Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12754
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 29 Οκτ 2019, 10:54

parafrwn έγραψε:
29 Οκτ 2019, 10:41
nyxtovios έγραψε:
29 Οκτ 2019, 10:29
parafrwn έγραψε:
26 Οκτ 2019, 23:25


:smt005::smt005::smt005:
Εννοώ κάτι τέτοιο
https://www.teco.edu/~albrecht/neuro/html/node32.html
Δεν βλέπω γιατί είναι τόσο αστείο αυτό που έγραψα. Συστοιχίες δικτύων σε τέτοια μορφή είναι αρκετά συνηθισμένες,
Αυτή η συνδεσμολογία μου φαίνεται περισσότερο παράλληλη παρά σε σειρά.

Προσωπικά όταν ακούω για παράλληλα ή σε σειρά, σκέφτομαι τα ηλεκτρικά κυκλώματα: https://en.wikipedia.org/wiki/Series_an ... l_circuits
Τότε δεν σου φαίνεται σωστά γιατί έχει και παράλληλα και σε σειρά στοιχεία

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12527
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 29 Οκτ 2019, 13:41

Ανάλογα με τον παρατηρητή.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Μαρ 2020, 23:26


Ο Yochanan που είναι ρε παιδιά;
Δεν θέλω να σε φοβήσω παραπάνω, όλα θα πάνε καλά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Ιούλ 2022, 17:48

https://www.news247.gr/kosmos/rosia-rom ... 05826.html

Έλα Yochanan, φρεσκότατο, οι Ρως μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας, πρόκειται απλά για ένα εντελώς τυχαίο γκλιτς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Ιούλ 2022, 18:33

hellegennes έγραψε:
25 Οκτ 2019, 14:41
ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2019, 02:47
EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Οκτ 2019, 02:41
Δεν ειναι εη αη, στατιστικς είναι.
Τι σημαίνει αυτό; Τι διαφορά έχει η στατιστική από το AI; Δεν μαθαίνει ο υπολογιστής κάνοντας δοκιμές και ακολουθώντας διαφορετικά σενάρια;
Παρουσιάστηκαν σε προηγούμενες σελίδες νομίζω και προγράμματα δημιουργικά όπως απόπειρες μουσική σύνθεσης. Δεν είναι AI αυτό;
Ο Εκπληκτικός έχει ένα δίκιο γιατί στην πραγματικότητα όντως ο υπολογιστής δεν μαθαίνει τίποτα και ακόμη δεν υπάρχει καμμιά ολοκληρωμένη εφαρμογή ΤΝ, όλα είναι τόσο dedicated που στην ουσία καταντούν μηχανικές επαναλήψεις και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή αν η ΑΙ που φτιάχτηκε για να παίζει DOTA δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτήν της την γνώση για να λύσει ένα μαθηματικό πρόβλημα, τότε δεν είναι ΑΙ, είναι όντως στατιστική ανάλυση. ΑΙ θα ήταν αν λειτουργούσε σαν νοημοσύνη.

Κι ο τρόπος που μαθαίνει όντως είναι διαφορετικός. Δηλαδή, στο paper που έβαλε ο sys3x, βλέπεις ότι χρειάζονται εκατομμύρια επαναλήψεις για να αρχίσει η ΑΙ να βγάζει κάποιο αποτέλεσμα με νόημα, πράγμα που σίγουρα δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με τον άνθρωπο, που ακόμη και μία επανάληψη μπορεί να είναι αρκετή. Μάλιστα οι κινήσεις που κάνει οι ΑΙ στο συγκεκριμένο paper είναι τελείως τυχαίες και επαναλαμβάνονται από ένα σημείο και μετά μόνο γιατί φέρνουν επιτυχημένο αποτέλεσμα. Δεν βασίζονται στην παρατήρηση και εξερεύνηση λύσεων.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Ιούλ 2022, 18:57

John Dear πάτα το πλέη και παρακολούθησε (υποχρεωτικά) με προσοχή για τουλάχιστο τριάντα δεύτερα, αν σου κάνει κούκου δες κ το υπόλοιπο (άμα θέλεις):

Dwarven Blacksmith παρατήρησε το πρώτο απτό και σπουδαίο αποτέλεσμα της ελληνοσινέζικης συμμαχίας σε γενετικό επίπεδο, έχει ονοματεπώνυμο, λέγεται Ντέμης Χασσάμπις.

Όλοι οι υπόλοιποι ρίχτε μιά ματιά και εδώ:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Ιούλ 2022, 19:11

sys3x έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 17:48
https://www.news247.gr/kosmos/rosia-rom ... 05826.html

Έλα Yochanan, φρεσκότατο, οι Ρως μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας, πρόκειται απλά για ένα εντελώς τυχαίο γκλιτς.
Τι πιστεύεις ότι έγινε; Γιατί τα περί νευριασμένου ρομπότ έχουν γραφτεί μάλλον για να τσιμπήσει κλικ το άρθρο.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Ιούλ 2022, 19:13

ST48410 έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 19:11
sys3x έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 17:48
https://www.news247.gr/kosmos/rosia-rom ... 05826.html

Έλα Yochanan, φρεσκότατο, οι Ρως μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας, πρόκειται απλά για ένα εντελώς τυχαίο γκλιτς.
Τι πιστεύεις ότι έγινε; Γιατί τα περί νευριασμένου ρομπότ έχουν γραφτεί μάλλον για να τσιμπήσει κλικ το άρθρο.
:003:
Δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά, πάντως σίγουρα κάποιος/κάτι τσίμπησε κάποιον.
:P
*το γιατί είναι το θέμα μας εδώ νομίζω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 25 Ιούλ 2022, 19:25

ST48410 έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 19:11
sys3x έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 17:48
https://www.news247.gr/kosmos/rosia-rom ... 05826.html

Έλα Yochanan, φρεσκότατο, οι Ρως μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας, πρόκειται απλά για ένα εντελώς τυχαίο γκλιτς.
Τι πιστεύεις ότι έγινε; Γιατί τα περί νευριασμένου ρομπότ έχουν γραφτεί μάλλον για να τσιμπήσει κλικ το άρθρο.
Αυτό που έγινε είναι ότι δεν βάζεις ένα industrial robotic χέρι κοντά σε κόσμο, πόσο μάλλον όταν είναι και παιδιά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Ιούλ 2022, 19:43

klg έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 19:25
Αυτό που έγινε είναι ότι δεν βάζεις ένα industrial robotic χέρι κοντά σε κόσμο, πόσο μάλλον όταν είναι και παιδιά.
Έχω μια υποψία τι εννοείς αλλά καλύτερα να εξηγήσεις.

Προσωπικά μου φαίνεται πιο πιθανό να πήγε να κάνει μια διορθωτική κίνηση "νομίζοντας" ότι κουνήθηκε το πιόνι και εκεί βούτηξε κατά λάθος το δάκτυλο του μικρού. Τέλος πάντων αυτό το παράδειγμα σαν να δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις. Γενικά ένα τέτοιο ρομπότ που παίζει παιχνίδια δεν ξέρω αν θα μπορούσε να έχει έστω και στοιχειώδεις συναισθηματικού τύπου αντιδράσεις (θύμωσε). Αλλά καλύτερα να τα πείτε εσείς που γνωρίζετε.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16283
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 25 Ιούλ 2022, 20:45

sys3x έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 17:48
https://www.news247.gr/kosmos/rosia-rom ... 05826.html

Έλα Yochanan, φρεσκότατο, οι Ρως μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας, πρόκειται απλά για ένα εντελώς τυχαίο γκλιτς.
I for one welcome our new metallic overlords!!1!1
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 25 Ιούλ 2022, 21:58

ST48410 έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 19:43
klg έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 19:25
Αυτό που έγινε είναι ότι δεν βάζεις ένα industrial robotic χέρι κοντά σε κόσμο, πόσο μάλλον όταν είναι και παιδιά.
Έχω μια υποψία τι εννοείς αλλά καλύτερα να εξηγήσεις.

Προσωπικά μου φαίνεται πιο πιθανό να πήγε να κάνει μια διορθωτική κίνηση "νομίζοντας" ότι κουνήθηκε το πιόνι και εκεί βούτηξε κατά λάθος το δάκτυλο του μικρού. Τέλος πάντων αυτό το παράδειγμα σαν να δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις. Γενικά ένα τέτοιο ρομπότ που παίζει παιχνίδια δεν ξέρω αν θα μπορούσε να έχει έστω και στοιχειώδεις συναισθηματικού τύπου αντιδράσεις (θύμωσε). Αλλά καλύτερα να τα πείτε εσείς που γνωρίζετε.
Όχι ούτε καν ρε, δεν υπάρχει καμία υποψία νοημοσύνης σε οτιδήποτε θα διαβάσεις για "AI". Marketing όρος είναι καθαρά. Τέτοιου είδους ρομποτική βραχίονες είναι επικίνδυνοι γιατί μπορούν εύκολα να τραυματίσουν κόσμο, δεν νομίζω ότι έχει σημασία γιατί έγινε αυτό που έγινε specifically (ότι το παιδάκι βιάστηκε να βάλει το πιόνι εκεί, πριν τελειώσει το μαλακισμένο cycle που κάνει για να παίξει κίνηση το χέρι), αλλά το γεγονός ότι από άποψης safety protocols, well, μιλάμε για καθυστέρες ρώσους.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Ιούλ 2022, 23:08

Yochanan έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 20:45
sys3x έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 17:48
https://www.news247.gr/kosmos/rosia-rom ... 05826.html

Έλα Yochanan, φρεσκότατο, οι Ρως μας έχουν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας, πρόκειται απλά για ένα εντελώς τυχαίο γκλιτς.
I for one welcome our new metallic overlords!!1!1
**A small pinky finger for humanity a giant leap for machinity.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 26 Ιούλ 2022, 03:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Ιούλ 2022, 23:35

ST48410 έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 19:43
Γενικά ένα τέτοιο ρομπότ που παίζει παιχνίδια δεν ξέρω αν θα μπορούσε να έχει έστω και στοιχειώδεις συναισθηματικού τύπου αντιδράσεις (θύμωσε).
Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει την ερώτησή σου αλλα θα μπορούσες πανευκολα με τεχνολογια μισου αιωνα και βαλε να φτιάξεις ένα ρομπότ και να το εκπαιδεύσεις να έχει συγκεκριμένες "συναισθηματικες" αντιδράσεις σε συγκεκριμένα ερεθισματα. Για παράδειγμα, όταν το βρίζεις να σε βρίζει κ αυτο (σου δίνω ενα απλο διαλογικο σεναριο για να καταλάβεις τι εννοω). Επίσης, θα μπορούσες να φτιάξεις ένα ρομπότ με κάμερα που όταν σε βλέπει λυπημένο ή χαρούμενο με face recognition (πχ βλέπει τη φάτσα σου θλιμμένη) να σου λέει διάφορες συναισθηματικες μαλακιες.

Αλλά δεν πρέπει να συγχέουμε την αντίδραση αυτη με την εσωτερική συναισθηματική κατάσταση. Κανένα ρομπότ σήμερα δεν έχει τέτοιο πράγμα. Είναι σα να αναρωτιέσαι αν το smartwatch σου ενδιαφέρεται πραγματικά και ανησυχει για την υγεία σου επειδή μετράει το οξυγόνο σου χαμηλό κ σου λέει να πάρεις γιατρό τηλέφωνο. Αντίστοιχα ένα ρομπότ μπορεί να εκπαιδευτεί να "θυμώσει" με οτιδήποτε.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Ιούλ 2022, 23:42

EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 23:35
Αλλά δεν πρέπει να συγχέουμε την αντίδραση αυτη με την εσωτερική συναισθηματική κατάσταση. Κανένα ρομπότ σήμερα δεν έχει τέτοιο πράγμα.
Αυτό ήταν και η ένστασή μου προς την δημοσιογραφική παρουσίαση που άφηναν να εννοηθεί ότι τσατίστηκε το ρομπότ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών