Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14616
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Δεκ 2023, 12:38

The challenge Parker faces in doing this will be huge. At perihelion, the point in the probe's orbit nearest the the star, the temperature on the front of the spacecraft will probably reach 1,400C.
σαν πολύ δεν είναι αυτό?

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4805
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 30 Δεκ 2023, 15:02

nowhere έγραψε:
30 Δεκ 2023, 12:38
The challenge Parker faces in doing this will be huge. At perihelion, the point in the probe's orbit nearest the the star, the temperature on the front of the spacecraft will probably reach 1,400C.
σαν πολύ δεν είναι αυτό?
αυτό που λέει "front of the spacecraft" ο ΑΡΔ είναι το heatshield. στην σκιά του, το σκάφος είναι περίπου στους 30℃, σύμφωνα με την NASA, το οποίο ακούγεται επίσης κουφό. :102:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033


Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7320
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 30 Δεκ 2023, 15:19

Πεταμένα λεφτά.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4858
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 30 Δεκ 2023, 15:58

Δε συμφωνώ ότι είναι πεταμένα λεφτά. Η εξερεύνηση του διαστήματος είναι κάτι που μας αφορά όλους

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιαν 2024, 12:30

Bill Hicks έγραψε:
30 Δεκ 2023, 15:02
nowhere έγραψε:
30 Δεκ 2023, 12:38
The challenge Parker faces in doing this will be huge. At perihelion, the point in the probe's orbit nearest the the star, the temperature on the front of the spacecraft will probably reach 1,400C.
σαν πολύ δεν είναι αυτό?
αυτό που λέει "front of the spacecraft" ο ΑΡΔ είναι το heatshield. στην σκιά του, το σκάφος είναι περίπου στους 30℃, σύμφωνα με την NASA, το οποίο ακούγεται επίσης κουφό. :102:
Από ποια άποψη είναι κουφό; Εμένα μού ακούγεται τελείως φυσιολογικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιαν 2024, 12:31

Parrot έγραψε:
30 Δεκ 2023, 15:15
:smt005::smt005::smt005:

Ρε πού πετιούνται τα εκατομμύρια.. :e040:
Αλιόσα έγραψε:
30 Δεκ 2023, 15:19
Πεταμένα λεφτά.
Πεταμένα λεφτά η εξερεύνηση της βασικής πηγής ενέργειας και ραδιενέργειας της ζωής μας. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 12 Ιαν 2024, 15:39

Ίακχος έγραψε:
30 Δεκ 2023, 15:58
Δε συμφωνώ ότι είναι πεταμένα λεφτά. Η εξερεύνηση του διαστήματος είναι κάτι που μας αφορά όλους
Εναι άραγε εξερεύνηση;
:smt017
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4805
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 16 Ιαν 2024, 10:26

hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 12:30
Bill Hicks έγραψε:
30 Δεκ 2023, 15:02
nowhere έγραψε:
30 Δεκ 2023, 12:38

σαν πολύ δεν είναι αυτό?
αυτό που λέει "front of the spacecraft" ο ΑΡΔ είναι το heatshield. στην σκιά του, το σκάφος είναι περίπου στους 30℃, σύμφωνα με την NASA, το οποίο ακούγεται επίσης κουφό. :102:
Από ποια άποψη είναι κουφό; Εμένα μού ακούγεται τελείως φυσιολογικό.
αυτό λέω, ακούγεται αλλά δεν είναι.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 16 Ιαν 2024, 11:02

hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 12:31
Πεταμένα λεφτά η εξερεύνηση της βασικής πηγής ενέργειας και ραδιενέργειας της ζωής μας. :smt005:
Πεταμένα λεφτά 100% είναι, επειδή δεν υπάρχει ακόμα η τεχνολογία για να κάνουμε οτιδήποτε με τις πληροφορίες που θα πάρουμε. Προς το παρόν το μόνο το οποίο θα προσφέρει αυτή η εξερεύνηση είναι bragging rights. Εδώ δεν μπορούμε να εξερευνήσουμε και να εκμεταλλευτούμε ακόμα τα έγκατα της γης ή τα βάθη των ωκεανών, ο ήλιος μας μάρανε. Φυσικά και από επιστημονικής άποψης είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, αλλά δεν παύουν να είναι πεταμένα λεφτά. Όπως πεταμένα λεφτά είναι και το SETI κτλ. Θυμάμαι τον Carl Sagan, εξαίρετος επιστήμονας κατά τα άλλα, που ήταν όμως σχεδόν πεπεισμένος ότι μπορούμε να κάνουμε επαφή με εξωγήινους. Σα να μην είχε κατανοήσει την απεραντοσύνη του χώρου και του χρόνου που ο ίδιος δίδασκε.

Άλλο τα μεγαλεπήβολα οράματα, και άλλο η πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιαν 2024, 11:37

micmic έγραψε:
16 Ιαν 2024, 11:02
hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 12:31
Πεταμένα λεφτά η εξερεύνηση της βασικής πηγής ενέργειας και ραδιενέργειας της ζωής μας. :smt005:
Πεταμένα λεφτά 100% είναι, επειδή δεν υπάρχει ακόμα η τεχνολογία για να κάνουμε οτιδήποτε με τις πληροφορίες που θα πάρουμε.
Λάθος κάνεις. Η κατανόηση των ηλιακών κύκλων και της δραστηριότητας του Ήλιου έχει διπλή σημασία. Καταρχήν είναι το κοντινότερο άστρο που μπορούμε να μελετήσουμε και αυτό έχει εφαρμογή σε οτιδήποτε αφορά την αστροφυσική και η αστροφυσική με την σειρά της συνδέεται με ένα σωρό κλάδους που μπορεί να μην το αντιλαμβάνεσαι αλλά επηρεάζουν έμμεσα την ζωή σου. Και να μην συνέβαινε αυτό, βέβαια, η εξερεύνηση είναι εξερεύνηση. Δεν κάνουμε επιστήμη μόνο για να καλυτερέψουμε την ζωή μας αλλά και για να μάθουμε πώς λειτουργεί το σύμπαν. Είναι μια πράξη εξερεύνησης.

Το δεύτερο πράγμα είναι φυσικά η ηλιακή πρόγνωση. όσο καλύτερα μελετάμε τον Ήλιο τόσο πιο άμεσα θα μπορούμε να αντιδράσουμε σε περίπτωση βίαιου γεγονότος, όπως να σβήσουμε τα δίκτυα ηλεκτροδότησης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιαν 2024, 11:43

Bill Hicks έγραψε:
16 Ιαν 2024, 10:26
hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 12:30
Bill Hicks έγραψε:
30 Δεκ 2023, 15:02


αυτό που λέει "front of the spacecraft" ο ΑΡΔ είναι το heatshield. στην σκιά του, το σκάφος είναι περίπου στους 30℃, σύμφωνα με την NASA, το οποίο ακούγεται επίσης κουφό. :102:
Από ποια άποψη είναι κουφό; Εμένα μού ακούγεται τελείως φυσιολογικό.
αυτό λέω, ακούγεται αλλά δεν είναι.
Εννοείς από την άποψη του πώς διαχέεται η θερμική ενέργεια μακριά από το σκάφος;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
BillSeism
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 19:54
Phorum.gr user: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BillSeism » 21 Ιαν 2024, 15:18

Parrot έγραψε:
30 Δεκ 2023, 15:15
:smt005::smt005::smt005:

Ρε πού πετιούνται τα εκατομμύρια.. :e040:
Δεν στα είπανε καλά. Το ποσοστό του ομοσπονδιακού προϋπολογισμού των ΗΠΑ για τη NASA είναι μόνο 0,3%. Το αντίστοιχο ποσοστό όταν πατήσαμε στη Σελήνη των 60'ς, 70'ς ήταν 5-6% επί του συνόλου.
Και σκέψου μόνο με αυτό σήμερα τι έχουμε καταφέρει. Αλλού μάλλον 'πετιούνται' τα δισεκατομμύρια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η αποστολή της NASA στον ήλιο μια από τις πιο σημαντικές στιγμές της εξερεύνησης του διαστήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Ιαν 2024, 00:37

BillSeism έγραψε:
21 Ιαν 2024, 15:18
Parrot έγραψε:
30 Δεκ 2023, 15:15
:smt005::smt005::smt005:

Ρε πού πετιούνται τα εκατομμύρια.. :e040:
Δεν στα είπανε καλά. Το ποσοστό του ομοσπονδιακού προϋπολογισμού των ΗΠΑ για τη NASA είναι μόνο 0,3%. Το αντίστοιχο ποσοστό όταν πατήσαμε στη Σελήνη των 60'ς, 70'ς ήταν 5-6% επί του συνόλου.
Και σκέψου μόνο με αυτό σήμερα τι έχουμε καταφέρει. Αλλού μάλλον 'πετιούνται' τα δισεκατομμύρια.
Αντίστοιχα, ο προϋπολογισμός του στρατού τους είναι 12%, δηλαδή 40 φορές μεγαλύτερος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών