ερωτηση για smartwatch

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23699
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Ιούλ 2023, 18:53

δεν λεω οτι δεν παιζει, θα λεει καποιο βαθος στο περίπου, αλλα οχι με τον αισθητήρα πίεσης μάλλον, το αξελερόμετρο μοιαζει να χρησιμοποιεί.

δεν ειναι και πολλοι οι αισθητήρες, και η γκαρμιν δεν φτιαχνει δικους της.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5536
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 24 Ιούλ 2023, 18:58

Εδώ είμαστε :lol:
Εικόνα
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23699
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Ιούλ 2023, 18:59

ναι αλλα ισως εινα λιγο ασχετο με το νημα, αν πραγματι ειναι απο το αξελερόμετρο, οπως λεει η γκαρμίν;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιούλ 2023, 19:01

enaon έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 17:25
δεν ξερω αν υπαρχει καποιος σενσορας τρομερός, αλλα οι καλοι που εχουν τα ρολόγια δεν δουλευουν στο νερό, εχουν μεγάλη αστάθεια οι μετρήσες δεν εχει νόημα να τις καλιμπραρεις.
υπαρχει ενα γκαρμιν, που μετραει βαθος. πανακριβο ομως. εχει αλλιωτικο αισθητηρα;

υπαρχουν app, που δειχνουν τη μετρηση του αισθητηρα. αλλα δε βρισκω καποιο να το κανει σε μετρα. ουτε καν σε atm, οπου 1 ατμ ειναι στην επιφανεια, 2 ατμ ειναι στα 10 μετρα, 3 ατμ στα 20 κλπ.

το κοντινοτερο που βρισκω, ειναι σε mbar, που ειναι αρκετα κοντα. δεν χρειαζεται και μεγαλη αριβεια, αλλωστε τα κλασσικα ρολογια που δειχνουν βαθος, και υψομετρο, παρομοιο αισθητηρα χρησιμοποιουν.

απλως πρεπει να υπολογιζω, οτι οταν δειχνει 1500mbar, ειμαι στα 5 μετρα, 2300 ειμαι στα 13, κλπ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23699
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Ιούλ 2023, 19:08

Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 19:01
υπαρχει ενα γκαρμιν, που μετραει βαθος. πανακριβο ομως. εχει αλλιωτικο αισθητηρα;
αυτο συζητάμε απο πανω, αλλα νομιζω δεν ειναι απο το βαρόμετρο, νομιζω εχει το βοςς. Στο σιτε λενε οτι το κανουν με το αξελερόμετρο, πιο λογικό μου μοιαζει.

οσο εχω δοκιμάσει, με βοςς παλι, δεν παιρνω σταθερές τιμες, εχω το banglejs2 οποτε ειναι πανευκολο να τις αλλαξω, αλλα δεν εχει νοημα.


αν παντως παίρνεις σταθερες τιμες, και αναλογικά λογικες αν πας στα 5 ή στα 15 μετρα τοτε θα γινεται. Εγω δεν το εχω δει.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιούλ 2023, 19:28

enaon έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 19:08
Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 19:01
υπαρχει ενα γκαρμιν, που μετραει βαθος. πανακριβο ομως. εχει αλλιωτικο αισθητηρα;
αυτο συζητάμε απο πανω, αλλα νομιζω δεν ειναι απο το βαρόμετρο, νομιζω εχει το βοςς. Στο σιτε λενε οτι το κανουν με το αξελερόμετρο, πιο λογικό μου μοιαζει.

οσο εχω δοκιμάσει, με βοςς παλι, δεν παιρνω σταθερές τιμες, εχω το banglejs2 οποτε ειναι πανευκολο να τις αλλαξω, αλλα δεν εχει νοημα.


αν παντως παίρνεις σταθερες τιμες, και αναλογικά λογικες αν πας στα 5 ή στα 15 μετρα τοτε θα γινεται. Εγω δεν το εχω δει.
θα δοκιμασω και θα ενημερωσω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5536
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 24 Ιούλ 2023, 19:54

enaon έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 19:08
Ασέβαστος έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 19:01
υπαρχει ενα γκαρμιν, που μετραει βαθος. πανακριβο ομως. εχει αλλιωτικο αισθητηρα;
αυτο συζητάμε απο πανω, αλλα νομιζω δεν ειναι απο το βαρόμετρο, νομιζω εχει το βοςς. Στο σιτε λενε οτι το κανουν με το αξελερόμετρο, πιο λογικό μου μοιαζει.

οσο εχω δοκιμάσει, με βοςς παλι, δεν παιρνω σταθερές τιμες, εχω το banglejs2 οποτε ειναι πανευκολο να τις αλλαξω, αλλα δεν εχει νοημα.


αν παντως παίρνεις σταθερες τιμες, και αναλογικά λογικες αν πας στα 5 ή στα 15 μετρα τοτε θα γινεται. Εγω δεν το εχω δει.

Όντως περίεργο να είναι απο το βαρόμετρο μόνο. Στο δικό μου (Fenix 6X Pro) εχει σένσορα για pressure απο το βαρόμετρο αλλά δεν μου βγάζει καν επιλογή για depth.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23699
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Ιούλ 2023, 20:09

εννδιαφέρον, δοκίμασαν ενα γενερικ γαρμιν και έπαιξε, δεν το κανει η γκαρμιν κανονικά αλλα ο αισθητήρας δουλεψε λεει αυτός.

https://forums.garmin.com/developer/con ... -2/1404491
That's seems to give accurate results now with the code below just putting in an offset. It would be good to just be able to read barometer after correction/calibration like the suunto watches. Yes i appreciate you should not rely on this data for any critical activities

var x=((info.ambientPressure/100)+28.1);//conversion Pa to Mb + error
y = -((x - 1013.25)/100.7); //1013 average sea level pressure Pr, h=(P-Pr)/((sea water 1027kg*9.81m/s sq)/10') data displayed in - neg for depth

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 25 Ιούλ 2023, 14:16

sys3x έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 17:48
Μα έτοιμο είναι λαίμαι, σχεδόν δηλαδή, κάποιος πρέπει να το βγάλει έξω, να κατεβάσει το άλλο το ρουτεράκι από πάνω πάνω αφού πριν έχει κάνει τράμπα το μαμά επονάκι με ένα με περισσότερος χιγιάρες πόρτες.
Αλλά πρέπει να είμαι έτοιμος και για κανένα απλούλη γουέμπ χόστι.
Αναρωτιέμαι τι να προτιμήσω αυτήν την φορά, vpn; reverse proxy; να το στήσω σε docker;
Πολλά ερωτήματα, κουράστηκα.
Πώς σκέφτεσαι να αξιοποιήσεις το web server; Τι εφαρμογή/ές θα έχεις να τρέχουν;
Θα είναι ανοιχτές στο internet ή μόνο εντός του δικτύου του σπιτιού;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Ιούλ 2023, 16:30

Puma έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 14:16
sys3x έγραψε:
24 Ιούλ 2023, 17:48
Μα έτοιμο είναι λαίμαι, σχεδόν δηλαδή, κάποιος πρέπει να το βγάλει έξω, να κατεβάσει το άλλο το ρουτεράκι από πάνω πάνω αφού πριν έχει κάνει τράμπα το μαμά επονάκι με ένα με περισσότερος χιγιάρες πόρτες.
Αλλά πρέπει να είμαι έτοιμος και για κανένα απλούλη γουέμπ χόστι.
Αναρωτιέμαι τι να προτιμήσω αυτήν την φορά, vpn; reverse proxy; να το στήσω σε docker;
Πολλά ερωτήματα, κουράστηκα.
Πώς σκέφτεσαι να αξιοποιήσεις το web server; Τι εφαρμογή/ές θα έχεις να τρέχουν;
Θα είναι ανοιχτές στο internet ή μόνο εντός του δικτύου του σπιτιού;
Ανοιχτές, δεν έχω αποφασίσει ακόμα, πιο πολύ με ενδιαφέρει να το κάνω να δουλέψει με ασφάλεια, δοκιμαστικά εντελώς θα έβαζα μια ότι να ναι σελίδα WordPress ξέρωγω έτσι για το γιόλο, να δω ότι τρέχει σωστά παράλληλα με τον nc server μου.
Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω να στήνω σωστά είτε με reverse proxy είτε με vpn πολλαπλές υπηρεσίες (όχι πολλές, τον nextcloud server μου και μια σελιδούλα) από μία και μοναδική οικιακή (αλλά γλήγορη) σύνδεση , με το nextcloud το έχω κάνει ήδη και μου δούλεψε αρκετά καλά δεδομένου ότι ήταν πάνω σε ένα rpi4, πιο πολύ ρόλο παίζει η ταχύτητα του δικτύου σε αυτήν την περίπτωση νομίζω παρά η ισχύς του pi (πχ) δεδομένου ότι δεν εξυπηρετώ πολλές δεκάδες χρήστες ταυτόχρονα πάρα μόνον 2-3 το πολύ ανά πάσα στιγμή και αυτό με ενδιαφέρει προς το παρόν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 26 Ιούλ 2023, 08:08

sys3x έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 16:30
Ανοιχτές, δεν έχω αποφασίσει ακόμα, πιο πολύ με ενδιαφέρει να το κάνω να δουλέψει με ασφάλεια, δοκιμαστικά εντελώς θα έβαζα μια ότι να ναι σελίδα WordPress ξέρωγω έτσι για το γιόλο, να δω ότι τρέχει σωστά παράλληλα με τον nc server μου.
Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω να στήνω σωστά είτε με reverse proxy είτε με vpn πολλαπλές υπηρεσίες (όχι πολλές, τον nextcloud server μου και μια σελιδούλα) από μία και μοναδική οικιακή (αλλά γλήγορη) σύνδεση , με το nextcloud το έχω κάνει ήδη και μου δούλεψε αρκετά καλά δεδομένου ότι ήταν πάνω σε ένα rpi4, πιο πολύ ρόλο παίζει η ταχύτητα του δικτύου σε αυτήν την περίπτωση νομίζω παρά η ισχύς του pi (πχ) δεδομένου ότι δεν εξυπηρετώ πολλές δεκάδες χρήστες ταυτόχρονα πάρα μόνον 2-3 το πολύ ανά πάσα στιγμή και αυτό με ενδιαφέρει προς το παρόν.
Ωραία... πολύ ενδιαφέρον.

Έχω κι εγώ ένα rpi4 που κάθεται και δεν το έχω αξιοποιήσει ακόμα. Θα ήθελα κάποια στιγμή να βάλω έναν Apache ή έναν Nginx που θα χρησιμοποιείται ως reverse proxy και θα κατευθύνει τα requests σε Spring Boot projects, τα οποία θα τρέχουν σε container (docker). Δεν έχω στο μυαλό μου, βέβαια, τι εφαρμογές θα κάνω. Σίγουρα κάτι απλό με ελάχιστους χρήστες και χωρίς να εμπεριέχουν ευαίσθητα δεδομένα.

Άλλωστε, το θέμα της ασφάλειας που αναφέρεις είναι το πιο σημαντικό και για εμένα και το οποίο θέλω να εξετάσω κάποια στιγμή γιατί δεν το κατέχω ιδιαίτερα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Ιούλ 2023, 13:40

Puma έγραψε:
26 Ιούλ 2023, 08:08
sys3x έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 16:30
Ανοιχτές, δεν έχω αποφασίσει ακόμα, πιο πολύ με ενδιαφέρει να το κάνω να δουλέψει με ασφάλεια, δοκιμαστικά εντελώς θα έβαζα μια ότι να ναι σελίδα WordPress ξέρωγω έτσι για το γιόλο, να δω ότι τρέχει σωστά παράλληλα με τον nc server μου.
Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω να στήνω σωστά είτε με reverse proxy είτε με vpn πολλαπλές υπηρεσίες (όχι πολλές, τον nextcloud server μου και μια σελιδούλα) από μία και μοναδική οικιακή (αλλά γλήγορη) σύνδεση , με το nextcloud το έχω κάνει ήδη και μου δούλεψε αρκετά καλά δεδομένου ότι ήταν πάνω σε ένα rpi4, πιο πολύ ρόλο παίζει η ταχύτητα του δικτύου σε αυτήν την περίπτωση νομίζω παρά η ισχύς του pi (πχ) δεδομένου ότι δεν εξυπηρετώ πολλές δεκάδες χρήστες ταυτόχρονα πάρα μόνον 2-3 το πολύ ανά πάσα στιγμή και αυτό με ενδιαφέρει προς το παρόν.
Ωραία... πολύ ενδιαφέρον.

Έχω κι εγώ ένα rpi4 που κάθεται και δεν το έχω αξιοποιήσει ακόμα. Θα ήθελα κάποια στιγμή να βάλω έναν Apache ή έναν Nginx που θα χρησιμοποιείται ως reverse proxy και θα κατευθύνει τα requests σε Spring Boot projects, τα οποία θα τρέχουν σε container (docker). Δεν έχω στο μυαλό μου, βέβαια, τι εφαρμογές θα κάνω. Σίγουρα κάτι απλό με ελάχιστους χρήστες και χωρίς να εμπεριέχουν ευαίσθητα δεδομένα.

Άλλωστε, το θέμα της ασφάλειας που αναφέρεις είναι το πιο σημαντικό και για εμένα και το οποίο θέλω να εξετάσω κάποια στιγμή γιατί δεν το κατέχω ιδιαίτερα.
Στήσε έναν nextcloud server, δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει ή να μην το βρεις χρήσιμο, παρεμπιπτόντως, το rpi που το είχες αποθηκευμένο τόσον καιρό;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 26 Ιούλ 2023, 13:53

"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 26 Ιούλ 2023, 14:03

sys3x έγραψε:
26 Ιούλ 2023, 13:40
Στήσε έναν nextcloud server, δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει ή να μην το βρεις χρήσιμο, παρεμπιπτόντως, το rpi που το είχες αποθηκευμένο τόσον καιρό;
Nextcloud ε? Πολύ ενδιαφέρον... δεν το είχα σκεφτεί. Νομίζω θα με εξυπηρετήσει πολύ.

Το rpi το έχω προς το παρόν μέσα σε ένα συρτάρι του γραφείου μου και κάθεται.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38102
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ερωτηση για smartwatch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Ιούλ 2023, 17:03

Puma έγραψε:
26 Ιούλ 2023, 14:03
sys3x έγραψε:
26 Ιούλ 2023, 13:40
Στήσε έναν nextcloud server, δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει ή να μην το βρεις χρήσιμο, παρεμπιπτόντως, το rpi που το είχες αποθηκευμένο τόσον καιρό;
Nextcloud ε? Πολύ ενδιαφέρον... δεν το είχα σκεφτεί. Νομίζω θα με εξυπηρετήσει πολύ.

Το rpi το έχω προς το παρόν μέσα σε ένα συρτάρι του γραφείου μου και κάθεται.
Συρτάρι είπες ε.
Κάτσε να δεις τι έχεις να πάθεις. :011:
nextcloud
😜
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών