myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Νοέμ 2021, 20:13

kongrosian έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 18:45
εκεί στην ΑΑΔΕ έχουν φτιάξει εφαρμογή για να τιμολογείς; το "timologio"; :102:

https://www1.aade.gr/saadeapps2/bookkee ... ookkeeper/

με λίγα λόγια δεν είναι απαραίτητη μια commercial εφαρμογή; :xena:
Όπως έγραψε ο Φος, αν έχεις μικρή επιχείρηση δεν χρειάζεσαι commercial εφαρμογή.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Νοέμ 2021, 20:24

foscilis έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:10
Aνω των 50.000 ΚΑΙ άνω των 50 τιμολογιων-> δε γίνεται timologio.

Να εδώ πχ
https://www.newshub.gr/el/oikonomia/apo ... -gia-oloys

Μου είχε έρθει και ενημέρωση από την ααδε αλλά δεν την έχω πρόχειρη. Απλώς θυμόμουν ότι με καλύπτει το timologio.
Σε άλλες σελίδες δεν βλέπω τον περιορισμό των 50 τιμολογίων το χρόνο. Και μου φαίνεται και κάπως περίεργο δηλαδή. Αν μια επιχείρηση είναι αρκετά μικρή ώστε να μην ξεπερνά τις 50.000 για να φτάσει να έχει οριακά ένα τέτοιο ποσό με λιγότερα από 50 τιμολόγια το κάθε τιμολόγιο θα πρέπει να είναι κατά μέσο όρο κοντά ή λίγο πάνω από 1000 Ευρώ. Επιχειρήσεις που χρεώνουν χιλιάρικο σε κάθε τιμολόγιο δεν είναι πολύ μικρές. Εμείς χρησιμοποιούμε την εφαρμογή αλλά σαφώς έχουμε περισσότερα από 50 τιμολόγια ετησίως. Να έχει κάνει λάθος ο λογιστής;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Νοέμ 2021, 20:45

"Την ειδική φόρμα καταχώρησης μπορούν να χρησιμοποιούν οι οντότητες που έχουν τις προϋποθέσεις που ορίζονται στην σχετική Απόφαση
Α.1138/2020 της διαδικασίας ηλεκτρονικής διαβίβασης δεδομένων (έως 50.000 € ακαθάριστα έσοδα για όσες οντότητες τηρούν απλογραφικό λογιστικό σύστημα είτε όσοι εκδίδουν έως 50 τιμολόγια ανεξαρτήτως τηρούμενου λογιστικού συστήματος)."


Το ένα ή/και το άλλο.

Πιθανοί συνδυασμοί:
1) Απλογραφικά βιβλία με ως 50.000 ευρώ ακαθάριστα έσοδα ανεξάρτητα αριθμού τιμολογίων
2) Ως 50 τιμολόγια ανεξάρτητα είδους βιβλίων κι εσόδων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 26 Νοέμ 2021, 20:52, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Νοέμ 2021, 20:48

ST48410 έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 20:24
foscilis έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:10
Aνω των 50.000 ΚΑΙ άνω των 50 τιμολογιων-> δε γίνεται timologio.

Να εδώ πχ
https://www.newshub.gr/el/oikonomia/apo ... -gia-oloys

Μου είχε έρθει και ενημέρωση από την ααδε αλλά δεν την έχω πρόχειρη. Απλώς θυμόμουν ότι με καλύπτει το timologio.
Σε άλλες σελίδες δεν βλέπω τον περιορισμό των 50 τιμολογίων το χρόνο. Και μου φαίνεται και κάπως περίεργο δηλαδή. Αν μια επιχείρηση είναι αρκετά μικρή ώστε να μην ξεπερνά τις 50.000 για να φτάσει να έχει οριακά ένα τέτοιο ποσό με λιγότερα από 50 τιμολόγια το κάθε τιμολόγιο θα πρέπει να είναι κατά μέσο όρο κοντά ή λίγο πάνω από 1000 Ευρώ. Επιχειρήσεις που χρεώνουν χιλιάρικο σε κάθε τιμολόγιο δεν είναι πολύ μικρές.
Είναι σχεδόν όλοι οι μπλοκάκηδες.

Αλλά νομίζω ότι έχεις δίκιο γιατί διαβάζοντας την Α.1300/2020 λέει

«ε) της Εφαρμογής Έκδοσης και Διαβίβασης Παραστατικών που είναι προσβάσιμη μέσω του διαδικτυακού τόπου της Α.Α.Δ.Ε., αποκλειστικά για τις οντότητες που εκδίδουν παραστατικά και διενεργούν συναλλαγές χονδρικής (έσοδα τιμολόγησης και έξοδα αυτοτιμολόγησης) και για τις οντότητες που διενεργούν συναλλαγές λιανικής και δεν έχουν υποχρέωση χρήσης Φ.Η.Μ.».

δηλαδή δεν έχει καμία σημασία ο τζίρος αν είσαι αποκλειστικά Β2Β ή δεν έχεις ταμειακή.

Δεν ξέρω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι λογιστές μου δεν πρόκειται να κουνήσουν το δαχτυλάκι τους από τη στιγμή που για το '21 δεν έχει πρόστιμο :)

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Νοέμ 2021, 20:51

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Φάγαμε κάποιο χρόνο για τη μετάβαση σε αυτό το σύστημα. Θα ήταν ζόρι να μου έλεγαν "έγινε λάθος".

Μας είπαν μάλιστα ότι πρέπει να καταχωρήσουμε με τον ίδιο τρόπο και όλα τα τιμολόγια από την αρχή της χρονιάς. Εμείς σαν κλασικοί Έλληνες ξεκινήσαμε να το χρησιμοποιούμε όταν έγινε υποχρεωτικό. Ισχύει ότι πρέπει να περαστούν και όλα παραστατικά τόσων μηνών;

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4443
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 26 Νοέμ 2021, 21:16

ST48410 έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 20:51
Ισχύει ότι πρέπει να περαστούν και όλα παραστατικά τόσων μηνών;
Εικόνα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Νοέμ 2021, 21:25

Ενώ υπάρχει πρόβλεψη για διαβίβαση παραστατικών του 2021, δεν υπάρχει κανονισμός περί προστίμων σε περίπτωση απείθειας.
Το οποίο σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κυρώσεις.
Αν, όμως, κατατεθεί νόμος ή τροπολογία, ετοιμαστείτε για τρέξιμο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Νοέμ 2021, 21:28

Πάντως χωρίς να το έχω ψάξει πολύ δεν καταλαβαίνω πως θα καταχωρηθεί προηγούμενο παραστατικό. Αφού δεν σε αφήνει να βάλεις αύξοντα με το χέρι, ούτε προς τα πίσω ημερομηνία νομίζω. Θα μοιάζει σαν να το εξέδωσες τώρα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Νοέμ 2021, 21:43

Το timologio είναι εφαρμογή έκδοσης παραστατικών, που στη συνέχεια διαβιβάζει αυτόματα το παραστατικό στη Σύνοψη.
Υπάρχει άλλη εφαρμογή για διαβίβαση υπαρχόντων παραστατικών ("εισαγωγή παραστατικού").

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5424
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 26 Νοέμ 2021, 22:10

kongrosian έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:17
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:09
kongrosian έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:02


λέγε ρε. θα χρησιμοποιήσετε το "timologio" ή κάποια άλλη εφαρμογή που αγοράσατε με το mydata rest api; :102:
Ειχαμε μιλησει με Epsilon NET μας ζητησουν κανενα 1000 ..εφαρμογη που δεν περιλαμβανει μονο τιμολογηση βεβαια.
Τωρα ειδε/δαμε οτι γινεται και μεσω myDATA η τιμολογηση και θα το καθυστερησουμε να παμε στην εφαρμογη της Epsilon NET .
Σοβαρα στο ειπα στην αρχη οτι εχει αναλαβει την παραμετροποιηση του myDATA ο συναιτερος.
Δηλωνεις κωδικους προιοντων και λοιπα και εκδιδεις κανονικα(ηλεκτρονικα) τιμολογιο.Μη με ρωτησεις λεπτομερειες, μου της εξηγησε αλλα απο το ενα αυτι μπαινανε απο το αλλο βγαινανε.Τα γουσταρει κατι τετοια αλλα επειδη δεν επειγη δεν το χει τελειωσει ακομα.
θενξ :bravo:

υ.γ. τον δεινόσαυρο το Pylon πήγαν να σας δώσουν ε; δράμα. :e040:
Μην παίζετε με τον πόνο μου. Κάθε λίγο κάνει ενημέρωση/αναβάθμιση που μπορεί να κρατάει και ένα τέταρτο. :smt076 Εμάς μας το πλάσαραν ως αξιόπιστο, εύχρηστο :smt005: κλπ.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4443
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 27 Νοέμ 2021, 00:29

ST48410 έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 21:28
Πάντως χωρίς να το έχω ψάξει πολύ δεν καταλαβαίνω πως θα καταχωρηθεί προηγούμενο παραστατικό. Αφού δεν σε αφήνει να βάλεις αύξοντα με το χέρι, ούτε προς τα πίσω ημερομηνία νομίζω. Θα μοιάζει σαν να το εξέδωσες τώρα.
πού σου συμβαίνει αυτό; :xena:

ας πούμε στο pylon περνάς τιμολόγιο, όπου παίρνει αυτόματα Α/Α, αλλά περνάς και τιμολόγιο χειρόγραφο με custom (σειρά) και Α/Α

αυτό που ενδιαφέρει το myData είναι ότι την τάδε ημερομηνία, για το τάδε αφμ, χρεώθηκαν Χ ευρώ με 24% φπα, Ψ ευρώ με 13% φπα κ.ο.κ. δεν κολλάει σε νούμερα παραστατικού. :8)

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4443
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 27 Νοέμ 2021, 00:30

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 22:10
kongrosian έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:17
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:09


Ειχαμε μιλησει με Epsilon NET μας ζητησουν κανενα 1000 ..εφαρμογη που δεν περιλαμβανει μονο τιμολογηση βεβαια.
Τωρα ειδε/δαμε οτι γινεται και μεσω myDATA η τιμολογηση και θα το καθυστερησουμε να παμε στην εφαρμογη της Epsilon NET .
Σοβαρα στο ειπα στην αρχη οτι εχει αναλαβει την παραμετροποιηση του myDATA ο συναιτερος.
Δηλωνεις κωδικους προιοντων και λοιπα και εκδιδεις κανονικα(ηλεκτρονικα) τιμολογιο.Μη με ρωτησεις λεπτομερειες, μου της εξηγησε αλλα απο το ενα αυτι μπαινανε απο το αλλο βγαινανε.Τα γουσταρει κατι τετοια αλλα επειδη δεν επειγη δεν το χει τελειωσει ακομα.
θενξ :bravo:

υ.γ. τον δεινόσαυρο το Pylon πήγαν να σας δώσουν ε; δράμα. :e040:
Μην παίζετε με τον πόνο μου. Κάθε λίγο κάνει ενημέρωση/αναβάθμιση που μπορεί να κρατάει και ένα τέταρτο. :smt076 Εμάς μας το πλάσαραν ως αξιόπιστο, εύχρηστο :smt005: κλπ.
καλό το pylon αν έχεις 1000 πελάτες και τζίρο 5-6kk και πάνω και ένα άτομο εξειδικευμένο σε αυτό. :8)

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5106
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 27 Νοέμ 2021, 00:48

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:09
kongrosian έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:02
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:00


lol.. :smt018

Αχχχχ μακαρι να ταν ο Fluffy αλλα εμπλεξα με αναρχοαριστερο ,Δεν ειμαι ΣΥΡΙΖΑ αλλα...... πολυλογας κλεινω τα αυτια μου αλλα αριστος στις λεπτομερειες της δουλειας και το ξεπερναω.
Εν δυναμει να αλλαξουμε ταξη :g030::D ,εαν δεν γινει της Μποτσουανας, θα μας "γνωρισετε" ( εχουμε επιδοτηθει ως καινοφυης επιχειρηση..μας εβγαλε λιγο εκτος χρονοδιαγραμματος η παΝΔημια )
λέγε ρε. θα χρησιμοποιήσετε το "timologio" ή κάποια άλλη εφαρμογή που αγοράσατε με το mydata rest api; :102:
Ειχαμε μιλησει με Epsilon NET μας ζητησουν κανενα 1000 ..εφαρμογη που δεν περιλαμβανει μονο τιμολογηση βεβαια.
Τωρα ειδε/δαμε οτι γινεται και μεσω myDATA η τιμολογηση και θα το καθυστερησουμε να παμε στην εφαρμογη της Epsilon NET .
Σοβαρα στο ειπα στην αρχη οτι εχει αναλαβει την παραμετροποιηση του myDATA ο συναιτερος.
Δηλωνεις κωδικους προιοντων και λοιπα και εκδιδεις κανονικα(ηλεκτρονικα) τιμολογιο.Μη με ρωτησεις λεπτομερειες, μου της εξηγησε αλλα απο το ενα αυτι μπαινανε απο το αλλο βγαινανε.Τα γουσταρει κατι τετοια αλλα επειδη δεν επειγη δεν το χει τελειωσει ακομα.
Καποιος άνθρωπος εχει μπει στο λογαριασμο Μπλεμουμπης.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 27 Νοέμ 2021, 00:55

nick έγραψε:
27 Νοέμ 2021, 00:48
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:09
kongrosian έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:02


λέγε ρε. θα χρησιμοποιήσετε το "timologio" ή κάποια άλλη εφαρμογή που αγοράσατε με το mydata rest api; :102:
Ειχαμε μιλησει με Epsilon NET μας ζητησουν κανενα 1000 ..εφαρμογη που δεν περιλαμβανει μονο τιμολογηση βεβαια.
Τωρα ειδε/δαμε οτι γινεται και μεσω myDATA η τιμολογηση και θα το καθυστερησουμε να παμε στην εφαρμογη της Epsilon NET .
Σοβαρα στο ειπα στην αρχη οτι εχει αναλαβει την παραμετροποιηση του myDATA ο συναιτερος.
Δηλωνεις κωδικους προιοντων και λοιπα και εκδιδεις κανονικα(ηλεκτρονικα) τιμολογιο.Μη με ρωτησεις λεπτομερειες, μου της εξηγησε αλλα απο το ενα αυτι μπαινανε απο το αλλο βγαινανε.Τα γουσταρει κατι τετοια αλλα επειδη δεν επειγη δεν το χει τελειωσει ακομα.
Καποιος άνθρωπος εχει μπει στο λογαριασμο Μπλεμουμπης.
QFT
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4443
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: myDATA - ΑΑΔΕ - timologio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 27 Νοέμ 2021, 01:02

nick έγραψε:
27 Νοέμ 2021, 00:48
ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:09
kongrosian έγραψε:
26 Νοέμ 2021, 19:02


λέγε ρε. θα χρησιμοποιήσετε το "timologio" ή κάποια άλλη εφαρμογή που αγοράσατε με το mydata rest api; :102:
Ειχαμε μιλησει με Epsilon NET μας ζητησουν κανενα 1000 ..εφαρμογη που δεν περιλαμβανει μονο τιμολογηση βεβαια.
Τωρα ειδε/δαμε οτι γινεται και μεσω myDATA η τιμολογηση και θα το καθυστερησουμε να παμε στην εφαρμογη της Epsilon NET .
Σοβαρα στο ειπα στην αρχη οτι εχει αναλαβει την παραμετροποιηση του myDATA ο συναιτερος.
Δηλωνεις κωδικους προιοντων και λοιπα και εκδιδεις κανονικα(ηλεκτρονικα) τιμολογιο.Μη με ρωτησεις λεπτομερειες, μου της εξηγησε αλλα απο το ενα αυτι μπαινανε απο το αλλο βγαινανε.Τα γουσταρει κατι τετοια αλλα επειδη δεν επειγη δεν το χει τελειωσει ακομα.
Καποιος άνθρωπος εχει μπει στο λογαριασμο Μπλεμουμπης.
ο Μπλεμπούμπης απλά απευθύνεται σε μένα. όχι σε όποιον κι όποιον. :8)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών