Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Οκτ 2019, 14:41

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2019, 02:47
EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Οκτ 2019, 02:41
Δεν ειναι εη αη, στατιστικς είναι.
Τι σημαίνει αυτό; Τι διαφορά έχει η στατιστική από το AI; Δεν μαθαίνει ο υπολογιστής κάνοντας δοκιμές και ακολουθώντας διαφορετικά σενάρια;
Παρουσιάστηκαν σε προηγούμενες σελίδες νομίζω και προγράμματα δημιουργικά όπως απόπειρες μουσική σύνθεσης. Δεν είναι AI αυτό;
Ο Εκπληκτικός έχει ένα δίκιο γιατί στην πραγματικότητα όντως ο υπολογιστής δεν μαθαίνει τίποτα και ακόμη δεν υπάρχει καμμιά ολοκληρωμένη εφαρμογή ΤΝ, όλα είναι τόσο dedicated που στην ουσία καταντούν μηχανικές επαναλήψεις και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή αν η ΑΙ που φτιάχτηκε για να παίζει DOTA δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτήν της την γνώση για να λύσει ένα μαθηματικό πρόβλημα, τότε δεν είναι ΑΙ, είναι όντως στατιστική ανάλυση. ΑΙ θα ήταν αν λειτουργούσε σαν νοημοσύνη.

Κι ο τρόπος που μαθαίνει όντως είναι διαφορετικός. Δηλαδή, στο paper που έβαλε ο sys3x, βλέπεις ότι χρειάζονται εκατομμύρια επαναλήψεις για να αρχίσει η ΑΙ να βγάζει κάποιο αποτέλεσμα με νόημα, πράγμα που σίγουρα δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με τον άνθρωπο, που ακόμη και μία επανάληψη μπορεί να είναι αρκετή. Μάλιστα οι κινήσεις που κάνει οι ΑΙ στο συγκεκριμένο paper είναι τελείως τυχαίες και επαναλαμβάνονται από ένα σημείο και μετά μόνο γιατί φέρνουν επιτυχημένο αποτέλεσμα. Δεν βασίζονται στην παρατήρηση και εξερεύνηση λύσεων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Manos87
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 07:04
Phorum.gr user: Manos87

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manos87 » 25 Οκτ 2019, 14:51

hellegennes έγραψε:
25 Οκτ 2019, 14:41
ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2019, 02:47
EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Οκτ 2019, 02:41
Δεν ειναι εη αη, στατιστικς είναι.
Τι σημαίνει αυτό; Τι διαφορά έχει η στατιστική από το AI; Δεν μαθαίνει ο υπολογιστής κάνοντας δοκιμές και ακολουθώντας διαφορετικά σενάρια;
Παρουσιάστηκαν σε προηγούμενες σελίδες νομίζω και προγράμματα δημιουργικά όπως απόπειρες μουσική σύνθεσης. Δεν είναι AI αυτό;
Ο Εκπληκτικός έχει ένα δίκιο γιατί στην πραγματικότητα όντως ο υπολογιστής δεν μαθαίνει τίποτα και ακόμη δεν υπάρχει καμμιά ολοκληρωμένη εφαρμογή ΤΝ, όλα είναι τόσο dedicated που στην ουσία καταντούν μηχανικές επαναλήψεις και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή αν η ΑΙ που φτιάχτηκε για να παίζει DOTA δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτήν της την γνώση για να λύσει ένα μαθηματικό πρόβλημα, τότε δεν είναι ΑΙ, είναι όντως στατιστική ανάλυση. ΑΙ θα ήταν αν λειτουργούσε σαν νοημοσύνη.

Κι ο τρόπος που μαθαίνει όντως είναι διαφορετικός. Δηλαδή, στο paper που έβαλε ο sys3x, βλέπεις ότι χρειάζονται εκατομμύρια επαναλήψεις για να αρχίσει η ΑΙ να βγάζει κάποιο αποτέλεσμα με νόημα, πράγμα που σίγουρα δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με τον άνθρωπο, που ακόμη και μία επανάληψη μπορεί να είναι αρκετή. Μάλιστα οι κινήσεις που κάνει οι ΑΙ στο συγκεκριμένο paper είναι τελείως τυχαίες και επαναλαμβάνονται από ένα σημείο και μετά μόνο γιατί φέρνουν επιτυχημένο αποτέλεσμα. Δεν βασίζονται στην παρατήρηση και εξερεύνηση λύσεων.
Πω ρε φίλε ωραία τα λες. Εκεί που πάει το μυαλό σου δεν πάει το δικό μου συχνά. Να αυτό που είπες στη πρώτη παράγραφο για το Dota ας πούμε. Τα πας καλά. Ναι.
We said if she 'd stop hooking I' d stop killing people. I guess we were aiming high.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Οκτ 2019, 15:24

hellegennes έγραψε:
25 Οκτ 2019, 14:41
ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2019, 02:47
EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Οκτ 2019, 02:41
Δεν ειναι εη αη, στατιστικς είναι.
Τι σημαίνει αυτό; Τι διαφορά έχει η στατιστική από το AI; Δεν μαθαίνει ο υπολογιστής κάνοντας δοκιμές και ακολουθώντας διαφορετικά σενάρια;
Παρουσιάστηκαν σε προηγούμενες σελίδες νομίζω και προγράμματα δημιουργικά όπως απόπειρες μουσική σύνθεσης. Δεν είναι AI αυτό;
Ο Εκπληκτικός έχει ένα δίκιο γιατί στην πραγματικότητα όντως ο υπολογιστής δεν μαθαίνει τίποτα και ακόμη δεν υπάρχει καμμιά ολοκληρωμένη εφαρμογή ΤΝ, όλα είναι τόσο dedicated που στην ουσία καταντούν μηχανικές επαναλήψεις και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή αν η ΑΙ που φτιάχτηκε για να παίζει DOTA δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτήν της την γνώση για να λύσει ένα μαθηματικό πρόβλημα, τότε δεν είναι ΑΙ, είναι όντως στατιστική ανάλυση. ΑΙ θα ήταν αν λειτουργούσε σαν νοημοσύνη.

Κι ο τρόπος που μαθαίνει όντως είναι διαφορετικός. Δηλαδή, στο paper που έβαλε ο sys3x, βλέπεις ότι χρειάζονται εκατομμύρια επαναλήψεις για να αρχίσει η ΑΙ να βγάζει κάποιο αποτέλεσμα με νόημα, πράγμα που σίγουρα δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με τον άνθρωπο, που ακόμη και μία επανάληψη μπορεί να είναι αρκετή. Μάλιστα οι κινήσεις που κάνει οι ΑΙ στο συγκεκριμένο paper είναι τελείως τυχαίες και επαναλαμβάνονται από ένα σημείο και μετά μόνο γιατί φέρνουν επιτυχημένο αποτέλεσμα. Δεν βασίζονται στην παρατήρηση και εξερεύνηση λύσεων.
Πράγματι έχουν βάση τα λεγόμενα του εκπλικτίκ παρόλα αυτά όμως πιστεύω ότι είμαστε πολύ κοντά σε ένα πάραντιγμ σιφτ, το χάρντγουερ είναι σχεδόν ήδη εδώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Οκτ 2019, 15:52

Το hardware ήταν από πριν εδώ. Θεωρητικά θα μπορούσε να έχει συμβεί και πριν μια δεκαετία. Νομίζω δε ότι δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα η δημιουργία αληθινής ΑΙ από εμπορική σκοπιά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ορέστης 35

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 25 Οκτ 2019, 16:10

hellegennes έγραψε:
25 Οκτ 2019, 15:52
Το hardware ήταν από πριν εδώ. Θεωρητικά θα μπορούσε να έχει συμβεί και πριν μια δεκαετία. Νομίζω δε ότι δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα η δημιουργία αληθινής ΑΙ από εμπορική σκοπιά.
Εχει πλεονεκτημα για να καταστρεψει καποιος τον κοσμο

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 25 Οκτ 2019, 19:54

Εντάξει παιδιά το AI είναι απλά όρος marketing, δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε. Το ML υπήρχε από τα `60s-70s, και έγινε sexy η όλη φάση τώρα επειδή απλούστατα έχουμε το hardware να τρέχουμε τους αλγόριθμους.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Οκτ 2019, 20:09

klg έγραψε:
25 Οκτ 2019, 19:54
Εντάξει παιδιά το AI είναι απλά όρος marketing, δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε. Το ML υπήρχε από τα `60s-70s, και έγινε sexy η όλη φάση τώρα επειδή απλούστατα έχουμε το hardware να τρέχουμε τους αλγόριθμους.
:lol:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Οκτ 2019, 21:56

Δηλαδή αυτό που γίνεται στο αρχικό βίντεο είναι μια επιλογή της απάντησης που μοιάζει πιθανά σωστή μέσω της εκπαίδευσης σε πολύ μεγάλο αριθμό ανάλογων σεναρίων;

Τόσο άσχημα είναι τα πράγματα; Κρίμα. Τσάμπα χάρηκα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Οκτ 2019, 23:04

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2019, 21:56
Δηλαδή αυτό που γίνεται στο αρχικό βίντεο είναι μια επιλογή της απάντησης που μοιάζει πιθανά σωστή μέσω της εκπαίδευσης σε πολύ μεγάλο αριθμό ανάλογων σεναρίων;

Τόσο άσχημα είναι τα πράγματα; Κρίμα. Τσάμπα χάρηκα.
Μα το λέει ρητά ότι αυτό είναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Οκτ 2019, 23:32

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2019, 21:56
Δηλαδή αυτό που γίνεται στο αρχικό βίντεο είναι μια επιλογή της απάντησης που μοιάζει πιθανά σωστή μέσω της εκπαίδευσης σε πολύ μεγάλο αριθμό ανάλογων σεναρίων;

Τόσο άσχημα είναι τα πράγματα; Κρίμα. Τσάμπα χάρηκα.
Δεν είναι άσχημα τα πράγματα. Η τεχνολογία είναι αξιοθαύμαστη. Απλά η γλώσσα είναι πολύ δύσκολο πρόβλημα, χρειάζεται να ξέρεις το περικειμενο, μεταξύ άλλων. Οι περισσότεροι ανθρώπινοι διάλογοι, ειδικά στον προφορικό λόγο, είναι υπαινικτικοι, ελλιπείς, αποσπασματικοι. Βασίζονται στην πραγματολογια, στη γνώση που έχουμε για τον κόσμο, που όμως η γνώση αυτή δεν είναι καθόλου δεδομένη για έναν υπολογιστή. Έτσι όταν ακούς πχ τον under να λέει καλά λόγια για τον Συριζα μπορείς να υποθέσεις ότι ειρωνεύεται, όπως και το να συναγαγεις το άρρητο σε έναν διάλογο γενικώς.

Σε άλλα προβλήματα οι υπολογιστές τα πανε εξαιρετικά, πχ στο σκάκι. Ακόμη και αν δεν ξέρουν τους κανόνες. Σκέψου το και διαισθητικά, κάποιος που παρακολουθεί έναν αγώνα στο σκάκι μπορεί να συναγαγει τους κανόνες από τις κινήσεις, αν δει αρκετές παρτίδες. Οι αξιωματικοί, σύντομα θα αντιληφθεί κάποιος, κινούνται διαγώνια, κοκ. Αν δεις αρκετές παρτίδες θα δεις και πιο σπάνια ή περίεργα πράγματα όπως την προαγωγή πιονιου, όμως και εκεί θα φτιάξεις ευκολότερα έναν κανόνα στο κεφάλι σου για το τι συμβαίνει πραγματικά. Έτσι, εδώ και δεκαετίες οι άνθρωποι δεν έχουν ελπίδα απέναντι στους υπολογιστές, γιατί ακόμα και με brute force βλέπουν πολλές κινήσεις μπροστά

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Οκτ 2019, 23:46

Αυτό που περιγράφεις για την γλώσσα το έχω συνοψίσει λίγο πιο πίσω στο νήμα ως εξής:

Π.χ., ένας υπολογιστής σε αυτό το στάδιο δεν θα μπορούσε με τίποτα να βγάλει νόημα από το «μήπως ξέρεις πού είναι το αυτό που άφησα πάνω στο τέτοιο;» κι ούτε πρόκειται να το καταλάβει ποτέ με αυτόν τον τρόπο εκμάθησης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 26 Οκτ 2019, 00:00

hellegennes έγραψε:
25 Οκτ 2019, 23:46
Αυτό που περιγράφεις για την γλώσσα το έχω συνοψίσει λίγο πιο πίσω στο νήμα ως εξής:

Π.χ., ένας υπολογιστής σε αυτό το στάδιο δεν θα μπορούσε με τίποτα να βγάλει νόημα από το «μήπως ξέρεις πού είναι το αυτό που άφησα πάνω στο τέτοιο;» κι ούτε πρόκειται να το καταλάβει ποτέ με αυτόν τον τρόπο εκμάθησης.
Μια χαρά μπορεί να μάθει. Αν αρχίσει να επρξεργάζεται το "άφησα" και μετρήσει πόσα έχουν αφεθεί σε διάφορα σημεία τα οποία θα τροφοδοτούν το "τέτοιο" μπορεί να φτάσει να σου βρίσκει μια χαρά τι εννοείς.

Ξέρεις το μηχανισμό του deeplearning;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 26 Οκτ 2019, 00:15



Είναι φίλοι μας και θέλουν το καλό μας 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Οκτ 2019, 00:37

Χαοτικός έγραψε:
26 Οκτ 2019, 00:00
hellegennes έγραψε:
25 Οκτ 2019, 23:46
Αυτό που περιγράφεις για την γλώσσα το έχω συνοψίσει λίγο πιο πίσω στο νήμα ως εξής:

Π.χ., ένας υπολογιστής σε αυτό το στάδιο δεν θα μπορούσε με τίποτα να βγάλει νόημα από το «μήπως ξέρεις πού είναι το αυτό που άφησα πάνω στο τέτοιο;» κι ούτε πρόκειται να το καταλάβει ποτέ με αυτόν τον τρόπο εκμάθησης.
Μια χαρά μπορεί να μάθει. Αν αρχίσει να επρξεργάζεται το "άφησα" και μετρήσει πόσα έχουν αφεθεί σε διάφορα σημεία τα οποία θα τροφοδοτούν το "τέτοιο" μπορεί να φτάσει να σου βρίσκει μια χαρά τι εννοείς.

Ξέρεις το μηχανισμό του deeplearning;
Παπάρια. Δεν υπάρχει αρκετό υλικό για να το μάθει. Πολλές φορές το context είναι τόσο αόριστο που δεν υπάρχει τίποτα για να μετρήσει. Καταλαβαίνεις τι θέλει να πει ο άλλος μόνο και μόνο γιατί τον ξέρεις. Επίσης οι ενδείξεις απαιτούν όλες τις αισθήσεις ταυτόχρονα. Εκτός κι αν έχουμε καμμιά ΑΙ που μαθαίνει οπτικά, ηχητικά, κινείται και είναι all purpose, δεν πρόκειται μια μηχανή να καταλάβει αυτό που είπα με τίποτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12802
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κουγκλ (ντούπλεξ) έη άη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 26 Οκτ 2019, 00:41

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2019, 02:47
EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Οκτ 2019, 02:41
Δεν ειναι εη αη, στατιστικς είναι.
Τι σημαίνει αυτό; Τι διαφορά έχει η στατιστική από το AI; Δεν μαθαίνει ο υπολογιστής κάνοντας δοκιμές και ακολουθώντας διαφορετικά σενάρια;
Παρουσιάστηκαν σε προηγούμενες σελίδες νομίζω και προγράμματα δημιουργικά όπως απόπειρες μουσική σύνθεσης. Δεν είναι AI αυτό;
Συμφωνώ και εγώ με τον εκπληκτικό. Τα νευρωνικά ή και οι υπόλοιποι machine learning αλγόριθμοι έχουν απολύτως αναλυτικές εξισώσεις λειτουργίας που εξηγούνται στατιστικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών