Εξωτερικός σκληρός ΔΕΝ φαίνεται σε windows,linux

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εξωτερικός σκληρός ΔΕΝ φαίνεται σε windows,linux

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Δεκ 2018, 23:31

666Katanas έγραψε:
18 Δεκ 2018, 23:21
sys3x έγραψε:
18 Δεκ 2018, 23:09
666Katanas έγραψε:
18 Δεκ 2018, 22:57

Καμιά σχέση, είναι η γυναίκα του ταξιτζή που έχω μετατρέψει σε προσωπικό σοφέρ μου (τι τραβά ο άνθρωπος).
Τον έδωσε σε μία φίλη της γιατί ήθελε παιδικές ταινίες για τα παιδιά της και της τον γύρισε έτσι, δεν αποκλείεται να της το έριξαν κάτω.
Τον πήγε στο public και της είπαν ξεκινά από 80 ευρώ το λιγότερο ακόμα και αν δεν κάνουν τίποτα και ανεβαίνει.

Αν μηχανικά μπορεί να γυρίσει το πλατώ πάντως αυτό ίσως μπορεί να σώσει την κατάσταση, μια δυό φορές εμένα με έσωσε, έχει πολλά χρόνια βέβαια.
Το θέμα είναι να δει το πρόγραμμα τον δίσκο γιατί δεν τον εντοπίζει καν. Έχω δοκιμάσει σε δικό μου usb που δεν ανοίγει καθόλου να σώσω με κάποιο πρόγραμμα (PhotoRec) τα αρχεία και τα κατάφερα, αλλά σε αυτήν την περίπτωση εντόπιζε την αποθηκευτική μονάδα.
Αν έχεις μια πιθανότητα χωρίς να γίνει μεταφορά του φυσικού πλατώ σε άλλο σύστημα ανάκτησης είναι με αυτό που σου ανέφερα. Αν.
Νομίζω ότι είτε γίνει κάτι (με το σρ) είτε όχι λογικά θα την δει την μονάδα εκτός αν έχει καταστραφεί κι ο κοντρόλερ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Εξωτερικός σκληρός ΔΕΝ φαίνεται σε windows,linux

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 21 Δεκ 2018, 00:24

Συνηθισμένο φαινόμενο για τους εξωτερικούς σκληρούς (ιδίως όταν τραβάμε το USB και δεν κάνουμε ασφαλή κατάργηση υλικού) είναι να χάνει ο δίσκος το χαρακτηριστικό γράμμα του και επομένως να είναι αόρατος από τα Windows. Για Linux δεν ξέρω.

Για τα Win 10 πατάμε με το δεξί την έναρξη και διαλέγουμε Διαχείριση Δίσκων. (Disk manager)
Στην περίπτωση που αναφέρω, στην ταινία που απεικονίζει τον δίσκο δεν υπάρχει γράμμα.
Την πατάμε με το δεξί και ζητάμε να προσθέσει γράμμα.
Αυτομάτως ο δίσκος εμφανίζεται.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών