Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 14 Απρ 2019, 12:08

hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2019, 11:57
"I figured" σημαίνει «το περίμενα». Σταμάτα να λες ηλιθιότητες.
Αν το θέτεις έτσι συγνώμη, εγω θεώρησα ότι ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που έγραψες το "τοχα καταλάβει, το υπολόγισα, το σκέφτηκα".

Αν και πάλι η όλη συζήτηση είναι ένα ωραίος δικός σου αντιπερισπασμός για να απαλυνθεί το γεγονός ότι ΥΠΟΔΥΕΣΑΙ πως δεν καταλαβαίνεις τα επιχειρήματα που σου ανέπτυξα.

Καλή προσπάθεια Helly, αλλά δεν πιάνει! :smt047
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 14 Απρ 2019, 12:35

Ζενίθεδρος έγραψε:
14 Απρ 2019, 10:36
Ενας δηλωμένος κρατικοδιαιτος εκθειάζει τον αναρχοκαπιταλισμο και την πλήρη αποκρατικοποιηση. :smt047
Ποιος αναρχοκαπιταλιστης;
Βγαλτε τις σοσιαλφασιστικες ντουντουκες μεσα απο τα κεφαλια σας...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 14 Απρ 2019, 12:38

hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2019, 02:08
Οργισμένος έγραψε:
14 Απρ 2019, 01:07
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2019, 23:32


Ότι η άνθηση των επιστημών δεν έχει σε τίποτα να κάνει με τον καπιταλισμό.
Apo το 400πχ μεχρι το 1700 1550 ουσιαστικα η τεχνολογια εμεινε στασιμη αλλα οκ οτι πεις εσυ.
Διότι ως γνωστόν μέχρι το 400 π.Χ. είχαμε καπιταλισμό, παγκοσμίως, όπως και από το 1550 κι έπειτα. Επίσης: μάθε ιστορία. Καλό κάνει. Θα μου πεις, ο καπιταλισμός δεν σου δίνει κίνητρο να μάθεις ιστορία, οπότε προτιμάς να μην την ξέρεις.
Εγω να μαθω ιστορια ρε αναλφαβητα εκμαυλισμενα διποδα;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 14 Απρ 2019, 12:41

stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 10:15
Οργισμένος έγραψε:
14 Απρ 2019, 01:07
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2019, 23:32


Ότι η άνθηση των επιστημών δεν έχει σε τίποτα να κάνει με τον καπιταλισμό.
Apo το 400πχ μεχρι το 1700 ουσιαστικα η τεχνολογια εμεινε στασιμη αλλα οκ οτι πεις εσυ.
Σημαντικότερες Τεχνολογίες 400 π.Χ. - 1700 μ.Χ.
Καταπέλτης, πλακόστρωτοι δρόμοι, φάρος, κελψύδρα, περγαμηνή, εμφυσητή υαλουργία, υδροτροχός, ατμοκίνηση, χαρτί, άροτρο με βαρύ αναστρεπτήρα, υγρό πυρ, πορσελάνη, πέταλα αλόγων, καφές (το πιο σημαντικό :lol: ), βαλλιστρίδα, πιρούνια, ανεμόλυλοι, μαγνητική πυξίδα, εξόρυξη γαιάνθρακα, πηδάλια στα πλοία, γυαλιά πρεσβυωπίας, καθρέπτης, θειικό οξύ, αποσταγμένα ποτά, μηχανικό ρολόι, κανόνι, κοίλοι φακοί, ρολόι χειρός, αστρονομικό παρατηρητήριο, μικροσκόπιο, πλεκτομηχανή, θερμόμετρο, τηλεσκόπιο, παραγωγή κοκ από άνθρακα, αθροιστική μηχανή, παραγωγή κενού, αεραντλία, ρολόι με εκκρεμές, φώσφορος κλπ.

Σημαντικότερα επιστημονικά επιτεύγματα 400 π.Χ. - 1700 μ.Χ.
Ίδρυση ανώτατων σχολών, ηλιοκεντρικό σύστημα, σφιαρικότητα γης, ταξινόμηση ζώων, ουράνιος χάρτης, βοτανική, γεωμετρία, παλίρροιες, χαρτογράφηση εγκεφάλου, θεωρία μοχλών, φαρμακολογία, μελέτη νωτιαίου μυελού, άλγεβρα, οπτική, αλφόνσειοι πίνακες πλανητών, ανατομία, εισαγωγή της καραντίνας στην ιατρική, εξερεύνηση της γης, μαγνητική απόκλιση, εξισώσεις τρίτου βαθμού, μαθηματικά ηλιοκεντρικού συστήματος, επιστημονική επανάσταση, αρνητικοί αριθμοί, τριγωνομετρικοί πίνακες, ορυκτολογία, ίδρυση πρώτης επιστημονικής εταιρείας, παγκόσμιοι χάρτες, παρατήρηση υπερκαινοφανούς, αστρονομικό παρατηρητήριο, υδροστατική, δεκαδικοί αριθμοί, χημεία, ελλειπτικότητα τροχιών πλανητών, λογάριθμοι, ανθρώπινος μεταβολισμός, διάθλαση φωτός, μελέτη αερίων, αρχή τυο Πασκάλ, θεωρία πιθανοτήτων, τριχοειδή αγγεία, στατικός ηλεκτρισμός, νόμος του Μπόυλ στα αέρια, κύτταρα, περίθλαση του φωτός, περίοδοι περιστρφοής πλανητών, φάσμα φωτός, νόμος διατήρησης της ορμής, απόδειξη του αδύνατου της αβιογένεσης, απειροστικός λογισμός, μελέτη απολιθωμάτων, διπλή διάθλαση, συμπτώματα διαβήτη, ταχύτητα του φωτός, μικροοργανισμοί, κυματική θεωρία του φωτός, μηχανική ανάλυση οστών-μυών κλπ.

Επιπλέον "Μεσαίωνας, όχι και τόσο ...μεσαίωνας".
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show ... 856,10870/
Οι ψεκασμενοι αριστεροι και δεξιοι σε μια τραγελαφικη προσπαθεια να αποδειξουν οτι ειχαμε εστω υποδεκαπλασια τεχνολογικη αναπτυξη τον μεσαιωνα (1000χρονια) σε συγκριση με την περιοδο του καπιταλισμου (200 χρονια).
Ξεχασες να γραψεις και για την σιδηρα παρθενα...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 14 Απρ 2019, 12:42

Οργισμένος έγραψε:
14 Απρ 2019, 12:38
Εγω να μαθω ιστορια ρε αναλφαβητα εκμαυλισμενα διποδα;
Ωχ βρε Οργισμένος κάνεις λες και δεν τους ξέρεις, δεν γνωρίζεις την ημιμάθεια και την κουτοπονηριά του μέσου Πασόκου-Ελ που το παίζει Ευρωπαίος και ξερόλας.

Άηντε παράτα τους.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Απρ 2019, 12:51

Οργισμένος έγραψε:
14 Απρ 2019, 12:38
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2019, 02:08
Οργισμένος έγραψε:
14 Απρ 2019, 01:07


Apo το 400πχ μεχρι το 1700 1550 ουσιαστικα η τεχνολογια εμεινε στασιμη αλλα οκ οτι πεις εσυ.
Διότι ως γνωστόν μέχρι το 400 π.Χ. είχαμε καπιταλισμό, παγκοσμίως, όπως και από το 1550 κι έπειτα. Επίσης: μάθε ιστορία. Καλό κάνει. Θα μου πεις, ο καπιταλισμός δεν σου δίνει κίνητρο να μάθεις ιστορία, οπότε προτιμάς να μην την ξέρεις.
Εγω να μαθω ιστορια ρε αναλφαβητα εκμαυλισμενα διποδα;
Δεν την χρειάζεσαι, ε;

Γαλιλαίος, Καρτέσιος, Χουκ, Κέπλερ, Λάιμπνιτζ, Κοπέρνικος, Νεύτωνας, Χάιγκενς, Μπερνούλι, Φερμά, Πασκάλ και επιστημονική επανάσταση του 16ου και 17ου αιώνα δεν σου λένε τίποτα, ε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 14 Απρ 2019, 12:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Απρ 2019, 12:53

Οργισμένος έγραψε:
14 Απρ 2019, 12:41
stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 10:15
Οργισμένος έγραψε:
14 Απρ 2019, 01:07


Apo το 400πχ μεχρι το 1700 ουσιαστικα η τεχνολογια εμεινε στασιμη αλλα οκ οτι πεις εσυ.
Σημαντικότερες Τεχνολογίες 400 π.Χ. - 1700 μ.Χ.
Καταπέλτης, πλακόστρωτοι δρόμοι, φάρος, κελψύδρα, περγαμηνή, εμφυσητή υαλουργία, υδροτροχός, ατμοκίνηση, χαρτί, άροτρο με βαρύ αναστρεπτήρα, υγρό πυρ, πορσελάνη, πέταλα αλόγων, καφές (το πιο σημαντικό :lol: ), βαλλιστρίδα, πιρούνια, ανεμόλυλοι, μαγνητική πυξίδα, εξόρυξη γαιάνθρακα, πηδάλια στα πλοία, γυαλιά πρεσβυωπίας, καθρέπτης, θειικό οξύ, αποσταγμένα ποτά, μηχανικό ρολόι, κανόνι, κοίλοι φακοί, ρολόι χειρός, αστρονομικό παρατηρητήριο, μικροσκόπιο, πλεκτομηχανή, θερμόμετρο, τηλεσκόπιο, παραγωγή κοκ από άνθρακα, αθροιστική μηχανή, παραγωγή κενού, αεραντλία, ρολόι με εκκρεμές, φώσφορος κλπ.

Σημαντικότερα επιστημονικά επιτεύγματα 400 π.Χ. - 1700 μ.Χ.
Ίδρυση ανώτατων σχολών, ηλιοκεντρικό σύστημα, σφιαρικότητα γης, ταξινόμηση ζώων, ουράνιος χάρτης, βοτανική, γεωμετρία, παλίρροιες, χαρτογράφηση εγκεφάλου, θεωρία μοχλών, φαρμακολογία, μελέτη νωτιαίου μυελού, άλγεβρα, οπτική, αλφόνσειοι πίνακες πλανητών, ανατομία, εισαγωγή της καραντίνας στην ιατρική, εξερεύνηση της γης, μαγνητική απόκλιση, εξισώσεις τρίτου βαθμού, μαθηματικά ηλιοκεντρικού συστήματος, επιστημονική επανάσταση, αρνητικοί αριθμοί, τριγωνομετρικοί πίνακες, ορυκτολογία, ίδρυση πρώτης επιστημονικής εταιρείας, παγκόσμιοι χάρτες, παρατήρηση υπερκαινοφανούς, αστρονομικό παρατηρητήριο, υδροστατική, δεκαδικοί αριθμοί, χημεία, ελλειπτικότητα τροχιών πλανητών, λογάριθμοι, ανθρώπινος μεταβολισμός, διάθλαση φωτός, μελέτη αερίων, αρχή τυο Πασκάλ, θεωρία πιθανοτήτων, τριχοειδή αγγεία, στατικός ηλεκτρισμός, νόμος του Μπόυλ στα αέρια, κύτταρα, περίθλαση του φωτός, περίοδοι περιστρφοής πλανητών, φάσμα φωτός, νόμος διατήρησης της ορμής, απόδειξη του αδύνατου της αβιογένεσης, απειροστικός λογισμός, μελέτη απολιθωμάτων, διπλή διάθλαση, συμπτώματα διαβήτη, ταχύτητα του φωτός, μικροοργανισμοί, κυματική θεωρία του φωτός, μηχανική ανάλυση οστών-μυών κλπ.

Επιπλέον "Μεσαίωνας, όχι και τόσο ...μεσαίωνας".
http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show ... 856,10870/
Οι ψεκασμενοι αριστεροι και δεξιοι σε μια τραγελαφικη προσπαθεια να αποδειξουν οτι ειχαμε εστω υποδεκαπλασια τεχνολογικη αναπτυξη τον μεσαιωνα (1000χρονια) σε συγκριση με την περιοδο του καπιταλισμου (200 χρονια).
Ξεχασες να γραψεις και για την σιδηρα παρθενα...
Η τεχνολογία αναπτύσσεται εκθετικά, Οργισμένε.
Κάποτε είχαμε ένα ρόπαλο. Έπειτα βρήκαμε τον τροχό και εφευρέθηκαν 100 μηχανισμοί που βασίζονται στον τροχό.
Είναι λάθος η σύγκριση της τεχνολογικής ανάπτυξης με τον τρόπο που τη βλέπεις. Ίσως ήταν πιο δύσκολο να βρεθεί εξαρχής ο τροχός, παρά τα 100 αντικείμενα που πλέον βασίζονταν στην εμπειρία της χρήσης του τροχού.

Το ίδιο συμβαίνει και με τη αλφαβήτα: περνάς μία ολόκληρη χρονιά για να μάθεις απλά τα γράμματα και μέσα στην επόμενη μπορείς να διαβάζεις κείμενα εφημερίδας. Είναι αφελές να διαπιστώσεις: "η πρώτη δημοτικού είναι λιγότερο σημαντική επειδή απλά διδάσκει την αλφαβήτα".

Αν δεν είχε εφευρεθεί το θερμόμετρο, ακόμα θα μετρούσες θερμοκρασία του σώματος με το χέρι στο μέτωπο. Κι αν δεν είχε εφευρεθεί το τηλεσκόπιο ακόμα θα πίστευες ότι η Σελήνη είναι θεά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 14 Απρ 2019, 13:10, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Απρ 2019, 12:59

DIOMEDESGR έγραψε:
14 Απρ 2019, 12:08
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2019, 11:57
"I figured" σημαίνει «το περίμενα». Σταμάτα να λες ηλιθιότητες.
Αν το θέτεις έτσι συγνώμη, εγω θεώρησα ότι ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που έγραψες το "τοχα καταλάβει, το υπολόγισα, το σκέφτηκα".

Αν και πάλι η όλη συζήτηση είναι ένα ωραίος δικός σου αντιπερισπασμός για να απαλυνθεί το γεγονός ότι ΥΠΟΔΥΕΣΑΙ πως δεν καταλαβαίνεις τα επιχειρήματα που σου ανέπτυξα.

Καλή προσπάθεια Helly, αλλά δεν πιάνει! :smt047
Δεν την ξεκίνησα εγώ την παράπλευρη συζήτηση, εσύ την ξεκίνησες γιατί δεν θέλεις να αναπτύξεις τον συλλογισμό σου. Θα περιμένω όμως πότε θα τον αναπτύξεις. Να μου εξηγήσεις για αρχή τι οικονομικά κίνητρα έχει για να κάνει κάποιος κοσμολογικές έρευνες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 14 Απρ 2019, 13:15

hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2019, 12:59
Δεν την ξεκίνησα εγώ την παράπλευρη συζήτηση, εσύ την ξεκίνησες γιατί δεν θέλεις να αναπτύξεις τον συλλογισμό σου. Θα περιμένω όμως πότε θα τον αναπτύξεις. Να μου εξηγήσεις για αρχή τι οικονομικά κίνητρα έχει για να κάνει κάποιος κοσμολογικές έρευνες.
Θα το κάνω αν και ΠΑΛΙ θα γράψεις στο τέλος ότι ΔΕΝ έχω επιχειρήματα.

. Ανάπτυξη πυραυλικής και άλλου είδος προωστικής τεχνολογίας για τον εφοδιασμό μελλοντικών οχημάτων που θα ταξιδεύουν στο διαπλανητικό χώρο.
. Εξόρυξη πρώτων υλών και πολύτιμων μετάλλων σε άλλους πλανήτες από μεγάλες εταιρίες δίχως την μεσολάβηση και "ρύθμιση" των Εθνικών κρατών.
. Δημιουργία αποικιών είτε ρομποτικών είτε ανθρωπίνων στους πλανήτες με την προηγούμενη δυνατότητα.
. Έρευνα συνδεμένη με την ανάπτυξη πρωτοποριακών μεθόδων ίασης ασθενειών και φαρμάκων, τουτέστιν ίδρυση ιδιωτικών ιδρυμάτων παραγωγής δεσμών σωματιδίων υψηλής ενέργειας, τρόπων βιομηχανοποίησης του περιβάλλοντος μικροβαρύτητας κλπ.
. Ανάπτυξη στρατηγικών, μέσων και διαδικασιών για την ασφάλεια των αποστολών στο διαπλανητικό χώρο.
. Ανάπτυξη και έρευνα πάνω σε νέες μεθόδους παραγωγής ενέργειας ή βελτιστοποίηση των παλαιών (πχ όπως οι αντιδραστήρες Θορίου-MSRs που αναπτύσσονται στην Ινδία).

Σκέψου όλα αυτά τα οικονομικά κίνητρα σε μια απελευθερωμένη οικονομία δίχως κρατικές εταιρίες μονοπώλια, δίχως Εθνικούς περιορισμούς λόγω αντιπαλοτήτων και Στρατιωτικών ανταγωνισμών, δίχως περιορισμούς στην μετακίνηση ιδεών (πολιτική πατεντών), προσώπων και κεφαλαίων από τις Σοσιαλίζουσες και φορομπηχτικές κυβερνήσεις των Δυτικών κρατών.

Όχι είκοσι, ΤΡΙΑΝΤΑ χρόνια μπροστά θα είμαστε σήμερα αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί οι περιορισμοί!
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Απρ 2019, 13:28

Ακόμη και σήμερα, η εξόρυξη πρώτων υλών σε άλλους πλανήτες είναι επιχείρηση που θα κόστιζε πολλά δισεκατομμύρια και δεν θα απέφερε τίποτα. Το κόστος εκτόξευσης και μόνον είναι πολλαπλάσιο της τιμής του πολυτιμότερου υλικού. Δεν συζητάμε καν για το κόστος ανάπτυξης της τεχνολογίας και το κόστος μεταφοράς των πρώτων υλών πίσω στη γη. Αυτά είναι πρότζεκτ που δεν μπορεί να αναλάβει καμμιά εταιρεία επί γης γιατί δεν θα έβλεπε κέρδη για δεκαετίες.

Επιπροσθέτως, αυτό δεν έχει σχέση με κοσμολογικές μελέτες και άλλα καθαρά επιστημονικά πρότζεκτ, όπως αυτό του παρόντος νήματος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 14 Απρ 2019, 16:09

hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2019, 13:28
Ακόμη και σήμερα, η εξόρυξη πρώτων υλών σε άλλους πλανήτες είναι επιχείρηση που θα κόστιζε πολλά δισεκατομμύρια και δεν θα απέφερε τίποτα. Το κόστος εκτόξευσης και μόνον είναι πολλαπλάσιο της τιμής του πολυτιμότερου υλικού. Δεν συζητάμε καν για το κόστος ανάπτυξης της τεχνολογίας και το κόστος μεταφοράς των πρώτων υλών πίσω στη γη. Αυτά είναι πρότζεκτ που δεν μπορεί να αναλάβει καμμιά εταιρεία επί γης γιατί δεν θα έβλεπε κέρδη για δεκαετίες.

Επιπροσθέτως, αυτό δεν έχει σχέση με κοσμολογικές μελέτες και άλλα καθαρά επιστημονικά πρότζεκτ, όπως αυτό του παρόντος νήματος.
Στοπα ότι ΔΕΝ μπορείς να καταλάβεις, απλώς εγώ έκανα την ύστερη προσπάθεια.

Να μην λες ότι σε σνομπάρω.

:wave:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 14 Απρ 2019, 16:57

Έχει όμως ένα δίκιο, Διομήδη.
Ποια εταιρία θα αναλάβει να εξορύξει μεταλλεύματα από τον Άρη, όταν το κόστος για να φτιάξεις και να συντηρήσεις ένα και μόνο ταξίδι στον Άρη είναι πάνω από τις δυνατότητες του πλουσιότερου μεγιστάνα;

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 14 Απρ 2019, 20:03

stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 16:57
Έχει όμως ένα δίκιο, Διομήδη.
Ποια εταιρία θα αναλάβει να εξορύξει μεταλλεύματα από τον Άρη, όταν το κόστος για να φτιάξεις και να συντηρήσεις ένα και μόνο ταξίδι στον Άρη είναι πάνω από τις δυνατότητες του πλουσιότερου μεγιστάνα;
:rofl:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Απρ 2019, 23:42

DIOMEDESGR έγραψε:
14 Απρ 2019, 16:09
hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2019, 13:28
Ακόμη και σήμερα, η εξόρυξη πρώτων υλών σε άλλους πλανήτες είναι επιχείρηση που θα κόστιζε πολλά δισεκατομμύρια και δεν θα απέφερε τίποτα. Το κόστος εκτόξευσης και μόνον είναι πολλαπλάσιο της τιμής του πολυτιμότερου υλικού. Δεν συζητάμε καν για το κόστος ανάπτυξης της τεχνολογίας και το κόστος μεταφοράς των πρώτων υλών πίσω στη γη. Αυτά είναι πρότζεκτ που δεν μπορεί να αναλάβει καμμιά εταιρεία επί γης γιατί δεν θα έβλεπε κέρδη για δεκαετίες.

Επιπροσθέτως, αυτό δεν έχει σχέση με κοσμολογικές μελέτες και άλλα καθαρά επιστημονικά πρότζεκτ, όπως αυτό του παρόντος νήματος.
Στοπα ότι ΔΕΝ μπορείς να καταλάβεις, απλώς εγώ έκανα την ύστερη προσπάθεια.

Να μην λες ότι σε σνομπάρω.

:wave:
Πρώτον, λες πράγματα που δεν έχουν σχέση με τον αρχικό σου ισχυρισμό. Μήπως θυμάσαι σε ποιο νήμα βρίσκεσαι; Δεύτερον, αυτά που λες απλώς δεν στέκουν. Είναι φαντασιώσεις, σαν κάτι βίντεο που ποστάρεις που ανακαλύπτουν δωρεάν ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, όπως αυτή με τα ποδήλατα, η άλλη με το πεζοδρόμιο και πάει λέγοντας.

Έγραψες αρχικά ότι αν τα πάντα είχαν αφεθεί στην ιδιωτική πρωτοβουλία, θα είχαμε πατήσει στον Άρη πριν 20 χρόνια. Ας πιάσουμε αυτόν τον ισχυρισμό να τον τεμαχίσουμε. Πριν τον ψυχρό πόλεμο, δεν υπήρχε εξερεύνηση του διαστήματος, υπήρχαν μόνο παρατηρητήρια. Καμμιά εταιρεία δεν σκέφτηκε ούτε προσπάθησε να αναπτύξει έστω ψήγμα τεχνολογίας για να εξερευνήσει το διάστημα. Καμμιά. Άρα, ακόμη κι όταν δεν υπήρχε το -φαντασιακό- μονοπώλιο των κρατών, κανείς ιδιώτης δεν ενδιαφερόταν για το διάστημα.

Το δεύτερο σημαντικό πράγμα είναι ότι η πυραυλική τεχνολογία βρίσκεται στο ίδιο στάδιο εδώ και δεκαετίες. Ο λόγος είναι η πηγή προώθησης. Για να αναπτυχθούν σκάφη που τρέχουν ταχύτερα, χρειάζεται όχι απλώς τεχνολογία που δεν υπάρχει αλλά κι επιστήμη που δεν υπάρχει ακόμα. Ωστόσο θα μπορούσαμε να είχαμε πάει στον Άρη πριν 20 χρόνια (με την προϋπόθεση ότι θα ήταν ταξίδι χωρίς γυρισμό). Ο Μπους, το 1989, ανακοίνωσε σχέδια για επανδρωμένη αποστολή στον Άρη. Η πρόταση θα κατέληγε με την πρώτη επανδρωμένη αποστολή -αλέ ρετούρ- το 2019 (φέτος!) και κόστος μόλις 500 δισεκατομμυρίων.

Είναι καταφανές πόσο κερδοφόρο θα ήταν για μια οποιαδήποτε εταιρεία να δαπανήσει 500 δισεκατομμύρια σε βάθος 30 ετών με καμμιά προοπτική κέρδους. Αλλά ας είμαι επιεικής και ας μειώσω στο μισό τα νούμερα 250 δις σε βάθος 15 ετών. Πώς σου φαίνεται;

Γενικά, προτού θεωρήσεις κάτι σαν δεδομένο, δεν κάθεσαι να κάνεις μερικούς υπολογισμούς και να αναλογιστείς καρτεσιανά αν αντέχουν στην ανάλυση αυτές οι θεωρήσεις; Μήπως κάνεις πολλές θεολογικές/μαγικές παραδοχές;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Απρ 2019, 00:10

DIOMEDESGR έγραψε:
14 Απρ 2019, 20:03
stavmanr έγραψε:
14 Απρ 2019, 16:57
Έχει όμως ένα δίκιο, Διομήδη.
Ποια εταιρία θα αναλάβει να εξορύξει μεταλλεύματα από τον Άρη, όταν το κόστος για να φτιάξεις και να συντηρήσεις ένα και μόνο ταξίδι στον Άρη είναι πάνω από τις δυνατότητες του πλουσιότερου μεγιστάνα;
:rofl:
Για να καταλάβεις πόσο λάθος είναι αυτά που λες, για να φτάσουμε να ξέρουμε ότι μάλλον υπήρχε νερό στον Άρη, έπρεπε να στείλουμε καμμιά 20αριά αποστολές, με την οικονομική υποστήριξη κρατών που απαρτίζουν το 90% του παγκόσμιου πληθυσμού -δηλαδή παγκόσμια υποστήριξη, στην ουσία-, να συσσωρεύσουμε δεκαετίες παρατηρήσεων από την Γη και να δαπανήσουμε αμέτρητα δισεκατομμύρια σε έμμεσους πόρους (πανεπιστήμια, ιδρύματα, οργανισμοί, κτλ). Δεν είναι «α, θα κάνω αυτό κι εκείνο και θα πάω στον Άρη», είναι μια διαδικασία που αποτελείται από δεκάδες εντελώς ανεξάρτητα μεταξύ τους κομμάτια που προσθέτουν στην παγκόσμια δεξαμενή γνώσεων. Πολλά απ' αυτά είναι εντελώς ράντομ και προκύπτουν ως απρόσμενο αποτέλεσμα παράπλευρων μελετών.

Για να πας στον Άρη δεν αρκεί να το θέλεις και να θέσεις στόχους, πρέπει να ξέρεις έναν πακτωλό πληροφοριών που τις μαζεύεις σταδιακά και παγκόσμια. Χρειάζεσαι χαρτογράφηση, το κλίμα και τις συνθήκες και γενικότερη εξερεύνηση που απαιτεί μεγάλο αριθμό αποστολών και όλα αυτά παίρνουν και χρόνο και χρήμα. Κάθε αποστολή στον Άρη απαιτεί κατ' ελάχιστον δύο χρόνια και δυο μήνες (26 μήνες). Αλλά εσύ φαντασιώνεσαι ότι μια ιδιωτική εταιρεία θα μάζευε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες σε μερικά χρονάκια -μόνη της- και θα ήταν έτοιμη για απογείωση με ανθρώπους το 1999. Όλο αυτό βέβαια θα ήταν μόνο για σόου, γιατί δεν θα είχε κάποιο κέρδος το εγχείρημα.

Τέλος, κανείς δεν απαγορεύει σε κανέναν ιδιώτη να τα προσπαθήσει όλα αυτά μόνος του. Αυτό είχε επιχειρήσει να κάνει ο Μπας Λάνσντορπ, πριν μερικά χρόνια. Ίδρυσε την Mars One το 2012 με στόχο να φτιάξει αποικία στον Άρη. Χρεοκόπησε φέτος με χρέη 1 εκατομμυρίου ευρώ. Ίσως γιατί το να λειτουργείς μια επιχείρηση για 7 χρόνια χωρίς κέρδη και με προοπτικές να αρχίσεις να βγάζεις κάτι μετά από άλλα 7 χρόνια δεν είναι καλό μοντέλο. Πάντως δεν αντιμετώπισε πρόβλημα από τα υποτιθέμενα μονοπώλια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών