To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8207
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 08 Ιούλ 2023, 14:57

nostromos έγραψε:
30 Ιουν 2023, 16:04

.


Για κάποιο λόγο δε μου ανοίγει.....για πε τι λέ..... :sal5:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23751
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Ιούλ 2023, 15:04

Τα σεξορομπότ με ΑΙ θα προκαλέσουν έντονες κοινωνικές αντιδράσεις.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23936
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 08 Ιούλ 2023, 18:28

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 14:57
nostromos έγραψε:
30 Ιουν 2023, 16:04

.


Για κάποιο λόγο δε μου ανοίγει.....για πε τι λέ..... :sal5:


.
με τη χρήση κάμερας και το ρούτερ ως σόναρ βλέπει με ακρίβεια τη θέση ανθρώπων μέσα από τοίχο...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10382
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 08 Ιούλ 2023, 19:41

Tελικά αλλάζω γνώμη και έχω αρχίσει να πείθομαι ότι το ΑΙ είναι λίγο παπάτζα και απέχουν ακόμα πολλές δεκαετίες απ'το να κάνει τα μισά απ'όσα λένε. Και ως τότε σκοπεύω απλά να το γράψω στ'αρχίδια μου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41015
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Ιούλ 2023, 23:03

Chilloutbuddy έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 19:41
Tελικά αλλάζω γνώμη και έχω αρχίσει να πείθομαι ότι το ΑΙ είναι λίγο παπάτζα και απέχουν ακόμα πολλές δεκαετίες απ'το να κάνει τα μισά απ'όσα λένε. Και ως τότε σκοπεύω απλά να το γράψω στ'αρχίδια μου.
Welcome to the club. :+1:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5672
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 09 Ιούλ 2023, 14:30

Ναι έχει αλλάξει αρκετά το κλίμα. Και αυτοί που ήταν ενθουσιασμένοι ότι πλέον θα έχουμε prompt engineers αντί για προγραμματιστές/γιατρούς/δικηγόρους/ερευνητές κβαντικής φυσικής τώρα έχουν κουτουλήσει στον τοίχο του ότι το ίδιο prompt βγάζει αισθητά διαφορετικά αποτελέσματα με άλλη έκδοση του LLM από πίσω, ή με το ίδιο LLM αν έχει αλλάξει κάτι στο stack π.χ. αν έχει ενημερωθεί το RLHF, κ.λπ., κ.ο.κ., λ.ο.λ.

Με άλλα λόγια το να προσπαθείς να λύσεις το πρόβλημα του ότι σου λέει μπούρδες με prompt optimization φαίνεται βασικά αδιέξοδο προς το παρόν.

Ενδεικτικό της αλλαγής κλίματος, το παρακάτω τουι αναφέρεται σε editorial στο ΤΙΜΕ από τα τέλη μαρτίου:




Stalker @ To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 11 Ιούλ 2023, 09:48

Stalker έγραψε:
09 Ιούλ 2023, 14:30
Ναι έχει αλλάξει αρκετά το κλίμα. Και αυτοί που ήταν ενθουσιασμένοι ότι πλέον θα έχουμε prompt engineers αντί για προγραμματιστές/γιατρούς/δικηγόρους/ερευνητές κβαντικής φυσικής τώρα έχουν κουτουλήσει στον τοίχο του ότι το ίδιο prompt βγάζει αισθητά διαφορετικά αποτελέσματα με άλλη έκδοση του LLM από πίσω, ή με το ίδιο LLM αν έχει αλλάξει κάτι στο stack π.χ. αν έχει ενημερωθεί το RLHF, κ.λπ., κ.ο.κ., λ.ο.λ.

Με άλλα λόγια το να προσπαθείς να λύσεις το πρόβλημα του ότι σου λέει μπούρδες με prompt optimization φαίνεται βασικά αδιέξοδο προς το παρόν.

Ενδεικτικό της αλλαγής κλίματος, το παρακάτω τουι αναφέρεται σε editorial στο ΤΙΜΕ από τα τέλη μαρτίου:




Stalker @ To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού
Ρε μαν μου άστους να πιστεύουν ότι έρχεται το skynet, έχουμε φτάσει στις 70 σελίδες και ο καθένας ζει το όνειρό του.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5672
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 11 Ιούλ 2023, 11:29

klg έγραψε:
11 Ιούλ 2023, 09:48
Ρε μαν μου άστους να πιστεύουν ότι έρχεται το skynet, έχουμε φτάσει στις 70 σελίδες και ο καθένας ζει το όνειρό του.
Υπάρχει και το θέμα ότι αν εξαιρέσεις το use case του προγραμματιστικού βοηθήματος που διαφέρει επειδή υπάρχει έτσι κι αλλιώς πληθώρα εργαλείων να περάσεις αυτό που σου βγάζει για να πάρεις μια ιδέα πόσο έγκυρο είναι, φαίνεται να απογοητεύει τόσο σαν υποκατάστατο search engine (υπάρχει μια εκτίμηση ότι το νερφάρανε επειδή παραήταν ακριβό να τρέχει στις κλίμακες που έτρεχε τον πρώτο καιρό) όσο και σαν υποκατάστατο συγγραφής business εγγράφων λόγω της επιτήρησης που θέλει για να μη λέει βλακείες, όπως έμαθε απότομα και εκείνος ο δικηγόρος στις ΗΠΑ που έφαγε 5Κ πρόστιμο επειδή παρουσίασε ChatGTP δικόγραφο με αναφορά σε ανύπαρκτα δεδικασμένα.

Ότι πρώτη φορά φάνηκε κάμψη στην χρήση του ChatGTP με το τέλος της σχολικής χρονιάς δείχνει είτε ότι επιτέλους υποχωρεί το hype cycle είτε ότι η κύρια χρήση του αυτή τη στιγμή είναι για σχολικές εργασίες.

Κυκλοφορούσε μια στατιστική ότι η κίνηση του chatgtp είναι αντιστρόφως ανάλογη με την κίνηση του minecraft που ενθαρρύνει μια τέτοια ερμηνεία, αλλά δεν μπορώ να την βρω επειδή όλα τα γκουγκλοαποτελέσματα είναι τύπου ChatGTP PLAYS MINECRAFT OMG11!1.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 12 Ιούλ 2023, 21:58

Stalker έγραψε:
11 Ιούλ 2023, 11:29
(υπάρχει μια εκτίμηση ότι το νερφάρανε επειδή παραήταν ακριβό να τρέχει στις κλίμακες που έτρεχε τον πρώτο καιρό)
Από ότι μου έχουν πει τα παιδάκια της Microsoft (που συνεργαζόντουσαν με τους OpenAI βλάχους, γιατί θέλουν να κάνουν LLM vertically integrate σε όλα τα products, rofl) δεν είναι καν εκτίμηση, η φάση ήταν παντελώς unsustainable.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 12 Ιούλ 2023, 22:02

Otto Weininger έγραψε:
29 Μαρ 2023, 23:06
Λεγεών έγραψε:
29 Μαρ 2023, 22:20
.

Πόσο μακριά είμαστε από το AI να γράφει κώδικα και λογοτεχνία, να
Αυτό με την λογοτεχνία το σκεφτόμουν χθες. Θα κατέβασεις μια ιδέα, θα δίνεις μερικά ονόματα και θα σου γράφει το ΑΙ ένα βιβλίο.
Δεν αλλάζει την ουσία. Θα γίνεται καλύτερος συγγραφέας αυτός που θα επηρεάζει εξυπνότερα και πολυπλοκότερα την τεχνιτή νοημοσύνη. Κάποτε έπρεπε να στήσεις το σκηνικό του Μπεν Χουρ, σήμερα όχι, αλλά ο καλός και ο κακός σκηνοθέτης υπάρχουν.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 13 Ιούλ 2023, 07:04

Chilloutbuddy έγραψε:
08 Ιούλ 2023, 19:41
Tελικά αλλάζω γνώμη και έχω αρχίσει να πείθομαι ότι το ΑΙ είναι λίγο παπάτζα και απέχουν ακόμα πολλές δεκαετίες απ'το να κάνει τα μισά απ'όσα λένε. Και ως τότε σκοπεύω απλά να το γράψω στ'αρχίδια μου.
Το chatgpt πάντως είναι σε άλλο επίπεδο στις μεταφράσεις σε σχέση με κάτι google μεταφραστες. Το θεωρώ δυνατό εργαλείο από πολλές απόψεις.

Armageddon
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 29 Μάιος 2023, 18:12
Τοποθεσία: Ν.Ιωνία

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Armageddon » 13 Ιούλ 2023, 09:50

Αν και και να έχεις έναν Unicron επικεφαλή στις ομάδες κρούσεις σου δεν θα σου διαρκέσει για πάντα γιατί κοστίζει σε καύσιμα πάρα πολύ ενώ αν έχεις μια Κλαίρη επικεφαλής νομίζω έρχεται πολύ πιο οικονομικά...
But through the eternal night, the twinkling of star light, so very far away maybe it's only yesterday...

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5672
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Ιούλ 2023, 10:04

Σύμφωνα με τους χιλιαστές του ΑΙ το κόλπο είναι ότι το επερχόμενο αυτόφωτο super intelligence θα λύσει μόνο του το ενεργειακό του πρόβλημα με ένα νόμο και ένα άρθρο χρησιμοποιώντας μόνο βιβλία φυσικής από το dataset και πηγές από το ιντερνετ (όπως τα νήματα του σεισμικ), χωρίς εκατοντάδες μεγάλης κλίμακας πειράματα και λοιπά τέτοια ποταπά.

Που και να χρειαστεί κανένα token πείραμα απλά θα θα χρησιμοποιήσει το απεριόριστο IQ του για να κάνει mind control κάποιον υπεύθυνο εργαστηρίου, κ.ο.κ.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Armageddon
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 29 Μάιος 2023, 18:12
Τοποθεσία: Ν.Ιωνία

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Armageddon » 13 Ιούλ 2023, 10:15

Stalker έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 10:04
Σύμφωνα με τους χιλιαστές του ΑΙ το κόλπο είναι ότι το επερχόμενο αυτόφωτο super intelligence θα λύσει μόνο του το ενεργειακό του πρόβλημα με ένα νόμο και ένα άρθρο χρησιμοποιώντας μόνο βιβλία φυσικής από το dataset και πηγές από το ιντερνετ (όπως τα νήματα του σεισμικ), χωρίς εκατοντάδες μεγάλης κλίμακας πειράματα και λοιπά τέτοια ποταπά.

Που και να χρειαστεί κανένα token πείραμα απλά θα θα χρησιμοποιήσει το απεριόριστο IQ του για να κάνει mind control κάποιον υπεύθυνο εργαστηρίου, κ.ο.κ.
Ωραία.
But through the eternal night, the twinkling of star light, so very far away maybe it's only yesterday...

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5672
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: To AI θα είναι ο θάνατος του ανθρώπινου πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Ιούλ 2023, 13:02

Σαν να άνοιξε το bard της google για Ελλάδα:

https://bard.google.com/
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών