Ανακαλύφθηκε υπεραγωγός σε θερμοκρασία/πίεση δωματίου(;)

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Ανακαλύφθηκε υπεραγωγός σε θερμοκρασία/πίεση δωματίου(;)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 09 Αύγ 2023, 01:54

Δεν ξέρω αν θα βγει αληθινό ή όχι, αλλά αυτό το πράγμα έχει απίστευτο αέρα fraud για μένα. Πιο πολύ και από ισχυρισμό για αέναη μηχανή.

Όλα, μα όλα τα σημεία μπάζουν.

- Πρώτον, τα ίδια τα papers που κατέθεσαν λένε άλλανταλλα, δεν δείχνουν καν αυτό που λένε ότι δείχνουν κοκ.
- Μετά είναι οι τύποι που το βγάλανε, δεν μιλάμε και για το πιο reputable εργαστήριο, είχαν ψέματα στο σάιτ για συνεργασίες με ένα σωρό εταιρίες.
- Έπειτα, το υλικό και ο τρόπος παρασκευής. Είναι τόσο απλός που ακόμα και ιδιώτες προσπαθούν να το συνθέσουν (wtf). Αυτό μου λέει πως αν ήθελαν, τα μεγάλα εργαστήρια κύρους θα το είχαν καταφέρει ως τώρα, οπότε μένει μόνο ότι οι Κορεάτες αποκρύβουν πράγματα.
- Αλλά, γιατί να το κάνουν αυτό; Γιατί να μην δώσουν ένα κομμάτι αμέσως στο Argonne ή όπου αλλού θέλουν να επιβεβαιωθεί, να τσεπώσουν το Νόμπελ και τα λεφτά; Έτσι κι αλλιώς τις πατέντες τις έχουν καταθέσει, δεν τους το κλέβει κανένας!

Όλα μα όλα βρωμάνε στην ιστορία. Το γεγονός ότι έγινε τόσο μεγάλος ντόρος είναι ανεξήγητο. Αν επιτρέπεται να κάνω και το κοινωνιολογικό μου σχόλιο, θα έλεγα ότι είναι απόρροια της έλλειψης θρησκείας, οπότε το αντικαθιστούμε με σαϊεντισμό.
"- Γουόα μεγάλε, άκουσες για το υπεργαμάτο LK-99 που θα λύσει όλα μας τα προβλήματα; - Ναι είναι μεγάλο πράγμα, όλοι μιλάνε γι'αυτό!!!!1"

Προσωπικά δεν με συγκινεί καθόλου, και μπορώ να πω είχα 100x πιο πολύ ενθουσιασμό για το Higgs boson (μπας και βρίσκαμε κάτι καινούριο)

ΥΣ. Ελπίζω να μην αναγκαστώ να φάω τα λόγια μου (καθότι όπως είπα δεν έχω τεχνικές γνώσεις). Τα παραπάνω είναι just a hunch

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ανακαλύφθηκε υπεραγωγός σε θερμοκρασία/πίεση δωματίου(;)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 09 Αύγ 2023, 08:36

κι εμενα ντοτζι μου φαινεται
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ανακαλύφθηκε υπεραγωγός σε θερμοκρασία/πίεση δωματίου(;)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Αύγ 2023, 13:13

Ε ναι ρε πονηροί, αφού περιμένατε μέχρι σήμερα να νιώσετε το hunch.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών