Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11899
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 14 Σεπ 2019, 11:31

anathematismeno_morio έγραψε:
14 Σεπ 2019, 10:38
taliban έγραψε:
04 Σεπ 2019, 15:43
panos291 έγραψε:
31 Αύγ 2019, 11:39

Ναι ρε συ αλλα εννοω τωρα, και μιλαω για κινητα. Εχει καποιο νόημα η αγορα 5G κινητου εστω κι αν υπάρχει δίκτυο?
Όχι. Marketing μόνο.
Ταχύτητες εώς και 10Gbit/s, Καθυστέρηση λιγότερη του 1ms, Λιγότερη συμφόρηση στο δίκτυο, Καλύτερες τηλεπικοινωνίες (μείωση του φαινομένου της μεταπομπής). Εν ολίγοις όχι άλλη αναμονή σε οποιαδήποτε λειτουργία επιτελεί η κινητή συσκευή.
Με τα ανάλογα πακέτα δεδομένων.
Έχουν βγάλει τίποτα;

Άβαταρ μέλους
anathematismeno_morio
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 10:22
Phorum.gr user: dukedelouben

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anathematismeno_morio » 17 Σεπ 2019, 08:36

taliban έγραψε:
14 Σεπ 2019, 11:31
anathematismeno_morio έγραψε:
14 Σεπ 2019, 10:38
taliban έγραψε:
04 Σεπ 2019, 15:43


Όχι. Marketing μόνο.
Ταχύτητες εώς και 10Gbit/s, Καθυστέρηση λιγότερη του 1ms, Λιγότερη συμφόρηση στο δίκτυο, Καλύτερες τηλεπικοινωνίες (μείωση του φαινομένου της μεταπομπής). Εν ολίγοις όχι άλλη αναμονή σε οποιαδήποτε λειτουργία επιτελεί η κινητή συσκευή.
Με τα ανάλογα πακέτα δεδομένων.
Έχουν βγάλει τίποτα;
Στην Ελλάδα ακόμη δεν έχει υλοποιηθεί κάποια εύρωστη 5G υποδομή που να υποστηρίζει μεγάλη αστική έκταση (π.χ. μια πόλη) ίσως μόνο πιλοτικά, κάποιο οικοδομικό τετράγωνο, για αυτό και δεν γνωρίζουμε ακόμη το κόστος ακόμη των διάφορων πακέτων από τους παρόχους. Εκτιμήσεις για ευρύτερη εγκατάσταση ενός τέτοιου δικτύου στη χώρα μας, αναφέρουν το 2020 ή το 2021.
So take my shriveled psyche, stretch it out between your fingers,
Look through lenses made to magnify my soul.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Σεπ 2019, 08:45

Otto Weininger έγραψε:
14 Σεπ 2019, 10:42
Έχουν απόλυτο δίκιο οι επιστήμονες να κρούουν το καμπανάκι του κινδύνου.
Αν αυτό σημαίνει νέες κεραίες στις γειτονιές και σαφώς μεγαλύτερα ποσά ακτινοβολίας σε αυτές όσο και στις συσκευές μέσα στον αστικό ιστό, θα πρέπει να υπάρξει μεγάλη σύνεση και να ληφθούν σοβαρά οι επιστημονικές επιφυλάξεις (όχι οι ανοησίες που διακινούν τυχάρπαστοι στο νετ). Αν είναι σε 10-15 χρόνια να θερίζει ο καρκίνος, καλύτερα να αφήσουμε άλλες χώρες να γίνουν πειραματόζωα. Ήδη ψάχνεις οικογένεια που να μην ταλαιπωρείται κάποιο μέλος της από την κωλοαρρώστια.

Άβαταρ μέλους
anathematismeno_morio
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 10:22
Phorum.gr user: dukedelouben

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anathematismeno_morio » 17 Σεπ 2019, 09:23

ST48410 έγραψε:
17 Σεπ 2019, 08:45
Otto Weininger έγραψε:
14 Σεπ 2019, 10:42
Έχουν απόλυτο δίκιο οι επιστήμονες να κρούουν το καμπανάκι του κινδύνου.
Αν αυτό σημαίνει νέες κεραίες στις γειτονιές και σαφώς μεγαλύτερα ποσά ακτινοβολίας σε αυτές όσο και στις συσκευές μέσα στον αστικό ιστό, θα πρέπει να υπάρξει μεγάλη σύνεση και να ληφθούν σοβαρά οι επιστημονικές επιφυλάξεις (όχι οι ανοησίες που διακινούν τυχάρπαστοι στο νετ). Αν είναι σε 10-15 χρόνια να θερίζει ο καρκίνος, καλύτερα να αφήσουμε άλλες χώρες να γίνουν πειραματόζωα. Ήδη ψάχνεις οικογένεια που να μην ταλαιπωρείται κάποιο μέλος της από την κωλοαρρώστια.
Χονδρικά χωρίς πολλές τεχνικές λεπτομέρειες, το 5G θα λειτουργεί, ως επί το πλείστον, στα χιλιοστομετρικά κύματα (30GHz εώς 300GHz). Αυτό σημαίνει αρκετές νέες κεραίες, όχι όμως τις μεγάλες που βλέπουμε σήμερα, αλλά πιο μικρές (σε μέγεθος ενός σακιδίου πλάτης ας πούμε) εγκατεστημένες σε κάθε γειτονιά. Αυτό συμβαίνει διότι μεγαλύτερη συχνότητα σημαίνει μετάδοση περισσότερης πληροφορίας αλλά συνάμα και μικρότερο μήκος κύματος το οποίο είναι ευαίσθητο σε θόρυβο και αλλοίωση από εμπόδια, για αυτό και οι πολλές κεραίες. Τα χιλιοστομετρικά κύματα ανήκουν στα μη-ιονίζοντα ραδιοκύματα και είναι αποδεδειγμένο οτι δεν επηρεάζουν την δημόσια υγεία, όμως η συνεχόμενη έκθεση σε αυτά και σε τόσο μεγάλο βαθμό, στην ουσία σε κάθε έκφανση της ζωής μας, ίσως να αποτελούν μακροπρόθεσμα κίνδυνο. Οι έρευνες συνεχίζονται οπότε δεν μπορούμε ακόμα να εξάγουμε ένα απόλυτο συμπέρασμα.
So take my shriveled psyche, stretch it out between your fingers,
Look through lenses made to magnify my soul.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 17 Σεπ 2019, 09:53

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
31 Αύγ 2019, 12:09
dna replication έγραψε:
31 Αύγ 2019, 12:07
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
31 Αύγ 2019, 11:50
Η wind καλό θα ήταν να ξεκινήσει από απλά πράγματα όπως π.χ. Να έχει σήμα και μετά να βρει κι άλλους τρόπους να σου τρώει χρήμα.
απατεώνες, ψεύτες, μακριά!
Η χειρότερη εταιρία με διαφορά.
Για πέστε και ποιά είναι η καλή. :D

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Σεπ 2019, 11:48

Cosmote. Με διαφορά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23333
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Σεπ 2019, 11:55

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Σεπ 2019, 11:48
Cosmote. Με διαφορά.
Η κοσμοτε ειναι καλή ως σταθερή. Σαν δεδομένα απο κιν ειναι για τον πέοντα καβάλα. Εχω ενα κιν κοσμοτε και ενα βονταφον εταιρικό. Το κοσμοτέ, με το που βρεθώ σε ισόγειο ή ασανσέρ ή σε μέρος αρκετά μακριά απο αστικό τοπίο, στις δυο πρώτες περιπτώσεις αχρηστεύεται παντελώς, στην τελευταία χαροπαλεύει για σήμα. Με το βόνταφον απ την άλλη, όχι απλά πιανω φουλ ντατα σε ισόγεια και ασανσέρια, αλλά εχω κατέβει και σε υπόγεια και λεβητοστάσια και έχω ακομα ιντερνετ. Από γουίντ δεν εχω προσωπική εμπειρία, αλλά εχω ακουσει απο πολλούς αρκετά προβλήματα, δεν εχω ακουσει ατομο με γουίντ που να ειναι ευχαριστημένο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Σεπ 2019, 15:39

anathematismeno_morio έγραψε:
17 Σεπ 2019, 09:23
ST48410 έγραψε:
17 Σεπ 2019, 08:45
Otto Weininger έγραψε:
14 Σεπ 2019, 10:42
Έχουν απόλυτο δίκιο οι επιστήμονες να κρούουν το καμπανάκι του κινδύνου.
Αν αυτό σημαίνει νέες κεραίες στις γειτονιές και σαφώς μεγαλύτερα ποσά ακτινοβολίας σε αυτές όσο και στις συσκευές μέσα στον αστικό ιστό, θα πρέπει να υπάρξει μεγάλη σύνεση και να ληφθούν σοβαρά οι επιστημονικές επιφυλάξεις (όχι οι ανοησίες που διακινούν τυχάρπαστοι στο νετ). Αν είναι σε 10-15 χρόνια να θερίζει ο καρκίνος, καλύτερα να αφήσουμε άλλες χώρες να γίνουν πειραματόζωα. Ήδη ψάχνεις οικογένεια που να μην ταλαιπωρείται κάποιο μέλος της από την κωλοαρρώστια.
Χονδρικά χωρίς πολλές τεχνικές λεπτομέρειες, το 5G θα λειτουργεί, ως επί το πλείστον, στα χιλιοστομετρικά κύματα (30GHz εώς 300GHz). Αυτό σημαίνει αρκετές νέες κεραίες, όχι όμως τις μεγάλες που βλέπουμε σήμερα, αλλά πιο μικρές (σε μέγεθος ενός σακιδίου πλάτης ας πούμε) εγκατεστημένες σε κάθε γειτονιά. Αυτό συμβαίνει διότι μεγαλύτερη συχνότητα σημαίνει μετάδοση περισσότερης πληροφορίας αλλά συνάμα και μικρότερο μήκος κύματος το οποίο είναι ευαίσθητο σε θόρυβο και αλλοίωση από εμπόδια, για αυτό και οι πολλές κεραίες. Τα χιλιοστομετρικά κύματα ανήκουν στα μη-ιονίζοντα ραδιοκύματα και είναι αποδεδειγμένο οτι δεν επηρεάζουν την δημόσια υγεία, όμως η συνεχόμενη έκθεση σε αυτά και σε τόσο μεγάλο βαθμό, στην ουσία σε κάθε έκφανση της ζωής μας, ίσως να αποτελούν μακροπρόθεσμα κίνδυνο. Οι έρευνες συνεχίζονται οπότε δεν μπορούμε ακόμα να εξάγουμε ένα απόλυτο συμπέρασμα.
Τότε πως κάποιοι επιστήμονες κρούουν το καμπανάκι; Τι εννοεί ο Otto Weininger; Γενικώς δεν συμμερίζομαι πολύ την ιδέα ότι προχωράμε χωρίς να είμαστε σίγουροι και αν φανεί ότι υπάρχει πρόβλημα, τότε να σκεφτούμε τα μέτρα. Τότε θα είναι αργά για πολλούς. Καταλαβαίνω βέβαια ότι δύσκολα κάποιος (κυβέρνηση, φορέας) μπορεί να αρνηθεί το 5G στην περιοχή του.

Υπάρχουν άλλα πιο οργανωμένα κράτη που λαμβάνουν κάποια μέτρα προφύλαξης;

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 17 Σεπ 2019, 16:34

vantono έγραψε:
17 Σεπ 2019, 11:55
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
17 Σεπ 2019, 11:48
Cosmote. Με διαφορά.
Η κοσμοτε ειναι καλή ως σταθερή. Σαν δεδομένα απο κιν ειναι για τον πέοντα καβάλα. Εχω ενα κιν κοσμοτε και ενα βονταφον εταιρικό. Το κοσμοτέ, με το που βρεθώ σε ισόγειο ή ασανσέρ ή σε μέρος αρκετά μακριά απο αστικό τοπίο, στις δυο πρώτες περιπτώσεις αχρηστεύεται παντελώς, στην τελευταία χαροπαλεύει για σήμα. Με το βόνταφον απ την άλλη, όχι απλά πιανω φουλ ντατα σε ισόγεια και ασανσέρια, αλλά εχω κατέβει και σε υπόγεια και λεβητοστάσια και έχω ακομα ιντερνετ. Από γουίντ δεν εχω προσωπική εμπειρία, αλλά εχω ακουσει απο πολλούς αρκετά προβλήματα, δεν εχω ακουσει ατομο με γουίντ που να ειναι ευχαριστημένο.
Επειδή κάνω πολλά ταξίδια σε όλη την Ελλάδα η vodafone ενώ σε κάποια σημεία είχε σήμα καμπάνα σε άλλα απότομα κοβόταν. Από ότι κατάλαβα έχει να κάνει με περιοχές. Στη δική μου περιοχή η vodafone όχι μόνο δεν έπιανε στα υπόγεια, δεν έπιανε ούτε στις ταράτσες. Επιπλέον με παίδεψαν πολύ όταν άλλαξα εταιρία με υπερχρεώσεις και καθυστερήσεις.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3732
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 24 Σεπ 2019, 13:25

Έχω κοσμοκάρτα.
Προσφορά gigamonth σου λέει.
1 GB για ένα μήνα μόνο (!) 8,5 ευρώ σου λεει.
Οι άνθρωποι είναι παρανοϊκοί απατεώνες/ληστές/κλέφτες.
Παρακαλώ τα σχόλιά σας.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14876
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 24 Σεπ 2019, 13:34

δες το άλλο, με 4€ για 3GB /week
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3732
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 24 Σεπ 2019, 22:33

Orion22 έγραψε:
24 Σεπ 2019, 13:34
δες το άλλο, με 4€ για 3GB /week
Αυτό χρησιμοποιώ όταν δεν έχει προσφορά κάτι άλλο.
Εντωμεταξύ το πακέτο που αναφέρεις, στην εφαρμογή κοσμοτέ δεν το έχουνε ενώ αν πας να το βάλεις καλώντας στο 1330 το έχει. Ότι να ναι.
Πραγματικά ότι να ναι.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11899
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 26 Σεπ 2019, 12:26

Εγώ βάζω μια 10αρα από online παίρνω τα 400λ+200λ+100λ μπόνους.
Δίνει 100mb ίντερνετ και κάνω reload τον κωδικό στο τσαπ-τσαπ παιρνω 1.2gb για ένα μηνα.

Φτάνουν.
Η vodα δεν πιάνει καλό 4g εδώ π είμαι.
Η cosmoste έξω απ το σπίτι 4g.Μολις μπω μέσα τίποτα.
Μόνο voda.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 26 Σεπ 2019, 18:33

taliban έγραψε:
26 Σεπ 2019, 12:26
Εγώ βάζω μια 10αρα από online παίρνω τα 400λ+200λ+100λ μπόνους.
Δίνει 100mb ίντερνετ και κάνω reload τον κωδικό στο τσαπ-τσαπ παιρνω 1.2gb για ένα μηνα.

Φτάνουν.
Η vodα δεν πιάνει καλό 4g εδώ π είμαι.
Η cosmoste έξω απ το σπίτι 4g.Μολις μπω μέσα τίποτα.
Μόνο voda.
Και αν ανανεώσεις το όποιο πακέτο με ίδιο πριν λήξει προστίθενται τα υπολοιπόμενα λεπτά, σμς, μβ.
Νομίζω και στο reload.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23333
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Κάτι τρέχει (με ταχύτητες 5G) στην Καλαμάτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 03 Δεκ 2019, 22:25

Στην Καλαμάτα αποφάσισαν να κόψουν το 5G λόγω ακτινοβολίας
Η πιλοτική λειτουργία του 5G στην Καλαμάτα, προκάλεσε μεγάλη αναστάτωση, με αποτέλεσμα το δημοτικό συμβούλιο να αποφασίσει την διακοπή του.

Προς συζήτηση ήρθε το βράδυ της Δευτέρας το θέμα της λειτουργίας της πιλοτικής λειτουργίας του 5G στην Καλαμάτα, η οποία έχει φέρει αναστάτωση σε κομμάτι της πόλης εδώ και καιρό.
Έπειτα από αίτημα των παρατάξεων της μειοψηφίας του Δημοτικού Συμβουλίου Καλαμάτας, το θέμα- που μάλιστα είχε οριστεί ως έκτο στη σειρά -συζητήθηκε πρώτο, αφού στην αίθουσα βρίσκονταν δημότες που ήθελαν να ενημερωθούν, αλλά και να εκφέρουν τη γνώμη τους.

Η συζήτηση, τελικά, κράτησε πάνω από τρεις ώρες, με το δήμαρχο σε ρόλο πυροσβέστη να προσπαθεί να ηρεμήσει το κλίμα, κάνοντας μάλιστα πρόταση να πραγματοποιηθεί στην Καλαμάτα μια ημερίδα- εκδήλωση στις αρχές Ιανουαρίου, και αν έβγαιναν συμπεράσματα ότι δεν είναι επιβλαβές για τον κόσμο να δινόταν παράταση της πιλοτικής λειτουργίας, αν αυτή ζητούνταν από εταιρία κινητής τηλεφωνίας.
Τελικά, προς ψήφιση έφτασαν δύο προτάσεις, η πρώτη από την πλευρά της Δημοτικής Αρχής, που αναφερόταν σε μη ανανέωση της σύμβασης στις 31/12 και η δεύτερη που ζητούσε τη διακοπή της σύμβασης στο τέλος του χρόνου.

Έπειτα από μια ψηφοφορία, που κράτησε ώρα με εντάσεις, υπερψηφίστηκε η πρόταση της διακοπής με 16 ψήφους, ενώ 13 ψήφους έλαβε η μη ανανέωση.
Μετά την ανακοίνωση του αποτελέσματος οι παρευρισκόμενοι δημότες πανηγύρισαν και χαρακτήρισαν την απόφαση μια πρώτη νίκη.


http://www.gazzetta.gr/plus/koinwnia/ar ... BgE8vBZQf4

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών