Σεληνιακή εξερεύνηση

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40732
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιαν 2024, 13:22

Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Ιαν 2024, 13:11
Πλήρης αποτυχία για την αποστολή Peregrine του αμερικανικού ιδιωτικού τομέα αλλά με χρηματοδήτηση της NASA.
https://www.ertnews.gr/eidiseis/epistim ... ei-sti-gi/
Κρίμα. Η αποστολή θα μετέφερε και τα πρώτα ρομποτάκια της μεξικανικής διαστημικής υπηρεσίας στην Σελήνη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43039
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Ιαν 2024, 12:35

Η Ιαπωνία (JAXA) προσεδάφισε επιτυχώς όχημα στο φεγγάρι και έγινε η 5η χώρα που το κατάφερε.
Υπάρχει θέμα με την παραγωγή ενέργειας του οχήματος και θα ψοφήσει μόλις τελειώσουν οι μπαταρίες απ' ότι φαίνεται. Αφήνει πίσω του όμως ένα ρόβερ.

https://spacenews.com/japan-makes-histo ... n-landing/
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40732
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2024, 14:06

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:35
Η Ιαπωνία (JAXA) προσεδάφισε επιτυχώς όχημα στο φεγγάρι και έγινε η 5η χώρα που το κατάφερε.
Υπάρχει θέμα με την παραγωγή ενέργειας του οχήματος και θα ψοφήσει μόλις τελειώσουν οι μπαταρίες απ' ότι φαίνεται. Αφήνει πίσω του όμως ένα ρόβερ.

https://spacenews.com/japan-makes-histo ... n-landing/
Like στους Ιάπωνες. Η JAXA αξίζει το δικό της νήμα, στο σχετικά σύντομο ιστορικό της έχει πολλές αξιοσημείωτες συνεργασίες και προγράμματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43039
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Απρ 2024, 16:51

Όλα καλά με τον δορυφόρο Queqiao-2, που είναι έργο υποδομής ουσιαστική για την υποστήριξη Κινεζικών αποστολών στη μακρινή πλευρά του φεγγαριού.

Η επόμενη ρομποτική αποστολή έρχεται σύντομα:
Chang’e-6 now appears set to launch May 3 according to airspace closure notices. The mission aims to collect up to 2,000 grams of rock samples from Apollo crater on the lunar far side.
https://spacenews.com/chinas-queqiao-2- ... e-mission/
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43039
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Απρ 2024, 13:55

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43039
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » Σήμερα, 16:18

Έφυγε η αποστολή Chang'e 6 όπως είχαμε πει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

sharp
Δημοσιεύσεις: 21236
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » Σήμερα, 16:21

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:35
Η Ιαπωνία (JAXA) προσεδάφισε επιτυχώς όχημα στο φεγγάρι και έγινε η 5η χώρα που το κατάφερε.
Υπάρχει θέμα με την παραγωγή ενέργειας του οχήματος και θα ψοφήσει μόλις τελειώσουν οι μπαταρίες απ' ότι φαίνεται. Αφήνει πίσω του όμως ένα ρόβερ.

https://spacenews.com/japan-makes-histo ... n-landing/
Ήδη αρχίσαμε τη ρύπανση και στη Σελήνη.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9418
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » Σήμερα, 16:30

sharp έγραψε:
Σήμερα, 16:21
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Ιαν 2024, 12:35
Η Ιαπωνία (JAXA) προσεδάφισε επιτυχώς όχημα στο φεγγάρι και έγινε η 5η χώρα που το κατάφερε.
Υπάρχει θέμα με την παραγωγή ενέργειας του οχήματος και θα ψοφήσει μόλις τελειώσουν οι μπαταρίες απ' ότι φαίνεται. Αφήνει πίσω του όμως ένα ρόβερ.

https://spacenews.com/japan-makes-histo ... n-landing/
Ήδη αρχίσαμε τη ρύπανση και στη Σελήνη.
Όσο δεν παίρνουν πλαστικά καλαμάκια μαζί τους τα ρόβερ, δεν υπάρχει κίνδυνος.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43039
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » Σήμερα, 16:36

Ρύπανση είναι ό,τι διαταράσσει το οικοσύστημα, η σελήνη δεν έχει. Μερικά μηχανηματακια που δεν δουλεύουν είναι απλώς ενόχληση για όσους αγοράσουν εκεί εξοχικές κατοικίες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24806
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » Σήμερα, 17:04

αν καταφέρουν να κάνουν το φεγγάρι ορυχείο θα είναι μεγάλη υπόθεση

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9418
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » Σήμερα, 17:17

Δημοκράτης έγραψε:
Σήμερα, 17:04
αν καταφέρουν να κάνουν το φεγγάρι ορυχείο θα είναι μεγάλη υπόθεση
Ειδικός δεν είμαι φυσικά, αλλά νομίζω ότι μέχρι να φτάσουμε σε σημείο να γίνουν πράματα και θάματα στο θέμα των διαπλανητικών ταξιδιών (ή όπως μπορεί να λέγεται μεταξύ πλανήτη και δορυφόρου του), αυτό θα είναι ανέφικτο. Θεωρώ δηλαδή πολύ σημαντικότερη την μεταφορά, παρά την εξόρυξη.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24806
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » Σήμερα, 17:25

Isildur έγραψε:
Σήμερα, 17:17
Δημοκράτης έγραψε:
Σήμερα, 17:04
αν καταφέρουν να κάνουν το φεγγάρι ορυχείο θα είναι μεγάλη υπόθεση
Ειδικός δεν είμαι φυσικά, αλλά νομίζω ότι μέχρι να φτάσουμε σε σημείο να γίνουν πράματα και θάματα στο θέμα των διαπλανητικών ταξιδιών (ή όπως μπορεί να λέγεται μεταξύ πλανήτη και δορυφόρου του), αυτό θα είναι ανέφικτο. Θεωρώ δηλαδή πολύ σημαντικότερη την μεταφορά, παρά την εξόρυξη.
Το θέμα είναι να βρεθεί κάτι αξίας αν βρεθεί κάτι μεγάλης αξίας στο φεγγάρι τότε θα μπουν περισσότερες εταιρίες στο παιχνίδι και θα γίνουν άλματα στην διαστημική τεχνολογία

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9418
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » Σήμερα, 17:34

Δημοκράτης έγραψε:
Σήμερα, 17:25
Isildur έγραψε:
Σήμερα, 17:17
Δημοκράτης έγραψε:
Σήμερα, 17:04
αν καταφέρουν να κάνουν το φεγγάρι ορυχείο θα είναι μεγάλη υπόθεση
Ειδικός δεν είμαι φυσικά, αλλά νομίζω ότι μέχρι να φτάσουμε σε σημείο να γίνουν πράματα και θάματα στο θέμα των διαπλανητικών ταξιδιών (ή όπως μπορεί να λέγεται μεταξύ πλανήτη και δορυφόρου του), αυτό θα είναι ανέφικτο. Θεωρώ δηλαδή πολύ σημαντικότερη την μεταφορά, παρά την εξόρυξη.
Το θέμα είναι να βρεθεί κάτι αξίας αν βρεθεί κάτι μεγάλης αξίας στο φεγγάρι τότε θα μπουν περισσότερες εταιρίες στο παιχνίδι και θα γίνουν άλματα στην διαστημική τεχνολογία
Τι αξίας; Διαμάντια; Χρυσό; Το πολύ-πολύ να γαμήσουν την ντόπια (γήινη) αγορά μετά αν έρθουν σε πολύ μεγάλες ποσότητες. Τα ογκώδη και πραγματικά χρήσιμα είναι που θα έχουν σημασία νομίζω και ειδικά κάποια μέταλλα που έχουν πρακτικές εφαρμογές αλλά σπανίζουν εδώ, αλλά τότε παίζει το θέμα της μεταφοράς. Νομίζω δηλαδή... λέω κι εγώ την μαλακία μου, έτσι για να περνάει η ώρα. :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24806
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » Σήμερα, 18:19

Isildur έγραψε:
Σήμερα, 17:34
Δημοκράτης έγραψε:
Σήμερα, 17:25
Isildur έγραψε:
Σήμερα, 17:17

Ειδικός δεν είμαι φυσικά, αλλά νομίζω ότι μέχρι να φτάσουμε σε σημείο να γίνουν πράματα και θάματα στο θέμα των διαπλανητικών ταξιδιών (ή όπως μπορεί να λέγεται μεταξύ πλανήτη και δορυφόρου του), αυτό θα είναι ανέφικτο. Θεωρώ δηλαδή πολύ σημαντικότερη την μεταφορά, παρά την εξόρυξη.
Το θέμα είναι να βρεθεί κάτι αξίας αν βρεθεί κάτι μεγάλης αξίας στο φεγγάρι τότε θα μπουν περισσότερες εταιρίες στο παιχνίδι και θα γίνουν άλματα στην διαστημική τεχνολογία
Τι αξίας; Διαμάντια; Χρυσό; Το πολύ-πολύ να γαμήσουν την ντόπια (γήινη) αγορά μετά αν έρθουν σε πολύ μεγάλες ποσότητες. Τα ογκώδη και πραγματικά χρήσιμα είναι που θα έχουν σημασία νομίζω και ειδικά κάποια μέταλλα που έχουν πρακτικές εφαρμογές αλλά σπανίζουν εδώ, αλλά τότε παίζει το θέμα της μεταφοράς. Νομίζω δηλαδή... λέω κι εγώ την μαλακία μου, έτσι για να περνάει η ώρα. :lol:
για μέταλλα λέω και εγώ και περιπτώσεις σαν αυτή του άρθρου που λέει για μονωτικά υλικά.
Διαμάντια δεν ξέρω αν μπορεί να έχει εκεί. Αν φτιαχτεί η τεχνολογία να πηγάινει σκάφος και να επσιτρέφει και να είναι επαναχρησιμοποιούμενο θα γίνει και η μεταφορά. Επίσης προφανώς΄ολα αυτά για καιρό θα κοστίζουν πάρα πολύ. Αλλά σιγά σιγά, θα γινει δουλείτσα.
Σαν το 1500 που είχες τους πρώτους Ευρωπαίους που πήγαν Αμερική και Ιαπωνία. Ότι έφερναν πίσο το έφερναν μετά από 6 μήνες, έφευγαν 10 πλοία και γύριζαν πίσω 3 κτλ αλλά σήμερα πας Αμερική σε 10 ώρες με ελάχιστες πιθανότητες να πεθάνεις ενώ πουλάς λεμόνια αργεντινής στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8482
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Σεληνιακή εξερεύνηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » Σήμερα, 21:13

Dwarven Blacksmith έγραψε:
Σήμερα, 16:36
Ρύπανση είναι ό,τι διαταράσσει το οικοσύστημα, η σελήνη δεν έχει. Μερικά μηχανηματακια που δεν δουλεύουν είναι απλώς ενόχληση για όσους αγοράσουν εκεί εξοχικές κατοικίες.

Δυστυχώς για εσένα είναι ρύπανση.
Και όπως έλεγε ο Άρθουρ Κλαρκ πριν από 60 σχεδόν χρόνια: και σε 100+ χρόνια θα εμφανίζονται ομάδες ευαισθητοποιημένων πολιτών που θα ζητούν να μαζευτούν τα σκουπίδια και να γίνει η Σελήνη όπως παλιά...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών