Τα νέα Windows 11

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12486
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 19 Οκτ 2021, 11:45

αρχισαν να εμφανιζονται οι πρωτες ειδοποιησεις για τα 11 στα pc

το λαπτοπ που εχω το δινει αμεσα συμβατο με τα 11,αλλα το desktop βγαζει σφαλμα στο TPM

ξερει κανεις αν εισαι ασφαλες και ευκολο να το αλλαξεις manually απο το BIOS?
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Colonel Klink
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Απρ 2020, 13:49

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Colonel Klink » 19 Οκτ 2021, 11:47

Βάλτε Linux να βρείτε την υγειά σας...

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12174
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Οκτ 2021, 17:31

Τα περασα στο λαπτοπ.
Μεχρι στιγμης πανε γρηγοροτερα απο πριν.
Μου εκανε μια μαυρη οθονη οταν πηγα να το βγαλω απο αδρανεια αλλα συνηλθε μονο του.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 19 Οκτ 2021, 22:14

alekhine έγραψε:
19 Οκτ 2021, 11:45
ξερει κανεις αν εισαι ασφαλες και ευκολο να το αλλαξεις manually απο το BIOS?
Είναι απόλυτα ασφαλές: https://support.microsoft.com/en-us/win ... 6b0c90645c

Πολλοί κατασκευαστές έχουν διαθέσει και BIOS updates που το ενεργοποιούν αυτόματα. Αλλά αν δε το έχεις ξανακάνει, μπορεί να προκαλέσεις ζημιά αν κάνεις λάθος. Οπότε ενεργοποίησε το μόνος σου με βάση τις οδηγίες στο link στο site της MS. Κι αν ψάξεις με το μοντέλο της μητρικής σου θα βρεις οδηγίες συγκεκριμένα για τη μητρική σου.

Τώρα αν αξίζει να αναβαθμίσεις, έχοντας αναβαθμίσει θα έλεγα ότι δεν υπάρχει ακόμα ισχυρός λόγος για να βιαστεί κάποιος.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 19 Οκτ 2021, 22:49

Jack Shephard έγραψε:
19 Οκτ 2021, 22:14
alekhine έγραψε:
19 Οκτ 2021, 11:45
ξερει κανεις αν εισαι ασφαλες και ευκολο να το αλλαξεις manually απο το BIOS?
Είναι απόλυτα ασφαλές: https://support.microsoft.com/en-us/win ... 6b0c90645c

Πολλοί κατασκευαστές έχουν διαθέσει και BIOS updates που το ενεργοποιούν αυτόματα. Αλλά αν δε το έχεις ξανακάνει, μπορεί να προκαλέσεις ζημιά αν κάνεις λάθος. Οπότε ενεργοποίησε το μόνος σου με βάση τις οδηγίες στο link στο site της MS. Κι αν ψάξεις με το μοντέλο της μητρικής σου θα βρεις οδηγίες συγκεκριμένα για τη μητρική σου.

Τώρα αν αξίζει να αναβαθμίσεις, έχοντας αναβαθμίσει θα έλεγα ότι δεν υπάρχει ακόμα ισχυρός λόγος για να βιαστεί κάποιος.
Τι clownfest έχει καταντήσει η microsft, εμένα η motherboard δεν έχει καν TPM. Iσχύει και το requirement για webcam για το Hello;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 19 Οκτ 2021, 22:58

klg έγραψε:
19 Οκτ 2021, 22:49
Τι clownfest έχει καταντήσει η microsft, εμένα η motherboard δεν έχει καν TPM. Iσχύει και το requirement για webcam για το Hello;
Καλά, από πότε είναι η μητρική σου και δεν έχει έστω firmware-based TPM Support; Κι αν δεν έχει, δεν έχει καν υποστήριξη εγκατάστασης TPM μέσω hardware module;

Για το Hello με επιφύλαξη (αλλά δε νομίζω ότι κάνω λάθος), όχι, μπορείς και με δακτυλικό αποτύπωμα. Το χρησιμοποιούσα στον φορητό όπου έκανα login με δακτυλικό αποτύπωμα αλλά έχω ξυλώσει τα windows πριν να έλθουν τα 11 και έχω μόνο manjaro στον φορητό.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 19 Οκτ 2021, 23:05

Jack Shephard έγραψε:
19 Οκτ 2021, 22:58
klg έγραψε:
19 Οκτ 2021, 22:49
Τι clownfest έχει καταντήσει η microsft, εμένα η motherboard δεν έχει καν TPM. Iσχύει και το requirement για webcam για το Hello;
Καλά, από πότε είναι η μητρική σου και δεν έχει έστω firmware-based TPM Support; Κι αν δεν έχει, δεν έχει καν υποστήριξη εγκατάστασης TPM μέσω hardware module;

Για το Hello με επιφύλαξη (αλλά δε νομίζω ότι κάνω λάθος), όχι, μπορείς και με δακτυλικό αποτύπωμα. Το χρησιμοποιούσα στον φορητό όπου έκανα login με δακτυλικό αποτύπωμα αλλά έχω ξυλώσει τα windows πριν να έλθουν τα 11 και έχω μόνο manjaro στον φορητό.
Καινούργια είναι και εννοείται πώς παίρνει έξτρα hardware για TPM. Έτσι και αλλιως τα 10ρια τα τρέχω σε vm και δεν ξέρω αν με vTPM θα δουλέψει το όλο σκηνικό, δεν το έχω ψάξει καθόλου. Αλλά όλα αυτά είναι καραγκιοζιλίκια.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 19 Οκτ 2021, 23:14

klg έγραψε:
19 Οκτ 2021, 23:05
Καινούργια είναι και εννοείται πώς παίρνει έξτρα hardware για TPM. Έτσι και αλλιως τα 10ρια τα τρέχω σε vm και δεν ξέρω αν με vTPM θα δουλέψει το όλο σκηνικό, δεν το έχω ψάξει καθόλου. Αλλά όλα αυτά είναι καραγκιοζιλίκια.
Ε, όπως το έχουν διαχειριστεί είναι. Από τη μία παρουσιάζουν τα οφέλη του TPM και του VBS για την ασφάλεια και από την άλλη τελικά δε το έκαναν hard requirement, άφησαν όποιον ήθελε να αναβαθμίσει, παρουσίασαν επίσημο τρόπο παράκαμψης των απαιτήσεων με προειδοποίηση ότι δε λαμβάνουν updates αυτά τα συστήματα και τελικά κατέληξαν να δίνουν κανονικά updates σε όλους.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 19 Οκτ 2021, 23:27

Jack Shephard έγραψε:
19 Οκτ 2021, 23:14
klg έγραψε:
19 Οκτ 2021, 23:05
Καινούργια είναι και εννοείται πώς παίρνει έξτρα hardware για TPM. Έτσι και αλλιως τα 10ρια τα τρέχω σε vm και δεν ξέρω αν με vTPM θα δουλέψει το όλο σκηνικό, δεν το έχω ψάξει καθόλου. Αλλά όλα αυτά είναι καραγκιοζιλίκια.
Ε, όπως το έχουν διαχειριστεί είναι. Από τη μία παρουσιάζουν τα οφέλη του TPM και του VBS για την ασφάλεια και από την άλλη τελικά δε το έκαναν hard requirement, άφησαν όποιον ήθελε να αναβαθμίσει, παρουσίασαν επίσημο τρόπο παράκαμψης των απαιτήσεων με προειδοποίηση ότι δε λαμβάνουν updates αυτά τα συστήματα και τελικά κατέληξαν να δίνουν κανονικά updates σε όλους.
Πέρα από το ότι το MO της Microsoft ήταν από πάντα το backward-compatibility (όπως και πρέπει να είναι) και όλα αυτά τα requirements είναι παντελώς orthogonal σε αυτή τη φιλοσοφία, ειδικά τα TPMs δεν παρέχουν ιδιαίτερα security benefits στον μέσο καταναλωτή. Αυτό που παρέχουν είναι remote attestation, ώστε συγκεκριμένοι third parties να μπορούν να δημιουργήσουν trust factors για τις συσκευές που θα τρέχουν τα windows. Ο μόνος σοβαρός λόγος που θα ήθελες κάτι τέτοιο είναι για να υλοποιήσεις πολύ πιο στοχευμένο DRM. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πώς το marketing για το συγκεκριμένο requirement ήταν επι της ουσίας φανφάρες και αοριστολογίες. Ούτε είναι τυχαίο ότι πριν μόλις ένα χρόνο είχαν κάνει announce και το Pluton[*], που σαν τεχνολογία υπάρχει ήδη στο Xbox. Άμα συνδέσεις τα κομμάτια φαίνεται που το πάνε.


[*] https://www.microsoft.com/security/blog ... ndows-pcs/

PS: sys3x για να μη λες ότι δεν σε ενημερώνω
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 24 Οκτ 2021, 12:46

Και μολις διάβασα αυτό:

Microsoft no longer signs Windows drivers for Process Hacker

Πραγματικά έχει ξεφύγει η κατάσταση με τους ηλίθιους στο Redmond. Eίμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό (windows 12?) δεν θα μπορεί κανείς να κάνει install τίποτα απολύτως που δεν έρχεται από το store τους.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12174
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 24 Οκτ 2021, 12:55

Πανε να γινουν κι αυτοι Απλ.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 24 Οκτ 2021, 14:25

klg έγραψε:
24 Οκτ 2021, 12:46
Και μολις διάβασα αυτό:

Microsoft no longer signs Windows drivers for Process Hacker

Πραγματικά έχει ξεφύγει η κατάσταση με τους ηλίθιους στο Redmond. Eίμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό (windows 12?) δεν θα μπορεί κανείς να κάνει install τίποτα απολύτως που δεν έρχεται από το store τους.
Καπιταλισμός λέμε. Πρώτα η βλακεία και μετά η εξέλιξη.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 26 Οκτ 2021, 10:17

Ήδη υπάρχει το S(afe) mode στα windows. Λίγο πολύ είναι αυτό που αναφέρεις, klg.
https://support.microsoft.com/el-gr/win ... baebeebc85
απλά είναι προαιρετικό, προς το παρόν.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 26 Οκτ 2021, 19:01

1451 έγραψε:
26 Οκτ 2021, 10:17
Ήδη υπάρχει το S(afe) mode στα windows. Λίγο πολύ είναι αυτό που αναφέρεις, klg.
https://support.microsoft.com/el-gr/win ... baebeebc85
απλά είναι προαιρετικό, προς το παρόν.
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που τσέκαρα το link σου παίζει να έχω διαβάσει για το S mode (δεν το θυμόμουν καθόλου πάντως). Πολυ πιθανό γίνει και το default από ότι φαίνεται. Πέρα από την καταστροφολογία βέβαια, ακόμα και πχ. στο OSX μπορείς να κάνεις installation εφαρμογών εκτός του app store, οπότε θέλω να ελπίζω πώς άμα καταλάξουν σε ένα μόνιμο S mode, θα έχουμε ακόμα τη δυνατότητα να εγκαθιστούμε arbitrary εφαρμογές εκτός του store της Microsoft.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τα νέα Windows 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Οκτ 2021, 21:00

Έχω την beta insider σε dual boot απ' τον.. Ιούλιο και τώρα μου λέει ότι δεν μπορώ να βάλω τα win 11 :smt005::smt005:

To σύστημα μου δεν κάνει :003::smt005:

Εν τω μεταξύ η έκδοση είναι η 22000.282 πλέον και ενημερωμένη , δηλαδή η υπάρχουσα. Δεν είναι τρέλα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών