Αστροβιολογία Βιογέννεση - Ερώτημα για ζωή σε άλλους πλανήτες

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Αστροβιολογία Βιογέννεση - Ερώτημα για ζωή σε άλλους πλανήτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 14 Ιαν 2024, 15:22

Esperos έγραψε:
14 Ιαν 2024, 09:38
BillSeism έγραψε:
13 Ιαν 2024, 23:04
Esperos έγραψε:
07 Ιαν 2024, 13:16
Είναι γνωστό σύμφωνα με την Βιολογία ότι όλοι προήλθαμε από ένα μοναδικό κύτταρο που δημιουργήθηκε στη Γη πριν από δισεκατομμύρια χρόνια.
Αυτό συνέβη διότι η Γη παρέχει τις βέλτιστες συνθήκες για την ύπαρξη ζωής. Η υπόθεση για ύπαρξη ζωής σε άλλους πλανήτες στηρίζεται στο ότι,
αφού στην Γη έγινε μια φορά, τότε, στο απέραντο Σύμπαν που διαθέτει αμέτρητους πλανήτες με παρόμοιες συνθήκες με την αυτές της Γης,
θα πρέπει να περιμένουμε ότι και πολλοί άλλοι πλανήτες στο σύμπαν με παρόμοιες συνθήκες πρέπει να έχουν εξελίξει ζωή.

Η ερώτησή μου είναι: Γιατί στη Γη, δημιουργήθηκε μόνο ένα αρχικό κύτταρο;
Γιατί δεν προέκυψε ένα δεύτερο, κάπως διαφοροποιημένο απ το πρώτο, ώστε σήμερα να είχαμε "ζωή" προερχόμενη από δύο ή περισσότερες ανεξάρτητες αρχικές πηγές;

Γιατί δεν υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ζωής σε διάφορες μορφές, διαφορετικές μοριακές δομές? Όχι απαραίτητα με την μορφή κύτταρο
τυλιγμένο σε μεμβράνη.

Μήπως είμαστε τελικά μόνοι ?
Δεν υπάρχει αρχικό κύτταρο αλλά σύνολο κυττάρων που προήλθαν με τη σειρά τους από πιο απλά μόρια νουκλεοτίδια που με τη σειρά τους ήταν απλές χημικές ενώσεις που ακολουθούσαν κανόνες 'παζλ'. Αυτά τα απλά μόρια αντέγραψαν τον εαυτό τους. Από τη στιγμή αυτή και μετά έλαβε χώρα η φυσική επιλογή. Από τα πολλά αυτά που ήταν π.χ. σουπερ αντιγράφοντες σε σχέση με άλλα πέρασαν στις άλλες γενιές και έμειναν. Πολλά θα εξαφανίστηκαν. Κάποια μετά θα εξέλιξαν νέα πράγματα όπως μεμβράνη προστασία του γενετικού τους υλικού. Επειδή ήταν πιο επωφελές επικράτησαν αυτά που είχαν τοίχωμα προστασίας ενώ οι γυμνοί αντιγράφοντς εξαφανίστηκαν, συνεπώς είχαμε τα πρώτα κύτταρα. Στη συνέχεια είχαν πλεονέκτημα αυτά με πιο πολύπλοκες δομές και μεταβολικές διαδικασίες κ.ο.κ. Συνεπώς οι τότε συνθήκες αυτό ευνόησαν. Μπορεί να υπήρχαν και άλλες δομές κυττάρων αλλά εξαφανίστηκαν. Επίσης έτσι και αλλιώς υπάρχουν διαφορετικές δομές σήμερα που επιζούν και επικράτησαν και κύτταρα με πυρήνα (ευκάρυα) και χωρίς (προκαρυωτικά) όπως βακτήρια. Έχουμε και τα Αρχαία. Άρα έχουμε 3 μορφές. Παίζει όλοι να είμαστε ένα σύνολο ευκάρυων κυττάρων που περπατάμε και μιλάμε ή ακόμα και Αρχαία που αναπνέουμε, περπατάμε κλπ.
Ωραία,
αυτό έγινε ας πούμε, καφενειακή υπόθεση λέμε τώρα, σε κάποιο σημείο της επιφάνειας της Γης,
ας πούμε στο σημείο Α, και χρονικά το 4 δις χρόνια π.Χ.
Δεν θα μπορούσε στο σημεί Β της Γης και χρονικά στο 3 δις π.Χ ή ακόμη και προχτές, πριν 5 εκατομμύρια χρόνια,
να είχε δημιουργηθεί μια εκ νέου παρόμοια "κυτταρογένεση", με τα διαφορετικής δομής νουκλετίδια ευκάρυα κλπ?
Έχουμε εντοπίσει διαφορετικής αλυσίδας κύτταρα που λόγω φυσικής επιλογής δεν τα κατάφεραν ?
Το ρωτάω αυτό διότι, αν αναζητάμε ίχνη ύπαρξης ζωής σε πλανήτες όπως π.χ. ο Αρης ή η Ευρώπη κλπ.
τότε θα μπορούσαμε να είχαμε βρει και στην Γη, μες στα πόδια μας δηλαδή, τέτοιες αποδείξεις.

Υγ, ενδεχομένως κάποια από αυτά που περιγράφετε εδώ, να μην έχω την θεωρητική θωράκιση να τα αντιληφθώ σωστά.
Αν έχετε κάποιο βιβλίο να μου υποδείξετε, εκλαικευμένο σε ελληνικά ή αγγλικά, θα το εκτιμούσα.

Η ερώτηση σου είναι σαν το: εφόσον υπήρχαν κάποτε δεινόσαυροι, γιατί δεν εξελίσσονται και σήμερα;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8912
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Αστροβιολογία Βιογέννεση - Ερώτημα για ζωή σε άλλους πλανήτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 15 Ιαν 2024, 20:28

Esperos έγραψε:
14 Ιαν 2024, 09:38

Υγ, ενδεχομένως κάποια από αυτά που περιγράφετε εδώ, να μην έχω την θεωρητική θωράκιση να τα αντιληφθώ σωστά.
Αν έχετε κάποιο βιβλίο να μου υποδείξετε, εκλαικευμένο σε ελληνικά ή αγγλικά, θα το εκτιμούσα.
Εμένα μ' αρέσει αυτό.

Εικόνα

Συζητά και το συγκεκριμένο θέμα.
Z

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών