Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 12 Οκτ 2023, 10:58

γκρικ στατίστικς
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Οκτ 2023, 10:58

Οκ, έβαλε πάλι ο hell τον αυτόματο.

Η αλήθεια είναι ότι το υπαρκτό και αδιαμφισβήτητο πρόβλημα σήμερα στην Ελλάδα, είναι η τεράστια άνοδος των ενοικίων σε όλες τις περιοχές, που έγινε ακόμα πιο εμφανής σε συνδυασμό με την επίσης κατακόρυφη πτώση των ενοικίων στην περίοδο της κρίσης.

Και οι συγκρίσεις με άλλες χώρες δεν λέει τίποτα από τη στιγμή που δεν παίζει σύγκριση των σπιτιών.


Θυμάμαι κάποια παλιότερα θέματα αναφορικά με τη φούσκα των ακινήτων στην Ελλάδα, πριν λίγα μόλις χρόνια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Οκτ 2023, 11:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 10:11
Σύμφωνα με το μεγεθυμένο, περισσότερο άγχος έχουν οι "ιδιοκτήτες" με δάνειο κατοικίας.

Όταν έγραψα "εύποροι" δεν εννοούσα αυτήν την κατηγορία αλλά αυτούς που έχουν δικό τους ή νοικιασμένο σπίτι χωρίς πρόβλημα για την καταβολή ενοικίου ή δόσης.

Οι "φτωχοί" που έχουν τη δυνατότητα να καλύπτουν τις βασικές τους ανάγκες, είναι πιο χαλαροί από κάποιους με επιφανειακό ταξικό πρόσημο, που καθημερινώς είναι στο κυνήγι διατήρησης των αγαθών τους, πολύ περισσότερο σε εποχές που δημιουργούνται για τον χ ή ψ λόγο οικονομικές κρίσεις.

Είναι άλλο το συγκεκριμένο άγχος και άλλο η επιθυμία για περισσότερα καταναλωτικά αγαθά.
Η υπόθεσή σου είναι εύλογη αλλά στην έρευνα εξετάζονται κι άλλες παράμετροι που αποκαλύπτουν λόγους που μπορεί κάποιος να γερνά γρηγορότερα όταν μένει στο νοίκι. Κάποιοι είναι κατασκευαστικοί, όταν ζεις στο νοίκι και εξαρτάσαι από τι επισκευές θα κάνει ο ιδιοκτήτης μπορεί να μένεις για μεγαλύτερο διάστημα σε χώρους με υγρασία, κρύο, ζέστη, μούχλα, προβλήματα με σωληνώσεις, κτλ. Αυτό έχει και ψυχολογικό κομμάτι, δηλαδή της μη δυνατότητας να κάνεις ό,τι θέλεις με το σπίτι σου.

Ένα άλλο ψυχολογικό κομμάτι είναι η σταθερότητα κατοικίας και η ψυχολογική αβεβαιότητα που δεν είναι μόνο οικονομικής φύσης αλλά και στέγασης γενικά. Δεν ξέρεις πότε θα αποφασίσει ο ιδιοκτήτης να μην ανανεώσει το συμβόλαιό σου.

Τέλος, υπάρχει και το πολύ πιο αόριστο ψυχολογικό κομμάτι της ιδιοκτησίας. Η ιδιοκτησία σού παρέχει μια ψυχολογική ασπίδα, μια ασφάλεια που μπορεί και να είναι τελείως επίπλαστη αλλά δεν έχει καμμιά σημασία για το πώς νιώθουμε εν τέλει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Οκτ 2023, 11:01

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 10:58
γκρικ στατίστικς
Eurostat είναι, αλλά δεν βαριέσαι...
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Οκτ 2023, 11:16

hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 10:11
Σύμφωνα με το μεγεθυμένο, περισσότερο άγχος έχουν οι "ιδιοκτήτες" με δάνειο κατοικίας.

Όταν έγραψα "εύποροι" δεν εννοούσα αυτήν την κατηγορία αλλά αυτούς που έχουν δικό τους ή νοικιασμένο σπίτι χωρίς πρόβλημα για την καταβολή ενοικίου ή δόσης.

Οι "φτωχοί" που έχουν τη δυνατότητα να καλύπτουν τις βασικές τους ανάγκες, είναι πιο χαλαροί από κάποιους με επιφανειακό ταξικό πρόσημο, που καθημερινώς είναι στο κυνήγι διατήρησης των αγαθών τους, πολύ περισσότερο σε εποχές που δημιουργούνται για τον χ ή ψ λόγο οικονομικές κρίσεις.

Είναι άλλο το συγκεκριμένο άγχος και άλλο η επιθυμία για περισσότερα καταναλωτικά αγαθά.
Η υπόθεσή σου είναι εύλογη αλλά στην έρευνα εξετάζονται κι άλλες παράμετροι που αποκαλύπτουν λόγους που μπορεί κάποιος να γερνά γρηγορότερα όταν μένει στο νοίκι. Κάποιοι είναι κατασκευαστικοί, όταν ζεις στο νοίκι και εξαρτάσαι από τι επισκευές θα κάνει ο ιδιοκτήτης μπορεί να μένεις για μεγαλύτερο διάστημα σε χώρους με υγρασία, κρύο, ζέστη, μούχλα, προβλήματα με σωληνώσεις, κτλ. Αυτό έχει και ψυχολογικό κομμάτι, δηλαδή της μη δυνατότητας να κάνεις ό,τι θέλεις με το σπίτι σου.

Ένα άλλο ψυχολογικό κομμάτι είναι η σταθερότητα κατοικίας και η ψυχολογική αβεβαιότητα που δεν είναι μόνο οικονομικής φύσης αλλά και στέγασης γενικά. Δεν ξέρεις πότε θα αποφασίσει ο ιδιοκτήτης να μην ανανεώσει το συμβόλαιό σου.

Τέλος, υπάρχει και το πολύ πιο αόριστο ψυχολογικό κομμάτι της ιδιοκτησίας. Η ιδιοκτησία σού παρέχει μια ψυχολογική ασπίδα, μια ασφάλεια που μπορεί και να είναι τελείως επίπλαστη αλλά δεν έχει καμμιά σημασία για το πώς νιώθουμε εν τέλει.
Δεν ξέρω τί ακριβώς εξετάζεται στην έρευνα αλλά το σίγουρο είναι ότι η ψυχολογική ασφάλεια που σου παρέχει το κεραμύδι πάνω από το κεφάλι σου, αν δεν μπορείς να πληρώσεις το λογαριασμό του ηλεκτρικού, την εφορία και γενικώς όλες τις ατομικές ή οικογενειακές υποχρεώσεις, δεν είναι και τόσο ασφαλής ψυχολογική ασπίδα.

Στην τελική, από πού προκύπτει ότι τα ιδιόκτητα σπίτια δεν έχουν προβλήματα με σωληνώσεις, υγρασία και λοιπά προβλήματα που αφορούν σε κακές κατασκευές και παλαιότητα;

Επειδή υπάρχουν επιδοτήσεις; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Οκτ 2023, 11:25

Νομίζω ότι πρέπει να εγκαταλείψεις την φράση "από πού προκύπτει". Δεν ταιριάζει παντού. :lol:

Αλλά αν θες απάντηση, δεν είναι υπό συζήτηση αν οι ιδιοκτήτες αντιμετωπίζουν ποτέ κατασκευαστικά προβλήματα με τα σπίτια τους αλλά η δυνατότητα να επιμελείται κάποιος των προβλημάτων.
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:16
Δεν ξέρω τί ακριβώς εξετάζεται στην έρευνα
Κακώς. Το νήμα δεν αφορά προσωπική μου άποψη που είπα να εκφράσω, ανοίχτηκε με αφορμή την συγκεκριμένη έρευνα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Οκτ 2023, 11:36

hellegennes έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:25
Νομίζω ότι πρέπει να εγκαταλείψεις την φράση "από πού προκύπτει". Δεν ταιριάζει παντού. :lol:

Αλλά αν θες απάντηση, δεν είναι υπό συζήτηση αν οι ιδιοκτήτες αντιμετωπίζουν ποτέ κατασκευαστικά προβλήματα με τα σπίτια τους αλλά η δυνατότητα να επιμελείται κάποιος των προβλημάτων.
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:16
Δεν ξέρω τί ακριβώς εξετάζεται στην έρευνα
Κακώς. Το νήμα δεν αφορά προσωπική μου άποψη που είπα να εκφράσω, ανοίχτηκε με αφορμή την συγκεκριμένη έρευνα.
Ακριβώς. Αν δεν υπάρχει η συγκεκριμένη δυνατότητα είτε ιδιόκτητο είναι το σπίτι είτε ενοικιαζόμενο, η ψυχολογική επιβάρυνση παραμένει.

Και αν δεν κάνω λάθος, η έρευνα δεν αφορά σε καταμέτρηση τετραγωνικών ιδιόκτητων ή ενοικιαζόμενων κατοικιών αλλά σε ψυχολογικές μετρήσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 12 Οκτ 2023, 11:37

Chilloutbuddy έγραψε:
12 Οκτ 2023, 08:18
hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:20
Σύμφωνα με νέα μελέτη που δημοσιεύτηκε στο Journal of Epidemiology, όσοι ζουν στο νοίκι γερνάνε γρηγορότερα και η επίδραση αυτή είναι δύο φορές ισχυρότερη από την επίδραση της ανεργίας.
Εννοείται, αφού η ανεργία είναι η φυσική κατάσταση του ανθρώπου
Η μισθωτή εργασία κάνει κακό κύριοι, ό,τι και να σας λένε.
:g030::+1:
Ας πούμε ότι ειναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, όταν σου αρέσει αρκετά (αν οχι 100%) η δουλειά που κάνεις. Αλλά και αυτό οταν καποια στιγμή περάσει ο ενθουσιασμός και φτάσεις στο να το κανεις μονο και μονο αναγκαστικά, το ιδιο αποτελεσμα εχει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Οκτ 2023, 11:42

vantono έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:37
Chilloutbuddy έγραψε:
12 Οκτ 2023, 08:18
hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2023, 12:20
Σύμφωνα με νέα μελέτη που δημοσιεύτηκε στο Journal of Epidemiology, όσοι ζουν στο νοίκι γερνάνε γρηγορότερα και η επίδραση αυτή είναι δύο φορές ισχυρότερη από την επίδραση της ανεργίας.
Εννοείται, αφού η ανεργία είναι η φυσική κατάσταση του ανθρώπου
Η μισθωτή εργασία κάνει κακό κύριοι, ό,τι και να σας λένε.
:g030::+1:
Ας πούμε ότι ειναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, όταν σου αρέσει αρκετά (αν οχι 100%) η δουλειά που κάνεις. Αλλά και αυτό οταν καποια στιγμή περάσει ο ενθουσιασμός και φτάσεις στο να το κανεις μονο και μονο αναγκαστικά, το ιδιο αποτελεσμα εχει.
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον "ελεύθερο" (μη εργασιακό) χρόνο. Δεν είναι όλοι ευτυχείς για τον τρόπο που τον διαθέτουν. Στην τελική, είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξεις δουλειά παρά οικογένεια... :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 12 Οκτ 2023, 11:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:42
vantono έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:37
Chilloutbuddy έγραψε:
12 Οκτ 2023, 08:18

Εννοείται, αφού η ανεργία είναι η φυσική κατάσταση του ανθρώπου
Η μισθωτή εργασία κάνει κακό κύριοι, ό,τι και να σας λένε.
:g030::+1:
Ας πούμε ότι ειναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, όταν σου αρέσει αρκετά (αν οχι 100%) η δουλειά που κάνεις. Αλλά και αυτό οταν καποια στιγμή περάσει ο ενθουσιασμός και φτάσεις στο να το κανεις μονο και μονο αναγκαστικά, το ιδιο αποτελεσμα εχει.
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον "ελεύθερο" (μη εργασιακό) χρόνο. Δεν είναι όλοι ευτυχείς για τον τρόπο που τον διαθέτουν. Στην τελική, είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξεις δουλειά παρά οικογένεια... :lol:
Ισχύει. Και αυτοί, στη συντριπτική τους πλειονότητα, ειναι που προτιμούν τη δουλειά.
Εγώ κατι τετοιους τους θεωρώ επιεικώς ανισσόρροπα άτομα, βεβαια.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4121
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 12 Οκτ 2023, 11:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 10:58
Οκ, έβαλε πάλι ο hell τον αυτόματο.

Η αλήθεια είναι ότι το υπαρκτό και αδιαμφισβήτητο πρόβλημα σήμερα στην Ελλάδα, είναι η τεράστια άνοδος των ενοικίων σε όλες τις περιοχές, που έγινε ακόμα πιο εμφανής σε συνδυασμό με την επίσης κατακόρυφη πτώση των ενοικίων στην περίοδο της κρίσης.

Και οι συγκρίσεις με άλλες χώρες δεν λέει τίποτα από τη στιγμή που δεν παίζει σύγκριση των σπιτιών.


Θυμάμαι κάποια παλιότερα θέματα αναφορικά με τη φούσκα των ακινήτων στην Ελλάδα, πριν λίγα μόλις χρόνια.
Και η εμπορευματοποιηση των στεγών μπορεί να προστεθεί ως παράγοντας. Δηλαδή εταιρίες του ρηαλ εστεητ που αγοροπουλουν μεταξύ τους ακίνητα αλλά δεν τα διαθέτουν για χρήση έστω και ενοίκιο αλλά τα αγοράζουν για να τα πουλήσουν σε υψηλότερη τιμή.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Οκτ 2023, 11:49

vantono έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:42
vantono έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:37

:g030::+1:
Ας πούμε ότι ειναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, όταν σου αρέσει αρκετά (αν οχι 100%) η δουλειά που κάνεις. Αλλά και αυτό οταν καποια στιγμή περάσει ο ενθουσιασμός και φτάσεις στο να το κανεις μονο και μονο αναγκαστικά, το ιδιο αποτελεσμα εχει.
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον "ελεύθερο" (μη εργασιακό) χρόνο. Δεν είναι όλοι ευτυχείς για τον τρόπο που τον διαθέτουν. Στην τελική, είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξεις δουλειά παρά οικογένεια... :lol:
Ισχύει. Και αυτοί, στη συντριπτική τους πλειονότητα, ειναι που προτιμούν τη δουλειά.
Εγώ κατι τετοιους τους θεωρώ επιεικώς ανισσόρροπα άτομα, βεβαια.
Ας μην ξεχνάμε ότι η "περίοδος ενθουσιασμού" που ανέφερες ισχύει και για τις σχέσεις.
Κάποιες φορές διαρκεί, κάποιες άλλες όχι.

Οπότε, ούτε το λοκντάουν είναι ιδανική λύση. :P:P:P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 12 Οκτ 2023, 11:54

Το αγχος σκοτωνει, news at 11...

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Οκτ 2023, 11:56

vantono έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:42
vantono έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:37

:g030::+1:
Ας πούμε ότι ειναι λίγο καλύτερα τα πράγματα, όταν σου αρέσει αρκετά (αν οχι 100%) η δουλειά που κάνεις. Αλλά και αυτό οταν καποια στιγμή περάσει ο ενθουσιασμός και φτάσεις στο να το κανεις μονο και μονο αναγκαστικά, το ιδιο αποτελεσμα εχει.
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον "ελεύθερο" (μη εργασιακό) χρόνο. Δεν είναι όλοι ευτυχείς για τον τρόπο που τον διαθέτουν. Στην τελική, είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξεις δουλειά παρά οικογένεια... :lol:
Ισχύει. Και αυτοί, στη συντριπτική τους πλειονότητα, ειναι που προτιμούν τη δουλειά.
Εγώ κατι τετοιους τους θεωρώ επιεικώς ανισσόρροπα άτομα, βεβαια.
Μην λες πολλά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις :lol:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ζεις στο νοίκι; Θα πεθάνεις νωρίτερα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 12 Οκτ 2023, 11:59

sharp έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:56
vantono έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Οκτ 2023, 11:42


Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον "ελεύθερο" (μη εργασιακό) χρόνο. Δεν είναι όλοι ευτυχείς για τον τρόπο που τον διαθέτουν. Στην τελική, είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξεις δουλειά παρά οικογένεια... :lol:
Ισχύει. Και αυτοί, στη συντριπτική τους πλειονότητα, ειναι που προτιμούν τη δουλειά.
Εγώ κατι τετοιους τους θεωρώ επιεικώς ανισσόρροπα άτομα, βεβαια.
Μην λες πολλά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις :lol:
Δεν ξερω. Αν έφτανα ποτέ σε αυτή τη φάση, να προτιμώ τη δουλειά απο τον ελευθερό μου χρονο δηλαδη (που τωρα τον περνάω όπως τον περνάω, και μελλοντικά θα τον περνάω με την οικογενεια/παιδιά μου) ισως και να ηθελα να πεθανω.
Το θεωρώ κατάντια για εναν ελεύθερο (συνειδησιακά) άνθρωπο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών