Ο νόμος της ούρησης

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 11 Μαρ 2024, 11:54

vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 10:27
Ασχετο-σχετικό με το νημα: Πόσο εκνευριστικό ειναι να κατουριέσαι στον υπνο σου και να πρεπει να πετάγεσαι και να τον χαλας! :e040:
Δεν παλεύεται. Μακαρι να υπηρχε ενας τροπος να παραλύει προσωρινα η κύστη σου οταν κοιμάσαι.

Βεβαια κι εγω το παρακανω με τα πολλά υγρά που πινω λιγο πριν πεσω. Ευτυχως που αρχισα να τα ελαττώνω κατα πολύ και τωρα σηκωνομαι ελαχιστα μεσα στη νυχτα.
υπαρχει σύστημα που παραλυει την ώρα του υπνου. Οποτε εφόσον σηκώνεσαι τη νύχτα ή έχεις μικρή κύστη (που παλι δεν αρκει) ή έχεις ζάχαρο και παράγεις συνέχεια ούρα, ή έχεις προστατίτιδα. Λογικά τα έχεις όλα αυτα αν και στην ουρολογία αν σηκωθεί ένας άντρας μέχρι τέσσερις φορές θεωρείται φυσιολογικό.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 11 Μαρ 2024, 12:01

Καραμελίτσα έγραψε:
19 Φεβ 2024, 13:07
Συγγνώμη, δεν το βρίσκει κανείς εντυπωσιακό ότι μια γάτα και ένας ελέφαντας αδειάζουν την κύστη τους στον ίδιο χρόνο;
τον χρόνο τον έχει καθορίσει η φύση για την ασφάλεια του ζώου, να μην κάθεται δηλαδή πολύ ώρα απασχολημένο, και για την ικανοποίηση . Οτιδήποτε ξεφορτώνεται ένα ζώο υπάρχει το ανάλογο νευρικό σύστημα που δημιουργεί ευχαρίστηση, αλλιώς δεν θα το έκαναν τα ζώα. Ακόμα και στο αυτί υπάρχει ικανοποιηση για να το καθαρίζεις.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Μαρ 2024, 12:02

Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2024, 11:54
vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 10:27
Ασχετο-σχετικό με το νημα: Πόσο εκνευριστικό ειναι να κατουριέσαι στον υπνο σου και να πρεπει να πετάγεσαι και να τον χαλας! :e040:
Δεν παλεύεται. Μακαρι να υπηρχε ενας τροπος να παραλύει προσωρινα η κύστη σου οταν κοιμάσαι.

Βεβαια κι εγω το παρακανω με τα πολλά υγρά που πινω λιγο πριν πεσω. Ευτυχως που αρχισα να τα ελαττώνω κατα πολύ και τωρα σηκωνομαι ελαχιστα μεσα στη νυχτα.
υπαρχει σύστημα που παραλυει την ώρα του υπνου. Οποτε εφόσον σηκώνεσαι τη νύχτα ή έχεις μικρή κύστη (που παλι δεν αρκει) ή έχεις ζάχαρο και παράγεις συνέχεια ούρα, ή έχεις προστατίτιδα. Λογικά τα έχεις όλα αυτα αν και στην ουρολογία αν σηκωθεί ένας άντρας μέχρι τέσσερις φορές θεωρείται φυσιολογικό.
Μεχρι 4 φορες δεν εχω σηκωθει ποτέ μου. Μεχρι 2 ηταν το συνηθεστερο μου ενα καιρο, αλλα μου χαλουσε εντελως τον υπνο μετα.
Ζάχαρο δεν εχω καθολου. Πέριξ του κατώτατου ορίου στο ζαχαρο, ηταν οι τελευταιες μου εξετασεις. Ουτε απο προστάτη φανηκε να εχω κατι στις εξετασεις, αλλα δεν αποκλειω να εχω καμια υπερπλασία ή κατι τετοιο, μια και τον εχω μεγάλο γενικα (δεν ξερω αν παιζει ρολο).
Αλλα να μου σκασει υπερπλασία προστατη απο τωρα λιγο δυσκολο, γιατι και αρκετά μικρος ειμαι και γενικοτερο προβλημα με την ουρηση δεν παρουσιαζω μεσα στη μερα.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 11 Μαρ 2024, 12:06

vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:02
Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2024, 11:54
vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 10:27
Ασχετο-σχετικό με το νημα: Πόσο εκνευριστικό ειναι να κατουριέσαι στον υπνο σου και να πρεπει να πετάγεσαι και να τον χαλας! :e040:
Δεν παλεύεται. Μακαρι να υπηρχε ενας τροπος να παραλύει προσωρινα η κύστη σου οταν κοιμάσαι.

Βεβαια κι εγω το παρακανω με τα πολλά υγρά που πινω λιγο πριν πεσω. Ευτυχως που αρχισα να τα ελαττώνω κατα πολύ και τωρα σηκωνομαι ελαχιστα μεσα στη νυχτα.
υπαρχει σύστημα που παραλυει την ώρα του υπνου. Οποτε εφόσον σηκώνεσαι τη νύχτα ή έχεις μικρή κύστη (που παλι δεν αρκει) ή έχεις ζάχαρο και παράγεις συνέχεια ούρα, ή έχεις προστατίτιδα. Λογικά τα έχεις όλα αυτα αν και στην ουρολογία αν σηκωθεί ένας άντρας μέχρι τέσσερις φορές θεωρείται φυσιολογικό.
Μεχρι 4 φορες δεν εχω σηκωθει ποτέ μου. Μεχρι 2 ηταν το συνηθεστερο μου ενα καιρο, αλλα μου χαλουσε εντελως τον υπνο μετα.
Ζάχαρο δεν εχω καθολου. Πέριξ του κατώτατου ορίου στο ζαχαρο, ηταν οι τελευταιες μου εξετασεις. Ουτε απο προστάτη φανηκε να εχω κατι στις εξετασεις, αλλα δεν αποκλειω να εχω καμια υπερπλασία ή κατι τετοιο, μια και τον εχω μεγάλο γενικα (δεν ξερω αν παιζει ρολο).
Αλλα να μου σκασει υπερπλασία προστατη απο τωρα λιγο δυσκολο, γιατι και αρκετά μικρος ειμαι και γενικοτερο προβλημα με την ουρηση δεν παρουσιαζω μεσα στη μερα.
δυο είναι λίγες. Το πρόβλημα που έχεις είναι επειδή δεν λειτουργεί το σύστημα που απενεργοποιεί την ούρηση το βράδυ, δηλαδή νευρολογικό, δεν κάνεις καλό ύπνο. Ψάξε για την ουρηση στον ύπνο των παιδιών, η θεραπεία είναι για αυτό και οχι για κάτι παθολογικό.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 11 Μαρ 2024, 12:09

Οταν το βράδυ επανέλθει η συνείδηση αυτόματα ενεργοποιείται το σύστημα του προστάτη σε κλάσμα του δευτερολέπτου. Παρατήρησέ το. Το άλλο είναι να παράγεις πολλά ούρα ή να πονάει ο προστάτης, δηλαδή τρία πράγματα ενέχονται.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Μαρ 2024, 12:11

Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:09
Οταν το βράδυ επανέλθει η συνείδηση αυτόματα ενεργοποιείται το σύστημα του προστάτη σε κλάσμα του δευτερολέπτου. Παρατήρησέ το. Το άλλο είναι να παράγεις πολλά ούρα ή να πονάει ο προστάτης, δηλαδή τρία πράγματα ενέχονται.
Ισχυει, το επαθα και σημερα το πρωι. Ευτυχως κανενα διλεπτο πριν το ξυπνητήρι, οπότε δεν μου εσπασε και τον υπνο.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 11 Μαρ 2024, 12:17

Δημοκράτης έγραψε:
11 Μαρ 2024, 10:47
George_V έγραψε:
11 Μαρ 2024, 10:21
Δημοκράτης έγραψε:
11 Μαρ 2024, 09:08

Πουλί είχαν, μπαλλακια δεν ειχαν
Αυτή είναι η μία κατηγορία.

Η άλλη κατηγορία είναι που τους είχαν αφαιρεθεί όλα. Οι γνωστοί ως εκτομιες.

Αυτοί ουσιαστικά κατουρουσαν από μια τρύπα όπου είχαν βάλει ένα ασημένιο σωληνάκι.
:o:o:o:o
φίλος αναγούλιασα στην ιδέα. Τι σόι ζώα τα σκέφτονταν αυτά τα πράγματα; Και τι ζώα δέχονταν να το παθουν αυτό για να ζουν απλώς στο παλάτι
Δεν ζούσαν απλώς στο παλάτι.

Οι ευνουχοι ειδικά σε περιπτώσεις αδυναμιών Αυτοκρατορων ασκούσαν την απόλυτη εξουσία. Ήταν οι ουσιαστικός κυβερνήτες πίσω από τον Αυτοκράτορα που τον είχαν μαριονέτα. Βλ. Θεοδόσιος Β' που τον είχαν κάνει sockpuppet οι ευνουχοι.

Και δεν συζητώ πως άλλοι θησαυρισαν εξωφρενικά εκμεταλλευομενοι τη θέση τους. Και όχι μονοβοι ίδιοι αλλά και οιβοικγενειες τους. Πουωθυσιαζαν ένα παιδί αλλά θα πλουτίζουν όλοι και θα έπαιρναν αξιώματα μέσω αυτού.

Βλ. Βασίλειος ο Νοθος. Πολιτική κατσαρίδα που επιβίωσε 6 Αυτοκρατορων έχοντας γίνει πανίσχυρος και παμπλουτος. Μέχρι καιβτον Τσιμισκή δηλητηρίασε για να γλιτώσει την περιουσία του.

Τελικά τον περίμενε ο Βασίλειος Β στην γωνιά και τον έστειλε σε μοναστήρι.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 11 Μαρ 2024, 12:18

vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:11
Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:09
Οταν το βράδυ επανέλθει η συνείδηση αυτόματα ενεργοποιείται το σύστημα του προστάτη σε κλάσμα του δευτερολέπτου. Παρατήρησέ το. Το άλλο είναι να παράγεις πολλά ούρα ή να πονάει ο προστάτης, δηλαδή τρία πράγματα ενέχονται.
Ισχυει, το επαθα και σημερα το πρωι. Ευτυχως κανενα διλεπτο πριν το ξυπνητήρι, οπότε δεν μου εσπασε και τον υπνο.
σχετίζεται και με την πρόωρη...
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 11 Μαρ 2024, 12:18

Leporello έγραψε:
11 Μαρ 2024, 11:42
micmic έγραψε:
11 Μαρ 2024, 11:13
Leporello έγραψε:
11 Μαρ 2024, 11:09
Εγώ δεν βλέπω σταθερότητα. Καθώς είναι λογαριθμική η κλίμακα, βλέπω τιμές κάτω από το 10 εκεί που είναι το ελάφι, μέχρι και κοντά στα 100, εκεί που είναι το λιοντάρι. Και η trend line που εμφανίζεται, πώς είναι δυνατόν να είναι σωστή, αφού σχεδόν όλες οι τιμές είναι πάνω από αυτήν;
Δε νομίζω ότι είναι trendline. Είναι μάλλον η πρόβλεψη του μαθηματικού μοντέλου που υπολογίζει τον χρόνο σε σχέση με κάποιες παραμέτρους.
Μα αν αυτές οι παράμετροι είναι άλλες από τις παρατηρήσεις, και πάλι το μοντέλο αποτυγχάνει οικτρά, αφού όλες σχεδόν οι τιμές είναι πάνω από αυτήν και μάλιστα μέχρι και 5 φορές μεγαλύτερες.
Πάντως το άρθρο λέει για 21± 13s, οπότε προφανώς επειδή η κλίμακα είναι λογαριθμική δεν φαίνονται καλά τα νούμερα. Λογικά η μεγαλύτερη διάρκεια είναι 34s και η μικρότερη 8s.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 11 Μαρ 2024, 12:20

O απαράβατος νόμος της ούρησης είναι ότι όσο και να την τινάξεις η τελευταία σταγόνα θα πέσει πάντα μέσα στο σώβρακο
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 11 Μαρ 2024, 12:23

vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:02
αλλα δεν αποκλειω να εχω καμια υπερπλασία ή κατι τετοιο, μια και τον εχω μεγάλο γενικα (δεν ξερω αν παιζει ρολο)


Εξαρτάται. Πόσο μεγάλο;
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 11 Μαρ 2024, 12:24

Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:18
vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:11
Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:09
Οταν το βράδυ επανέλθει η συνείδηση αυτόματα ενεργοποιείται το σύστημα του προστάτη σε κλάσμα του δευτερολέπτου. Παρατήρησέ το. Το άλλο είναι να παράγεις πολλά ούρα ή να πονάει ο προστάτης, δηλαδή τρία πράγματα ενέχονται.
Ισχυει, το επαθα και σημερα το πρωι. Ευτυχως κανενα διλεπτο πριν το ξυπνητήρι, οπότε δεν μου εσπασε και τον υπνο.
σχετίζεται και με την πρόωρη...
Μπα, και απ'αυτο καλά πάω.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24770
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 11 Μαρ 2024, 12:25

George_V έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:17
Δημοκράτης έγραψε:
11 Μαρ 2024, 10:47
George_V έγραψε:
11 Μαρ 2024, 10:21


Αυτή είναι η μία κατηγορία.

Η άλλη κατηγορία είναι που τους είχαν αφαιρεθεί όλα. Οι γνωστοί ως εκτομιες.

Αυτοί ουσιαστικά κατουρουσαν από μια τρύπα όπου είχαν βάλει ένα ασημένιο σωληνάκι.
:o:o:o:o
φίλος αναγούλιασα στην ιδέα. Τι σόι ζώα τα σκέφτονταν αυτά τα πράγματα; Και τι ζώα δέχονταν να το παθουν αυτό για να ζουν απλώς στο παλάτι
Δεν ζούσαν απλώς στο παλάτι.

Οι ευνουχοι ειδικά σε περιπτώσεις αδυναμιών Αυτοκρατορων ασκούσαν την απόλυτη εξουσία. Ήταν οι ουσιαστικός κυβερνήτες πίσω από τον Αυτοκράτορα που τον είχαν μαριονέτα. Βλ. Θεοδόσιος Β' που τον είχαν κάνει sockpuppet οι ευνουχοι.

Και δεν συζητώ πως άλλοι θησαυρισαν εξωφρενικά εκμεταλλευομενοι τη θέση τους. Και όχι μονοβοι ίδιοι αλλά και οιβοικγενειες τους. Πουωθυσιαζαν ένα παιδί αλλά θα πλουτίζουν όλοι και θα έπαιρναν αξιώματα μέσω αυτού.

Βλ. Βασίλειος ο Νοθος. Πολιτική κατσαρίδα που επιβίωσε 6 Αυτοκρατορων έχοντας γίνει πανίσχυρος και παμπλουτος. Μέχρι καιβτον Τσιμισκή δηλητηρίασε για να γλιτώσει την περιουσία του.

Τελικά τον περίμενε ο Βασίλειος Β στην γωνιά και τον έστειλε σε μοναστήρι.
και τι να τα κάνεις όλα αυτά αν δεν έχεις το πουλί σου;

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 11 Μαρ 2024, 12:38

vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:24
Σέλευκας έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:18
vantono έγραψε:
11 Μαρ 2024, 12:11

Ισχυει, το επαθα και σημερα το πρωι. Ευτυχως κανενα διλεπτο πριν το ξυπνητήρι, οπότε δεν μου εσπασε και τον υπνο.
σχετίζεται και με την πρόωρη...
Μπα, και απ'αυτο καλά πάω.
οχι δεν λεω οτι οποιος εχει βραδυνη ουρηση έχει και πρόωρη εκσπερμάτωση, λέω οτι και τα δυο χρησιμοποιούν τα ίδια όργανα αλλά επειδή είναι ψυχολογικοί οι παράγοντες δεν σημαίνει οτι οποιος έχει το ένα πρόβλημα έχει και το άλλο. Δεν είμαι της λογικής οτι οποιος σκότωσε σκύλο θα σκοτώσει και άνθρωπο :lol: , αυτές τις σαχλαμάρες που ούτε παιδί δημοτικού δεν θα τις έπαιρνε στα σοβαρά. Πάντως και στις δυο περιπτώσεις για να μην ενεργοποιηθεί ο προστάτης πρέπει η συνείδηση αυτού του επιπέδου να κοιμάται. Ποιος θα έκανε σεξ με πλήρη συνείδηση εκείνη τη στιγμή χωρίς να χάνει αέρα; Επίσης ποιος κατουριέται οταν κάνει σεξ; Καλά θα μου πεις πολλά έχουμε ακούσει....
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο νόμος της ούρησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Μαρ 2024, 12:43

Leporello έγραψε:
11 Μαρ 2024, 11:42
micmic έγραψε:
11 Μαρ 2024, 11:13
Leporello έγραψε:
11 Μαρ 2024, 11:09
Εγώ δεν βλέπω σταθερότητα. Καθώς είναι λογαριθμική η κλίμακα, βλέπω τιμές κάτω από το 10 εκεί που είναι το ελάφι, μέχρι και κοντά στα 100, εκεί που είναι το λιοντάρι. Και η trend line που εμφανίζεται, πώς είναι δυνατόν να είναι σωστή, αφού σχεδόν όλες οι τιμές είναι πάνω από αυτήν;
Δε νομίζω ότι είναι trendline. Είναι μάλλον η πρόβλεψη του μαθηματικού μοντέλου που υπολογίζει τον χρόνο σε σχέση με κάποιες παραμέτρους.
Μα αν αυτές οι παράμετροι είναι άλλες από τις παρατηρήσεις, και πάλι το μοντέλο αποτυγχάνει οικτρά, αφού όλες σχεδόν οι τιμές είναι πάνω από αυτήν και μάλιστα μέχρι και 5 φορές μεγαλύτερες.
Αυτό είναι το πόιντ, ότι το μοντέλο λέει ότι θα έπρεπε να αδειάζουν σε διαφορετικούς χρόνους αλλά η πραγματική τάση είναι λίγο-πολύ ευθεία από την γάτα ως τον ελέφαντα, που έχουν ίδιους χρόνους. Το διάγραμμα είναι λίγο παραπλανητικό, το αποτέλεσμα που βρήκαν ήταν 21 δευτερόλεπτα με SD 13 δευτερόλεπτα. Αυτό φαίνεται καλύτερα στο διάγραμμα από την ίδια την μελέτη:


Εικόνα


Το μοντέλο είναι η κάτω γραμμή. Είναι βασισμένο στην διάμετρο της ουρήθρας, το μήκος της και την κάθετη διατομή της, την χωρητικότητα της κύστης και την πίεσή της και την ροή αρσενικών και θηλυκών. Το μοντέλο λέει ότι μόνο με βάση αυτά θα πρέπει να υπάρχει καθαρή συσχέτιση μάζας και χρόνου αδειάσματος, αλλά το αποτέλεσμα είναι 21 δευτερόλεπτα ±13, που σημαίνει ότι οι σκύλοι και οι γάτες αδειάζουν γρηγορότερα από ταράνδους και στον ίδιο χρόνο με ελέφαντες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών