Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14994
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 13 Απρ 2019, 20:59

hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2019, 20:09
DIOMEDESGR έγραψε:
13 Απρ 2019, 17:21
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2019, 17:12
Μα δεν απαντάς. Απο τι παραιτείσαι; Μέχρι τώρα έχεις εκθέσει μόνο την θεώρησή σου, αλλά δεν την έχεις στηρίξει σε κάτι. Σε Βοηθάω στην ουσία όταν ζητάω να επεκταθείς.
Γιαυτό ακριβώς παραιτούμαι, γιατί ΔΕΝ καταλαβαινεις τις απαντήσεις μου, λες και σου γράφω Κινέζικα.

. Υπάρχουν μονοπώλια και ολιγοπώλεια στην διαστημική εξερεύνηση και αστροφυσική εφαρμογή, όχι ο hell, δεν υπάρχουν, πουτάδες?

. Υπάρχουν κίνητρα για την Ιδιωτική αεροδιαστημική βιομηχανία και γενικότερα την ανάπτυξη της Φυσικής επιστήμης ΕΚΤΟΣ δημοσίων οργανισμών, ΌΧΙ ο Hell, δεν υπάρχουν, γιατί δεν τα βλέπουμε τώρα?

. Βρε καλέ μου φταίνε οι ΚΥΒΕΡΝΉΣΕΙΣ που κρατούν κλειστή την αγορά για ιδιοτέλεια και "εθνικούς" σκοπούς, ΌΧΙ ο Hell, φταίνε οι εταιρίες που δεν αναπτύσσουν τεχνολογία γιατί δεν έχουν οικονομικά κίνητρα.

:wall:

Ε τι άλλο να γράψω πια, τα παρατάω Μπάμπη!


Εγώ σου λέω άνθρωπε να μου πεις τι κίνητρα, όχι να μου δηλώσεις ότι υπάρχουν. Πόθεν προκύπτει ότι τα κράτη κρατούν κλειστή την αγορά. Τίποτα από αυτά δεν απαντάς. Απλά δηλώνεις την άρνησή σου.

Γενικότερα, η επιστήμη είναι συνέπεια της ανθρώπινης περιέργειας, της δίψας για νέες γνώσεις και εξερεύνηση, για απαντήσεις. Δεν έχει την παραμικρή σχέση με τον καπιταλισμό.
Φυσικα και εχει. Το οικονομικοκοινωνικο συστημα παιζει κυριαρχο ρολο στην ανθηση η οχι τβν επιστημων. Βλεπε θεοκρατια και κομμουνισμος οπου πατησαν και λιωσαν δυσαρεστους επιστημονικους τομεις.
Αντιθετως στα φιλελευθερα συστηματα ιδιωτικης πρωτοβουλιας η επιστημες ανθησαν και ενισχυθηκαν οσο ποτς αλλοτε.

Και οι μπαλες μεσα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14557
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 13 Απρ 2019, 21:01

Εάν υπάρχουν μαύρες τρύπες, η βαρύτητα δεν θα μπορεί να μεταδίδεται με βαρυτονια, γιατί ούτε αυτά θα μπορούν να διαφύγουν από τον ορίζοντα γεγονότων. Γνώμη μου είναι πως πρόκειται για ένα quasi black hole object. Φυσικά η επιβεβαίωση για το άμα πρόκειται για ατόφια μελάνη οπή ή για κάτι σαν αστέρι από πλασμα κουαρκ, προϋποθέτει μετρήσεις τέτοιας ακριβείας που ούτε σε χίλια χρόνια δεν θα μπορούν να γίνουν, οπότε σκέφτηκαν να το βγάλουν στη φόρα και ό,τι πιάσει.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14994
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 13 Απρ 2019, 21:03

Ζενίθεδρος έγραψε:
13 Απρ 2019, 21:01
Εάν υπάρχουν μαύρες τρύπες, η βαρύτητα δεν θα μπορεί να μεταδίδεται με βαρυτονια, γιατί ούτε αυτά θα μπορούν να διαφύγουν από τον ορίζοντα γεγονότων. Γνώμη μου είναι πως πρόκειται για ένα quasi black hole object. Φυσικά η επιβεβαίωση για το άμα πρόκειται για ατόφια μελάνη οπή ή για κάτι σαν αστέρι από πλασμα κουαρκ, προϋποθέτει μετρήσεις τέτοιας ακριβείας που ούτε σε χίλια χρόνια δεν θα μπορούν να γίνουν, οπότε σκέφτηκαν να το βγάλουν στη φόρα και ό,τι πιάσει.
Κατσε ρε συ. Τα νετρινα μπορουν να διαφυγουν της βαρυτητας;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Απρ 2019, 21:07

Οργισμένος έγραψε:
13 Απρ 2019, 20:59
Φυσικα και εχει. Το οικονομικοκοινωνικο συστημα παιζει κυριαρχο ρολο στην ανθηση η οχι τβν επιστημων. Βλεπε θεοκρατια και κομμουνισμος οπου πατησαν και λιωσαν δυσαρεστους επιστημονικους τομεις.
Αντιθετως στα φιλελευθερα συστηματα ιδιωτικης πρωτοβουλιας η επιστημες ανθησαν και ενισχυθηκαν οσο ποτς αλλοτε.
Όπως στην καπιταλιστική Βρετανία του 17ου αιώνα ή την καπιταλιστική Πολωνία του 16ου αιώνα. Χώρια το ημερολόγιό μας, που είναι το πιο ακριβές ημερολόγιο που φτιάχτηκε ποτέ. Το επινόησε το καπιταλιστικό βατικανό του 16ου αιώνα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Απρ 2019, 21:08

DIOMEDESGR έγραψε:
13 Απρ 2019, 20:41
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2019, 20:09
.......................................

Γενικότερα, η επιστήμη είναι συνέπεια της ανθρώπινης περιέργειας, της δίψας για νέες γνώσεις και εξερεύνηση, για απαντήσεις. Δεν έχει την παραμικρή σχέση με τον καπιταλισμό.
Κοιμάσαι κι ονειρεύεσαι, την Κυριακή ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΑΙ!

Πιο Σοσιαλιστικό, ονειροπαρμένο ορισμό της Επιστήμης δεν θα μπορούσες να κάνεις Helly.

Βοήθειά σου.

:g018:
Ακόμα περιμένω να απαντήσεις έστω και σε ένα από τα πράγματα που ισχυρίστηκες χωρίς να δώσεις υποψία επιχειρήματος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14994
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 13 Απρ 2019, 21:08

hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2019, 21:07
Οργισμένος έγραψε:
13 Απρ 2019, 20:59
Φυσικα και εχει. Το οικονομικοκοινωνικο συστημα παιζει κυριαρχο ρολο στην ανθηση η οχι τβν επιστημων. Βλεπε θεοκρατια και κομμουνισμος οπου πατησαν και λιωσαν δυσαρεστους επιστημονικους τομεις.
Αντιθετως στα φιλελευθερα συστηματα ιδιωτικης πρωτοβουλιας η επιστημες ανθησαν και ενισχυθηκαν οσο ποτς αλλοτε.
Όπως στην καπιταλιστική Βρετανία του 17ου αιώνα ή την καπιταλιστική Πολωνία του 16ου αιώνα. Χώρια το ημερολόγιό μας, που είναι το πιο ακριβές ημερολόγιο που φτιάχτηκε ποτέ. Το επινόησε το καπιταλιστικό βατικανό του 16ου αιώνα.
Ε και; το ποηντ σου ποιο ειναι;
Ξαναδιαβασε τι εγραψα...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14557
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 13 Απρ 2019, 21:09

Τίποτα δεν θα μπορεί να διαφύγει, γιατί οι χρονικες γεωδαιτικες οδηγούν όλες εντός.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Απρ 2019, 21:09

Οργισμένος έγραψε:
13 Απρ 2019, 21:03
Ζενίθεδρος έγραψε:
13 Απρ 2019, 21:01
Εάν υπάρχουν μαύρες τρύπες, η βαρύτητα δεν θα μπορεί να μεταδίδεται με βαρυτονια, γιατί ούτε αυτά θα μπορούν να διαφύγουν από τον ορίζοντα γεγονότων. Γνώμη μου είναι πως πρόκειται για ένα quasi black hole object. Φυσικά η επιβεβαίωση για το άμα πρόκειται για ατόφια μελάνη οπή ή για κάτι σαν αστέρι από πλασμα κουαρκ, προϋποθέτει μετρήσεις τέτοιας ακριβείας που ούτε σε χίλια χρόνια δεν θα μπορούν να γίνουν, οπότε σκέφτηκαν να το βγάλουν στη φόρα και ό,τι πιάσει.
Κατσε ρε συ. Τα νετρινα μπορουν να διαφυγουν της βαρυτητας;
Τα νετρίνα αλληλεπιδρούν πολύ αδύναμα με την ύλη, αλλά ακολουθούν την χωρική καμπύλη. Δεν είναι ελεύθερα διαστάσεων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Απρ 2019, 21:11

Ζενίθεδρος έγραψε:
13 Απρ 2019, 21:01
Εάν υπάρχουν μαύρες τρύπες, η βαρύτητα δεν θα μπορεί να μεταδίδεται με βαρυτονια, γιατί ούτε αυτά θα μπορούν να διαφύγουν από τον ορίζοντα γεγονότων.
Η παραμόρφωση του χωροχρόνου γύρω από την μαύρη τρύπα είναι πληροφορία που μεταδίδεται πριν η μάζα περάσει τον ορίζοντα γεγονότων, αφού βρίσκεται ήδη εκεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14994
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 13 Απρ 2019, 21:16

Ειναι περιεργες καταστασεις. Πανω στον ορ γεγ Ο χρονος σταματα για την υλη που φτανει εκει σε σχεση με το υπολοιπο συμπαν. Ισως αυτο που βλεπουμε ως μτ ή ως ορ γεγ δεν ειναι τιποτε αλλι απο την υλη παγωμενη χρονικα στον ορ γεγ.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14994
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 13 Απρ 2019, 21:20

Ζενίθεδρος έγραψε:
13 Απρ 2019, 21:09
Τίποτα δεν θα μπορεί να διαφύγει, γιατί οι χρονικες γεωδαιτικες οδηγούν όλες εντός.
Πολυ ευκολα καταρριπτεις τα πολυθρυλητα βαρυτονια.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 13 Απρ 2019, 21:21

hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2019, 21:08
Ακόμα περιμένω να απαντήσεις έστω και σε ένα από τα πράγματα που ισχυρίστηκες χωρίς να δώσεις υποψία επιχειρήματος.
Εικόνα
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14557
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 13 Απρ 2019, 21:31

Δλδ η μάζα εκπέμπει και αναδρομικά βαρυτονια;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 13 Απρ 2019, 22:05

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
10 Απρ 2019, 21:54


Σημερινό
μέ πρόλαβες "σατανικέ",τό πιό κατατοπιστικό διαθετει κ' ελλ. υποτιτλ...
Οι μαύρες τρύπες είναι εξαιρετικά συμπιεσμένα κοσμικά αντικείμενα, που περιέχουν απίστευτες ποσότητες μάζας μέσα σε μια μικροσκοπική περιοχή. Η παρουσία τους επηρεάζει το περιβάλλον τους με ακραίες μεθόδους, με τη στρέβλωση του χωροχρόνου και την υπερθέρμανση κάθε υλικού που εμπίπτει σε αυτό. Η συλλαμβανόμενη εικόνα αποκαλύπτει τη μαύρη τρύπα στο κέντρο του Messier 87, έναν τεράστιο γαλαξία στον αστερισμό της Παρθένου. Αυτή η μαύρη τρύπα βρίσκεται 55 εκατομμύρια έτη φωτός από τη Γη και έχει μάζα 6,5 δις φορές μεγαλύτερη από τον ήλιο μας.

Για να επιτρέψει την άμεση παρατήρηση του άμεσου περιβάλλοντος της μαύρης τρύπας, το Horizon Telescope Horizon προσπάθησε να αναβαθμίσει και να συνδέσει ένα παγκόσμιο δίκτυο οκτώ τηλεσκοπίων σε όλο τον κόσμο. Αυτά βρίσκονται σε προκλητικές τοποθεσίες υψηλού υψομέτρου, όπως στην ισπανική Σιέρα Νεβάδα, ηφαίστεια στη Χαβάη και το Μεξικό, βουνά στην Αριζόνα, έρημο Atacama της Χιλής και Ανταρκτική. Περισσότεροι από 200 ερευνητές από την Ευρώπη, την Αμερική και την Ανατολική Ασία συμμετέχουν σε αυτή τη μεγάλη διεθνή επιχείρηση.
Το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Έρευνας της ΕΕ χορήγησε χρηματοδότηση σε επιστήμονες που συμμετέχουν στη συνεργασία EHT μέσω των ακόλουθων έργων στο πλαίσιο του προγράμματος Ορίζοντας 2020 και 7ου προγράμματος-πλαισίου της ΕΕ:

Το έργο BlackHoleCam ύψους 14 εκατομμυρίων ευρώ που στοχεύει στη συλλογή της εικόνας, τη μέτρηση και την κατανόηση των μαύρων τρυπών. Από το 2014, αυτό το εξαετές ερευνητικό πρόγραμμα διεξάγεται από τρεις επικεφαλής επιστήμονες και τις ομάδες τους. δηλαδή οι καθηγητές Heino Falcke από το Πανεπιστήμιο Radboud του Nijmegen (επίσης πρόεδρος του επιστημονικού συμβουλίου του EHT), Michael Kramer από το Ινστιτούτο Max Planck για τη ραδιοαστρονομία και τον Luciano Rezzolla από το Πανεπιστήμιο Goethe της Φραγκφούρτης.
Το πρόγραμμα RadioNet υποστηρίζει μια κοινοπραξία 27 ιδρυμάτων στην Ευρώπη, τη Δημοκρατία της Κορέας και τη Νότια Αφρική που στοχεύουν στην ενσωμάτωση υποδομών παγκόσμιας κλάσης για την έρευνα στον τομέα της ραδιοαστρονομίας. Αυτό περιλαμβάνει ραδιοτηλεσκόπια, συστοιχίες τηλεσκοπίων, αρχεία δεδομένων και το παγκοσμίως λειτουργούν Ευρωπαϊκό Δίκτυο Πολύ Μακράς Παροχής Interferometry (EVN). Το έργο συντονίζεται από το Ινστιτούτο Ραδιοαστρονομίας Max Planck. Τα τελευταία 15 χρόνια, η ΕΕ επένδυσε 30,3 εκατομμύρια ευρώ στο RadioNet.
Το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Έρευνας, το οποίο δημιουργήθηκε από την ΕΕ το 2007, είναι ο πρεσβύτερος ευρωπαϊκός οργανισμός χρηματοδότησης για άριστη έρευνα αιχμής. Κάθε χρόνο, επιλέγει και χρηματοδοτεί τους καλύτερους, δημιουργικούς ερευνητές οποιασδήποτε εθνικότητας και ηλικίας, για την εκτέλεση σχεδίων με έδρα στην Ευρώπη.
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Η μάζα μιας μαύρης τρύπας μετρημένη σε ήλιους.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 13 Απρ 2019, 22:11

Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών