριφορά του.

Πώς σας φαίνεται η ιδέα να αλλάζουν οι καθιερωμένες ονομασίες λόγω ανηθικότητας των τιμώμενων; Είναι απλά σύγχρονος πουριτανισμός ή έχει νόημα; Και που φτάνει; Να φύγει και το όνομα από την εξίσωσή του, να λέγεται ακατονόμαστη εξίσωση;
'Οχι δεν είναι πουριτανισμός. Ο πουριτανισμός - με λίγο δυσκολία - συγχωρείται. Φουνταμενταλιστικός σαλαφικός σκατο-ντζιχαντισμός είναι με μια γερή δόση Μαοισμού - γευση Πολιτιστκής Επανάστσης, και με πρόσθετη μαλακισμενή δικαιωμαιτιστική νοοτροπία κακομαθημένου τηνέιτζερ απ την Καλιφόρνια.
Τα τρια κακά της μοίρας του είναι.

Ε ρε και τι έχει να γίνει όταν ανακαλύψουν για την Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων....
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αλλαγή ονόματος λόγω ανηθικότητας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Φεβ 2023, 00:49

Του έκατσε τελικά ή ήταν uncertain για το που θα το πάει;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών