Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 30 Ιουν 2019, 14:37

Διάβασα το φόρουμ και μου ήρθε μια ιδέα. Σκέφτηκα ότι ήταν πολύ ωραία ιδέα να είχα ένα μικρό raspberry ή τα άλλα τα καινούρια τα συναφή που έχουν βγει και είναι πολύ μικρά και βολικά. Το βάζεις σε μια θηκούλα κι είσαι μια χαρά. Όμως χρειάζεται περιφερειακά για να δουλέψει. Το ποντίκι είναι μικρό, πληκτρολόγια βγαίνουν flexible, τα διπλώνεις και φεύγεις. Είδα ότι έχουν βγει και κάτι flexible οθόνες που τις κάνεις ρολό και τις παίρνεις μαζί σου. Σκέφτηκα λοιπόν ότι θα ήταν πολύ βολικό να είχα ένα τέτοιο σύστημα γιατί είναι πανάλαφρο και αποθηκεύεται και μετακινείται πολύ εύκολα, ιδιαίτερα για αεροπορικά ταξίδια. Δεν ξέρω όμως τίποτε για τις flexible οθόνες. Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να τσουλήσει κάτι τέτοιο? Ξέρετε να μου πείτε γι αυτές τις οθόνες?
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 30 Ιουν 2019, 14:56

Επίσης, αν δεν μπορεί να δουλέψει το πλάνο με την flexible οθόνη, θα ήταν εφικτό να χρησιμοποιήσουμε έναν ultra-mini προτζέκτορα αντί για οθόνη?
Άμα ξέρετε κάτι, πείτε μου παρακαλώ.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Ορέστης 35

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 30 Ιουν 2019, 15:00

Πας για wearable δλδ.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 30 Ιουν 2019, 15:08

Δε θέλω κάτι που να το φοράω. Να το κουβαλάω στην τσάντα χειρός θέλω. Οι σταθερές κατασκευές έχουν έναν μεγάλο μασίφ όγκο, ενώ κάτι που μπορείς να το κουβαλήσεις σε κομμάτια, μπορείς πιο εύκολα να το βάλεις σε τσάντα. Επίσης, αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και λειτουργεί σωστά και εύκολα και δεν είναι γενικώς φέηλ θα είναι και πολύ εντυπωσιακό, γιατί κανείς άλλος δε θα έχει ίδιο.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Ορέστης 35

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 30 Ιουν 2019, 15:13

Ναι αλλα θα εχει την ισχυ ενος κινητου;

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Ιουν 2019, 15:15

Μισό.

Flexible displays είναι ακόμα σε επιπεδο concept. Η τεχνολογία δεν είναι ακόμα ώριμη για μαζική κυκλοφορία. Και δε ξέρω τι κόστη έχεις υπόψιν αλλά επειδή είναι OLED ακόμα δεν είναι φθηνά.

Για projectoρες τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα. Το Pi 4 εχει hdmi output οπότε μπορείς να αγοράσεις τον mini projector της επιλογής σου με hdmi-in και να τον συνδέσεις. Όμως καταλήγεις με ένα σετάκι που δεν είναι τόσο portable όσο νομίζεις.

Αν θες, γράψε τη χρήση που έχεις στο μυαλό σου και γιατί καταλήγεις να σκέφτεσαι ότι αυτό το setup σε εξυπηρετεί αντί ενός φορητού ή αντί ενός tablet. Πιο portable δεν είναι (πολλές συσκευές και περιφερειακά, καλώδια), θα χρειάζεσαι ρεύμα και δε θα έχεις την ευελιξία της λειτουργίας σε μπαταρία όταν τη χρειάζεσαι. Και δε θα σου βγει και φθηνότερα εκτός αν θες ο projector να είναι για πέταμα. Plus ότι αν μιλάμε ειδικά για Pi, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις Linux. Δεν είναι τίποτε φοβερό ή εξωτικό αλλά αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει πρέπει να δεις αν σε εξυπηρετεί, αν έχει τις εφαρμογές που θες κλπ

Καταρχήν λοιπόν δε στο προτείνω αλλά γράψε κάποια πράγματα παραπάνω για τη χρήση που έχεις κατά νου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Ιουν 2019, 15:15

Για αυτόν τον σκοπό που το θέλεις υπάρχουν τα ταμπλετάκια ή τα ούλτραθιν με τάτσκρην όπως τα κιούμπ (οι τελευταίες σειρές στους επεξεργαστές πολύ χαμηλής κατανάλωσης της ίντελ ΓΑΜΑΝΕ για εφαρμογές καθημερινής χρήσης) τα οποία είναι και αρκετά φτηνά πλέον.
Τούτο λεχθέντος τα πάη, πάην, όντροηντ κτρ είναι για άλλη δλειά νομίζω, δλδ για ντηβέλοπερς, για καστομιές και αυτοματισμούς με τις τζιπιάηόου και όταν τελειώσω με το δικό μου πρότζεκτ θα σε πω αν κάνει και για αξιόπιστο και ιδιαίτερα φτηνό φάηλ σέρινγκ σέρβερ, ο χου λέει ότι είναι τρύπιο αλλά πολύ αμφιβάλλω δεδομένου ότι θα στηθεί σωστά με έητστιτιπιές κτρ.
Μπορούμε τώρα ελεύθερα να μιλήσουμε σε αυτό το νήμα για το ομοφοβικό πράηντ ή έστω για το αν τα μαθηματικά είναι αθρωπινή εφεύρεση;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 30 Ιουν 2019, 15:17

Δηλαδή λες εσύ να δω πως θα κάνω το ίδιο πράγμα, αλλά με το κινητό, χωρίς raspberry και τέτοια?
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Ορέστης 35

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 30 Ιουν 2019, 15:19

Α ναι θα καιει και ρευμα περισσοτερο.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Ιουν 2019, 15:21

Και ξέχασα να αναφέρω ότι τέλος '19/ αρχές 20 θα αρχίσουν να διατίθενται always on (αναφέρεται στην ύπαρξη internet) φορητοί με τεχνολογία τηε intel, αρχιτεκτονικής χ86. Με πιο απλά λόγια θα υποστηρίζουν από τη μαμά τους 4G/ 5G.

Από την τρέχουσα γενιά για ποιότητα, αξιοπιστία, ευκολία προτείνω το Surface Go.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 30 Ιουν 2019, 15:22

Θέλω να έχω ένα σύστημα που άμα χρειαστεί να πάω σε κάποιο άλλο μέρος θα μου επιτρέπει:
α) να είναι ελαφρύ, εύκολο στην αποθήκευση (δηλαδή να χωρίζει σε κομμάτια) και να μπορώ να το κουβαλήσω ολόκληρο στο άλλο μέρος
β) αν εκεί που πάω δεν έχει αρκετά μεγάλη οθόνη, να μου παρέχει ικανοποιητική οθόνη για να κάνω τις δουλειές μου ή να παρουσιάσω κάτι σε άλλους ανθρώπους
γ) αν εκεί που πάω έχει οθόνη, να μη χρειάζεται να κουβαλάω άχρηστο όγκο
δ) να μπορώ να συνδέομαι στο ίντερνετ, να δουλεύω με έγγραφα και παρουσιάσεις και να αναπαράγω βίντεο
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Ορέστης 35

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 30 Ιουν 2019, 15:25

Ενα ταμπλετ παρε αν δε θες πληκτρολογιο.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Ιουν 2019, 15:26

Ξαναπροτείνω το Surface Go.

Επίσης, πολλά υποσχόμενη για την περίπτωση σου είναι και η τεχνολογία DeX της Samsung που υπάρχει π.χ. στο S10 ή στο Note 9 αλλά ακόμα έχει τα θέματα της.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Ιουν 2019, 15:32

pal έγραψε:
30 Ιουν 2019, 15:22
Θέλω να έχω ένα σύστημα που άμα χρειαστεί να πάω σε κάποιο άλλο μέρος θα μου επιτρέπει:
α) να είναι ελαφρύ, εύκολο στην αποθήκευση (δηλαδή να χωρίζει σε κομμάτια) και να μπορώ να το κουβαλήσω ολόκληρο στο άλλο μέρος
β) αν εκεί που πάω δεν έχει αρκετά μεγάλη οθόνη, να μου παρέχει ικανοποιητική οθόνη για να κάνω τις δουλειές μου ή να παρουσιάσω κάτι σε άλλους ανθρώπους
γ) αν εκεί που πάω έχει οθόνη, να μη χρειάζεται να κουβαλάω άχρηστο όγκο
δ) να μπορώ να συνδέομαι στο ίντερνετ, να δουλεύω με έγγραφα και παρουσιάσεις και να αναπαράγω βίντεο
To Pi, μια θήκη και το τροφοδοτικό του (αν δεν πας σε πολυπλοκότερη λύση με μπαταρίες) είναι ήδη πιο ογκώδες από ένα μεσαίο κινητό.

Ένα κινητό με καλώδιο που θα μπορείς να το συνδέσεις σε μεγαλύτερη οθόνη για παρουσιάσεις ή για απλή επεξεργασία κειμένου είναι σαφώς εύχρηστη λύση. To Pi είναι για να κάνεις αυτά που λέει ο sys3x.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Raspberry pi ή συναφές και flexible οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 30 Ιουν 2019, 15:33

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας! Το surface go φαίνεται πολύ αξιόλογο. Θα δω και άλλους συνδυασμούς tablet και πληκτρολογίου. Επειδή έχουν πολύ μικρή οθόνη, θα δω αν μπορώ να πάρω έναν μικρό φορητό προτζέκτορα αν χρειαστεί να δείχνω πράγματα και σε άλλους.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών