Κλιματική αλλαγή

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Dr Keith Strong-there is no consesus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 01 Ιούλ 2019, 15:42

sibylic έγραψε:
16 Μάιος 2019, 22:07
Δρ Strong. Έλαβε το προπτυχιακό του δίπλωμα στην Αστρονομία και έχει διδακτορικό δίπλωμα στην αστροφυσική υψηλής ενέργειας από το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου (1979). Σπούδασε φασματοσκοπία ακτίνων Χ για το Ph.D. διατριβή στο εργαστήριο Mullard Space Science. Ξεκίνησε δύο ηλιακές εκτοξευτικές ρουκέτες από τη Woomera της Νότιας Αυστραλίας. Σύντομα υποψήφιος αστροναύτης! Ειδικότητες: η ηλιακή φυσική - ο καιρός στο διάστημα (πώς η ηλιακή μεταβλητότητα επηρεάζει τη Γη)
Εργάστηκε ως ερευνητικός επιστήμονας στο προηγμένο τεχνολογικό κέντρο Lockheed Martin στο Palo Alto και τελικά διαχειρίστηκε τη διαστημική επιστήμη. Η ομάδα του δημιούργησε τα περισσότερα από τα όργανα απεικόνισης της ηλιακής ακτινοβολίας που χρησιμοποιούνται από τη NASA, NOAA και άλλους οργανισμούς (π.χ. SolMax, Yohkoh, Hindode, SoHO, TRACE, SDO, IRIS, GOES-N και GOES-R) το EPIC για το Discovr και τον χαρτογράφο για τα GOES R.
Ήταν σύμβουλος της NASA - προήδρευσε στην επιτροπή πορείας του NASA Sun-Earth Connection 2000. Έχει δημοσιεύσει πάνω από 200 επιστημονικά άρθρα και ένα βιβλίο "Τα πολλά πρόσωπα του ήλιου"



http://whatsupwiththatwatts.blogspot.co ... trong.html

https://twitter.com/drkstrong
σέ συνέχεια τών ποστ από τόν Αστροφυσικό κ' φυσικό ατμόσφαιρας phd Δρ Keith Strong πού είχα βάλει....
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40656
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιούλ 2019, 17:01

DIOMEDESGR έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 15:33
hellegennes έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 14:14
SpoilerShow
Ο καπιταλισμός υπάρχει βαριά-βαριά 200 χρόνια. Ό,τι κατάφερε η ανθρωπότητα μέχρι εκείνην την στιγμή το κατάφερε χωρίς καπιταλισμό. Σήμερα ο ελεγχόμενος καπιταλισμός είναι το βέλτιστο σχήμα που έχουμε, αλλά η ανάπτυξη της τεχνολογίας και της επιστήμης δεν έχουν καμμιά σχέση με τον καπιταλισμό. Απλώς τυχαίνει να συνυπήρξαν την περίοδο της τεχνολογικής επανάστασης.

Κατά τα άλλα, το 99% της εξέλιξης οφείλεται σε μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς, κρατικούς οργανισμούς και κεντρική διαχείριση. Η ιδιωτική οικονομία παράγει μόνο προϊόντα. Όλη η εξέλιξη είναι προϊόν μη ιδιωτικής ανάπτυξης.

Το ότι αυτήν την στιγμή γράφεις σαχλαμάρες σε ένα φόρουμ οφείλεται στα λεφτά που έδωσαν οι κυβερνήσεις για να φτιάξουν τον CERN. Τα GPS; Θεωρητικό υπόβαθρο που στηρίζεται στην μη πατενταρισμένη διακίνηση ιδεών (aka ακαδημαϊσμός), δηλαδή ούτε στάλα στον καπιταλισμό, και τεχνολογικό υπόβαθρο και σύστημα που στηρίζεται 100% στα λεφτά που έδωσε το αμερικανικό δημόσιο για να ανεβάσει έναν πακτωλό δορυφόρων. Ξέρεις... δορυφόρους. Αυτό το πράγμα που επινόησαν τα κράτη και όχι οι εταιρείες.

Κατά τα άλλα, είναι εχθρός της επιστήμης όποιος αρνείται τα επιστημονικά δεδομένα. Σε τι διαφέρεις από τους χριστιανούς φονταμενταλιστές που στηρίζουν Τραμπ, όταν λες πως είναι τρομολαγνεία το ότι θα είχαμε αφανιστεί ως είδος αν οι κυβερνήσεις δεν υπέγραφαν το πρωτόκολλο του Μόντρεαλ; Ξέρεις τι έκαναν οι ιδιώτες; Απολύτως τίποτα. Απλά απαγορεύτηκε η χρήση CFC. Τίποτα καινούργιο δεν επινοήθηκε. Ευτυχώς αποτράπηκε η καταστροφή. Σε 50 χρόνια από σήμερα, τα επίπεδα του όζοντος θα φτάσουν τα επίπεδα του 1980.

Τώρα τι σχέση έχουν οι κομμουνιστές δεν ξέρω, ξέρω όμως ότι το πρωτόκολλο του Μόντρεαλ το έχουν υπογράψει πλέον όλες οι χώρες του ΟΗΕ (196).


Μπούρδες γράφεις, έχεις εγκλωβιστεί σε έναν δικό σου, και τεχνοφοβικό, κόσμο που καμία μα καμία σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα και συζητάς με βάση αυτόν.

Σου ξαναδηλώνω ότι ΛΥΠΆΜΑΙ που είσαι Σοσιαλιστικών αντιλήψεων πάνω στα θέματα που συζητάμε, με συνέπεια να άγεσαι και να φέρεσαι από την ουτοπική αυθαιρεσία και ελαφρότητα των Αριστερών οικολογιζόντων.

Τελικά το ΠΑΣΟΚ έχει κάνε ανυπολόγιστη ζημιά στα μυαλά των Ελλήνων από τι φαίνεται.

:e040:
Οι αντεγκλήσεις δεν είναι απάντηση ούτε οι αχυράνθρωποι που φτιάχνεις. Αν έχεις αληθινή απάντηση, θέλω να μου πεις τι έκανε ποια εταιρεία για την επίλυση της τρύπας του όζοντος.

Αν δεν έχεις απάντηση, παρακαλώ μην συνεχίζεις. Δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι με αρνητές της επιστήμης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 01 Ιούλ 2019, 17:04

Δεν έχει, είναι κλασσική αντίδραση του όταν του δείχνεις την πραγματικότητα (με την οποία συνήθως διαφωνεί), να σε λέει σοσιαλιστή, ακροδεξιό ή και τα δύο μαζί

Βαριά περίπτωση
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40656
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιούλ 2019, 19:10

Είναι φανερό ότι όταν κάποιος παραθέτει ως τεχνολογικό μέλλον που έρχεται τις μαλακίες αμόρφωτων που νομίζουν ότι βρήκαν την χρυσή λύση στο πρόβλημα της ενέργειας, η οποία λύση είναι αντίθετη με τους νόμους του σύμπαντος, κατ' επέκταση δεν ξέρει ούτε τι είναι επιστήμη ούτε μπορεί να είναι υπέρμαχός της.

Όχι, η τεχνολογία δεν θα λύσει από μόνη της τα προβλήματά μας ούτε η τεχνολογία είναι κάποια μεταφυσική οντότητα. Η τεχνολογία είναι το υποσύνολο της αιχμής της επιστήμης που έχει δοκιμαστεί και επιβεβαιωθεί και βελτιώνει το τα διαθέσιμα μέσα που έχουμε για την διαβίωσή μας. Δεν είναι ούτε κάποια θεότητα ούτε το μαγικό ραβδί που λύνει προβλήματα.

Ας πούμε, αυτό που αύξησε κατακόρυφα την ασφάλεια των τροφίμων δεν είναι η ίδια η τεχνολογία αλλά το θεσμικό και διαδικαστικό πλαίσιο που αποφάσισαν να εφαρμόσουν τα κράτη, μετά από τις μελέτες που παρήγαγαν -τα κράτη- και έδωσαν απαντήσεις στο τι είναι επιβλαβές και ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθείται από την πρωτογενή ως την τριτογενή παραγωγή ώστε να ελαχιστοποιείται η πιθανότητα νόσησης του πληθυσμού από παθογόνα, επιμολύνσεις, αλλεργιογόνα, αλλοιώσεις και ύποπτες ουσίες που μπορεί να ενέχουν μακροπρόθεσμους κινδύνους στην υγεία.

Αυτήν την στιγμή η Ευρώπη και η Αμερική και όλοι τους οι εμπορικοί συνεργάτες χρησιμοποιούν είτε HACCP είτε HARCP πρωτόκολλα για την βελτιστοποίηση της ασφάλειας τροφίμων, που είναι πνευματικό τέκνο της ΝΑΣΑ και κατ' επέκταση της αμερικανικής κυβέρνησης. Κανένας ιδιώτης και καμμιά εταιρεία ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε να βελτιώσει την ασφάλεια τροφίμων. Επιβλήθηκε διά νόμου.

Αυτό είναι μέρος του τεχνολογικού μέλλοντος. Η καθολική εφαρμογή όλων των απαραίτητων πρωτοκόλλων από τους πάντες. Η παγκόσμια υγεία εξαρτάται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' αυτό παρά απ' οτιδήποτε άλλο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η ανάπτυξη βοηθητικών τεχνολογιών (από μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς, πάντα) δεν έχει κάποιον σημαντικό ρόλο να παίξει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 01 Ιούλ 2019, 19:45

elchav έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 17:04
Δεν έχει, είναι κλασσική αντίδραση του όταν του δείχνεις την πραγματικότητα (με την οποία συνήθως διαφωνεί), να σε λέει σοσιαλιστή, ακροδεξιό ή και τα δύο μαζί

Βαριά περίπτωση
Εσύ τι πετάγεσαι σαν πορδή? Βάζεις τους υπότιτλους στο εργο?

Τελικά έχεις μανία καταδίωξης και από εμένα και από το freeinquiry.gr.

:lol:

Περαστικά.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 01 Ιούλ 2019, 19:47

Έχεις δίκιο, αλλά απάντησε στο hellegenes.
Όχι όπως με εμένα και τα πυρηνικά
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 01 Ιούλ 2019, 19:49

hellegennes έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:10
Είναι φανερό ότι όταν κάποιος παραθέτει ως τεχνολογικό μέλλον που έρχεται τις μαλακίες αμόρφωτων που νομίζουν ότι βρήκαν την χρυσή λύση στο πρόβλημα της ενέργειας, η οποία λύση είναι αντίθετη με τους νόμους του σύμπαντος, κατ' επέκταση δεν ξέρει ούτε τι είναι επιστήμη ούτε μπορεί να είναι υπέρμαχός της.

Όχι, η τεχνολογία δεν θα λύσει από μόνη της τα προβλήματά μας ούτε η τεχνολογία είναι κάποια μεταφυσική οντότητα. Η τεχνολογία είναι το υποσύνολο της αιχμής της επιστήμης που έχει δοκιμαστεί και επιβεβαιωθεί και βελτιώνει το τα διαθέσιμα μέσα που έχουμε για την διαβίωσή μας. Δεν είναι ούτε κάποια θεότητα ούτε το μαγικό ραβδί που λύνει προβλήματα.

Ας πούμε, αυτό που αύξησε κατακόρυφα την ασφάλεια των τροφίμων δεν είναι η ίδια η τεχνολογία αλλά το θεσμικό και διαδικαστικό πλαίσιο που αποφάσισαν να εφαρμόσουν τα κράτη, μετά από τις μελέτες που παρήγαγαν -τα κράτη- και έδωσαν απαντήσεις στο τι είναι επιβλαβές και ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθείται από την πρωτογενή ως την τριτογενή παραγωγή ώστε να ελαχιστοποιείται η πιθανότητα νόσησης του πληθυσμού από παθογόνα, επιμολύνσεις, αλλεργιογόνα, αλλοιώσεις και ύποπτες ουσίες που μπορεί να ενέχουν μακροπρόθεσμους κινδύνους στην υγεία.

Αυτήν την στιγμή η Ευρώπη και η Αμερική και όλοι τους οι εμπορικοί συνεργάτες χρησιμοποιούν είτε HACCP είτε HARCP πρωτόκολλα για την βελτιστοποίηση της ασφάλειας τροφίμων, που είναι πνευματικό τέκνο της ΝΑΣΑ και κατ' επέκταση της αμερικανικής κυβέρνησης. Κανένας ιδιώτης και καμμιά εταιρεία ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε να βελτιώσει την ασφάλεια τροφίμων. Επιβλήθηκε διά νόμου.

Αυτό είναι μέρος του τεχνολογικού μέλλοντος. Η καθολική εφαρμογή όλων των απαραίτητων πρωτοκόλλων από τους πάντες. Η παγκόσμια υγεία εξαρτάται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' αυτό παρά απ' οτιδήποτε άλλο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η ανάπτυξη βοηθητικών τεχνολογιών (από μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς, πάντα) δεν έχει κάποιον σημαντικό ρόλο να παίξει.
Τι σου έγραφα? Ανακατεύεις διάφορες ορολογίες χωρίς να τις πολυκαταλαβαίνεις για να εκμαιεύεις στο τέλος ως δια μαγείας το συμπέρασμα που θέλεις.

Σε παραδέχομαι πάντως στην ικανότητα άρμωσης του γραπτού λόγου, θα μπορούσες άνετα να γράψεις σενάριο για θεατρικό έργο.

Από φαντασία δεν ξέρω τι πουλιά πιάνεις.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 01 Ιούλ 2019, 19:50

elchav έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:47
Έχεις δίκιο, αλλά απάντησε στο hellegenes.
Όχι όπως με εμένα και τα πυρηνικά
Take five dear Watson. Πιες ένα αναψυκτικό.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 01 Ιούλ 2019, 19:52

Οκ, αναμενόμενο, μέχρι για αναδημοσιεύσεις μαλακίων από το Τουίτερ είσαι.
Μόλις συζητήσουμε για επιστήμη σοβαρά, ξεβρακωμα
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 01 Ιούλ 2019, 19:54

elchav έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:52
Οκ, αναμενόμενο, μέχρι για αναδημοσιεύσεις μαλακίων από το Τουίτερ είσαι.
Μόλις συζητήσουμε για επιστήμη σοβαρά, ξεβρακωμα
Λεμόνι!
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42775
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Ιούλ 2019, 19:56

DIOMEDESGR έγραψε:
30 Ιουν 2019, 22:11
Το "αόρατο χέρι" μόνο μαλακία μπορεί να τραβήξει.
Εν τω μεταξύ εδώ φαίνεται ότι ο Διομήδης νομίζει ότι το αόρατο χέρι ανήκει στον κεντρικό σχεδιαστή. :)
Και αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχει διαβάσει Άνταμ Σμιθ, ενώ το Von Mises Institute μάλλον δεν πιστεύει στις ζωηρές μεταφορές.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 01 Ιούλ 2019, 20:21

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:56
Εν τω μεταξύ εδώ φαίνεται ότι ο Διομήδης νομίζει ότι το αόρατο χέρι ανήκει στον κεντρικό σχεδιαστή. :)
Και αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχει διαβάσει Άνταμ Σμιθ, ενώ το Von Mises Institute μάλλον δεν πιστεύει στις ζωηρές μεταφορές.
Μην κάνεις τον χαζό προσπαθώντας να κλέψεις τις εντυπώσεις.

Την έννοια της κεντρικής κατεύθυνσης στο "αόρατο χέρι" της αγοράς την έδωσε ο Yochanan όχι εγώ.

Εγω προχώρησα την συζήτηση πάνω σε αυτό το μοτίβο γιατί πιστεύω γενικά ότι δεν χρειάζεται να βάζουμε ακαδημαϊκές βάσεις σε όλα όσα συζητάμε, άσε που δεν χρειαζόταν κιόλας στο συγκεκριμένο θέμα.

Άλλο, τι έχεις να μου προσάψεις?
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Ιούλ 2019, 21:37

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 19:56
DIOMEDESGR έγραψε:
30 Ιουν 2019, 22:11
Το "αόρατο χέρι" μόνο μαλακία μπορεί να τραβήξει.
Εν τω μεταξύ εδώ φαίνεται ότι ο Διομήδης νομίζει ότι το αόρατο χέρι ανήκει στον κεντρικό σχεδιαστή. :)
Και αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχει διαβάσει Άνταμ Σμιθ, ενώ το Von Mises Institute μάλλον δεν πιστεύει στις ζωηρές μεταφορές.
δεν εινιαι κακο παιδι αλλα ειναι μπαγλαμαδακος και για να λεμε τα πραματα με τ'ονομα τους δεν του κοβει κι ιδιαιτερα, παντως τα τουη που ανεβαζει τα διαβαζω, δεν ειναι ολα σαπια
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

User_601

Re: Κλιματική αλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 01 Ιούλ 2019, 22:21

DIOMEDESGR έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 15:27
Εσθήρ έγραψε:
01 Ιούλ 2019, 13:10
SpoilerShow
b]Αυτο μεταφραζεται ως εξης:[/b]
Ειμαι το μικρο σπιτι στο λιβαδι.Πιστευω οτι ολα ειναι ροδινα,τιποτα δνε θα παθουμε,η τεχνολογια θα λυσει οποιοδηποτε προβλημα προκυψει,ΕΓΩ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΥΝΙΣΩ ΟΥΤΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ ΜΟΥ.Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΑΠΑΝΤΑ.Δεν φταιω σε τιποτα.

Τουτεστιν,η ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ σε ολο της το μεγαλειο. :smt038
Το αλλο,ειναι οφθαλμοφανες δεν το λεω.

Δηλαδη ολα τα κρατη αποφασισαν να ακολουθησουν τους τρομολαγνους οικολογους, :smt005: μαλιστα τους βαφτιζεις και πρωην κουμουνιστες!
Μαλιστα.

Το ενδεχομενο δικιας σου μαλακινσης εγκεφαλου δεν παιζει;
Εστω απολυτης ανευθυνοτητας ,στρουθοκαμιλισμος και μακρια απο εμενα οι ευθυνες;
Διοτι δεν χρειαζεται να κουνισω και το δαχτυλακι μου ρε αδελφε ετσι,ουτε ανακυκλωση να κανω,ουτε οικονομια στο ρευμα,ουτε πολλα πλαστικα,τιποτα.ΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ. :lol:
ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ.Απλα στρουθοκαμιλιζεις και παπαγαλιζεις μια θεωρια που ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ.

ΟΚ,παρτο αλλιως.
Κατσε στη σπηλια σου,και παρακολουθα πως οι ανθρωποι εξελισονται,αναλαμβανουν την ευθυνη ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ τους και προσπαθουν να διορθωσουν ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΑ.
Οταν βαλεις ενα δραμυ σοφιας,ισως και να αντιληφθεις ποσο μακακας εισαι. :smt023

Υγ.Εμεις θα πεθανουμε,το ζητημα ειναι ομως να μην πεθανουν και να εχουν μια καλη ζωη και οι επομενες γενιες,οχι εξαιτιας των λαθων μας,αλλα ψιλα γραμματα αυτα για την απολυτη ανευθυνοτητα σου.ΧΕΣΤΗΚΕς.ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑ ΝΑ ΓΑΜΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕς ΓΕΝΙΕς ΝΑΙ;
ΑΗΔΙΑ ΕΙΣΑΙ.
Λοιπόν επειδή πολύ μας τάπρηξες με τις υστερίες σου οικολογική πριμαντόνα σου προτείνω να δώσεις εσύ πρώτη το παράδειγμα, αφού εμείς είμαστε "αηδία" και "μαλάκες", (ούτε το θάρρος να γράψεις σωστά την λέξη δεν έχεις) και από αύριο να παρατήσεις τον τρόπο ζωής που κάνεις μέχρι τώρα και:

1ον. Τέλος το ηλεκτρικό ρεύμα. Μείωσε τώρα το αποτύπωμα CO2.

2ον. Τέλος το τρεχούμενο νερό. (προσοχή όχι το ζεστό, όλο το τρεχούμενο νερό της βρύσης).

3ον Τέλος η μετακίνησή σου με το αυτοκίνητο.

4ον. Τέλος το λαχταριστό μοσχαρίσιο κρέας, παράγει CO2.

5ον. Τέλος τα βιομηχανοποιημένα προϊόντα με πρώτα τα ΡΟΎΧΑ που τόσο αγαπάτε εσείς οι γυναίκες.

Βγάλε από την ζωή σου αυτά τα 5 βασικά αγαθά αφού εσύ νοιάζεσαι για τις απερχόμενες γενιές και μετά ΞΑΝΑΕΛΑ να μας κάνεις κήρυγμα και να μας ξαναβρίσεις, καρικατούρα ε καρικατουρα.
Ρε παπαρουπα,αν ειναι δυνατον να εντασεις το προβλημα του πλανητη σε κουτακια ιδεολογικα,πολιτικα,κομματικα,ταξικα κλπ.ΟΚ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΒΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ.Επισης ο πολυ τραμπ βλαπτει σοβαρα την υγεια.

Ειναι δυνατον να λες οποιον λεει για την κλιματικη αλλαγη ,κομουνιστη,σοσιαλιστη γκρινπισακια κλπ;ΠΑΣ ΚΑΛΑ;Καταλαβαινεις το σοβαρο προβλημα που εχεις;
Μα λιγη λογικη,βλεπεις απο τα κρατη που ειναι καρανεοφιλελε,να μιλανε για την κλιματικη αλλαγη και να παιρνουν μετρα,ελαχιστα κατεμε αλλα κατι κανουν,βλεπεις το 99/100 των επιστημονων να φωναζουν για την κλιματικη αλλαγη και τις συνεπειες,ΚΚΕ ειναι γμτ κερατο μου;Βλεπεις ακομα και εδω ατομα εντελωςδοαφορετικης ιδεολογιας,ακομα και κοματικης,να συμφωνουνε σε αυτο...και εσυ σαν πορδη επιμενεις να λες τι;;;;;;;;Οτι δεν υπαχρει κλιματικη αλλαγη;Οτι ολα ειναι συνομωσια των κομουνιστων;Ποιων κουμουνιστων ρε παπαρα;Ειναι η μερκελ κουμουνιστρια;Ειναι η ΕΕ κουμουνιστικη;Έναι το 99/100 των επιστημονων Κουμουνιστες;Πλακα μας κανεις;Αυτο δεν θα επρεπε να σε προβληματιζει;Καλε...ο Διομηδης,μεγας φωστηρ...αυτος μονο ξερει και κατι καμενοι στο τουιτερ,και το 99/100 των επιστημονων ΔΕΝ ξερει,Η ΕΕ δεν ξερει,ακολουθει τας κομουνιστας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οσον αφορα τα παραπανω που γραφεις,ε..να..με επιβεβαιωνεις απολυτα.Ξες...οταν λεμε οτι υπαρχει σοβαρο περιβαλλοντικο προβλημα και πρεπει να δρασουμε ΧΤΕΣ,δεν εννοουμε οτι θα καταργησουμε τον ηλεκτρισμο,τα ρουχα,το φαγητο κλπ,αν και παρεπιπτοντως,εγω δν τρωω ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΣΧΑΡΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙς ,δεν ξερφς πως ζω και τι κανω,ΟΠΟΤΕ ΑΚΥΡΕς ΟΙ ΠΙΠΕς ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙς,ΑΛΛΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ....Εσυ αυτο εχεις καταλαβει;Οτι η λυση ειναι να καταργησουμε την ηλεκτρισμο,τα ρουχα,το κρεας κλπ;ΑΥΤΟ ΕΧΕΙς ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΛΕΜΕ;ΟΤΙ ΛΕΩ ΕΓΩ; :smt005:
Δεν νομιζω να χρειαζεται καν να σου απαντησω.Και να σου πω τι πρεπει να καν0υμε,χαμενο πληκτρλογημα,αλλα μπορεις και να τα βρεις και μονος σου,και η κουτση μαρια ξερει βασικα 5 πραγματα τι μπορει να ακνει ο ακθενας και συνολικα τα κρατη μπας και γλυτωσουμε κατι.Εσυ βεβαια ,ουτε καν κουτση μαρια δεν εισαι,ως φαινεται.
Οποτε ή εισαι απολυτα ασχετος,η εχεις προβλημα κατανοησης πολλων πραγματων,αν νομιζεις οτι ζηταει κανενας να παμε στην εποχη των σπηλαιων. :fp:
Α..παρεπιπτοντως σε αυτο εδω
αφού εμείς είμαστε "αηδία" και "μαλάκες"
,ΟΧΙ δεν εννουσα οτι ειναι ολοι εδω μαλακες,ο πληθυντικος ειναι απλα για ξεκαρφωμα,εσενα εννοουσα.Αλλος εδω τετοιες πιπες δεν λεει.Εσυ παιρνεις το οσκαρ πιπας. :smt005:
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών