Pc parts

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Οκτ 2021, 20:03

sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2021, 19:59
klg έγραψε:
18 Οκτ 2021, 19:05
sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2021, 18:59


Όχι ρε μλκ, σε είπα αφού, vanilla - bare metal installs κάνω, εξάλλου δεν νομίζω ότι οι type 1 hypervisors είχανε τόσο καλή απόδοση - πρόσβαση στο hardware μέχρι πρόσφατα σχετικά.
Είχανε;
:o
Αν είχανε ζούσα στα μαύρα τα σκοτάδια των type 2.
:oops:
Αα δεν κατάλαβα ότι με το vanilla εννοούσες native. Γενικά το IOMMU είναι thing εδώ και χρόνια*, εγώ έτρεχα τέτοιο setup από το 13 (απλά ήταν καρκίνος το να βρεις motherboard με chipset που το υποστήριζε).
Σωστά, native (και vanilla βεβαίως) εννοούσα.
*Αυτό καταλαβαίνω και εγώ, απλά επιδόσεις συγκρίσιμες - ίσες με native - bare metal δεν είχα συνειδητοποιήσει μέχρι πριν καμμία εβδομάδα ότι είναι εφικτές, μετά σκέφτηκα ότι το μόνο που χρειάζεται είναι πρόσβαση σε hardware πόρους, μετά σκέφτηκα φακ, έχω αρκετούς πόρους για να τρέχω ταυτόχρονα Linux-osx-win. Δεν το πήρα χαμπάρι νωρίτερα και δε λέω, ντρέπομαι για αυτό. Ουσιαστικά "τρέχουν" σε bare metal οι type 1, δεν είπες τπτ και συ όμως :011:, στα σκοτάδια με άφησες.
Ρε κεφτέ δεν είχα κάνει και νήμα που το συζητάγαμε;

Με passthrough τη gpu τα παιχνίδια ήταν λες και έτρεχες native windows και γενικά ακόμα και με paravirtualized drivers το performance είναι πολύ καλό (εντάξει, όχι για παιχνίδια, γενικά εννοώ σαν desktop environment).
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 18 Οκτ 2021, 20:17

27 ίντσες και 4K δεν είναι καλός συνδυασμός για τίποτε. Ούτε για παραγωγικότητα, ούτε για gaming, ούτε για ταινίες.

Ύστερα, mini atx, βασικά mini pc με υποστήριξη για full size κάρτα γραφικών, αν πάρουμε ως βάση το nuc 11 extreme, μιλάμε για γύρω στα 1700€ και αυτό είναι τιμή του barebone, χωρίς μνήμη και storage. Είναι ένα πολύ καλό kit με πολύ καλό σύστημα ψύξης και κάρτα την 3060.

Κουτί θα έλεγα κάτι σαν κι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/19636287/NZXT- ... CE%BF.html

Μητρική κάποια σαν κι αυτή: https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z5 ... -rev-10#kf

Τα άλλα τα διαλέγεις εσύ από τη λίστα συμβατότητας της μητρικής. Και ναι, μαζί με την κάρτα γραφικών θα κοστίσει αρκετά χρήματα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38103
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Οκτ 2021, 20:23

klg έγραψε:
18 Οκτ 2021, 20:03
sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2021, 19:59
klg έγραψε:
18 Οκτ 2021, 19:05


Αα δεν κατάλαβα ότι με το vanilla εννοούσες native. Γενικά το IOMMU είναι thing εδώ και χρόνια*, εγώ έτρεχα τέτοιο setup από το 13 (απλά ήταν καρκίνος το να βρεις motherboard με chipset που το υποστήριζε).
Σωστά, native (και vanilla βεβαίως) εννοούσα.
*Αυτό καταλαβαίνω και εγώ, απλά επιδόσεις συγκρίσιμες - ίσες με native - bare metal δεν είχα συνειδητοποιήσει μέχρι πριν καμμία εβδομάδα ότι είναι εφικτές, μετά σκέφτηκα ότι το μόνο που χρειάζεται είναι πρόσβαση σε hardware πόρους, μετά σκέφτηκα φακ, έχω αρκετούς πόρους για να τρέχω ταυτόχρονα Linux-osx-win. Δεν το πήρα χαμπάρι νωρίτερα και δε λέω, ντρέπομαι για αυτό. Ουσιαστικά "τρέχουν" σε bare metal οι type 1, δεν είπες τπτ και συ όμως :011:, στα σκοτάδια με άφησες.
Ρε κεφτέ δεν είχα κάνει και νήμα που το συζητάγαμε;

Με passthrough τη gpu τα παιχνίδια ήταν λες και έτρεχες native windows και γενικά ακόμα και με paravirtualized drivers το performance είναι πολύ καλό (εντάξει, όχι για παιχνίδια, γενικά εννοώ σαν desktop environment).
Ναι μωρέ, δε με είπες όμως explicitly ότι μιλάμε για type 1 hypervisors και πάνω από όλα τι είναι - κάνουν αυτοί! Τώρα το πήρα χαμπάρι.
:oops:

Τέσπαν, εμένα με ενδιαφέρει πάρα πάρα πολύ η απόδοση του hardware γιατί παίζω με ήχο και εικόνα σε realtime, οπότε συνεχίζω την έρευνα μου ως προς αυτό.
Gentoo με kvm πρέπει να είναι αρκετά αξιόπιστη λύση, δεν ξέρω από ευχρηστία τι παίζει, κι αυτό μετράει για εμένα πολύ, πλέον. Παίζει να σε ξαναενοχλήσω, να ξες.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Οκτ 2021, 21:38

sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2021, 20:23
Ναι μωρέ, δε με είπες όμως explicitly ότι μιλάμε για type 1 hypervisors και πάνω από όλα τι είναι - κάνουν αυτοί! Τώρα το πήρα χαμπάρι.
:oops:
Εντάξει ρε μαν, που να ήξερα ότι χρειαζόσουν intro στο modern virtualization; Δεν έλεγα για πλάκα ότι το linux είναι για συγκεκριμένο κόσμο. Σκέψου όλο αυτό το setting δεν είναι απλό να το στήσεις γιατί 1) πχ τα περισσότερα AMD cpus δεν έχουν onboard graphics, 2) γιατί η gpu μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο exclusively. Το πρώτο σημαίνει ότι άμα δεν έχεις δεύτερη gpu δεν θα έχεις γραφικά στο host και συνήθως η λύση είναι να κάνεις ένα setup όπου δυναμικά όταν σηκώνεις το vm κάνεις release την κάρτα και τη δίνεις στο vm exlusively (που σημαίνει ότι θα σε κάνει logout από το γραφικό session που έχεις στο host) και όταν κλείνεις το vm, η gpu επιστρέφει στο host (και ξανακάνεις login στο γραφικό session). Tο δεύτερο σημαίνει ότι ακόμα και με δεύτερη κάρτα πρέπει να κάνεις isolate την gpu με ένα vfio driver για να μην τη δεσμεύσει ο host.
sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2021, 20:23
Τέσπαν, εμένα με ενδιαφέρει πάρα πάρα πολύ η απόδοση του hardware γιατί παίζω με ήχο και εικόνα σε realtime, οπότε συνεχίζω την έρευνα μου ως προς αυτό.
Gentoo με kvm πρέπει να είναι αρκετά αξιόπιστη λύση, δεν ξέρω από ευχρηστία τι παίζει, κι αυτό μετράει για εμένα πολύ, πλέον. Παίζει να σε ξαναενοχλήσω, να ξες.
Το ξέρω και γενικά πρέπει να το ψάξεις. Εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου με τέτοια πράγματα, οπότε δεν έχω κανένα φοβερό insight να σου δώσω.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38103
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Οκτ 2021, 21:45

klg έγραψε:
18 Οκτ 2021, 21:38
sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2021, 20:23
Ναι μωρέ, δε με είπες όμως explicitly ότι μιλάμε για type 1 hypervisors και πάνω από όλα τι είναι - κάνουν αυτοί! Τώρα το πήρα χαμπάρι.
:oops:
Εντάξει ρε μαν, που να ήξερα ότι χρειαζόσουν intro στο modern virtualization; Δεν έλεγα για πλάκα ότι το linux είναι για συγκεκριμένο κόσμο. Σκέψου όλο αυτό το setting δεν είναι απλό να το στήσεις γιατί 1) πχ τα περισσότερα AMD cpus δεν έχουν onboard graphics, 2) γιατί η gpu μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο exclusively. Το πρώτο σημαίνει ότι άμα δεν έχεις δεύτερη gpu δεν θα έχεις γραφικά στο host και συνήθως η λύση είναι να κάνεις ένα setup όπου δυναμικά όταν σηκώνεις το vm κάνεις release την κάρτα και τη δίνεις στο vm exlusively (που σημαίνει ότι θα σε κάνει logout από το γραφικό session που έχεις στο host) και όταν κλείνεις το vm, η gpu επιστρέφει στο host (και ξανακάνεις login στο γραφικό session). Tο δεύτερο σημαίνει ότι ακόμα και με δεύτερη κάρτα πρέπει να κάνεις isolate την gpu με ένα vfio driver για να μην τη δεσμεύσει ο host.
sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2021, 20:23
Τέσπαν, εμένα με ενδιαφέρει πάρα πάρα πολύ η απόδοση του hardware γιατί παίζω με ήχο και εικόνα σε realtime, οπότε συνεχίζω την έρευνα μου ως προς αυτό.
Gentoo με kvm πρέπει να είναι αρκετά αξιόπιστη λύση, δεν ξέρω από ευχρηστία τι παίζει, κι αυτό μετράει για εμένα πολύ, πλέον. Παίζει να σε ξαναενοχλήσω, να ξες.
Το ξέρω και γενικά πρέπει να το ψάξεις. Εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου με τέτοια πράγματα, οπότε δεν έχω κανένα φοβερό insight να σου δώσω.
Ναι, για gpu μάλλον θα χρειαστώ και μία δεύτερη, αυτό το ξέρω ήδη. :011:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38103
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Οκτ 2021, 21:48

Αν γενικά καταλάβω - σιγουρευτώ ότι η απόδοση είναι on par σε σχέση με native θα το προχωρήσω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Οκτ 2021, 22:22

sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2021, 21:45
Ναι, για gpu μάλλον θα χρειαστώ και μία δεύτερη, αυτό το ξέρω ήδη. :011:
Οπότε έρχεσαι και εσύ σιγά σιγά στο μαγικό κόσμο του linux φίλε sys3x;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38103
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Οκτ 2021, 22:26

klg έγραψε:
18 Οκτ 2021, 22:22
sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2021, 21:45
Ναι, για gpu μάλλον θα χρειαστώ και μία δεύτερη, αυτό το ξέρω ήδη. :011:
Οπότε έρχεσαι και εσύ σιγά σιγά στο μαγικό κόσμο του linux φίλε sys3x;
Ναι, τώρα, χτε.
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3333
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Οκτ 2021, 22:38

sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2021, 22:26
klg έγραψε:
18 Οκτ 2021, 22:22
sys3x έγραψε:
18 Οκτ 2021, 21:45
Ναι, για gpu μάλλον θα χρειαστώ και μία δεύτερη, αυτό το ξέρω ήδη. :011:
Οπότε έρχεσαι και εσύ σιγά σιγά στο μαγικό κόσμο του linux φίλε sys3x;
Ναι, τώρα, χτε.
:lol:
Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω εδώ και χρόνια στον μαλάκα το Χαοτικό. Το linux και τα συναφή δεν αξίζουν για να εκφράσεις τον inner παιδιάστικο αναρχοκουμμουνισμό σου.Το να κάνεις αυτό που συζήταμε με HyperV είναι αδύνατον (γιατί δεν μπορείς να κάνεις pci passthrough) και σε Apple, well ας μην το σχολιάσουμε καν. Το linux σου δίνει τη δυνατότητα όταν ξέρεις τι κάνεις, να μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις. Και δεν το λέω καν από την άποψη της καγκουριάς της φάσης.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38103
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Οκτ 2021, 22:51

Agreed.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12232
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Οκτ 2021, 14:42

Jack Shephard έγραψε:
18 Οκτ 2021, 20:17
27 ίντσες και 4K δεν είναι καλός συνδυασμός για τίποτε. Ούτε για παραγωγικότητα, ούτε για gaming, ούτε για ταινίες.

Ύστερα, mini atx, βασικά mini pc με υποστήριξη για full size κάρτα γραφικών, αν πάρουμε ως βάση το nuc 11 extreme, μιλάμε για γύρω στα 1700€ και αυτό είναι τιμή του barebone, χωρίς μνήμη και storage. Είναι ένα πολύ καλό kit με πολύ καλό σύστημα ψύξης και κάρτα την 3060.

Κουτί θα έλεγα κάτι σαν κι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/19636287/NZXT- ... CE%BF.html

Μητρική κάποια σαν κι αυτή: https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z5 ... -rev-10#kf

Τα άλλα τα διαλέγεις εσύ από τη λίστα συμβατότητας της μητρικής. Και ναι, μαζί με την κάρτα γραφικών θα κοστίσει αρκετά χρήματα.
Ευχαριστω.
Εχω παρομοιο κουτι.
Η μητρικη φαινεται πολυ δυνατη.
Πως κατεληξες σ'αυτη και αν καποιος ξερει,αν υπαρχει αντιστοιχη με λιγοτερα χρηματα ή τελος παντων,αν αξιζει η υπερβαση στη τιμη της.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12232
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Οκτ 2021, 14:51

Επισης,στους επεξεργαστες υπαρχει σοβαρη διαφορα αναμεσα στους πεντιουμ απο τους κορ3;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 19 Οκτ 2021, 15:18

Thor έγραψε:
19 Οκτ 2021, 14:42
Η μητρικη φαινεται πολυ δυνατη.
Πως κατεληξες σ'αυτη και αν καποιος ξερει,αν υπαρχει αντιστοιχη με λιγοτερα χρηματα ή τελος παντων,αν αξιζει η υπερβαση στη τιμη της.
Η μητρική είναι πολύ δυνατή. Δε κατέληξα τυχαία γιατί έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν και πολλές mini itx lga1200 μητρικές. Και η Asrock Z490 που επίσης μπορώ να σου προτείνω είναι και λίγο πιο ακριβή.

Το έχουμε πάρει όμως τελείως λάθος. Πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις; Τα 2000€ που θα σου βγει κοντά ένα τέτοιο σύστημα θες να τα δώσεις ή τσάμπα γράφουμε; Ποιο είναι το ταβάνι που έχεις ορίσει;

Και τι πραγματικά κάνεις και σκοπεύεις να κάνεις με το νέο σύστημα σου;

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12232
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Οκτ 2021, 15:42

Jack Shephard έγραψε:
19 Οκτ 2021, 15:18
Thor έγραψε:
19 Οκτ 2021, 14:42
Η μητρικη φαινεται πολυ δυνατη.
Πως κατεληξες σ'αυτη και αν καποιος ξερει,αν υπαρχει αντιστοιχη με λιγοτερα χρηματα ή τελος παντων,αν αξιζει η υπερβαση στη τιμη της.
Η μητρική είναι πολύ δυνατή. Δε κατέληξα τυχαία γιατί έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν και πολλές mini itx lga1200 μητρικές. Και η Asrock Z490 που επίσης μπορώ να σου προτείνω είναι και λίγο πιο ακριβή.

Το έχουμε πάρει όμως τελείως λάθος. Πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις; Τα 2000€ που θα σου βγει κοντά ένα τέτοιο σύστημα θες να τα δώσεις ή τσάμπα γράφουμε; Ποιο είναι το ταβάνι που έχεις ορίσει;

Και τι πραγματικά κάνεις και σκοπεύεις να κάνεις με το νέο σύστημα σου;
Μητρικη αυτη που λες+επεξεργαστης κορ3 και 2 μνημες 8αρες στα 3.200,τα υπολογισα καπου στα 390€.
Μενει η καρτα γραφικων και αργοτερα το μονιτορ.
Θελω να παρω μονιτορ μεταξυ 27-34'' να ειναι 4κ και να μπορει το πι σι να το σηκωνει.
Παιχνιδια παιζω μονο δυο,το ενα ειναι ψιλοαπαιτητικο,οχι τιποτα τρελα πραγματα,αλλα θελω να μπορω να δω ταινιες και οταν κανω μπραουζινγκ,να μπορω να εχω αρκετα παραθυρα ανοιχτα χωρις να κρεμαει.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 19 Οκτ 2021, 16:32

Thor έγραψε:
19 Οκτ 2021, 15:42
Μητρικη αυτη που λες+επεξεργαστης κορ3 και 2 μνημες 8αρες στα 3.200,τα υπολογισα καπου στα 390€.
Μενει η καρτα γραφικων και αργοτερα το μονιτορ.
Θελω να παρω μονιτορ μεταξυ 27-34'' να ειναι 4κ και να μπορει το πι σι να το σηκωνει.
Παιχνιδια παιζω μονο δυο,το ενα ειναι ψιλοαπαιτητικο,οχι τιποτα τρελα πραγματα,αλλα θελω να μπορω να δω ταινιες και οταν κανω μπραουζινγκ,να μπορω να εχω αρκετα παραθυρα ανοιχτα χωρις να κρεμαει.
Ωραία, αρχίζουμε να βγάζουμε μία άκρη. Δεν έχεις υπολογίσει storage. Από σύστημα ψύξης το κουτί σου τι έχει; Επίσης, έχει ενσωματωμένο τροφοδοτικό; Ξέρεις σίγουρα ότι θα σου φτάσει;

Δεν είπες συγκεκριμένα τι έχεις διαλέξει ως τώρα.

Επίσης δεν ανέφερες ούτε το παιχνίδι, τι μυστικοπάθεια είναι αυτή; Ποιο είναι το παιχνίδι για να δούμε τα recommended specs; Να δούμε τι κάρτα προτείνει για να παίζεις σε 4Κ με υψηλά settings. Για το browsing δε θα έχεις θέμα.

Επίσης, πιθανότερο είναι να θέλεις ένα ισχυρότερο επεξεργαστή γιατί η Intel αλλάζει chipset στη νέα γενιά της (LGA 1700) και οι μελλοντικοί επεξεργαστές δε θα είναι συμβατοί. Θα πρέπει να περιμένεις Z690 μητρικές για να είναι συμβατές. Οπότε αν μείνεις με 11η γενιά ίσως θες να πάρεις κάτι ισχυρότερο γιατί μελλοντικά δε θα έχεις πολλά περιθώρια αναβάθμισης. Θα καταλήξεις να ψάχνεις μεταχειρισμένους επεξεργαστές.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών