Περί διαστολής του σύμπαντος.

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Δεκ 2018, 11:26

Spiros252 έγραψε:
22 Δεκ 2018, 14:38
Σε ακραίες οριακές συνθήκες πρέπει να παίζει κάτι ανάλογο με τον ορίζοντα γεγονότων και την ακτινοβολία hawking.
Δεν το έχω επεξεργαστεί όμως, έτσι πρόχειρα το σκέφτομαι.

Πάντως έχει αποδειχτεί ότι η "ταχύτητα" διάδοσης της διεμπλοκης είναι, αν όχι ακαριαία, πάνω από 10.000c .

Το να "ξέρεις" , που σημαίνει χρήσιμη πληροφορια , απαγορεύεται πάνω από c ακόμα και στην κβαντική διεμπλοκη, αν και είχα φέρει στο παλιό ένα παράδειγμα με τρόπο που θα μπορούσε να επιτευχθεί με την επιφύλαξη ότι δεν έκανα κάποιο λάθος.
Έχουμε το παράδοξο να παρατηρούμε μακρινούς γαλαξίες ισχυρά επιταγχυνόμενους μακριά από το "κέντρο μάζας" του σύμπαντος, δηλαδή αντίθετα προς τις βαρυτικές του δυνάμεις.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 23 Δεκ 2018, 11:42

οσο πιο μακρια κοιταμε τοσο μεγαλυτερη η επιταχυνση

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 23 Δεκ 2018, 12:40

foscilis έγραψε:
22 Δεκ 2018, 14:31
Spiros252 έγραψε:
22 Δεκ 2018, 01:54
foscilis έγραψε:
22 Δεκ 2018, 01:42
-Ξέρεις ότι τη στιγμή που με βλέπεις σε μια απόσταση Χ με χρονο Τ, στον δικό μου χρόνο βρίσκομαι σε απόσταση 2Χ και ότι ποτέ δεν πρόκειται οτιδήποτε κάνεις να επηρεάσει το τι κάνω εγώ αυτή τη στιγμή μου (μόνο μελλοντικες στιγμές μου).
Η διεμπλοκή; :ne5:
Δε συζητάμε για αυτό και εν πάση περιπτώσει αν αρχικά ήμασταν τόσο κοντά που να μπλέξουμε 2 κβαντικά σωματίδια τότε στάνταρ ξέρεις ότι υπήρχα :)
Έτσι πως απαντάς, νομίζω ότι διεμπλοκή εννοείτε κι οι δυο σας, αυτό που εγώ έλεγα σύζευξη. Καλά θα το γκουγλκάρω βέβαια.
Αλλά άλλο κουφό κι αυτό! Ένα σωματίδιο με την κβαντική κατάσταση εδώ κι άλλο ένα με τη δική του στην άλλη άκρη. Ε ακαριαία και χωρίς το όριο της ταχύτητας του φωτός η μία κβαντική κατάσταση εξαρτά την άλλη. Και πως είναι συζευγμένα αυτά τα δύοενώ υπάρχουν τόσα άλλα στο ενδιάμεσο;

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 23 Δεκ 2018, 12:47

stavmanr έγραψε:
23 Δεκ 2018, 11:26
Spiros252 έγραψε:
22 Δεκ 2018, 14:38
Σε ακραίες οριακές συνθήκες πρέπει να παίζει κάτι ανάλογο με τον ορίζοντα γεγονότων και την ακτινοβολία hawking.
Δεν το έχω επεξεργαστεί όμως, έτσι πρόχειρα το σκέφτομαι.

Πάντως έχει αποδειχτεί ότι η "ταχύτητα" διάδοσης της διεμπλοκης είναι, αν όχι ακαριαία, πάνω από 10.000c .

Το να "ξέρεις" , που σημαίνει χρήσιμη πληροφορια , απαγορεύεται πάνω από c ακόμα και στην κβαντική διεμπλοκη, αν και είχα φέρει στο παλιό ένα παράδειγμα με τρόπο που θα μπορούσε να επιτευχθεί με την επιφύλαξη ότι δεν έκανα κάποιο λάθος.
Έχουμε το παράδοξο να παρατηρούμε μακρινούς γαλαξίες ισχυρά επιταγχυνόμενους μακριά από το "κέντρο μάζας" του σύμπαντος, δηλαδή αντίθετα προς τις βαρυτικές του δυνάμεις.
Δεν κατανοώ το κέντρο μάζας. Ξέρω το κέντρο βάρους αλλά το καταλαβαίνω όχι ως ιδιότητα αλλά ως έκφραση (δική μας) για να προσδιορίσουμε σημειακά μία δύναμη. Να αναφερθούμε στη δύναμη, να ορίσουμε το μέτρο της ή το διάνυσμα της τέλος πάντων.
Αλλά μάζα Έχει το κάθε σώμα τη δική του και εκφράζεται (για μας) με κάποιο ποσό.
Διόρθωσέ με, δεν ξέρω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Δεκ 2018, 12:53

John Dear έγραψε:
21 Δεκ 2018, 23:24
Παρακαλώ μία εξήγηση.
Γιατί δεν θεωρούμε ότι η διαστολή του σύμπαντος γίνεται λόγω αποθεμάτων της πρωταρχικής ενέργειας;Δηλαδή η απλή συνέχεια της μεγάλης έκρηξης. Γιατί εφεύραμε τη σκοτεινή ενέργεια για να εξηγήσουμε αυτή τη διαστολή;
Ξέρουμε πόσο ήταν αυτή η πρωταρχική ενέργεια κι έχουμε καταλήξει πως είναι τόση όση χρειάζεται το σύμπαν να διασταλεί μέχρι εδώ κι από δω και πέρα θα έπρεπε να έχει αρχίσει η συρρίκνωση λόγω βαρύτητας;
Την εφηύραμε γιατί η διαστολή είναι επιταχυνόμενη, πράγμα που είναι αντίθετο με αυτό που περιμέναμε να δούμε. Η ανακάλυψη αυτή ήταν έκπληξη, γιατί έγινε στην προσπάθεια να διαπιστώσουμε κατά πόσο μειώνεται η διαστολή του σύμπαντος ώστε να ξέρουμε πότε η βαρύτητα θα αρχίσει να προκαλεί την κατάρρευση. Προς έκπληξη διαπιστώθηκε ότι η διαστολή αντί να επιβραδύνεται επιταχύνεται, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει μια δύναμη που να προκαλεί την επιτάχυνση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Δεκ 2018, 12:57

John Dear έγραψε:
23 Δεκ 2018, 12:47
stavmanr έγραψε:
23 Δεκ 2018, 11:26
Spiros252 έγραψε:
22 Δεκ 2018, 14:38
Σε ακραίες οριακές συνθήκες πρέπει να παίζει κάτι ανάλογο με τον ορίζοντα γεγονότων και την ακτινοβολία hawking.
Δεν το έχω επεξεργαστεί όμως, έτσι πρόχειρα το σκέφτομαι.

Πάντως έχει αποδειχτεί ότι η "ταχύτητα" διάδοσης της διεμπλοκης είναι, αν όχι ακαριαία, πάνω από 10.000c .

Το να "ξέρεις" , που σημαίνει χρήσιμη πληροφορια , απαγορεύεται πάνω από c ακόμα και στην κβαντική διεμπλοκη, αν και είχα φέρει στο παλιό ένα παράδειγμα με τρόπο που θα μπορούσε να επιτευχθεί με την επιφύλαξη ότι δεν έκανα κάποιο λάθος.
Έχουμε το παράδοξο να παρατηρούμε μακρινούς γαλαξίες ισχυρά επιταγχυνόμενους μακριά από το "κέντρο μάζας" του σύμπαντος, δηλαδή αντίθετα προς τις βαρυτικές του δυνάμεις.
Δεν κατανοώ το κέντρο μάζας. Ξέρω το κέντρο βάρους αλλά το καταλαβαίνω όχι ως ιδιότητα αλλά ως έκφραση (δική μας) για να προσδιορίσουμε σημειακά μία δύναμη. Να αναφερθούμε στη δύναμη, να ορίσουμε το μέτρο της ή το διάνυσμα της τέλος πάντων.
Αλλά μάζα Έχει το κάθε σώμα τη δική του και εκφράζεται (για μας) με κάποιο ποσό.
Διόρθωσέ με, δεν ξέρω.
Ως συμπεριφορά είναι το ίδιο. Το βαρύκεντρο ενός συνόλου αντικειμένων ορίζει πώς θα κινηθούν ως προς αυτό και ορίζεται από το σύνολο της μάζας των αντικειμένων. Π.χ. όλα τα άστρα του Γαλαξία κινούνται γύρω από το κοινό κέντρο μάζας του Γαλαξία, που είναι το σημείο πέρα από το οποίο προς όλες τις κατευθύνσεις υπάρχει ισόποση μάζα την δεδομένη χρονική στιγμή ως προς το σημείο αυτό (το οποίο δεν είναι το σημείο που βλέπει ένας εξωτερικός παρατηρητής από άλλον γαλαξία, παρεμπιπτόντως).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 23 Δεκ 2018, 13:02

Πόσες γυναίκες ασχολούνται με ερωτήματα σαν αυτό του νήματος; :D
Εγώ δεν ξέρω καμία γυναίκα που να έχει τέτοιες απορίες, ενώ ξέρω αρκετούς άντρες.

Πόσο ποσοστό στους αστροφυσικούς να είναι γυναίκες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μηχανικός την 23 Δεκ 2018, 13:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 23 Δεκ 2018, 13:02

Ναι αλλά δεν μας ταράζει λίγο τα γνωστά μας δεδομένα; Το όριο της ταχύτητας c δηλαδή.

Επίσης υπάρχει περίπτωση να είναι πλάνη αυτή η διαστολή; Να υπάρχει άλλος λόγος που τα βλέπουμε κόκκινα και να μην είναι η απομάκρυνση;
Όχι τίποτα άλλο αλλά το υπαρξιακό θα το βόλευε αφού μας αφήνει την προοπτική να γίνει βαρυτική κατάρρευση και ξανά μπαμ.
Βρίσκω νόημα έτσι αλλά μας καλύπτει και την αιωνιότητα. Αλλιώς ρε παιδί μου αν εξαφανιστούν όλα σε αυτό το /dev/null, τι θα λέει η ιστορία; Ήταν το τίποτα και ξαφνικά έγινε κάτι, μετρήσιμο και συγκεκριμένο μα τεράστιο σε ποσό βεβαίως και στο τέλος ξαναέγινε τίποτα κι αυτό ήτανε;

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 23 Δεκ 2018, 13:04

Μηχανικός έγραψε:
23 Δεκ 2018, 13:02
Πόσες γυναίκες ασχολούνται με ερωτήματα σαν αυτό του νήματος; :D
Εγώ δεν ξέρω καμία γυναίκα που να έχει τέτοιες απορίες, ενώ ξέρω αρκετούς άντρες.

Πόσο ποσοστό στους αστροφυσικούς να είναι γυναίκες;
Εϊναι νοοτροπία στα πατριαρχικά κατεστημένα. Πείστηκαν ότι δεν θα τα καταλάβουν ποτέ αυτά και δεν ασχολούνται.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 23 Δεκ 2018, 13:09

John Dear έγραψε:
23 Δεκ 2018, 13:04
Μηχανικός έγραψε:
23 Δεκ 2018, 13:02
Πόσες γυναίκες ασχολούνται με ερωτήματα σαν αυτό του νήματος; :D
Εγώ δεν ξέρω καμία γυναίκα που να έχει τέτοιες απορίες, ενώ ξέρω αρκετούς άντρες.

Πόσο ποσοστό στους αστροφυσικούς να είναι γυναίκες;

Εϊναι νοοτροπία στα πατριαρχικά κατεστημένα. Πείστηκαν ότι δεν θα τα καταλάβουν ποτέ αυτά και δεν ασχολούνται.
Να έχει συμβεί σε κάποιον, μετά το σεξ στο κρεβάτι να πιάσει συζήτηση με την γυναίκα για την διαστολή του σύμπαντος; :D

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 23 Δεκ 2018, 13:11

John Dear έγραψε:
23 Δεκ 2018, 13:04
Μηχανικός έγραψε:
23 Δεκ 2018, 13:02
Πόσες γυναίκες ασχολούνται με ερωτήματα σαν αυτό του νήματος; :D
Εγώ δεν ξέρω καμία γυναίκα που να έχει τέτοιες απορίες, ενώ ξέρω αρκετούς άντρες.

Πόσο ποσοστό στους αστροφυσικούς να είναι γυναίκες;
Εϊναι νοοτροπία στα πατριαρχικά κατεστημένα. Πείστηκαν ότι δεν θα τα καταλάβουν ποτέ αυτά και δεν ασχολούνται.
Παίζει να είναι περισσότερες οι γυναίκες πλέον.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Δεκ 2018, 13:18

Η αλήθεια είναι ότι εφηύραμε τη διαστολή του σύμπαντος ως μία πιθανή εξήγηση που αιτιολογεί την απομάκρυνση των γαλαξιών. Η διαστολή αυτή αφήνει πολλαπλάσια ερωτήματα πίσω της, από όσα λύνει, όπως πχ. την ισχυρά επιταχυνόμενη κίνηση που αποτελεί παράδοξο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Δεκ 2018, 13:19

Μηχανικός έγραψε:
23 Δεκ 2018, 13:02
Πόσες γυναίκες ασχολούνται με ερωτήματα σαν αυτό του νήματος; :D
Εγώ δεν ξέρω καμία γυναίκα που να έχει τέτοιες απορίες, ενώ ξέρω αρκετούς άντρες.

Πόσο ποσοστό στους αστροφυσικούς να είναι γυναίκες;
Είσαι εκτός θέματος και μην το συνεχίζεις, αλλά θα σου απαντήσω, παρότι η παρέμβασή σου δείχνει ότι ούτε κι εσύ ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα, γιατί αν ενδιαφερόσουν στ' αλήθεια θα ασχολιόσουν με το θέμα και όχι με άσχετες μαλακίες.

Λοιπόν, η τελευταία φουρνιά αστροναυτών της NASA αποτελείται κατά 50% από γυναίκες. Το διαστημικό τηλεσκόπιο Hubble είναι παιδί της Νάνσι Ρόμαν. Η Τζόσελιν Μπελ-Μπερνέλ είναι η γυναίκα που ανακάλυψε τα πάλσαρ και που η ακαδημία Νόμπελ έδωσε βραβείο στον καθηγητή της γι' αυτό! Η θρυλική Σουμέικερ ήταν από τους σπουδαιότερους κυνηγούς κομητών και ανακάλυψε με τον σύζυγό της τον κομήτη Σουμέικερ-Λέβι-9, που έπεσε στον Δία και είναι από τα εντυπωσιακότερα πράγματα που παρακολούθησε ποτέ ο κόσμος της αστρονομίας χάρη σ' αυτούς.

Και φυσικά υπάρχουν δεκάδες αστροφυσικοί γυναίκες με εξαιρετικά σημαντικές συνεισφορές στον χώρο· και σήμερα και στο παρελθόν. Η αστρονομία ήταν ένας από τους πρώτους τομείς επιστημών που οι γυναίκες διέπρεψαν από τον 18ο αιώνα ήδη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Δεκ 2018, 13:20

John Dear έγραψε:
23 Δεκ 2018, 13:02
Επίσης υπάρχει περίπτωση να είναι πλάνη αυτή η διαστολή; Να υπάρχει άλλος λόγος που τα βλέπουμε κόκκινα και να μην είναι η απομάκρυνση;
Όχι και όχι είναι οι απαντήσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24544
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Δεκ 2018, 13:51

Belisarius έγραψε:
22 Δεκ 2018, 14:49
foscilis έγραψε:
22 Δεκ 2018, 01:42
Όταν κάτι απομακρύνεται* πιο γρήγορα από c σημαίνει ότι ότι καθώς περνάει ο χρόνος το δικό του παρόν βρίσκεται όλο και πιο μακριά στο μέλλον σου. Δε μπορείς να δεις την παρούσα του κατάσταση ούτε αυτό τη δική σου. Ποτέ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν το βλέπεις καθόλου. Απλώς το βλέπει ένας ολοένα και πιο μελλοντικός εαυτός σου.
Αν δε κάνω λάθος από ένα σημείο και πέρα δε θα το ξαναδείς γιατί η "διαστολή" είναι "μεγαλύτερη" της ταχύτητας του φωτός. Άρα το φως/σήμα που εκπέμπεται από το υπό παρατήρηση αντικείμενο δε θα μπορέσει ποτέ να φτάσει στον παρατηρητή.

Δεν κανεις λαθος. Αυτο το σημειο ειναι περιπου 45 δισεκατομμυρια ετη φωτος commoving distance. Ο,τι βρισκεται αυτη τη στιγμη στα 100 δισεκατομμυρια πχ οντως δεν προκειται ποτε να το δουμε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών