Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 2079
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 17 Νοέμ 2019, 13:08

Έχει κανένας άλλος από εσάς το ίδιο πρόβλημα; Διαβάζοντας παράπονα και άλλων χρηστών που βρήκα στο google, πρόκειται για κάποιον ελεεινό λεχρίτη που spammάρει hotmail διευθύνσεις αλλάζοντας ΣΥΝΕΧΕΙΑ το domain του (όχι όμως το κομμάτι πριν από το @ που είναι πάντα η λέξη "from"), εκμεταλλευόμενος το ότι το hotmail δε σου δίνει τη δυνατότητα να μπλοκάρεις domains, ώστε να μη μπορείς να απαλλαγείς από το να βλέπεις ξανά και ξανά τις 10-15 μαλακίες που στέλνει συνέχεια (από εναλλακτικές ψευτοθεραπείες για άγχος, κατάθλιψη, μύκητες νυχιών, σεξουαλική ανικανότητα και γενικά πάσαν νόσον και μαλακίαν, μέχρι δάνεια, εναλλακτικές δίαιτες και συμβουλές για διάφορα θέματα).

Ο καραγκιόζης δε λέει να σταματήσει εδώ και 2 χρόνια. Στέλνει 20-30 μηνύματα την εβδομάδα από διαφορετικές διευθύνσεις, αλλά ξέρω πως είναι ο ίδιος διότι τα μηνύματα είναι επαναλαμβανόμενα και οι διευθύνσεις έχουν όλες τη μορφή from@****.&&&&&.&&&, όπου το **** είναι μια τυχαία σειρά γραμμάτων και αριθμών που αλλάζει σε κάθε μήνυμα, και το &&&&&.&&& αλλάζει κάθε μήνα περίπου (μερικά στάνταρ που θυμάμαι ήταν τα puppis.site, agilisaurus.site, acamar.host). Πάνε όλα στα junk, αλλά επειδή τα junk τα κοιτάω πάντα, δε θέλω να βλέπω αυτες τις παπαριές ούτε εκεί. Το τελευταίο που δοκίμασα είναι τα rules του hotmail, όπου δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή για αυτόματο block, αλλά μόνο αυτόματο delete, που κι αυτό συχνά δε δουλεύει.

Δε θέλω να εγκαταλείψω το hotmail, το έχω από τότε που υπήρχε ακόμα ο msn messenger, έχω ταυτιστεί με το address μου εκει, το έχω δώσει παντού, και όσοι θέλουν να επικοινωνήσουν μαζί μου εκεί μου στέλνουν. Μου την έχει σπάσει τόσο που του έχω ευχηθεί τις χειρότερες κατάρες. Έχει κανένας καμιά ιδέα;
-_-

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Νοέμ 2019, 13:11

Δεν έχω hotmail αλλά μήπως μπορείς να φιλτράρεις keywords από το subject αφού αυτός στέλνει συγκεκριμένου ενδιαφέροντος mails;

Άβαταρ μέλους
Φραγμένος_Τελεστής
Δημοσιεύσεις: 2079
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:49
Phorum.gr user: Τυπάρας
Τοποθεσία: Ελβετία

Re: Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φραγμένος_Τελεστής » 17 Νοέμ 2019, 13:27

Το έχω δοκιμάσει. Τα rules του hotmail σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις delete αυτόματα με keywords είτε στο subject είτε στο address, αλλά όχι block (block μόνο σε κάθε address ξεχωριστά, που φυσικά δεν βοηθάει αφού αλλάζει συνέχεια διευθύνσεις). Στην περίπτωσή μου, ούτε το auto-delete δουλεύει όμως, μάλλον επειδή πάνε στο junk και όχι στα κανονικά.
-_-

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 17 Νοέμ 2019, 13:31

Να πας σε Gmail ή Yandex Mail.

Sorry, αλλά δεν ξέρω κάποια άλλη λύση. Και επίσης κοιτάζω με μισό μάτι όσους έχουν πλέον hotmail ή yahoo mail.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

the comet the course the tail

Re: Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 17 Νοέμ 2019, 13:33

πρώτα απ' όλα καλά να πάθεις.

μια λύση είναι να κάνεις ένα νέο email, gmail κατά προτίμηση επειδή έχει καλό ui και δυνατότητες, και με pop3 να τραβάς το inbox του hotmail. στρουθοκαμηλισμός κατά κάποιο τρόπο- δεν θα φέρνει τα spam. το gmail θα σου δίνει την δυνατότητα να στέλνεις και με το παλιό hotmail ως αποστολέα.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6514
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 17 Νοέμ 2019, 15:41

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
17 Νοέμ 2019, 13:27
Το έχω δοκιμάσει. Τα rules του hotmail σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις delete αυτόματα με keywords είτε στο subject είτε στο address, αλλά όχι block (block μόνο σε κάθε address ξεχωριστά, που φυσικά δεν βοηθάει αφού αλλάζει συνέχεια διευθύνσεις). Στην περίπτωσή μου, ούτε το auto-delete δουλεύει όμως, μάλλον επειδή πάνε στο junk και όχι στα κανονικά.
Δεν μπορείς απλά να τα βάλεις να πηγαίνουν σε ένα φάκελο (δεν ξέρω αν το Hotmail έχει labels), να τα κάνει αυτόματα mark as read και μετά μια φορά το χρόνο να τα σβήνεις;

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, άλλαξε σε gmail και βάλε αυτόματη προώθηση, το να έχεις διεύθυνση σε Hotmail το 2019 μοιάζει λίγο με το να έχεις διεύθυνση τύπου @otenet. Βέβαια αυτό δεν είναι κακό απαραίτητα καθώς όλοι θα σε θυμούνται σαν "αυτός ο περίεργος με το Hotmail" :lol:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 18 Νοέμ 2019, 17:45

Έτσι, κάντε όλοι gmail, θα γελάμε σε λίγο...

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6514
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 18 Νοέμ 2019, 18:26

GReaper έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 17:45
Έτσι, κάντε όλοι gmail, θα γελάμε σε λίγο...
Έχω από το 2004

Η εταιρεία (και αυτή και η προηγούμενη) είναι και αυτές σε gmail for business.

Resistance is futile, you will be assimilated :8)
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12610
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 18 Νοέμ 2019, 18:36

Έχω Gmail, από όταν έδινε 2mb αποθηκευτικό χώρο για να χτυπήσει την Yahoo που έδινε 1mb 😲😁
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17530
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Νοέμ 2019, 18:43

GReaper έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 17:45
Έτσι, κάντε όλοι gmail, θα γελάμε σε λίγο...
Δηλαδή;
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6514
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 18 Νοέμ 2019, 18:56

enterprise-psi έγραψε:
18 Νοέμ 2019, 18:36
Έχω Gmail, από όταν έδινε 2mb αποθηκευτικό χώρο για να χτυπήσει την Yahoo που έδινε 1mb 😲😁
Μήπως το μπερδεύεις με το Hotmail? Γιατί τo gmail ξεκίνησε με 1GB (!!!) το 2004 όταν εδώ έδιναν κάπου στα 2mb αν Θυμάμαι καλά στο in.gr. Τότε το Hotmail δεν θυμάμαι πόσο έδινε αλλά νομίζω το ανέβασαν μετά στα 250MB από την πίεση του Gmail. Μάλιστα το Gmail ήταν invite only και ο καθένας έπαιρνε μέχρι 5 προσκλήσεις για να στείλει σε φίλους του

Ωραία χρόνια, δεν είχαμε και Google drive ακόμα και κάναμε πατέντες για να κάνουμε το Gmail να είναι για storage :oops:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12610
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Hotmail spam από διευθύνσεις της μορφής "from@*****"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 18 Νοέμ 2019, 18:59

Ναι έχει δίκιο !!!
After considering alternatives such as 100 MB, the company finally settled upon 1 GB of space, compared to the 2 to 4 MB that was the standard at the time.[3]
https://en.m.wikipedia.org/wiki/History_of_Gmail

Μπράβο, είχε βγει extension στον τότε Firefox που έκανε το Gmail σου αποθήκη 😁
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών