Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 04 Ιουν 2021, 23:50

Πάνας έγραψε:
04 Ιουν 2021, 23:41
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Ιουν 2021, 23:34
Εδώ μπορεί και δημοσιεύει παράνομα προσωπικά δεδομένα ο κάθε πεταμένος, το facebook σας πείραξε :smt047
Γιαννοπουλήζεις, στο έχω ξαναπεί. :bored:
Δεν νομίζω ότι την νομοθεσία για τα προσωπικά δεδομένα την συνέλαβε ο Γιαννόπουλος.

Κατά τα άλλα, όλα τα ανδραποδάκια ψάχνουν στοές, ρεπτιλιανούς, facebook, κλπ, αλλά όταν πρόκειται για δημοσίευση προσωπικών δεδομένων του διπλανού τους, όχι μόνο κάνουν αβαβά, αλλα την στηρίζουν κιόλας :g030:
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 04 Ιουν 2021, 23:58

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Ιουν 2021, 23:50
Πάνας έγραψε:
04 Ιουν 2021, 23:41
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Ιουν 2021, 23:34
Εδώ μπορεί και δημοσιεύει παράνομα προσωπικά δεδομένα ο κάθε πεταμένος, το facebook σας πείραξε :smt047
Γιαννοπουλήζεις, στο έχω ξαναπεί. :bored:
Δεν νομίζω ότι την νομοθεσία για τα προσωπικά δεδομένα την συνέλαβε ο Γιαννόπουλος.

Κατά τα άλλα, όλλα τα ανδραποδάκια ψάχνουν στοές, ρεπτιλιανούς, facebook, κλπ, αλλά όταν πρόκειται για δημοσίευση προσωπικών δεδομένων του διπλανού τους, όχι μόνο κάνουν αβαβά, αλλα την στηρίζουν κιόλας :g030:
Ποτέ δεν ήμουν υπέρ της δημοσίευσης στοιχείων από τρίτους. Βασικά εγώ τα δημοσιεύω και μόνος μου. Χέστηκα δεν έχω ίντριγκες με κανέναν ούτε θέλω να δημιουργήσω. Βέβαια παρατηρώ πως υπάρχει μεγάλη κακία και κάποια πράγματα χρησιμοποιούνται κεκαλυμμένα για κάποιου είδους μπούλινγκ που δεν μπορώ να καταλάβω το τι κερδίζουν με αυτό... θα το μάθω όμως, που θα πάει και μετά θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος...

Αυτό με την ip σε μια μεγάλη πόλη δεν είναι σοβαρό θέμα, πχ Αθήνα ή Θεσσαλονίκη αλλά σε ένα μέρος με λίγο κόσμο, είναι όντως θέμα.
the end

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21621
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Ιουν 2021, 00:01

Papa John έγραψε:
04 Ιουν 2021, 23:24
sharp έγραψε:
04 Ιουν 2021, 22:38

Γιατί δεν λες τότε το Αριζόνα;
Γιατί,κατά κάποιο τρόπο,είναι γένους θηλυκού.
Όπως λέμε η Θήβα και το Ναύπλιο.Είναι και τα δύο τοπωνύμια, αλλά, διαφορετικού γένους.
Επομένως καταλαβαίνεις ότι το βλέπεις σαν Ελληνική λέξη;

Στα παλιά χρόνια όλα ελληνοποιούντο. Είμαι σίγουρος ότι αν π.χ. ο Ροΐδης έγραφε σε διήγημα του το Κοννέκτικατ, θα έλεγε κάτι σαν "αφίχθη εις Κοννεκτικάτον". Και άντε να βρεις σήμερα ποιο μέρος εννοεί...

Με τον καιρό αυτά θεωρήθηκαν ντεμοντέ, αστεία, καθαρευουσιάνικα και κόπηκαν. Το σημερινό τρεντ βρίσκεται στον αντίποδα, όπου αν ο 15χρονος δεν ακούσει πουθενά την λέξη Λονδίνο θα αναφέρεται σε Λόντον, Μπερλίν και Πάρις, όπως είναι δηλ. στην διεθνή γλώσσα, τα Αγγλικά και φυσικά θα είναι όλα ουδέτερα και άκλιτα. Το Αριζόνα παίζει και στα δύο, οπότε αν το πεις με Ελληνοποίηση είναι "της Αριζόνας", διαφορετικά το απολύτως σωστό θα ήταν "του Αριζόνα".

Πάντως το ότι δεν σού πάει να πεις το Αριζόνα δείχνει ότι τελικά δεν γίνεται να μιλάς Ελληνικά με όρους ξένης γλώσσας. Και όντως αυτό κάνουν όλοι οι λαοί, τα λένε σε γλώσσα τους, π.χ. οι Ιταλοί Atene επειδή δεν έχουν θήτα, οι Άγγλοι Athens γιατί είναι "Αι Αθήναι" (δύο πόλεις) και έτσι χρησιμοποιούν τον δικό τους πληθυντικό.

Αν θέλουν οι συντον. ας το πάνε στην Γλωσσολογία να αφήσουμε τα παιδιά της προστασίας δεδομένων να κάνουν την δουλειά τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 05 Ιουν 2021, 01:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 05 Ιουν 2021, 00:02

Πάνας έγραψε:
04 Ιουν 2021, 23:58
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Ιουν 2021, 23:50
Πάνας έγραψε:
04 Ιουν 2021, 23:41


Γιαννοπουλήζεις, στο έχω ξαναπεί. :bored:
Δεν νομίζω ότι την νομοθεσία για τα προσωπικά δεδομένα την συνέλαβε ο Γιαννόπουλος.

Κατά τα άλλα, όλλα τα ανδραποδάκια ψάχνουν στοές, ρεπτιλιανούς, facebook, κλπ, αλλά όταν πρόκειται για δημοσίευση προσωπικών δεδομένων του διπλανού τους, όχι μόνο κάνουν αβαβά, αλλα την στηρίζουν κιόλας :g030:
Ποτέ δεν ήμουν υπέρ της δημοσίευσης στοιχείων από τρίτους. Βασικά εγώ τα δημοσιεύω και μόνος μου. Χέστηκα δεν έχω ίντριγκες με κανέναν ούτε θέλω να δημιουργήσω. Βέβαια παρατηρώ πως υπάρχει μεγάλη κακία και κάποια πράγματα χρησιμοποιούνται κεκαλυμμένα για κάποιου είδους μπούλινγκ που δεν μπορώ να καταλάβω το τι κερδίζουν με αυτό... θα το μάθω όμως, που θα πάει και μετά θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος...

Αυτό με την ip σε μια μεγάλη πόλη δεν είναι σοβαρό θέμα, πχ Αθήνα ή Θεσσαλονίκη αλλά σε ένα μέρος με λίγο κόσμο, είναι όντως θέμα.
.
.
.
Προσωπικά Δεδομένα Μελών

Δημοσίευση ή Απειλή Δημοσίευσης Προσωπικών Δεδομένων

Η δημοσίευση ή απειλή δημοσίευσης προσωπικών δεδομένων μελών ή / και συγγενικών τους προσώπων καθώς και τρίτων προσώπων, απαγορεύεται αυστηρά στο Phorum.com.gr αλλά και από την ελληνική και ευρωπαϊκή νομοθεσία περί προσωπικών δεδομένων. Η ενέργεια αυτή, ειδικά αν η δημοσίευση περιλαμβάνει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, θα επιφέρει αποκλεισμό του μέλους από 3 μήνες έως Οριστικό Αποκλεισμό του από το φόρουμ και πιθανόν καταγγελία στις αρμόδιες αρχές. #

Κάθε μέλος ή τρίτος που θα γίνει εις βάρος του τέτοια ενέργεια, διατηρεί το δικαίωμα να προσφύγει στις αρχές καθώς και να ζητήσει αποζημίωση από αυτόν που το διέπραξε. Η διαχείριση του Phorum.com.gr αποποιείται κάθε σχετική ευθύνη, αλλά αν παρ' όλα αυτά κατηγορηθεί ή εμπλακεί, δικαιούται και θα το πράξει, να διεκδικήσει και να λάβει αποζημίωση και εξ ολοκλήρου τα δικαστικά έξοδα, από τον υπαίτιο, για τη ζημιά που τυχόν υποστεί. #

app.php/rules

Spiros252 έγραψε:
24 Οκτ 2018, 01:40
Βάσει GDPR (ευρωπαϊκού κανονισμού για τα προσωπικά δεδομένα) κάθε ιστοσελίδα είναι υποχρεωμένη να παρέχει πρόσβαση στα στοιχεία του χρήστη της που έχει αποθηκεύσει ή διαχειρίζεται. Τέτοια θεωρούνται το e-mail, το τηλέφωνο, η διεύθυνση, η IP κ.ο.κ. Επίσης κάθε χρήστης πρέπει να μπορεί να τα κατεβάσει (ή να του τα στείλει) σε ηλεκτρονική μορφή. Αυτός είναι και ο λόγος της ύπαρξης της συγκεκριμένης καρτέλας.
Spiros252 @ Τιναφτορε;:Διευθύνσεις IP που έχετε χρησιμοποιήσει


Τι είναι τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα;

...

Παραδείγματα δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα:

όνομα και επώνυμο·
διεύθυνση κατοικίας·
ηλεκτρονική διεύθυνση, π.χ. όνομα.επώνυμο@εταιρεία.com·
αναγνωριστικός αριθμός κάρτας·
δεδομένα τοποθεσίας (π.χ. η λειτουργία δεδομένων τοποθεσίας σε κινητό τηλέφωνο)*·
διεύθυνση διαδικτυακού πρωτοκόλλου (IP)·
αναγνωριστικό cookie*·
το αναγνωριστικό διαφήμισης του τηλεφώνου σας·
δεδομένα που φυλάσσονται από νοσοκομείο ή γιατρό, που θα μπορούσαν να είναι ένα σύμβολο που προσδιορίζει αποκλειστικά ένα άτομο.


https://ec.europa.eu/info/law/law-topic ... al-data_el
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10172
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 05 Ιουν 2021, 00:04

Τι παει να πει παρακολουθει ? οσοι χρηστες το χρησιμοποιουν ανεβαζοντας δεδομενα πανω του . φωτος - βιντεος τσεκ ινς κλπ κλπ . προφανως καποια απο αυτα θα πηγαινουν σε διαφημιστικες για στοχευμενες . κανεις δεν παρεχει υπηρεσια - σιες για την ψυχη της μανας του . ( τροχαδην και καπως απλουστευμενα - χοντροκομμένα )

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21621
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Ιουν 2021, 00:06

Scouser έγραψε:
26 Μάιος 2021, 17:14
Εξαιρετικό άρθρο που καταρρίπτει μεν τη γνωστή θεωρία περί ''ανοιχτού μικροφώνου'' με την οποία το facebook ακούει τι συζητάς και σου στέλνει ads, αλλά εξηγεί το γιατί εμφανίζονται διαρκώς ads σχετικά με θέματα ενδιαφέροντός σου λες και συμβαίνει ακριβώς αυτό:
https://newatlas.com/computers/facebook ... ersations/

Θα έλεγα ότι η αλήθεια είναι πολύ πιο ''πεζή'', αλλά και σαφώς πιο ανησυχητική.
Να πούμε και κάτι στο θέμα. Δεν ξέρω το φβ, αλλά η Αλέξα τα ακούει και τα καταγράφει όλα. Και ξέρους πάμπολλους που την αγαπούν και την έχουν παντρευτεί, ακόμη και ζευγάρια. Αυτό πώς να το εξηγήσω, μού λες;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17331
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 05 Ιουν 2021, 00:07

Πάνας έγραψε:
26 Μάιος 2021, 17:49
Επίσης δεν είναι μόνο το φατσομπούκι... με το που έβαλα αντιβάιρους (αγορασμένο) και πήγα στην σελίδα της γούγλε μου έβγαλε μύνημα πως η γούγλε αυτή την στιγμή κάνει χρήση της κάμεράς μου (εν αγνοία μου και χωρίς προειδοποίηση από αυτήν) και φυσικά την απενεργοποίησα.
Ποιο anti-virus και τι είναι το  iOS 14.5.1;
Έχω κινητό Samsung και -πλέον- desktop Apple :003::003::003:
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 05 Ιουν 2021, 00:09

Νon4me έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:04
Τι παει να πει παρακολουθει ? οσοι χρηστες το χρησιμοποιουν ανεβαζοντας δεδομενα πανω του . φωτος - βιντεος τσεκ ινς κλπ κλπ . προφανως καποια απο αυτα θα πηγαινουν σε διαφημιστικες για στοχευμενες . κανεις δεν παρεχει υπηρεσια - σιες για την ψυχη της μανας του . ( τροχαδην και καπως απλουστευμενα - χοντροκομμένα )
Αυτό όσον αφορά το φ/β. Η γούγλε ξέρεις τι κάνει; Είναι κατά πολύ χειρότερη... χρησιμοποιεί την κάμερα και το μικρόφωνο εν αγνοία σου. Βάλε ένα καλό αντιβάιρους πληρωμένο, όχι τα φρι για ένα μήνα και έλα να το συζητήσουμε πάλι.

Αν θες μπορείς να ψάξεις για το θέμα και στο γιουτούμπ τι λένε... και όλα αυτά τα κάνει εν αγνοία σου αλλά νόμιμα γιατί εσύ έχεις παραχωρήσει την άδεια εν αγνοία σου πάλι.
the end

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10172
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 05 Ιουν 2021, 00:11

Πάνας έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:09
Νon4me έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:04
Τι παει να πει παρακολουθει ? οσοι χρηστες το χρησιμοποιουν ανεβαζοντας δεδομενα πανω του . φωτος - βιντεος τσεκ ινς κλπ κλπ . προφανως καποια απο αυτα θα πηγαινουν σε διαφημιστικες για στοχευμενες . κανεις δεν παρεχει υπηρεσια - σιες για την ψυχη της μανας του . ( τροχαδην και καπως απλουστευμενα - χοντροκομμένα )
Αυτό όσον αφορά το φ/β. Η γούγλε ξέρεις τι κάνει; Είναι κατά πολύ χειρότερη... χρησιμοποιεί την κάμερα και το μικρόφωνο εν αγνοία σου. Βάλε ένα καλό αντιβάιρους πληρωμένο, όχι τα φρι για ένα μήνα και έλα να το συζητήσουμε πάλι.

Αν θες μπορείς να ψάξεις για το θέμα και στο γιουτούμπ τι λένε... και όλα αυτά τα κάνει εν αγνοία σου αλλά νόμιμα γιατί εσύ έχεις παραχωρήσει την άδεια εν αγνοία σου πάλι.
% δωστε.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21621
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Ιουν 2021, 00:11

Πάνας έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:09
Νon4me έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:04
Τι παει να πει παρακολουθει ? οσοι χρηστες το χρησιμοποιουν ανεβαζοντας δεδομενα πανω του . φωτος - βιντεος τσεκ ινς κλπ κλπ . προφανως καποια απο αυτα θα πηγαινουν σε διαφημιστικες για στοχευμενες . κανεις δεν παρεχει υπηρεσια - σιες για την ψυχη της μανας του . ( τροχαδην και καπως απλουστευμενα - χοντροκομμένα )
Αυτό όσον αφορά το φ/β. Η γούγλε ξέρεις τι κάνει; Είναι κατά πολύ χειρότερη... χρησιμοποιεί την κάμερα και το μικρόφωνο εν αγνοία σου. Βάλε ένα καλό αντιβάιρους πληρωμένο, όχι τα φρι για ένα μήνα και έλα να το συζητήσουμε πάλι.

Αν θες μπορείς να ψάξεις για το θέμα και στο γιουτούμπ τι λένε... και όλα αυτά τα κάνει εν αγνοία σου αλλά νόμιμα γιατί εσύ έχεις παραχωρήσει την άδεια εν αγνοία σου πάλι.
Το είδα και αλλού που το έγραψες, αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Μήπως δνε κατάλαβες καλά, ποιο αντιβάιρους έβαλες;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17331
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 05 Ιουν 2021, 00:12

Πάνας έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:09
Νon4me έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:04
Τι παει να πει παρακολουθει ? οσοι χρηστες το χρησιμοποιουν ανεβαζοντας δεδομενα πανω του . φωτος - βιντεος τσεκ ινς κλπ κλπ . προφανως καποια απο αυτα θα πηγαινουν σε διαφημιστικες για στοχευμενες . κανεις δεν παρεχει υπηρεσια - σιες για την ψυχη της μανας του . ( τροχαδην και καπως απλουστευμενα - χοντροκομμένα )
Αυτό όσον αφορά το φ/β. Η γούγλε ξέρεις τι κάνει; Είναι κατά πολύ χειρότερη... χρησιμοποιεί την κάμερα και το μικρόφωνο εν αγνοία σου. Βάλε ένα καλό αντιβάιρους πληρωμένο, όχι τα φρι για ένα μήνα και έλα να το συζητήσουμε πάλι.

Αν θες μπορείς να ψάξεις για το θέμα και στο γιουτούμπ τι λένε... και όλα αυτά τα κάνει εν αγνοία σου αλλά νόμιμα γιατί εσύ έχεις παραχωρήσει την άδεια εν αγνοία σου πάλι.
Θα πεις ένα antivirus γιά θα σερφάρω με αποκριάτικη μάσκα και παλτό καλοκαιριάτικα;
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 05 Ιουν 2021, 00:13

Juno έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:07
Πάνας έγραψε:
26 Μάιος 2021, 17:49
Επίσης δεν είναι μόνο το φατσομπούκι... με το που έβαλα αντιβάιρους (αγορασμένο) και πήγα στην σελίδα της γούγλε μου έβγαλε μύνημα πως η γούγλε αυτή την στιγμή κάνει χρήση της κάμεράς μου (εν αγνοία μου και χωρίς προειδοποίηση από αυτήν) και φυσικά την απενεργοποίησα.
Ποιο anti-virus και τι είναι το  iOS 14.5.1;
Έχω κινητό Samsung και -πλέον- desktop Apple :003::003::003:
Η apple στην καινούργια έκδοση του λειτουργικού της για τηλέφωνα (δεν γνωρίζω για ντέσκτοπ) δίνει την δυνατότητα στους χρήστες να απενεργοποιήσουν την παρακολούθηση που κάνει το φατσομπούκι και ο ζούνγκεπεργκ έχει τρελαθεί γιατί τα έσοδά του είναι από εκεί... από τα δεδομένα σου για διαφημιστικούς λόγους.
the end

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 05 Ιουν 2021, 00:16

GDPR Personal Data

The term ‘personal data’ is the entryway to the application of the General Data Protection Regulation (GDPR). Only if a processing of data concerns personal data, the General Data Protection Regulation applies. The term is defined in Art. 4 (1). Personal data are any information which are related to an identified or identifiable natural person.

The data subjects are identifiable if they can be directly or indirectly identified, especially by reference to an identifier such as a name, an identification number, location data, an online identifier or one of several special characteristics, which expresses the physical, physiological, genetic, mental, commercial, cultural or social identity of these natural persons. In practice, these also include all data which are or can be assigned to a person in any kind of way. For example, the telephone, credit card or personnel number of a person, account data, number plate, appearance, customer number or address are all personal data.

Since the definition includes “any information,” one must assume that the term “personal data” should be as broadly interpreted as possible. This is also suggested in case law of the European Court of Justice, which also considers less explicit information, such as recordings of work times which include information about the time when an employee begins and ends his work day, as well as breaks or times which do not fall in work time, as personal data. Also, written answers from a candidate during a test and any remarks from the examiner regarding these answers are “personal data” if the candidate can be theoretically identified. The same also applies to IP addresses. If the controller has the legal option to oblige the provider to hand over additional information which enable him to identify the user behind the IP address, this is also personal data. In addition, one must note that personal data need not be objective. Subjective information such as opinions, judgements or estimates can be personal data. Thus, this includes an assessment of creditworthiness of a person or an estimate of work performance by an employer.

https://gdpr-info.eu/issues/personal-data/
Looking back at the GDPR’s definition, we have a list of different types of identifiers: “a name, an identification number, location data, an online identifier.” A special mention should be made for biometric data as well, such as fingerprints, which can also work as identifiers. While most of these are straightforward, online identifiers are a bit trickier. Fortunately, the GDPR provides several examples in Recital 30 that include:

Internet protocol (IP) addresses;
cookie identifiers; and
other identifiers such as radio frequency identification (RFID) tags.

These identifiers refer to information that is related to an individual’s tools, applications, or devices, like their computer or smartphone. The above is by no means an exhaustive list. Any information that could identify a specific device, like its digital fingerprint, are identifiers.

https://gdpr.eu/eu-gdpr-personal-data/
Recital 30 - EU GDPR

(30) Natural persons may be associated with online identifiers provided by their devices, applications, tools and protocols, such as internet protocol addresses, cookie identifiers or other identifiers such as radio frequency identification tags.

This may leave traces which, in particular when combined with unique identifiers and other information received by the servers, may be used to create profiles of the natural persons and identify them.

https://www.privacy-regulation.eu/en/re ... 0-GDPR.htm
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημοκρατικός την 05 Ιουν 2021, 02:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 05 Ιουν 2021, 00:18

Juno έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:12
Πάνας έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:09
Νon4me έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:04
Τι παει να πει παρακολουθει ? οσοι χρηστες το χρησιμοποιουν ανεβαζοντας δεδομενα πανω του . φωτος - βιντεος τσεκ ινς κλπ κλπ . προφανως καποια απο αυτα θα πηγαινουν σε διαφημιστικες για στοχευμενες . κανεις δεν παρεχει υπηρεσια - σιες για την ψυχη της μανας του . ( τροχαδην και καπως απλουστευμενα - χοντροκομμένα )
Αυτό όσον αφορά το φ/β. Η γούγλε ξέρεις τι κάνει; Είναι κατά πολύ χειρότερη... χρησιμοποιεί την κάμερα και το μικρόφωνο εν αγνοία σου. Βάλε ένα καλό αντιβάιρους πληρωμένο, όχι τα φρι για ένα μήνα και έλα να το συζητήσουμε πάλι.

Αν θες μπορείς να ψάξεις για το θέμα και στο γιουτούμπ τι λένε... και όλα αυτά τα κάνει εν αγνοία σου αλλά νόμιμα γιατί εσύ έχεις παραχωρήσει την άδεια εν αγνοία σου πάλι.
Θα πεις ένα antivirus γιά θα σερφάρω με αποκριάτικη μάσκα και παλτό καλοκαιριάτικα;
Δεν σερφάρεις με μάσκα αλλά δεν δίνει την δυνατότητα να σε παρακολουθούν...διάλεξε ένα από τα επώνυμα και θα είσαι οκ. Όλα δίνουν την δυνατότητα για περιήγηση στο νετ χωρίς τράκερς και υποκλοπές δεδομένων. Οι τράκερς να ξέρεις είναι μέσα σε φωτογραφίες... κάθε φορά που σερφάρω μου γράφει πως έχει αποκλείσει καμιά 80αριά τέτοιες συλλογές δεδομένων.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 05 Ιουν 2021, 00:21

sharp έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:11

Το είδα και αλλού που το έγραψες, αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Μήπως δνε κατάλαβες καλά, ποιο αντιβάιρους έβαλες;
https://www.nbcnews.com/id/wbna48444750

To kaspersky total security.

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και firefox για να το αποφύγεις.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών