Linkedin - βιογραφικο

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
- Casper -

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 27 Οκτ 2019, 23:52

Ορέστης 35 έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:08
Awesomatic έγραψε:
27 Οκτ 2019, 22:35
Ορέστης 35 έγραψε:
27 Οκτ 2019, 18:11
Σκεφτομαι να δωσω πανελληνιες του χρονου.
Ορέστη με όλο το θάρρος, νομίζω ότι δεν σε παίρνει να μπεις τώρα σε μία διαδικασία που θα κρατήσει τουλάχιστον 5 χρόνια (ένα χρόνο μέχρι τις πανελλήνιες και άλλα 4 σε σχολή). Αν έχεις σκοπό βέβαια απλά να περάσεις και να τελειώσεις οπότε σε βολεύει ανάλογα με το χρόνο και τη δουλειά σου για να ενισχύσεις το βιογραφικό σου, go for it.
Ομως το ιδιο θα με ειχες συμβουλεψει πριν 5 χρονια. Θα ηταν ασχημα να ειχα πτυχιο ιατρικης πχ τωρα; Δηλαδη τι καλυτερο εκανα με τον χρονο μου τα τελευταια χρονια;
:smt038 Μπράβο βρε Ορέστη. Αφού τις απαντήσεις τις έχεις μόνος σου. Είπαμε τι θα ακούς.

Ό,τι γουστάρεις θα κάνεις και θα σπουδάσεις. Άλλοι που βγαίνουν και μεθάνε, σέρνονται και τρώνε τα λεφτά τους στον τζόγο είναι καλύτεροι δηλαδή; Αξιοποιούν πιο δημιουργικά τον χρόνο τους; Παραδείγματα δίνω. Ο καθένας κάνει τις δικές του επιλογές για την ζωή του. Εσύ τώρα μάλιστα έχεις αρχίσει να παίρνεις τα πάνω σου και σκέφτεσαι όχι μόνο το μέλλον σου αλλά και πώς θα νιώθεις μεγαλύτερη χαρά στην καθημερινότητά σου.

Ένας συμφοιτητής μου είναι 45 χρονών, 8ο έτος γιατί το κάνει πάρτ τάιμ και ταυτόχρονα δουλεύει. Άλλο γεροντάκι ερχόταν με μπαστουνάκι στο πανεπιστήμιο και όλο το απόγευμα διάβαζε ολόκληρα βιβλία νομικής για την σχολή του. Θα γεράσει ποτέ το μυαλό αυτών των ανθρώπων ή η όρεξη που έχουν για μάθηση και ζωή;

Χαλιέμαι όταν βλέπω ανθρώπους που υποτιμούν ή και χλευάζουν τα όνειρα και την όρεξη των άλλων.

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 27 Οκτ 2019, 23:53

parafrwn έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:48
Pedro έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:32
Να σπουδασεις αστροφυσικη .-
Λολ.

Αυτό προϋποθέτει τουλάχιστον 4 + 1 + 4 = 9 χρόνια σπουδών.
Για αυτο προτεινω να ασχοληθει με κατι τετοιο...διοτι εχει μπολικο χρονο.

Επισης αφου τελειωσει θααλλαξει το νικσε Ορεστη 44 (φορτιφορ).
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 27 Οκτ 2019, 23:57

Pedro έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:53
parafrwn έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:48
Pedro έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:32
Να σπουδασεις αστροφυσικη .-
Λολ.

Αυτό προϋποθέτει τουλάχιστον 4 + 1 + 4 = 9 χρόνια σπουδών.
Για αυτο προτεινω να ασχοληθει με κατι τετοιο...διοτι εχει μπολικο χρονο.

Επισης αφου τελειωσει θααλλαξει το νικσε Ορεστη 44 (φορτιφορ).
:smt005::smt005::smt005:
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 28 Οκτ 2019, 00:09

Δασκαλε σε στηριζω! Θα ηθελα να σπουδασεις ψυχολογια ή ψυχιατρικη για παρτη μου.

Ορέστης 35

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Οκτ 2019, 00:53

- Casper - έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:52
Ορέστης 35 έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:08
Awesomatic έγραψε:
27 Οκτ 2019, 22:35


Ορέστη με όλο το θάρρος, νομίζω ότι δεν σε παίρνει να μπεις τώρα σε μία διαδικασία που θα κρατήσει τουλάχιστον 5 χρόνια (ένα χρόνο μέχρι τις πανελλήνιες και άλλα 4 σε σχολή). Αν έχεις σκοπό βέβαια απλά να περάσεις και να τελειώσεις οπότε σε βολεύει ανάλογα με το χρόνο και τη δουλειά σου για να ενισχύσεις το βιογραφικό σου, go for it.
Ομως το ιδιο θα με ειχες συμβουλεψει πριν 5 χρονια. Θα ηταν ασχημα να ειχα πτυχιο ιατρικης πχ τωρα; Δηλαδη τι καλυτερο εκανα με τον χρονο μου τα τελευταια χρονια;
:smt038 Μπράβο βρε Ορέστη. Αφού τις απαντήσεις τις έχεις μόνος σου. Είπαμε τι θα ακούς.

Ό,τι γουστάρεις θα κάνεις και θα σπουδάσεις. Άλλοι που βγαίνουν και μεθάνε, σέρνονται και τρώνε τα λεφτά τους στον τζόγο είναι καλύτεροι δηλαδή; Αξιοποιούν πιο δημιουργικά τον χρόνο τους; Παραδείγματα δίνω. Ο καθένας κάνει τις δικές του επιλογές για την ζωή του. Εσύ τώρα μάλιστα έχεις αρχίσει να παίρνεις τα πάνω σου και σκέφτεσαι όχι μόνο το μέλλον σου αλλά και πώς θα νιώθεις μεγαλύτερη χαρά στην καθημερινότητά σου.

Ένας συμφοιτητής μου είναι 45 χρονών, 8ο έτος γιατί το κάνει πάρτ τάιμ και ταυτόχρονα δουλεύει. Άλλο γεροντάκι ερχόταν με μπαστουνάκι στο πανεπιστήμιο και όλο το απόγευμα διάβαζε ολόκληρα βιβλία νομικής για την σχολή του. Θα γεράσει ποτέ το μυαλό αυτών των ανθρώπων ή η όρεξη που έχουν για μάθηση και ζωή;

Χαλιέμαι όταν βλέπω ανθρώπους που υποτιμούν ή και χλευάζουν τα όνειρα και την όρεξη των άλλων.
Ωραια τα λες βρε Κασπερινι! Ειδικα αυτα γεροντακια τα θαυμαζω που εχουν θεληση για ζωη και δεν αραζουν σε ενα καφενειο σαν αποσυρμενα πλοια.

Ορέστης 35

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Οκτ 2019, 00:58

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
28 Οκτ 2019, 00:09
Δασκαλε σε στηριζω! Θα ηθελα να σπουδασεις ψυχολογια ή ψυχιατρικη για παρτη μου.
Αυτο το εχω σκεφτει γιατι θα βοηθουσα θεραπευτικα τον εαυτο μου. Αλλα εννοειται θα σας δεχομουν ολους δωρεαν στο ιατρειο μου. :)

Ορέστης 35

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Οκτ 2019, 01:01

Γενικα στο εξωτερικο ειναι πιο συνηθισμενο να σπουδαζουν μεγαλοι οι ανθρωποι και να παιρνουν περισσοτερα απο ενα πτυχια.

Στην Ελλαδα αναγκαζουμε τους μαθητες να αποφασισουν νωρις για το μελλον τους και τους πιεζουμε πολυ με εξετασεις.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 28 Οκτ 2019, 01:05

Ορέστης 35 έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:08
Awesomatic έγραψε:
27 Οκτ 2019, 22:35
Ορέστης 35 έγραψε:
27 Οκτ 2019, 18:11
Σκεφτομαι να δωσω πανελληνιες του χρονου.
Ορέστη με όλο το θάρρος, νομίζω ότι δεν σε παίρνει να μπεις τώρα σε μία διαδικασία που θα κρατήσει τουλάχιστον 5 χρόνια (ένα χρόνο μέχρι τις πανελλήνιες και άλλα 4 σε σχολή). Αν έχεις σκοπό βέβαια απλά να περάσεις και να τελειώσεις οπότε σε βολεύει ανάλογα με το χρόνο και τη δουλειά σου για να ενισχύσεις το βιογραφικό σου, go for it.
Ομως το ιδιο θα με ειχες συμβουλεψει πριν 5 χρονια. Θα ηταν ασχημα να ειχα πτυχιο ιατρικης πχ τωρα; Δηλαδη τι καλυτερο εκανα με τον χρονο μου τα τελευταια χρονια;
Όχι, δεν θα σου είχα δώσει την ίδια συμβουλή πριν 5 χρόνια.

Αν λοιπόν ο στόχος σου είναι να εξελιχθείς επαγγελματικά θα σε βοηθούσε πιο πολύ κάτι που θα σε βάλει όσο πιο γρήγορα γίνεται στον τομέα που θα ήθελες να βρεθείς και να εξελιχθείς από μέσα μαθαίνοντας, κάνοντας γνωριμιες και μαζεύοντας παράλληλα και τα τυπικά προσόντα σε συνδυασμό με την εργασιακή εμπειρία.

Αν απλά θέλεις να περάσεις το χρόνο σου μαθαίνοντας κάτι που θα σου αρέσει τότε φυσικά, go nuts. Η συμβουλή που δίνω έχει να κάνει με την περίσταση και είναι αυτό που θα έκανα εγώ σε αντίστοιχη περίσταση.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Ορέστης 35

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Οκτ 2019, 01:08

Awesomatic έγραψε:
28 Οκτ 2019, 01:05
Ορέστης 35 έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:08
Awesomatic έγραψε:
27 Οκτ 2019, 22:35


Ορέστη με όλο το θάρρος, νομίζω ότι δεν σε παίρνει να μπεις τώρα σε μία διαδικασία που θα κρατήσει τουλάχιστον 5 χρόνια (ένα χρόνο μέχρι τις πανελλήνιες και άλλα 4 σε σχολή). Αν έχεις σκοπό βέβαια απλά να περάσεις και να τελειώσεις οπότε σε βολεύει ανάλογα με το χρόνο και τη δουλειά σου για να ενισχύσεις το βιογραφικό σου, go for it.
Ομως το ιδιο θα με ειχες συμβουλεψει πριν 5 χρονια. Θα ηταν ασχημα να ειχα πτυχιο ιατρικης πχ τωρα; Δηλαδη τι καλυτερο εκανα με τον χρονο μου τα τελευταια χρονια;
Όχι, δεν θα σου είχα δώσει την ίδια συμβουλή πριν 5 χρόνια.

Αν λοιπόν ο στόχος σου είναι να εξελιχθείς επαγγελματικά θα σε βοηθούσε πιο πολύ κάτι που θα σε βάλει όσο πιο γρήγορα γίνεται στον τομέα που θα ήθελες να βρεθείς και να εξελιχθείς από μέσα μαθαίνοντας, κάνοντας γνωριμιες και μαζεύοντας παράλληλα και τα τυπικά προσόντα σε συνδυασμό με την εργασιακή εμπειρία.

Αν απλά θέλεις να περάσεις το χρόνο σου μαθαίνοντας κάτι που θα σου αρέσει τότε φυσικά, go nuts. Η συμβουλή που δίνω έχει να κάνει με την περίσταση και είναι αυτό που θα έκανα εγώ σε αντίστοιχη περίσταση.
Εσυ δλδ σχεδιαζεις χρονια στο μελλον. Το ξερεις οτι ο Θεος δινει μια κλωτσια στα σχεδια και τα ανατρεπει;

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 28 Οκτ 2019, 10:28

Ορέστης 35 έγραψε:
28 Οκτ 2019, 00:58
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
28 Οκτ 2019, 00:09
Δασκαλε σε στηριζω! Θα ηθελα να σπουδασεις ψυχολογια ή ψυχιατρικη για παρτη μου.
Αυτο το εχω σκεφτει γιατι θα βοηθουσα θεραπευτικα τον εαυτο μου. Αλλα εννοειται θα σας δεχομουν ολους δωρεαν στο ιατρειο μου. :)
Θα ήταν τιμή μου να αναλάβεις δωρεάν την θεραπεία μου :smt023
Θα σου πρότεινα επίσης, αφού δεν έχεις σκοπό να δουλέψεις κανονικά, αλλά θες να γίνεις λίγο δραστήριος, να μην αφήσεις έτσι το συγγραφικό σου ταλέντο. Γραψε ένα βιβλίο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Οκτ 2019, 10:32

Ορέστης 35 έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:08
Awesomatic έγραψε:
27 Οκτ 2019, 22:35
Ορέστης 35 έγραψε:
27 Οκτ 2019, 18:11
Σκεφτομαι να δωσω πανελληνιες του χρονου.
Ορέστη με όλο το θάρρος, νομίζω ότι δεν σε παίρνει να μπεις τώρα σε μία διαδικασία που θα κρατήσει τουλάχιστον 5 χρόνια (ένα χρόνο μέχρι τις πανελλήνιες και άλλα 4 σε σχολή). Αν έχεις σκοπό βέβαια απλά να περάσεις και να τελειώσεις οπότε σε βολεύει ανάλογα με το χρόνο και τη δουλειά σου για να ενισχύσεις το βιογραφικό σου, go for it.
Ομως το ιδιο θα με ειχες συμβουλεψει πριν 5 χρονια. Θα ηταν ασχημα να ειχα πτυχιο ιατρικης πχ τωρα; Δηλαδη τι καλυτερο εκανα με τον χρονο μου τα τελευταια χρονια;
Ξεκουραζόσουν. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Ορέστης 35

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Οκτ 2019, 10:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Οκτ 2019, 10:32
Ορέστης 35 έγραψε:
27 Οκτ 2019, 23:08
Awesomatic έγραψε:
27 Οκτ 2019, 22:35


Ορέστη με όλο το θάρρος, νομίζω ότι δεν σε παίρνει να μπεις τώρα σε μία διαδικασία που θα κρατήσει τουλάχιστον 5 χρόνια (ένα χρόνο μέχρι τις πανελλήνιες και άλλα 4 σε σχολή). Αν έχεις σκοπό βέβαια απλά να περάσεις και να τελειώσεις οπότε σε βολεύει ανάλογα με το χρόνο και τη δουλειά σου για να ενισχύσεις το βιογραφικό σου, go for it.
Ομως το ιδιο θα με ειχες συμβουλεψει πριν 5 χρονια. Θα ηταν ασχημα να ειχα πτυχιο ιατρικης πχ τωρα; Δηλαδη τι καλυτερο εκανα με τον χρονο μου τα τελευταια χρονια;
Ξεκουραζόσουν. :)
Κουραζομουν. :(

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 28 Οκτ 2019, 10:46

Ορέστης 35 έγραψε:
28 Οκτ 2019, 01:08
Εσυ δλδ σχεδιαζεις χρονια στο μελλον. Το ξερεις οτι ο Θεος δινει μια κλωτσια στα σχεδια και τα ανατρεπει;
Έχεις ένα γενικό σχέδιο και προσαρμόζεσαι στις ανατροπές και τις αλλαγές που έρχονται αναπάντεχα. Ακόμα και αν δεν βγουν όπως τα είχες σχεδιάσει είναι πιο πιθανό να έχεις προετοιμαστεί καλύτερα και να είσαι πιο ευέλικτος έτσι.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

- Casper -

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 28 Οκτ 2019, 11:05

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
28 Οκτ 2019, 10:28
Ορέστης 35 έγραψε:
28 Οκτ 2019, 00:58
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
28 Οκτ 2019, 00:09
Δασκαλε σε στηριζω! Θα ηθελα να σπουδασεις ψυχολογια ή ψυχιατρικη για παρτη μου.
Αυτο το εχω σκεφτει γιατι θα βοηθουσα θεραπευτικα τον εαυτο μου. Αλλα εννοειται θα σας δεχομουν ολους δωρεαν στο ιατρειο μου. :)
Θα ήταν τιμή μου να αναλάβεις δωρεάν την θεραπεία μου :smt023
Θα σου πρότεινα επίσης, αφού δεν έχεις σκοπό να δουλέψεις κανονικά, αλλά θες να γίνεις λίγο δραστήριος, να μην αφήσεις έτσι το συγγραφικό σου ταλέντο. Γραψε ένα βιβλίο.
:g030:

Ορέστης 35

Re: Linkedin - βιογραφικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Οκτ 2019, 11:15

Ενα κομικ θα ειχε ενδιαφερον, που θα απεικονιζε σκηνες που εχω δει στο δρομο με τους αυθεντικους διαλογους οπως τους ακουσα. :D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών