Developers και chatGPT

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4342
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Developers και chatGPT

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 25 Μαρ 2023, 22:22

Πως θα είναι η σχέση αυτών των δύο οντοτήτων στο μέλλον ;
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Developers και chatGPT

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 29 Μαρ 2023, 22:43

Δεν εχω χρησιμοποιήσει καθόλου το chatGPT για τίποτα, αλλά μπορώ να σου πω εντυπώσεις για το copilot.

Αυτή τη στιγμή είναι ένα κάπως πιο καλό(;) autocomplete. Μπορεί να σου παράξει decent κώδικα τις περισσότερες φορές (μπορεί να σου κάνει autocomplete suggestions με πράγματα που δεν υπάρχουν καν κάποιες άλλες), αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι σε κάποιο συγκλονιστικό επίπεδο. Ο κώδικας που παράγει μπορεί να φαίνεται επιφανειακώς μια χάρα, αλλά μπορεί να κάνει introduce πολύ subtle bugs, ή performance anti-patterns (πχ, να κάνει allocation σε πράγματα που περιμένεις ασυμπτωτικά να έχουν constant complexity στη χρήση μνήμης).

Γενικά δεν ξέρω αν αυτή τη στιγμή έχω κάποιο prescription για την όλη φάση. Εμένα προσωπικα μου φαίνεται ότι θα πάμε προς ML-powered εργαλεία για rapid prototyping με vertical integration σε IDEs και editors. To οποίο είναι κομπλέ γιατί θες να κάνεις automate τα περισσότερα menial tasks, όπως πχ, να στήνεις το boilerplate για ένα project. Τώρα πέρα από αυτό, το να μπορεί να σου στήσει και ένα (extensive) σκελετό, στον οποίο θα μπορείς να δουλέψεις, δεν μου φαίνεται καθόλου κακό.

Σε existing codebases δεν ξέρω πόσο χρήσιμο θα είναι. Πχ, έχοντας δουλέψει με το codebase του chromium (ως παράδειγμα ενός massive project), πιστεύω ότι θα ήταν ενδιαφέρον να μπορείς να το κάνεις train πάνω σε αυτό το specific codebase. Και πάλι, μπορεί να είναι κάτι πέρα από ένα glorified intellisense εργαλείο;

Ξέρω προσωπικά ότι η Sonar δεν πιστεύει ότι (ακόμα) είναι ούτε remotely κοντά στο να μπορεί να κάνει σοβαρό static analysis του κώδικα. Ο chromium επίσης υλοποιήσει πάρα πολλά wrapping abstractions πάνω από κομμάτια του λειτουργικού και έχει αρκετά paths που χρειάζονται να είναι όσο performant γίνεται. Μπορεί το GPT να κάνει infer ένα μοντέλο (no pun intended) του underlying microarchitecture ώστε να αντιληφθεί αν κάτι είναι performant και γιατί (ή γιατί όχι);

Από την άλλη, σε ένα μικρότερο, CRUD φύσως project, υποθέτω το μοντέλο θα περιορίζεται καθαρά και μόνο από τα business requirements της εφαρμογής. Γενικά εκεί είναι δύσκολο να αντικαταστήσεις ένα pipeline που περιλαμβάνει ανθρώπους. Γιατί όσο απλός και να είναι ο κώδικας και όσο απλό και να είναι το να κάνει iterate το μοντέλο σε κώδικα που έχει ήδη φτιάξει, υποθέτω πως θα χρειάζεται κάποιος να περιορίσει το χώρο πραγμάτων που μπορεί να παράξει το μοντέλο, παρέχοντας του πιο specific prompts. Δεν νομίζω ότι μπορεί το GPT να κάνει κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή.

Τελικά εγώ βλέπω ένα ακόμη εργαλείο στο arsenal της αυτιστικής elite που παράγει το καρκινόsoftware που χρησιμοποιούμε όλοι για να πετυχαίνουμε το μέγιστο brainrot στην κυβερνοσφαίρα. Δεν νομίζω ότι θα αντικαταστήσουν ανθρώπος στο κομμάτι του προγραμματισμού σύντομα. Έτσι και αλλιώς το τι είναι "προγραμματισμός" έχει αλλάξει αρκετές φορές τα τελευταία 70 χρόνια. Νομίζω ότι απλά descriptively κατηγοροποιούμε μια δραστηριότητα, μπορεί στο μέλλον αυτή να είναι το "μιλαώ με τον pseudoAI φίλο μου για να μου γράφει τα 100 χιλιόμετρα boilerplate σε Java που χρειάζομαι για το app που μετράει προβατάκια".
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Developers και chatGPT

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 06 Μάιος 2023, 00:18

FB_IMG_1683321363404.jpg
Θα σου πω όταν θα χάσεις τη θέση σου

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Developers και chatGPT

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Μάιος 2023, 15:42

EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Μάιος 2023, 00:18
FB_IMG_1683321363404.jpg

Θα σου πω όταν θα χάσεις τη θέση σου

Based
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών