Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2020, 19:43

the comet the course the tail έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:23
Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:12
the comet the course the tail έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:43


κάπου σε αυτά εδώ κρύβεται μια αντίφαση.

όσοι παλιοί φίλοι-γνωστοί, 40+ μείνανε στον τομέα, προβληματίζονται ήδη για το μέλλον τους.
κατά τα άλλα, είναι τρομερό χαμαλίκι και απαιτητικό πνευματικά να γράφεις κώδικα.
Τρομερο χαμαλικι και ολοι προσπαθουν να ξεφυγουν απο τον κωδικα και να γινουν καποιο ειδος μανατζερ ή συμβουλου)αναλυτη που δεν αγγιζει κωδικα.
ή πρέπει το να έχεις μεράκι. μερικοί είναι κολλημένοι, τους αρέσει.

εμένα πλέον μ' αρέσει λίγο το UI/UX κομμάτι. το πως φαίνονται και αλληλεπιδρούν τα πράγματα. θέλω να μάθω να σκιτσάρω κιόλας. τι μπορώ να κάνω φίλε Ορέστη γι΄αυτό;
Για το σκιτσαρισμα το καλυτερο θα ηταν να παρεις μαθηματα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Φεβ 2020, 19:44

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:17

Προσθετεις - κεφαλαιοποιεις γνωση, δεν διαβαζεις για να παραμεινεις ανταγωνιστικος με τους αποφοιτους. Ασε που κινεισαι εξω και εχεις συναδελφους μουναρες.
Αν είχα επιλέξει θεωρητικές επιστήμες, νομική θα διάλεγα. Έχω αναπτυγμένο αίσθημα δικαιοσύνης, λογική και θα μου άρεσε να κατακεραυνώνω στο δικαστήριο. Συν το αυστηρό ταγιέρ, τσάντα φάκελο και γόβα που μου αρέσουν σαν ενδυμασία. :lol:
Μειονέκτημα το ύψος, αλλά δεν πειράζει.
Έρευνα υποθέσεων επίσης, πολύ καλό, έχω ταλέντο.
Όπως η Anna Valle στο Sorelle, γνωστή Ιταλίδα ηθοποιός. Αλλά αυτή ότι επάγγελμα και να την βάζεις να υποδύεται θα το ανεβάσει λόγω εμφάνισης, ακόμη και προγραμματίστρια.


Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 01 Φεβ 2020, 20:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2020, 19:52

klg έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:38
Ακραίες μαλακίες το linked post, καμία γνώση δεν μηδενίζεται σε 5 χρόνια. Ισχύει μερικώς μόνο για web development όπου τα παιδιά ακόμα ξανα-ανακαλύπτουν τον τρόχο στο frontend , ενώ οι backend τεχνολογίες είναι αρκετά στάνταρ και με πάρα πολλές rock solid επιλογές. Άλλωστε ο προγραμματισμός δεν είναι να μάθεις να γράφεις node.js και python, αυτά είναι απλά εργαλεία, ο προγραμματισμός είναι αλγόριθμοι, δομές δεδομένων, υπολογιστική θεωρία, θεωρία κωδίκων, γραμμική άλγεβρα, αριθμητική ανάλυση και ένα ακόμα κατεβατό μαθηματικών.

Επίσης προφανώς και υπάρχει barrier εγώ δεν θα ανταγωνιστώ κανέναν απόφοιτο φρέσκο από τη σχολή (δεν ξέρω καν πώς γίνεται να πιστεύεις κάτι τέτοιο) σε κανένα επίπεδο και anyway οι σοβαροί principal προγραμματιστές φτάνουν και 6-digit απολαβές. Επίσης αναλόγως τα people skills που έχεις κάνεις ένα ωραία pivot σε management με ακόμα περισσότερα λεφτά. Ή τα γράφεις όλα στα παπάρια σου και ανοίγεις την ωραία σου εταιριούλα.

Η σύγχρονη ανθρωπότητα στηρίζεται 100% στη τεχνολογία, ήδη κάνουν deploy LoRaWAN στην Αθήνα. 5G, αυτοκίνητα που κινούνται μόνα τους αλλά εδώ στο phorum συζητάμε τα merits του να γίνεις δικηγόρος (LMAO). Εμένα η σύντροφος που είναι δικηγόρος με μεταπτυχιακά σε banking και 10 χρόνια στην Αγγλία ως independent contractor σε forensic investigations και δεν θα βγάλει ούτε remotely τα λεφτά που βγάζει ένας καλός προγραμματιστής εδώ πέρα.
Ενταξει η δικη μου εμπειρια λεει οτι καθε φορα που καταπιαστηκα ξεκινησα απο την αρχη και οτι ολη η θεωροα για τις δομες δεδομενων κλπ ειναι αχρηστη χωρις τη γνωση των καίριων εργαλειων. Μακαρι να υπηρχε καθαρα επιστημονικη εργασια για τους προγραμματιστες. Ισως για ελαχιστους σε ερευνητικα κεντρα να γινεται αυτο πραγματικοτητα οπως ελαχιστες μουσικες μπαντες καταφερνουν να ξεφυγουν απ την αφανεια. Και δε διαφωνησες για το περιβαλλον εργασιας. Οι περισσοτεροι προγραμματιστες ειναι neckbeards που τον ελευθερο χρονου τους τον περνανε σε κανα iforum ή σε κανα στεκι chat οπου νομιζουν οτι θα τους κατσει γκομενα αν κανουν επιδειξη γνωσεων. :D

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 01 Φεβ 2020, 19:58

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:09
Namrail έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:26
Στη σχολή είχαμε εξαιρετικό τομέα προγραμματισμού, αν και προσωπικα δεν το σκέφτηκα ούτε μια στιγμή. Αντικειμενικα ομως κάποιος καλός προγραμματιστής μπορεί σήμερα να βγάλει καλά φράγκα. Αλλά δύσκολα στο εσωτερικό.
Σε τι σχολη ησουν;
Ηλεκτρολόγων μηχανικών.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Φεβ 2020, 19:59

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:52
klg έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:38
Ακραίες μαλακίες το linked post, καμία γνώση δεν μηδενίζεται σε 5 χρόνια. Ισχύει μερικώς μόνο για web development όπου τα παιδιά ακόμα ξανα-ανακαλύπτουν τον τρόχο στο frontend , ενώ οι backend τεχνολογίες είναι αρκετά στάνταρ και με πάρα πολλές rock solid επιλογές. Άλλωστε ο προγραμματισμός δεν είναι να μάθεις να γράφεις node.js και python, αυτά είναι απλά εργαλεία, ο προγραμματισμός είναι αλγόριθμοι, δομές δεδομένων, υπολογιστική θεωρία, θεωρία κωδίκων, γραμμική άλγεβρα, αριθμητική ανάλυση και ένα ακόμα κατεβατό μαθηματικών.

Επίσης προφανώς και υπάρχει barrier εγώ δεν θα ανταγωνιστώ κανέναν απόφοιτο φρέσκο από τη σχολή (δεν ξέρω καν πώς γίνεται να πιστεύεις κάτι τέτοιο) σε κανένα επίπεδο και anyway οι σοβαροί principal προγραμματιστές φτάνουν και 6-digit απολαβές. Επίσης αναλόγως τα people skills που έχεις κάνεις ένα ωραία pivot σε management με ακόμα περισσότερα λεφτά. Ή τα γράφεις όλα στα παπάρια σου και ανοίγεις την ωραία σου εταιριούλα.

Η σύγχρονη ανθρωπότητα στηρίζεται 100% στη τεχνολογία, ήδη κάνουν deploy LoRaWAN στην Αθήνα. 5G, αυτοκίνητα που κινούνται μόνα τους αλλά εδώ στο phorum συζητάμε τα merits του να γίνεις δικηγόρος (LMAO). Εμένα η σύντροφος που είναι δικηγόρος με μεταπτυχιακά σε banking και 10 χρόνια στην Αγγλία ως independent contractor σε forensic investigations και δεν θα βγάλει ούτε remotely τα λεφτά που βγάζει ένας καλός προγραμματιστής εδώ πέρα.
Ενταξει η δικη μου εμπειρια λεει οτι καθε φορα που καταπιαστηκα ξεκινησα απο την αρχη και οτι ολη η θεωροα για τις δομες δεδομενων κλπ ειναι αχρηστη χωρις τη γνωση των καίριων εργαλειων. Μακαρι να υπηρχε καθαρα επιστημονικη εργασια για τους προγραμματιστες. Ισως για ελαχιστους σε ερευνητικα κεντρα να γινεται αυτο πραγματικοτητα οπως ελαχιστες μουσικες μπαντες καταφερνουν να ξεφυγουν απ την αφανεια. Και δε διαφωνησες για το περιβαλλον εργασιας. Οι περισσοτεροι προγραμματιστες ειναι neckbeards που τον ελευθερο χρονου τους τον περνανε σε κανα iforum ή σε κανα στεκι chat οπου νομιζουν οτι θα τους κατσει γκομενα αν κανουν επιδειξη γνωσεων. :D
Φίλε Ορέστη , μήπως τελικά το πρόβλημα σου είναι το να βρεις γκόμενα και όχι να δουλέψεις ;
Σε όλα σου τα ποστ το πρόβλημα σου είναι να δουλεύεις με μουναρες ..
Στη δουλειά πάμε για να βγάλουμε χρήματα και όχι για να διασκεδάσουμε η να κάνουμε καμάκι ..

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2020, 20:00

Οργισμένος έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:20
Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:12
the comet the course the tail έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:43


κάπου σε αυτά εδώ κρύβεται μια αντίφαση.

όσοι παλιοί φίλοι-γνωστοί, 40+ μείνανε στον τομέα, προβληματίζονται ήδη για το μέλλον τους.
κατά τα άλλα, είναι τρομερό χαμαλίκι και απαιτητικό πνευματικά να γράφεις κώδικα.
Τρομερο χαμαλικι και ολοι προσπαθουν να ξεφυγουν απο τον κωδικα και να γινουν καποιο ειδος μανατζερ ή συμβουλου)αναλυτη που δεν αγγιζει κωδικα.
δεν τα λες καλα. Τοσο οι προγραμματιστες οσο και ολες οι εξειδικευσεις ετσι ειναι. Δλδ καποια στιγμη οταν γινει εμπειρος μεταπειδα σε καποιου ειδους μανατζεμεντ επι του προγραμματισμου, επι της μηχανολογιας, finence ktl ktl, δλδ τι νομιζεις οτι κανει μεχρι τα 70 ενας ξερω γω financial analyst? Einai πανω απο ενα υπολογιστη και καμει μελετες finance risk;; Oxi bebaia αλλα γινεται καποιο ειδους ελεγκτης-μανατζαρεος-κτλ επι αλλων αναλυτων χρηματοοικονομικων. Τα ιδια συμβαινουν και στους προγραμματιστες. Ξερω 2 οι οποιοι τωρα ειναι διευθυντες αλλα καποτε ο ενας εκαμε plc προγραμματισμο kai o allos προγραμματιζε λειτουργικα των παλιων κινητων τηλεφωνων. Σημερα δεν σκαμπαζουν και πολλα απο τον τωρινο κωδικα αλλα αυτο δεν τους εμποδιζει ναν ειναι διευθυντες επι του θεματος.

Αυτο να πεις και του παιδιου αυτου το οποιο μαλλον δεν το ειχε με το θεμα και το βαφτισε "μαλακια"...
Εμπειρικο μανατζμεντ λοιπον. Αυτο ειναι το μελλον του πληροφορικαριου οταν κουραστουν τα ματια του. Εν τω μεταξυ οι πραγματικοι επιστημονες μπορουν να εξασκουν την επιστημη τους και να γουσταρουν μεχρι τα γεραματα!

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2020, 20:03

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:59
Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:52
klg έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:38
Ακραίες μαλακίες το linked post, καμία γνώση δεν μηδενίζεται σε 5 χρόνια. Ισχύει μερικώς μόνο για web development όπου τα παιδιά ακόμα ξανα-ανακαλύπτουν τον τρόχο στο frontend , ενώ οι backend τεχνολογίες είναι αρκετά στάνταρ και με πάρα πολλές rock solid επιλογές. Άλλωστε ο προγραμματισμός δεν είναι να μάθεις να γράφεις node.js και python, αυτά είναι απλά εργαλεία, ο προγραμματισμός είναι αλγόριθμοι, δομές δεδομένων, υπολογιστική θεωρία, θεωρία κωδίκων, γραμμική άλγεβρα, αριθμητική ανάλυση και ένα ακόμα κατεβατό μαθηματικών.

Επίσης προφανώς και υπάρχει barrier εγώ δεν θα ανταγωνιστώ κανέναν απόφοιτο φρέσκο από τη σχολή (δεν ξέρω καν πώς γίνεται να πιστεύεις κάτι τέτοιο) σε κανένα επίπεδο και anyway οι σοβαροί principal προγραμματιστές φτάνουν και 6-digit απολαβές. Επίσης αναλόγως τα people skills που έχεις κάνεις ένα ωραία pivot σε management με ακόμα περισσότερα λεφτά. Ή τα γράφεις όλα στα παπάρια σου και ανοίγεις την ωραία σου εταιριούλα.

Η σύγχρονη ανθρωπότητα στηρίζεται 100% στη τεχνολογία, ήδη κάνουν deploy LoRaWAN στην Αθήνα. 5G, αυτοκίνητα που κινούνται μόνα τους αλλά εδώ στο phorum συζητάμε τα merits του να γίνεις δικηγόρος (LMAO). Εμένα η σύντροφος που είναι δικηγόρος με μεταπτυχιακά σε banking και 10 χρόνια στην Αγγλία ως independent contractor σε forensic investigations και δεν θα βγάλει ούτε remotely τα λεφτά που βγάζει ένας καλός προγραμματιστής εδώ πέρα.
Ενταξει η δικη μου εμπειρια λεει οτι καθε φορα που καταπιαστηκα ξεκινησα απο την αρχη και οτι ολη η θεωροα για τις δομες δεδομενων κλπ ειναι αχρηστη χωρις τη γνωση των καίριων εργαλειων. Μακαρι να υπηρχε καθαρα επιστημονικη εργασια για τους προγραμματιστες. Ισως για ελαχιστους σε ερευνητικα κεντρα να γινεται αυτο πραγματικοτητα οπως ελαχιστες μουσικες μπαντες καταφερνουν να ξεφυγουν απ την αφανεια. Και δε διαφωνησες για το περιβαλλον εργασιας. Οι περισσοτεροι προγραμματιστες ειναι neckbeards που τον ελευθερο χρονου τους τον περνανε σε κανα iforum ή σε κανα στεκι chat οπου νομιζουν οτι θα τους κατσει γκομενα αν κανουν επιδειξη γνωσεων. :D
Φίλε Ορέστη , μήπως τελικά το πρόβλημα σου είναι το να βρεις γκόμενα και όχι να δουλέψεις ;
Σε όλα σου τα ποστ το πρόβλημα σου είναι να δουλεύεις με μουναρες ..
Στη δουλειά πάμε για να βγάλουμε χρήματα και όχι για να διασκεδάσουμε η να κάνουμε καμάκι ..
ΕΤΣΙ γινεστε δυστυχισμενοι!

Το προβλημα μου ειναι να γινω ευτυχισμενος, οχι να βγαζω λεφτα.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Φεβ 2020, 20:09

Ένα επάγγελμα ΔΕΝ το κάνουμε γιατί μας αρέσει (εντάξει ..δεν μιλώ και να κάνω κάτι σαν επάγγελμα που το μισώ και το απεχθάνομαι ) αλλά για να βγάλουμε χρήματα για να επιβιώσουμε οικονομικά
Δεν πάμε να δουλέψουμε για χόμπυ ούτε για διασκέδαση και ...δεν μπερδεύουμε τα προσωπικά μας και τα ερωτικά μας με το να βγάζουμε το ψωμι μας .

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3350
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Φεβ 2020, 20:09

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:52
Ενταξει η δικη μου εμπειρια λεει οτι καθε φορα που καταπιαστηκα ξεκινησα απο την αρχη και οτι ολη η θεωροα για τις δομες δεδομενων κλπ ειναι αχρηστη χωρις τη γνωση των καίριων εργαλειων.
Το να γράψεις μια μαλακία με το "καίριο εργαλείο" δεν σε κάνει προγραμματιστή, σε κάνει μαΪμού. Αλλά εκτός από εξωφρενικά trivial εφαρμογές, αν δεν καταλαβαίνεις τι κάνεις eventually θα σε γαμήσει. Έχω κάνει optimize προγραμμάτα που τρέχαν σε ώρες, να τρέχουν σε δευτερόλεπτα γιατί οι τύποι που τα έγραψαν δεν αντιλαμβανόταν τίποτα από αλγοριθμική πολυπλοκότητα. Έχω δει ανθρώπους σε propriety ERP να έχουν γράψει και να χρησιμοποιούν key-value δομή δεδομένων που δεν ήταν hash table, οπότε να έχουν γαμήσει πατόκορφα το σύστημα all over the board, γιατί ερμ, ήμασταν μπογιατζήδες, αλλά γράψαμε κάποτε και μια basic οπότε το γυρίσαμε σε προγραμματιστές. Και ο κατάλογος συνεχίζεται άπειρα. Και δεν είναι και μόνο μαθηματικός, άμα δεν έχεις άποψη για την αρχιτεκτονική του λειτουργικού και του συστήματος και πάλι θα τον φας. Λοπόν όλα αυτά δεν θα τα μάθεις επειδή μπορείς να γράψεις έναν server σε node.js.
Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:52
Και δε διαφωνησες για το περιβαλλον εργασιας. Οι περισσοτεροι προγραμματιστες ειναι neckbeards που τον ελευθερο χρονου τους τον περνανε σε κανα iforum ή σε κανα στεκι chat οπου νομιζουν οτι θα τους κατσει γκομενα αν κανουν επιδειξη γνωσεων. :D
Ο πιο γαμάουα άνθρωπος που έχω γνωρίσει, literally κυκλοφοράρει με χειροπέδες και μαστίγια στην τσάντα για περίπτωση ανάγκης, ήταν info-sec και επίσης όσους προγραμματιστές ξέρω δεν έχουν καμία σχέση με neckbeards. Το στυλ τους καθορίζεται από το που μεγάλωσαν 100%. Αλλά δεν έχω έχω γνώση για τα demographics του κλάδου και η προσωπική μου εμπειρία είναι αδιάφορη στη συζήτηση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 01 Φεβ 2020, 20:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19466
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Φεβ 2020, 20:11

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:03
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:59
Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 19:52

Ενταξει η δικη μου εμπειρια λεει οτι καθε φορα που καταπιαστηκα ξεκινησα απο την αρχη και οτι ολη η θεωροα για τις δομες δεδομενων κλπ ειναι αχρηστη χωρις τη γνωση των καίριων εργαλειων. Μακαρι να υπηρχε καθαρα επιστημονικη εργασια για τους προγραμματιστες. Ισως για ελαχιστους σε ερευνητικα κεντρα να γινεται αυτο πραγματικοτητα οπως ελαχιστες μουσικες μπαντες καταφερνουν να ξεφυγουν απ την αφανεια. Και δε διαφωνησες για το περιβαλλον εργασιας. Οι περισσοτεροι προγραμματιστες ειναι neckbeards που τον ελευθερο χρονου τους τον περνανε σε κανα iforum ή σε κανα στεκι chat οπου νομιζουν οτι θα τους κατσει γκομενα αν κανουν επιδειξη γνωσεων. :D
Φίλε Ορέστη , μήπως τελικά το πρόβλημα σου είναι το να βρεις γκόμενα και όχι να δουλέψεις ;
Σε όλα σου τα ποστ το πρόβλημα σου είναι να δουλεύεις με μουναρες ..
Στη δουλειά πάμε για να βγάλουμε χρήματα και όχι για να διασκεδάσουμε η να κάνουμε καμάκι ..
ΕΤΣΙ γινεστε δυστυχισμενοι!

Το προβλημα μου ειναι να γινω ευτυχισμενος, οχι να βγαζω λεφτα.
Αμα βγάζεις χρήματα έχεις όλη την άνεση να κλαίς για την δυστυχία σου πίνοντας ακριβά ποτά σε κυριλέ μπαράκια ...
Αν δεν έχεις χρήματα ...δεν έχεις αυτή την δυνατότητα ...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Φεβ 2020, 20:16

Όσους έχω ακούσει να έχουν σπουδάσει πληροφορική λένε ότι τα μαθηματικά είναι η πλειοψηφία των μαθημάτων πράγμα που ούτε το περίμεναν, ούτε το ήθελαν. Τα μαθηματικά δεν απαξιώνονται ποτέ και είναι η βάση της πληροφορικής. Οτιδήποτε καινούργιο και να μάθεις στη συνέχεια θα το κάνεις πολύ εύκολα.

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2020, 20:16

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:09
Ένα επάγγελμα ΔΕΝ το κάνουμε γιατί μας αρέσει (εντάξει ..δεν μιλώ και να κάνω κάτι σαν επάγγελμα που το μισώ και το απεχθάνομαι ) αλλά για να βγάλουμε χρήματα για να επιβιώσουμε οικονομικά
Δεν πάμε να δουλέψουμε για χόμπυ ούτε για διασκέδαση και ...δεν μπερδεύουμε τα προσωπικά μας και τα ερωτικά μας με το να βγάζουμε το ψωμι μας .
Εμενα η δασκαλα μου λεει οτι γουσταρει πολυ το επαγγελμα της και περναει τελεια και μας συμβουλευει να βρουμε ενα επαγγελμα που θα μας κανει χαρουμενους στη ζωη μας ασχετως απολαβων ή πρεστιζ, ακομα και γκαρσονι.

Ε δεν ξερω πολλους να παιρνουν χαρα κανοντας βαρετα πραγματα αναμεσα σε μαντραχαλους με αλαζονικο τουπε που στηριζουν στο οτι μπορουν να κανουν τα ιδια βαρετα πραγματα καλυτερα απ τους αλλους.

Εγω ασχοληθηκα μικρος με αυτα γιατι με μαγευαν. Η μαγεια χαθηκε.

the comet the course the tail

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 01 Φεβ 2020, 20:19

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:16
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:09
Ένα επάγγελμα ΔΕΝ το κάνουμε γιατί μας αρέσει (εντάξει ..δεν μιλώ και να κάνω κάτι σαν επάγγελμα που το μισώ και το απεχθάνομαι ) αλλά για να βγάλουμε χρήματα για να επιβιώσουμε οικονομικά
Δεν πάμε να δουλέψουμε για χόμπυ ούτε για διασκέδαση και ...δεν μπερδεύουμε τα προσωπικά μας και τα ερωτικά μας με το να βγάζουμε το ψωμι μας .
Εμενα η δασκαλα μου λεει οτι γουσταρει πολυ το επαγγελμα της και περναει τελεια και μας συμβουλευει να βρουμε ενα εοαγγελμα που θα μας κανει χαρουμενους στη ζωη μας ασχετως απολαβων ή πρεστιζ, ακομα και γκαρσον.

Ε δεν ξερω πολλους να παιρνουν χαρα κανοντας βαρετα πραγματα αναμεσα σε μαντραχαλους με αλαζονικο τουπε που στηριζουν στο οτι μπορουν να κανουν τα ιδια βαρετα πραγματα καλυτερα απ τους αλλους.

Εγω ασχοληθηκα μικρος με αυτα γιατι με μαγευαν. Η μαγεια χαθηκε.
έχεις κι εσύ αυτό το ανικανοποίητο φίλε Ορέστη, που δεν σε αφήνει να ρουτινιάσεις ευχάριστα με κάτι ρουτινιάρικο.
ίσως θα έπρεπε να ασχοληθείς με κάτι καλλιτεχνικό, όπως κάνεις και στο πχορουμ.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 01 Φεβ 2020, 20:24

Όποιος δεν θέλει-βαριέται να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει.
Λέει ο σοφός λαός.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 01 Φεβ 2020, 20:27

Antares έγραψε:
01 Φεβ 2020, 20:16
Όσους έχω ακούσει να έχουν σπουδάσει πληροφορική λένε ότι τα μαθηματικά είναι η πλειοψηφία των μαθημάτων πράγμα που ούτε το περίμεναν, ούτε το ήθελαν. Τα μαθηματικά δεν απαξιώνονται ποτέ και είναι η βάση της πληροφορικής. Οτιδήποτε καινούργιο και να μάθεις στη συνέχεια θα το κάνεις πολύ εύκολα.
Τα μαθηματικά είναι η βάση των πάντων στις περισσότερες θετικές σχολές. Δεν πας πουθενά αν δεν ξέρεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών