τι να κάνω με το pc

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Δεκ 2023, 15:37

https://videocardz.com/newz/ultra-small ... h-tomorrow

Ένα κάστομ matx ή και atx pc σε ένα σχετικά μικρό - συμμαζεμένο κουτάκι θεωρώ ότι είναι μία πχιο καλλίτερη επιλογή για εσένα σαφέστατα.
Εγώ αυτό έκανα, atx μητρική με τα όλα της σε ένα σχετικά μικρό κουτί, 16 πυρήνες, 64 γιγάκια ραμ, 3 νβμε, hdds, ssds, dedicated gpu και τα λέμε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5757
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 28 Δεκ 2023, 15:42

foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2023, 11:53
enaon έγραψε:
28 Δεκ 2023, 01:34
foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2023, 00:54
Το πρώτο σηκώνει εξωτερικό σκληρό για να μη χαλάει η απαράμιλλη αισθητική του γκάτζετ σου με χώρο για έναν εσωτερικό γαμωδίσκο της προκοπής, το δεύτερο όχι.

ένας εξωτερικός usbc είναι πιο γρήγορος από τον σατα σου, βυζοσεφλι κρατας εκει; :lol:
Εχει μεγαλυτερο throughput αλλα τραγικα μικροτερο time to first byte. Επισης o USB controller ειναι κοινοχρηστος ενω ο SATA αποκλειστικος. 3 δισκοι USB 3.2 σε RAID0 αποδιδουν σε ταχυτητα μεταδοσης οσο ο ενας ενω 3 δισκοι SATA αποδιδουν 3Χ. Γι' αυτο δεν εχει καταργηθει τελειως η εσωτερικη αποθήκευση ουτε χρησιμοποιειται για προσπελαση σε (μεγαλα) κρισιμα δεδομενα, βασεις ξερωγω.

τι ειναι αυτα τα πραγματα με raid0 σε sata και usb δισκους, βαλε εναν εσωτερικο nvme να κανεις τη δουλεια σου, το raid0 σε ssd δεν εχει την ιδια αποδοση που ειχαν παλια οι Scsi & hdd,

το κλειδι ειναι να παρεις τον καταλληλο ssd για την αναλογη δουλεια

sata και usb ειναι μονο για αρχειοθετηση/backup και μεταφορα αρχειων οχι διαχειριση

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24119
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2023, 16:31

foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2023, 11:53
]

Εχει μεγαλυτερο throughput αλλα τραγικα μικροτερο time to first byte. Επισης o USB controller ειναι κοινοχρηστος ενω ο SATA αποκλειστικος. 3 δισκοι USB 3.2 σε RAID0 αποδιδουν σε ταχυτητα μεταδοσης οσο ο ενας ενω 3 δισκοι SATA αποδιδουν 3Χ. Γι' αυτο δεν εχει καταργηθει τελειως η εσωτερικη αποθήκευση ουτε χρησιμοποιειται για προσπελαση σε (μεγαλα) κρισιμα δεδομενα, βασεις ξερωγω.
ωραία, δες και την μπαταρία του cmos, διαβαζω οτι στα νυς μπορεί να κάνει περίεργα με το βοοτ. Μοιαζει να θέλει ρεφλοου αυτο που έχεις, αλλα αν είναι απλά η μπαταρία μπορεί να γλυτώσεις απο τα νυχια των σεσημασμένων γκαμερς που θέλουν το καλό σου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24731
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Δεκ 2023, 17:38

Αποφασισα να παρω ή φτιαξω ενα μικρο tower με GPU και καμια 64G RAM και slots για δισκους ολων των ειδων, και ταυτοχρονα να μιλησω με τον πασοκο που εφτιαξε τη βιβλιοθηκη για να προσθεσει κατι σαν θηκη κατω απο το γραφειακι. (πρωτα το tower ομως για να εχω διαστασεις)

Θα μου στοιχισει το 1/4 απο Mac.
Ως τοτε συνεχίζω με το NUC και τον πρωην SATA δισκο σε εξωτερικο enclosure.

Παρατηρησα παρεμπιπτοντως οτι το λαμπακι SATA στο motherboard ειναι διαρκως αναμμενο ακομα και τωρα που εχει αποσυνδεθει ο δισκος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24119
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2023, 17:44

foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2023, 17:38
Παρατηρησα παρεμπιπτοντως οτι το λαμπακι SATA στο motherboard ειναι διαρκως αναμμενο ακομα και τωρα που εχει αποσυνδεθει ο δισκος.
το καταλαβαίνεις ότι γραφεις σαν την ναιδα λιγο ε, καμια ελπιδα να σε βοηθήσει κάποιος στην διαγνωση προβληματος. Τεσπα, θεωρουμε οτι θες να πάρεις κάρτα γραφικών και δυσκολεύεσαι να το πεις, με γεια.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24731
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Δεκ 2023, 17:57

Μα ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα, ότι αυτή η μαλακία τον παίζει και πρέπει να αντικατασταθεί.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24119
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Δεκ 2023, 17:58

καμια σχεση με την ναιδα τελικα, απορω πως μου ήρθε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24731
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Δεκ 2023, 18:14

ε πώς είμαστε το ίδιο σεξομανείς.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 29 Δεκ 2023, 21:03

foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2023, 00:54
(ξεστρατίζω)
Γι' αυτό τα πήρα λίγο με την Apple κι όλα αυτά που τάζει με τα 8GB που προφανώς έχει αποφασίσει ότι "should be enough for everybody" και "κοιτάξτε τι θαύματα κάνει το ενοποιημένο μοντέλο μνήμης". Όχι, δεν είναι όλα τα φορτία μνήμης του τύπου15 εφαρμογές του 1 GB κάθονται και 1 δουλεύει άρα κοιτάχτε πώς σας αβγατίζω εγώ τα 8GB και τα κάνω 48. Υπάρχουν φορτία που πραγματικά θες 16GB ενεργά χρησιμοποιούμενης μνήμης. Αντίστοιχα και για τον αποθηκευτικό χώρο. Άλλο έχω 300GB φωτογραφίες που αντιστοιχούν σε 30.000 βυζοσέλφι από τη χωρίς νόημα ζωή μου τα τελευταία 5 χρόνια ως ναρκισσιστικό χαζόμουνο, άλλο έχω 300GB φωτογραφίες που πρέπει να συνδυαστούν σε ένα μωσαϊκό. Το πρώτο σηκώνει εξωτερικό σκληρό για να μη χαλάει η απαράμιλλη αισθητική του γκάτζετ σου με χώρο για έναν εσωτερικό γαμωδίσκο της προκοπής, το δεύτερο όχι.
Βέβαια από την άλλη δεν νομίζω ότι διαφημίζουν πουθενά ότι μπορείς να κάνεις εύκολα ένα μωσαΪκό από 300GB φωτογραφιών εύκολα με 8gb. Η δουλειά που θες να κάνεις είναι ο ορισμός του intensive (και όχι αυτό που κάνει το μέσο target audience), εμένα στο M2 Max MBP το μόνο πράγμα που έχει καταφέρει να πιάσει 25gb ram είναι το μπουρδέλο ο firefox (αλλά υποθέτω ότι μια χαρά θα έκανε αυτό που θες εσύ).
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5757
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 30 Δεκ 2023, 03:04

klg έγραψε:
29 Δεκ 2023, 21:03
foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2023, 00:54
(ξεστρατίζω)
Γι' αυτό τα πήρα λίγο με την Apple κι όλα αυτά που τάζει με τα 8GB που προφανώς έχει αποφασίσει ότι "should be enough for everybody" και "κοιτάξτε τι θαύματα κάνει το ενοποιημένο μοντέλο μνήμης". Όχι, δεν είναι όλα τα φορτία μνήμης του τύπου15 εφαρμογές του 1 GB κάθονται και 1 δουλεύει άρα κοιτάχτε πώς σας αβγατίζω εγώ τα 8GB και τα κάνω 48. Υπάρχουν φορτία που πραγματικά θες 16GB ενεργά χρησιμοποιούμενης μνήμης. Αντίστοιχα και για τον αποθηκευτικό χώρο. Άλλο έχω 300GB φωτογραφίες που αντιστοιχούν σε 30.000 βυζοσέλφι από τη χωρίς νόημα ζωή μου τα τελευταία 5 χρόνια ως ναρκισσιστικό χαζόμουνο, άλλο έχω 300GB φωτογραφίες που πρέπει να συνδυαστούν σε ένα μωσαϊκό. Το πρώτο σηκώνει εξωτερικό σκληρό για να μη χαλάει η απαράμιλλη αισθητική του γκάτζετ σου με χώρο για έναν εσωτερικό γαμωδίσκο της προκοπής, το δεύτερο όχι.
Βέβαια από την άλλη δεν νομίζω ότι διαφημίζουν πουθενά ότι μπορείς να κάνεις εύκολα ένα μωσαΪκό από 300GB φωτογραφιών εύκολα με 8gb. Η δουλειά που θες να κάνεις είναι ο ορισμός του intensive (και όχι αυτό που κάνει το μέσο target audience), εμένα στο M2 Max MBP το μόνο πράγμα που έχει καταφέρει να πιάσει 25gb ram είναι το μπουρδέλο ο firefox (αλλά υποθέτω ότι μια χαρά θα έκανε αυτό που θες εσύ).

το Nuc10 του εχει μεσα εναν εκ των i3-i5-i7 mobile 10ης γενιας

ακομα κι αν παρεις τον μεγαλυτερο i7 ο Apple Μ1 του σκιζει τα πεταλα σε οποιοδηποτε σεναριο

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5757
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 30 Δεκ 2023, 14:52

χθες παρηγγειλα αυτο https://www.geekbuying.com/item/BMAX-B8 ... 22699.html
BMAX B8 Pro Mini PC, Intel Core i7-1255U 10 Cores Processor Up to 4.7GHz, 24GB DDR5 RAM, 1TB NVMe SSD, WiFi 6 Bluetooth 5.2

με χριστουγεννιατικο εκπτωτικο κουπονι -30 ευρω και μηδενικα εξοδα αποστολης βγηκε κατω απο 400ευρω,
δεν υπαρχει πουθενα κατι παρομοιο σε αυτα τα specs, τα πλησιεστερα ξεκινουν απο 600 και ανω

το πηρα για να αντικαταστησω το Surface Pro 8 με i5-1135G7 4C/8T και 16Gb ram που ουσιαστικα επι εναμισι χρονο με αυτο κανω ανετα τη δουλεια γραφειου αλλα θελω να το αποδεσμευσω απτο docking station και το stand που ειναι μονιμως, το desktop pc το εχω μονο για gaming, το νεο nuc εχει i7-1255U 10cores/12 threads με παρομοια καταναλωση,

δεν θα φυγει το Surface παραμενει ως συνοδευτικο και ως φορητη λυση για ταξιδια και γενικα μεσα στο σπιτι οπου ειναι αψογο

οταν ερθει το νεο mini pc θας σας πω εντυπωσεις

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Δεκ 2023, 15:04

foscilis έγραψε:
28 Δεκ 2023, 17:38
Αποφασισα να παρω ή φτιαξω ενα μικρο tower με GPU και καμια 64G RAM και slots για δισκους ολων των ειδων, και ταυτοχρονα να μιλησω με τον πασοκο που εφτιαξε τη βιβλιοθηκη για να προσθεσει κατι σαν θηκη κατω απο το γραφειακι. (πρωτα το tower ομως για να εχω διαστασεις)

Θα μου στοιχισει το 1/4 απο Mac.
Ως τοτε συνεχίζω με το NUC και τον πρωην SATA δισκο σε εξωτερικο enclosure.
:smt038
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Δεκ 2023, 15:15

@foscilis
Γω πήρα ετούτο: https://www.raijintek.com/en/products_d ... oductID=53 το οποίο ενώ παίρνει κανονική atx μητρική είναι ταυτόχρονα εξαιρετικά συμμαζεμένο, υποστηρίζει - χωράει σχεδόν οποιοδήποτε πισί χάρντγουερ κυκλοφορεί - τροφοδοτικά, κάρτες γραφικών, PCIE καρτούλες &whatnot (μέχρι και υδρόψυξη - μια με 240μμ ψύκτρα και μια 12άρα ταυτόχρονα - σκέφτομαι να δοκιμάσω να χώσω μια 280μμ). Αυτό το καταφέρνει επειδής τοποθετεί την μητρική ανάποδα.
Εάν ψάξεις και βρεις κάτι πιο καινούργιο σε κουτάκι που πληροί αυτά τα χαρακτηριστικά πες με κι εμένα (δεν μιλάω ειρωνικά, με ενδιαφέρει).

Παρακαλώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Δεκ 2023, 15:20

Κάπου έχω βάλει φωτογραφίες κτλ με το μπιλντ δω χάμου, του έχω χώσει και δύο χερουλάκια (αγορασμένα από ληρόη, απλά χερούλια για ντουλάπια) για εύκολη μεταφορά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5757
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: τι να κάνω με το pc

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 30 Δεκ 2023, 15:43

sys3x έγραψε:
30 Δεκ 2023, 15:15
Γω πήρα ετούτο: https://www.raijintek.com/en/products_d ... oductID=53
100 ευρω με το καλημερα για case καλα το πας για budget desktop pc :D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών