Αλλαγή τροφοδοτικού PC

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: Αλλαγή τροφοδοτικού PC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 10 Απρ 2019, 21:52

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το να στήνεις από το μήδεν και να επισκευάζεις μόνος σου όταν χρειαστεί το PC σου...
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

the comet the course the tail

Re: Αλλαγή τροφοδοτικού PC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Απρ 2019, 21:58

MiGiSukhoI έγραψε:
10 Απρ 2019, 21:52
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το να στήνεις από το μήδεν και να επισκευάζεις μόνος σου όταν χρειαστεί το PC σου...
έχω ένα core 2 duo που κολλάει στο post. βγάζει error code το motherboard για τις μνήμες... ανταλλάζω την ευχαρίστησή σου να μου το φτιάξεις με μια μερίδα κοκορέτσι... :bored:

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: Αλλαγή τροφοδοτικού PC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 10 Απρ 2019, 22:01

Πας και παίρνεις μεταχειρισμένες μνήμες και τις βάζεις... So simple...
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

the comet the course the tail

Re: Αλλαγή τροφοδοτικού PC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Απρ 2019, 22:03

MiGiSukhoI έγραψε:
10 Απρ 2019, 22:01
Πας και παίρνεις μεταχειρισμένες μνήμες και τις βάζεις... So simple...
δεν φταίνε οι μνήμες... αν τις βάλω μια-μια σε ράντομ θέσεις κάνει post. έχω την εντύπωση ότι δεν κάνουν πάντα καλή επαφή. έχει πιάσει μούργα το σλοτ;;; :xena:

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: Αλλαγή τροφοδοτικού PC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 10 Απρ 2019, 22:12

Τότε θα οριζοντιώσεις το κουτί, θα βγάλεις ρεύμα, τις μνήμες και θα ρίξεις αιθυλική αλκοόλη εκεί που μπαίνουν οι μνήμες.
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αλλαγή τροφοδοτικού PC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Απρ 2019, 22:17

MiGiSukhoI έγραψε:
10 Απρ 2019, 21:52
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το να στήνεις από το μήδεν και να επισκευάζεις μόνος σου όταν χρειαστεί το PC σου...
Πλέον είναι πολύ πιο εύκολο να χτίσεις το δικό σου μηχανάκι, αυτό δεν αλλάζει το μέγεθος της ευχαρίστησης βέβαια.
Παραπροχτέ έκανα ρηπέηστ (με τον σωστό τρόπο) το υγρό μέταλλο που είχα βάλει για πρώτη φορά στο λάπτοπ μου (θέρμαλ γκρίζλι κράηονοτ). Ευτυχώς είχα βάλει ειδική μονωτική ταινία (που αντέχει μέχρι 200-250c) γύρω από τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών γιατί αλλιώς θα είχε πεθάνει το λαπ μου καθώς πιτσίλισε το υγρό μέταλλο ευτυχώς πάνω στην μονωτική η οποία ευτυχώς είναι πολύ καλής ποιότητας.
Με τα πολλά αφαίρεσα λίγο υγρό μέταλλο από την κάρτα γραφικών προσέθεσα ελάχιστο στην σιπιγιού, έκανα το αντίστοιχο και πάνω στην ψύκτρα, το άπλωσα με τον σωστό τρόπο αφού πλέον έμαθα (με το μεταλλικό ακροφύσιο της θέρμαλ γκρίζλι και πολύ υπομονή) και βουαλά!
Έριξα τις θερμοκρασίες από 20 έως 25+c…!
Τέλος το θέρμαλ θρότλινγκ, πιάνει 3.8γχ σε όλους τους πυρήνες άμα λάχει όταν χρειάζεται.
Είμαι πολύ χαρούμενος.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Αλλαγή τροφοδοτικού PC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 11 Απρ 2019, 05:20

20°C με 25°C μείωση απλώς αντικαθιστώντας την thermal paste; Μήπως τα παραλές; Δηλαδή τι θερμοκρασίες είχες πριν;
Όπα, κάτσε μισό λεπτό γιατί εντόπισα άγνωστες λέξεις: Τι διαφορά έχουν οι *συμβατικές* θερμοαγώγιμες πάστες σε σχέση με αυτές του «υγρού μετάλλου»;
Χμμμ, παρατηρώ πως το επιβεβαιώνουν και άλλοι χρήστες. Κάνουν λόγο για μείωση της τάξης των 10°C κατ’ ελάχιστον - καθόλου ευκαταφρόνητο νούμερο...
Βρε μπας και είχατε αφήσει τα μηχανάκια σας να πιάσουν αρκούδες; Γιατί άμα έχεις κουτί/CPU/GPU μέσ’ τη μπίχλα για μήνες (ή χρόνια), και ένα απλό καθάρισμα με blower θα ρίξει τις θερμοκρασίες. Αν τώρα το συνδυάσεις ΚΑΙ με αλλαγή πάστας, η βελτίωση θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.
Ακούγεται πολύ καλό για να ’ναι αληθινό.
Από την άλλη μεριά, το στατιστικό δείγμα είναι μεγάλο.
Ένα δεκαρικάκι κοστίζει το προϊόν, αν χρησιμοποιείς απαιτητικές εφαρμογές και παίζεις παιχνίδια στο full τα δίνεις χαλαρά.
Έχει όμως πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις, πρέπει να ’σαι expert user κ.α.
Α, καλά εγώ δεν ξέρω καν τι είναι αυτό το "delid CPU" που λένε.
Pass. Εγώ δεν το stressάρω ιδιαίτερα το PC ούτως ή άλλως...
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12538
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τροφοδοτικού PC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 11 Απρ 2019, 06:00

Ιερόσυλοι όταν τα PC έκαναν μπιπ από το speaker η Amiga είχε στέρεο μελωδίες και animated back grounds
Amiga 600 Master race.

Μετά τον ήπιαμε :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Αλλαγή τροφοδοτικού PC

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 11 Απρ 2019, 07:23

και στον γραμμο και στην αμιγκα
η πουτσα ειναι ιδια...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών