Περί διαστολής του σύμπαντος.

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 21 Δεκ 2018, 23:24

Παρακαλώ μία εξήγηση.
Γιατί δεν θεωρούμε ότι η διαστολή του σύμπαντος γίνεται λόγω αποθεμάτων της πρωταρχικής ενέργειας;Δηλαδή η απλή συνέχεια της μεγάλης έκρηξης. Γιατί εφεύραμε τη σκοτεινή ενέργεια για να εξηγήσουμε αυτή τη διαστολή;
Ξέρουμε πόσο ήταν αυτή η πρωταρχική ενέργεια κι έχουμε καταλήξει πως είναι τόση όση χρειάζεται το σύμπαν να διασταλεί μέχρι εδώ κι από δω και πέρα θα έπρεπε να έχει αρχίσει η συρρίκνωση λόγω βαρύτητας;

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 22 Δεκ 2018, 00:01

Με μία λέξη: Ναι.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 22 Δεκ 2018, 00:08

Χαίρομαι που έπιασα το σκεπτικό των επιστημόνων. Άμα σου πω τώρα ότι το θεωρώ μέγιστη πατάτα το να τολμάς και μόνο να αξιώνεις πως θα γνωρίσεις το συνολικό ποσό ενέργειας του σύμπαντος;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24340
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Δεκ 2018, 00:23

John Dear έγραψε:
21 Δεκ 2018, 23:24
Παρακαλώ μία εξήγηση.
Γιατί δεν θεωρούμε ότι η διαστολή του σύμπαντος γίνεται λόγω αποθεμάτων της πρωταρχικής ενέργειας;Δηλαδή η απλή συνέχεια της μεγάλης έκρηξης. Γιατί εφεύραμε τη σκοτεινή ενέργεια για να εξηγήσουμε αυτή τη διαστολή;
γιατί είναι επιταχυνόμενη στον άξονα του χρόνου. Αν ρίξω μια μπάλα και εκεί που πετάει ξαφνικά αρχίσει να πηγαίνει με πενταπλάσια ταχύτητα αυτό δε μπορεί να οφείλεται στην αρχική ενέργεια που της έδωσα.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 22 Δεκ 2018, 00:47

foscilis έγραψε:
22 Δεκ 2018, 00:23
John Dear έγραψε:
21 Δεκ 2018, 23:24
Παρακαλώ μία εξήγηση.
Γιατί δεν θεωρούμε ότι η διαστολή του σύμπαντος γίνεται λόγω αποθεμάτων της πρωταρχικής ενέργειας;Δηλαδή η απλή συνέχεια της μεγάλης έκρηξης. Γιατί εφεύραμε τη σκοτεινή ενέργεια για να εξηγήσουμε αυτή τη διαστολή;
γιατί είναι επιταχυνόμενη στον άξονα του χρόνου. Αν ρίξω μια μπάλα και εκεί που πετάει ξαφνικά αρχίσει να πηγαίνει με πενταπλάσια ταχύτητα αυτό δε μπορεί να οφείλεται στην αρχική ενέργεια που της έδωσα.

Α ναι. Είχα ξεχάσει την επιτάχυνση. Θα πρέπει να ασκηθεί κάποια επιπρόσθετη δύναμη για να επιταχύνουμε.
Αλλά πιο πολύ κι από το c; Να απομακρύνονται πράγματα με μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτό; Που δεν θα αλληλεπιδράσουμε λογικά ποτέ ωστόσο ξέρουμε ότι υπάρχουν; :smt017

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24340
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Δεκ 2018, 01:42

Όταν κάτι απομακρύνεται* πιο γρήγορα από c σημαίνει ότι ότι καθώς περνάει ο χρόνος το δικό του παρόν βρίσκεται όλο και πιο μακριά στο μέλλον σου. Δε μπορείς να δεις την παρούσα του κατάσταση ούτε αυτό τη δική σου. Ποτέ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν το βλέπεις καθόλου. Απλώς το βλέπει ένας ολοένα και πιο μελλοντικός εαυτός σου.

Έστω ότι είμαι απέναντί σου στα δέκα μέτρα. Ξέρεις πάρα πολύ καλά ότι υπάρχω γιατί με βλέπεις. Αν αρχίσω να απομακρύνομαι με 2c = 600.000km/sec σε 5 δευτερόλεπτα θα είμαι 3.000.000 χιλιόμετρα μακριά. Θα μπορείς να δεις τι κάνω τότε, αλλά θα το δεις σε 10 δικά σου δευτερόλεπτα (στην πραγματικότητα σε διαφορετικό νούμερο για πολύπλοκους λογους αλλά όπως και να 'χει σε περισσότερα από 5 δευτερόλεπτα). Πρόσεξε ότι αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι απομακρύνομαι με παρανοϊκή ταχύτητα, δεν είναι κάποιος μαγικός τόπος αυτός ο οποίος βρίσκομαι στα 5 δικά μου δευτερόλεπτα και 10 δικά σου: είναι απλά 3.000.000 χιλιόμετρα πιο κει, όσο 10 φορές η απόσταση του φεγγαριού, δηλαδή ό,τι πιο βαρετό. Αν συνεχίσω για 5 (δικά μου) χρόνια εσύ θα δεις τι κάνω τότε σε 10 δικά σου χρόνια.

Πρόσεξε φάση:
-Απομακρύνομαι πιο γρήγορα από c
-Όχι μόνο ξέρεις ότι το κάνω αλλά έχεις τη δυνατότητα να με παρατηρείς να το κάνω επί χρόνια.
-Ξέρεις ότι τη στιγμή που με βλέπεις σε μια απόσταση Χ με χρονο Τ, στον δικό μου χρόνο βρίσκομαι σε απόσταση 2Χ και ότι ποτέ δεν πρόκειται οτιδήποτε κάνεις να επηρεάσει το τι κάνω εγώ αυτή τη στιγμή μου (μόνο μελλοντικες στιγμές μου).


* Δεν κινείται κάτι πιο γρήγορα από c. Φαίνεται να κινείται επειδή επεκτείνεται ο μεταξύ μας χώρος.Αυτή η επέκταση είναι που επιταχύνεται. Η άσκηση δύναμης είναι απλούστευση και το παράδειγμά μου δεν ήταν καλό. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι κάποιος μηχανισμός (ίσως η σκοτεινή ενέργεια γιατί θα ταίριαζε να το κάνει) "παραμορφώνει τον χωρόχρονο" (άλλη υπεραπλούστευση) ώστε να αυξάνεται η απόσταση ανάμεσα σε απομακρυσμένα σημεία του με επιταχυνόμενο τρόπο. Κατά αντίθετο τρόπο από ό,τι η κανονική ενέργεια. Βέβαια αυτό είναι δευτερεύον γιατί και το Big Bang τέτοιου είδους μηχανισμός ήταν (ο χώρος από σημειακός ή κάτι εξίσου ανώμαλο ξεκίνησε να επεκτείνεται), δεν ήταν έκρηξη κατά την κλασική έννοια.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 22 Δεκ 2018, 01:54

foscilis έγραψε:
22 Δεκ 2018, 01:42
-Ξέρεις ότι τη στιγμή που με βλέπεις σε μια απόσταση Χ με χρονο Τ, στον δικό μου χρόνο βρίσκομαι σε απόσταση 2Χ και ότι ποτέ δεν πρόκειται οτιδήποτε κάνεις να επηρεάσει το τι κάνω εγώ αυτή τη στιγμή μου (μόνο μελλοντικες στιγμές μου).
Η διεμπλοκή; :ne5:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Δεκ 2018, 09:45

Νομίζω ότι η λέξη "διαστολή" παρερμηνεύεται επειδή συνήθως αναφέρεται σε χώρο. Δεν διαστέλλεται απαραίτητα ο χώρος, αλλά ο χωροχρόνος.
Άλλωστε, για να διασταλεί χωρικά σημαίνει ότι υπάρχει άλλος χώρος έξω από αυτόν.
Νομίζω ότι η "διαστολή του χωροχρόνου" μπορεί να ερμηνευτεί ως σταδιακό "πάγωμα" του σύμπαντος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 22 Δεκ 2018, 11:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8310
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 22 Δεκ 2018, 10:12

John Dear έγραψε:
22 Δεκ 2018, 00:47
foscilis έγραψε:
22 Δεκ 2018, 00:23
John Dear έγραψε:
21 Δεκ 2018, 23:24
Παρακαλώ μία εξήγηση.
Γιατί δεν θεωρούμε ότι η διαστολή του σύμπαντος γίνεται λόγω αποθεμάτων της πρωταρχικής ενέργειας;Δηλαδή η απλή συνέχεια της μεγάλης έκρηξης. Γιατί εφεύραμε τη σκοτεινή ενέργεια για να εξηγήσουμε αυτή τη διαστολή;
γιατί είναι επιταχυνόμενη στον άξονα του χρόνου. Αν ρίξω μια μπάλα και εκεί που πετάει ξαφνικά αρχίσει να πηγαίνει με πενταπλάσια ταχύτητα αυτό δε μπορεί να οφείλεται στην αρχική ενέργεια που της έδωσα.

Α ναι. Είχα ξεχάσει την επιτάχυνση. Θα πρέπει να ασκηθεί κάποια επιπρόσθετη δύναμη για να επιταχύνουμε.
Αλλά πιο πολύ κι από το c; Να απομακρύνονται πράγματα με μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτό; Που δεν θα αλληλεπιδράσουμε λογικά ποτέ ωστόσο ξέρουμε ότι υπάρχουν; :smt017
Όλοι σας κάνετε ένα λάθος: θεωρείται ότι οι νόμοι της φυσικής υπήρχαν από πάντα, πριν ακόμα τη δημιουργία του σύμπαντος.
Οι νόμοι δημιουργήθηκαν όσο εξελισσόταν το σύμπαν!!!
Για αυτό και έχουμε προβλήματα στην κατανόηση της μεγάλης έκρηξης.
Άλλο είναι ένα σύμπαν μόνο με ενέργεια, άλλο είναι ένα σύμπαν μόνο με σωματίδια και άλλο ένα σύμπαν με ύλη.
Π.χ, ο πληθωρισμός του σύμπαντος έρχεται ακριβώς εκεί - σε ένα μεταίχμιο...

Από εκεί και πέρα έχουμε τις παρατηρήσεις οι οποίες δεν δικαιολογούνται με φυσικά και επιστημονικά δεδομένα που ξέρουμε. Οπότε μέχρι να βρεθεί κάποια καλύτερη εξήγηση (γιατί δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμα ούτε την σκοτεινή ύλη, ούτε την σκοτεινή ενέργεια), θεωρούμε ότι εξηγεί καλύτερα τα προβλήματα που δεν μπορούμε να λύσουμε...
Η εισαγωγή που έκανα είναι ακριβώς η επεξήγηση για του βρέθηκε η σκοτεινή ύλη και η σκοτεινή ενέργεια...
.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24340
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Δεκ 2018, 14:28

stavmanr έγραψε:
22 Δεκ 2018, 09:45
Νομίζω ότι η λέξη "διαστολή" παρερμηνεύεται επειδή συνήθως αναφέρεται σε χώρο. Δεν διαστέλλεται απαραίτητα ο χώρος, αλλά ο χωροχρόνος.
Άλλωστε, για να διασταλεί χωρικά σημαίνει ότι υπάρχει άλλος χώρος έξω από αυτόν.
όχι δε σημαίνει αυτό. Σημαίνει ότι αλλάζει η μετρική του και από εκεί που δυο σημεία απείχαν ξερωγώ 2 μέτρα τώρα απέχουν 3. Και κατά απόλυτο τρόπο: το φως θα κάνει 3/300.000.000.000 δευτερόλεπτα να γεφυρώσει τα δύο σημεία αντί για 2/300.000.000.000. Είναι μια καθαρά εσωτερική ιδιότητα, δεν μπαίνει κάπου το "έξω από αυτόν" στη συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24340
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Δεκ 2018, 14:31

Spiros252 έγραψε:
22 Δεκ 2018, 01:54
foscilis έγραψε:
22 Δεκ 2018, 01:42
-Ξέρεις ότι τη στιγμή που με βλέπεις σε μια απόσταση Χ με χρονο Τ, στον δικό μου χρόνο βρίσκομαι σε απόσταση 2Χ και ότι ποτέ δεν πρόκειται οτιδήποτε κάνεις να επηρεάσει το τι κάνω εγώ αυτή τη στιγμή μου (μόνο μελλοντικες στιγμές μου).
Η διεμπλοκή; :ne5:
Δε συζητάμε για αυτό και εν πάση περιπτώσει αν αρχικά ήμασταν τόσο κοντά που να μπλέξουμε 2 κβαντικά σωματίδια τότε στάνταρ ξέρεις ότι υπήρχα :)

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 22 Δεκ 2018, 14:38

Σε ακραίες οριακές συνθήκες πρέπει να παίζει κάτι ανάλογο με τον ορίζοντα γεγονότων και την ακτινοβολία hawking.
Δεν το έχω επεξεργαστεί όμως, έτσι πρόχειρα το σκέφτομαι.

Πάντως έχει αποδειχτεί ότι η "ταχύτητα" διάδοσης της διεμπλοκης είναι, αν όχι ακαριαία, πάνω από 10.000c .

Το να "ξέρεις" , που σημαίνει χρήσιμη πληροφορια , απαγορεύεται πάνω από c ακόμα και στην κβαντική διεμπλοκη, αν και είχα φέρει στο παλιό ένα παράδειγμα με τρόπο που θα μπορούσε να επιτευχθεί με την επιφύλαξη ότι δεν έκανα κάποιο λάθος.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 22 Δεκ 2018, 14:49

foscilis έγραψε:
22 Δεκ 2018, 01:42
Όταν κάτι απομακρύνεται* πιο γρήγορα από c σημαίνει ότι ότι καθώς περνάει ο χρόνος το δικό του παρόν βρίσκεται όλο και πιο μακριά στο μέλλον σου. Δε μπορείς να δεις την παρούσα του κατάσταση ούτε αυτό τη δική σου. Ποτέ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν το βλέπεις καθόλου. Απλώς το βλέπει ένας ολοένα και πιο μελλοντικός εαυτός σου.
Αν δε κάνω λάθος από ένα σημείο και πέρα δε θα το ξαναδείς γιατί η "διαστολή" είναι "μεγαλύτερη" της ταχύτητας του φωτός. Άρα το φως/σήμα που εκπέμπεται από το υπό παρατήρηση αντικείμενο δε θα μπορέσει ποτέ να φτάσει στον παρατηρητή.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 22 Δεκ 2018, 21:43

John Dear έγραψε:
21 Δεκ 2018, 23:24
Παρακαλώ μία εξήγηση.
Γιατί δεν θεωρούμε ότι η διαστολή του σύμπαντος γίνεται λόγω αποθεμάτων της πρωταρχικής ενέργειας;Δηλαδή η απλή συνέχεια της μεγάλης έκρηξης. Γιατί εφεύραμε τη σκοτεινή ενέργεια για να εξηγήσουμε αυτή τη διαστολή;
Ξέρουμε πόσο ήταν αυτή η πρωταρχική ενέργεια κι έχουμε καταλήξει πως είναι τόση όση χρειάζεται το σύμπαν να διασταλεί μέχρι εδώ κι από δω και πέρα θα έπρεπε να έχει αρχίσει η συρρίκνωση λόγω βαρύτητας;
Μόνος σου δίνεις την εξήγηση:

Λόγω βαρύτητας. :smt023
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Περί διαστολής του σύμπαντος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Δεκ 2018, 11:23

foscilis έγραψε:
22 Δεκ 2018, 14:28
stavmanr έγραψε:
22 Δεκ 2018, 09:45
Νομίζω ότι η λέξη "διαστολή" παρερμηνεύεται επειδή συνήθως αναφέρεται σε χώρο. Δεν διαστέλλεται απαραίτητα ο χώρος, αλλά ο χωροχρόνος.
Άλλωστε, για να διασταλεί χωρικά σημαίνει ότι υπάρχει άλλος χώρος έξω από αυτόν.
όχι δε σημαίνει αυτό. Σημαίνει ότι αλλάζει η μετρική του και από εκεί που δυο σημεία απείχαν ξερωγώ 2 μέτρα τώρα απέχουν 3. Και κατά απόλυτο τρόπο: το φως θα κάνει 3/300.000.000.000 δευτερόλεπτα να γεφυρώσει τα δύο σημεία αντί για 2/300.000.000.000. Είναι μια καθαρά εσωτερική ιδιότητα, δεν μπαίνει κάπου το "έξω από αυτόν" στη συζήτηση.
Το ερώτημα είναι ότι αφού ο χώρος είναι τριδιάστατος, προς τα πού ξεχειλώνει, ώστε να αραιώσει η υφή που περιγράφεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών