Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 18:34

Ίσως να μην έχεις αυτό το ηλίθιο σκοτεινό θέμα που είναι της μόδας και γαμάει τα fonts.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Φεβ 2023, 18:34

enaon έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:32
χελη δες πως βγανει το κείμενό σου , ειναι πιο σπαστικό και απο εσένα.

Εικόνα
ί
Είναι επειδή δεν το έχει συνειδητοποιήσει. :lol:
hellegennes έγραψε:
14 Ιαν 2021, 22:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιαν 2021, 18:53
dotcom έγραψε:
14 Ιαν 2021, 18:11
Παιδιά κάντε κάτι με τα μπλέ γράμματα δεν έχω βάλει πότε σε ignore κάποιον αλλά είμαι πολύ κοντά στο να βάλω τον Nandro
+1 nothing personal αλλά δε διαβάζεται το μπλε σε ντακ θιμ. Και ο hellegennes το κάνει για έμφαση.
Ντακ θιμ; Θα ήθελα να έχουμε. Θα διάλεγα Ντόναλντ.

Btw, δεν το κάνω για έμφαση, κάνω μπλε τα γράμματα σε κείμενα παράθεσης όταν δεν χρησιμοποιώ το quote. Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι δεν φαίνονται στο dark theme.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Φεβ 2023, 18:37

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:34
Ίσως να μην έχεις αυτό το ηλίθιο σκοτεινό θέμα που είναι της μόδας και γαμάει τα fonts.
οκ συγνώμη, φαντάζομαι τώρα εχεις νευριάσει, ειμαι κακός χρήστης και δεν με εμπιστέυεσαι πλεον, εσυ εισαι καλός χελης.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 18:43

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:34
enaon έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:32
χελη δες πως βγανει το κείμενό σου , ειναι πιο σπαστικό και απο εσένα.

Εικόνα
ί
Είναι επειδή δεν το έχει συνειδητοποιήσει. :lol:
Αφού το συνειδητοποίησα και μετά, αποφάσισα ότι να πάνε να γαμηθούν όσοι επιλέγουν σκοτεινό θέμα λες και είμαστε στα 00's και ότι η βόλη μου και οι συνήθειές μου είναι για μένα πιο σημαντικές από τα αισθήματα των φορουμιτών. Ουπς!
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Φεβ 2023, 18:47

ενα φούξια θα ταιριαζε νομιζω με το μώβ της υπογραφής σου.


Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 28 Φεβ 2023, 18:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Φεβ 2023, 18:50

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:25
Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:04
Επίσης, η λέξη επεξεργασία σ' αυτό που είπα έχει πολύ πιο ευρεία έννοια από την απλή χρήση, όπως γίνεται στην περίπτωση που αναφέρεις με τις πρωτεΐνες: αξιολόγηση, επιλογή, κρίση, όλα αυτά και άλλα πόσα, παίζουν τον ρόλο τους αν μιλάμε για νοημοσύνη. Γνώμη μου, πάντα.
Ε, τότε δεν κάνουν επεξεργασία με την έννοια που λες οι σύγχρονες μηχανές ΑΙ γιατί πρόκειται για στατιστική επίλυση, δεν εμπεριέχεται κρίση. Κυρίως όμως δεν υπάρχουν ενσυνείδητες επιλογές. Δες ας πούμε αυτήν την απάντηση:

DM: Can you describe in simple terms what a fusion reaction is?

Chatgtp: Sure, I'd be happy to help!

A fusion reaction is a type of nuclear reaction where two smaller atomic nuclei join together to form a larger nucleus. This process releases a huge amount of energy.

In more technical terms, fusion occurs when two atomic nuclei come close enough together that the strong nuclear force overcomes their natural repulsion due to their positive charges. When this happens, the nuclei can merge into a single, heavier nucleus, releasing energy in the process.

Fusion reactions are what power the sun and other stars, and scientists are working on developing fusion as a potential source of clean energy here on Earth. The challenge is that fusion reactions require incredibly high temperatures and pressures to occur, so scientists are working on ways to create these conditions in a controlled way.


Αμέσως μετά ρώτησα:

DM: Can you describe in simple terms what a fusion reaction is?

Chatgtp: Sure, I'd be happy to help!

A fusion reaction is a type of nuclear reaction where two smaller atomic nuclei join together to form a larger nucleus. This process releases a huge amount of energy.

In more technical terms, fusion occurs when two atomic nuclei come close enough together that the strong nuclear force overcomes their natural repulsion due to their positive charges. When this happens, the nuclei can merge into a single, heavier nucleus, releasing energy in the process.

Fusion reactions are what power the sun and other stars, and scientists are working on developing fusion as a potential source of clean energy here on Earth. The challenge is that fusion reactions require incredibly high temperatures and pressures to occur, so scientists are working on ways to create these conditions in a controlled way.



Παρατηρείς κάτι;
Για να μην συγκρίνω λέξη-λέξη, να υποθέσω ότι οι δύο απαντήσεις είναι πανομοιότυπες;

Εντάξει, κι αυτό σηκώνει κουβέντα. Καταλαβαίνω τι λες φυσικά και περισσότερο κλίνω προς την δική σου άποψη, αλλά πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα του ορισμού που δίνουμε στην έννοια "νοημοσύνη". Και εντάξει, επειδή το είπες και νωρίτερα φαντάζομαι ότι θα πεις πως αν τα πάντα σημαίνουν τα πάντα δεν μπορούμε να ορίσουμε τίποτα, αλλά απ' την άλλη ίσως αν ξεχειλώσουμε λίιιιγο τον ορισμό να μπορούμε να συμπεριλάβουμε κι άλλες έννοιες στον όρο "νοημοσύνη". Ίσως ακόμα και μηχανές σαν αυτήν εδώ. Γιατί κι ο αυστηρός περιορισμός του όρου σε πολύ στενά πλαίσια, πάλι μπορεί να δημιουργήσει θέματα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Φεβ 2023, 18:53

Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:50
Για να μην συγκρίνω λέξη-λέξη, να υποθέσω ότι οι δύο απαντήσεις είναι πανομοιότυπες;
νομιζω θέλει να εστιάσουμε στην ερώτηση, προσπαθει να αποδειξει οτι ξερει να επαναλαμβανεται βαρετά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Φεβ 2023, 18:54

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:43
Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:34
enaon έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:32
χελη δες πως βγανει το κείμενό σου , ειναι πιο σπαστικό και απο εσένα.

Εικόνα
ί
Είναι επειδή δεν το έχει συνειδητοποιήσει. :lol:
Αφού το συνειδητοποίησα και μετά, αποφάσισα ότι να πάνε να γαμηθούν όσοι επιλέγουν σκοτεινό θέμα λες και είμαστε στα 00's και ότι η βόλη μου και οι συνήθειές μου είναι για μένα πιο σημαντικές από τα αισθήματα των φορουμιτών. Ουπς!
Για να μαθαίνουμε και λίγη Ιστορία και να μην παραπληροφορούμαστε. Καταρχάς για να βγάλω την ένσταση σου απ' τη μέση, είμαι σίγουρος ότι το dark theme το είχαν ανακαλύψει και στις όχθες του Ευφράτη.
Τώρα το πότε κατέκτησε τον κόσμο μπορούμε να προσεγγίσουμε ενδεικτικά και φυσικά καμία σχέση δεν έχει με 00's:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Φεβ 2023, 18:55

enaon έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:53
Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:50
Για να μην συγκρίνω λέξη-λέξη, να υποθέσω ότι οι δύο απαντήσεις είναι πανομοιότυπες;
νομιζω θέλει να εστιάσουμε στην ερώτηση, προσπαθει να αποδειξει οτι ξερει να επαναλαμβανεται βαρετά.
Και πρέπει να αποδειχτεί αυτό; Νόμιζα πως είναι αξίωμα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Φεβ 2023, 18:58

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:29
Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:26
enaon έγραψε:
28 Φεβ 2023, 17:56


αυτο δεν εχει βαση τον πόνο και το πόνημα; Πως έγινε να φορτιστεί αρνητικά;
Λόγω Χριστιανών ή είχε ήδη πάρει πιο πριν την σημερινή έννοια; :102:
Όχι, η σημερινή έννοια είναι σχεδόν σύγχρονη (από την μεσαιωνική ελληνική). Η αρχική έννοια ήταν κυριολεκτική, κάποιος που έχει υποστεί μεγάλη ζημιά.
Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Υπάρχουν αρκετές αναφορές στον "πονηρό" σε Ευαγγέλια, Επιστολές κλπ. Ακόμα και στο πατερημό αναφέρεται (αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού κλπ).
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Φεβ 2023, 19:13

hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:43
Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:34
enaon έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:32
χελη δες πως βγανει το κείμενό σου , ειναι πιο σπαστικό και απο εσένα.

Εικόνα
ί
Είναι επειδή δεν το έχει συνειδητοποιήσει. :lol:
Αφού το συνειδητοποίησα και μετά, αποφάσισα ότι να πάνε να γαμηθούν
:011:
Όχι μόνον θα σε βάλω να ξανακεράσεις τις μπύρες αλλά θα σε ΑΝΑΓΚΑΣΩ να ξαναφέρεις και ποικιλία με παστουρμαδοαλλαντικά.
:011:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Φεβ 2023, 19:15

Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:50
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:25
Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:04
Επίσης, η λέξη επεξεργασία σ' αυτό που είπα έχει πολύ πιο ευρεία έννοια από την απλή χρήση, όπως γίνεται στην περίπτωση που αναφέρεις με τις πρωτεΐνες: αξιολόγηση, επιλογή, κρίση, όλα αυτά και άλλα πόσα, παίζουν τον ρόλο τους αν μιλάμε για νοημοσύνη. Γνώμη μου, πάντα.
Ε, τότε δεν κάνουν επεξεργασία με την έννοια που λες οι σύγχρονες μηχανές ΑΙ γιατί πρόκειται για στατιστική επίλυση, δεν εμπεριέχεται κρίση. Κυρίως όμως δεν υπάρχουν ενσυνείδητες επιλογές. Δες ας πούμε αυτήν την απάντηση:

DM: Can you describe in simple terms what a fusion reaction is?

Chatgtp: Sure, I'd be happy to help!

A fusion reaction is a type of nuclear reaction where two smaller atomic nuclei join together to form a larger nucleus. This process releases a huge amount of energy.

In more technical terms, fusion occurs when two atomic nuclei come close enough together that the strong nuclear force overcomes their natural repulsion due to their positive charges. When this happens, the nuclei can merge into a single, heavier nucleus, releasing energy in the process.

Fusion reactions are what power the sun and other stars, and scientists are working on developing fusion as a potential source of clean energy here on Earth. The challenge is that fusion reactions require incredibly high temperatures and pressures to occur, so scientists are working on ways to create these conditions in a controlled way.


Αμέσως μετά ρώτησα:

DM: Can you describe in simple terms what a fusion reaction is?

Chatgtp: Sure, I'd be happy to help!

A fusion reaction is a type of nuclear reaction where two smaller atomic nuclei join together to form a larger nucleus. This process releases a huge amount of energy.

In more technical terms, fusion occurs when two atomic nuclei come close enough together that the strong nuclear force overcomes their natural repulsion due to their positive charges. When this happens, the nuclei can merge into a single, heavier nucleus, releasing energy in the process.

Fusion reactions are what power the sun and other stars, and scientists are working on developing fusion as a potential source of clean energy here on Earth. The challenge is that fusion reactions require incredibly high temperatures and pressures to occur, so scientists are working on ways to create these conditions in a controlled way.



Παρατηρείς κάτι;
Για να μην συγκρίνω λέξη-λέξη, να υποθέσω ότι οι δύο απαντήσεις είναι πανομοιότυπες;

Εντάξει, κι αυτό σηκώνει κουβέντα. Καταλαβαίνω τι λες φυσικά και περισσότερο κλίνω προς την δική σου άποψη, αλλά πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα του ορισμού που δίνουμε στην έννοια "νοημοσύνη".
Ditto.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 28 Φεβ 2023, 19:20

sys3x έγραψε:
28 Φεβ 2023, 19:13
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:43
Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:34

Είναι επειδή δεν το έχει συνειδητοποιήσει. :lol:
Αφού το συνειδητοποίησα και μετά, αποφάσισα ότι να πάνε να γαμηθούν
:011:
Όχι μόνον θα σε βάλω να ξανακεράσεις τις μπύρες αλλά θα σε ΑΝΑΓΚΑΣΩ να ξαναφέρεις και ποικιλία με παστουρμαδοαλλαντικά.
:011:
Σταμάτα ρε παπάρα κι έχει φτάσει η χοληστερίνη στα ύψη. Πω πω, εκείνο το σαλάμι με την παπαρούνα ακόμα το γεύομαι, τόσα χρόνια μετά...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 19:25

Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:58
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:29
Bic έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:26

Λόγω Χριστιανών ή είχε ήδη πάρει πιο πριν την σημερινή έννοια; :102:
Όχι, η σημερινή έννοια είναι σχεδόν σύγχρονη (από την μεσαιωνική ελληνική). Η αρχική έννοια ήταν κυριολεκτική, κάποιος που έχει υποστεί μεγάλη ζημιά.
Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Υπάρχουν αρκετές αναφορές στον "πονηρό" σε Ευαγγέλια, Επιστολές κλπ. Ακόμα και στο πατερημό αναφέρεται (αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού κλπ).
Ναι, είναι μάλλον μεταφορική επέκταση της έννοιας του φθαρμένου. Μην ξεχνάς ότι και ο διεφθαρμένος κυριολεκτικά σημαίνει αυτόν που έχει υποστεί ολοκληρωτική φθορά (μεταφορικά).

Πονηρό πνεύμα είναι αυτό που έχει υποστεί ανεπανόρθωτη ψυχική ζημιά, με την εναντίωση απέναντι στον Θεό. Το -πλέον- άχρηστο πνεύμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Φεβ 2023, 19:26

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:54
hellegennes έγραψε:
28 Φεβ 2023, 18:43
Αφού το συνειδητοποίησα και μετά, αποφάσισα ότι να πάνε να γαμηθούν όσοι επιλέγουν σκοτεινό θέμα λες και είμαστε στα 00's και ότι η βόλη μου και οι συνήθειές μου είναι για μένα πιο σημαντικές από τα αισθήματα των φορουμιτών. Ουπς!
Για να μαθαίνουμε και λίγη Ιστορία και να μην παραπληροφορούμαστε. Καταρχάς για να βγάλω την ένσταση σου απ' τη μέση, είμαι σίγουρος ότι το dark theme το είχαν ανακαλύψει και στις όχθες του Ευφράτη.
Τώρα το πότε κατέκτησε τον κόσμο μπορούμε να προσεγγίσουμε ενδεικτικά και φυσικά καμία σχέση δεν έχει με 00's:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Σπασίκλα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών