Ενδιαφέρουσες ομιλίες

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Ενδιαφέρουσες ομιλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 03 Νοέμ 2019, 00:04



Παρακαλώ όχι πολιτική, μόνο νερντουλίστικες ομιλίες.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ενδιαφέρουσες ομιλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 03 Νοέμ 2019, 12:43

parafrwn έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 00:04


Παρακαλώ όχι πολιτική, μόνο νερντουλίστικες ομιλίες.

.
Βάλε καί μιά περίληψη ρέ άφρονα γιά τούς Ελληνες..... . :hungergirl:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ενδιαφέρουσες ομιλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 03 Νοέμ 2019, 12:53

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 12:43
Βάλε καί μιά περίληψη ρέ άφρονα γιά τούς Ελληνες..... . :hungergirl:
Ο δανός εφευρέτης της γλώσσας προγραμματισμού C++ μιλάει σε αυτό το βίντεο για την προσωπική πορεία της ζωής του (αρχίζοντας από το πανεπιστήμιο του Aarhus, την μετάβασή του στο πανεπ. του Cambridge για το διδακτορικό του και έπειτα στα Bell Labs των ΗΠΑ) όσο και της γλώσσας. Η ομιλία είναι διανθισμένη με το ιδιαίτερο χιούμορ του, κάτι που δύσκολα μεταφράζεται.

Τα πρώτα 54 λεπτά είναι η ομιλία, ο υπόλοιπος χρόνος είναι οι ερωτήσεις που του κάνουν οι ακροατές.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Ενδιαφέρουσες ομιλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 03 Νοέμ 2019, 14:21

Αυτό το βίντεο φέρνει κάποιες καλές ενστάσεις εναντίον του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ενδιαφέρουσες ομιλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 03 Νοέμ 2019, 15:36

GReaper έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:21
Αυτό το βίντεο φέρνει κάποιες καλές ενστάσεις εναντίον του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού.
Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να υπερασπίζεται τις μεγάλες συναρτήσεις. Έχοντας γράψει τέτοιες τόσο σε Fortran όσο σε python, πιστεύω πως δεν υπάρχει χειρότερη συμβουλή που θα μπορούσε να δώσει κανείς. Αγαπάμε μικρές συναρτήσεις, όπου μπορεί κανείς να καταλάβει τι κάνουν με μια ματιά.

Στα σημεία που έθιξε πάνω στον OOP δεν έχω να πω κάτι, μιας κ δεν ξέρω πολλά για αυτό το paradigm.

Σίγουρα πάντως όχι η πιο σημαντική ομιλία που θα δω, αντίθετα με ότι διαφήμιζε στην αρχή.

Ευχαριστώ όπως κ να'χει για το ποστ σου κ ελπίζω να δούμε κ άλλα.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Ενδιαφέρουσες ομιλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 03 Νοέμ 2019, 19:03

parafrwn έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 15:36
Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να υπερασπίζεται τις μεγάλες συναρτήσεις. Έχοντας γράψει τέτοιες τόσο σε Fortran όσο σε python, πιστεύω πως δεν υπάρχει χειρότερη συμβουλή που θα μπορούσε να δώσει κανείς. Αγαπάμε μικρές συναρτήσεις, όπου μπορεί κανείς να καταλάβει τι κάνουν με μια ματιά.
Ναι, κι εγώ δε ξέρω πόσο συμφωνώ μαζί του σε αυτό. Εκείνος το βλέπει από τη σκοπιά ότι διασπάς τον συριακό κώδικα σε μικρότερα κομμάτια, τα οποία είναι δυσκολότερο να ακολουθήσεις το τι κάνουν ως σύνολο. Ναι, είναι ευκολότερα από μόνα τους, αλλά για να τα καταλάβεις πρέπει να πηδάς από το ένα σημείο στο άλλο στον κώδικα. Αυτό νομίζω ότι προσπαθεί να πει.
Σίγουρα πάντως όχι η πιο σημαντική ομιλία που θα δω, αντίθετα με ότι διαφήμιζε στην αρχή.
Ναι, είναι λίγο υποκριτικό να λέει ότι ίσως είναι το πιο σημαντικό βίντεο. Θα προτιμούσα να έμπαινε κατευθείαν στο ψητό.

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Ενδιαφέρουσες ομιλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 03 Νοέμ 2019, 19:20

Reflections on Trusting Trust

Αυτό το άρθρο είναι από τον Ken Thompson, κάτι που δεν είχα σκεφτεί καν μέχρι πρόσφατα και έχει τρομερές επιπτώσεις σαν ιδέα αλλά και σαν συνειδητοποίηση... Αναρωτιέμαι αν οργανισμοί όπως ο NSA ή το FBI λαμβάνουν υπόψιν τους αυτή την πιθανότητα.
The moral is obvious. You can't trust code that you did not totally create yourself. (Especially code from companies that employ people like me.) No amount of source-level verification or scrutiny will protect you from using untrusted code. In demonstrating the possibility of this kind of attack, I picked on the C compiler. I could have picked on any program-handling program such as an assembler, a loader, or even hardware microcode. As the level of program gets lower, these bugs will be harder and harder to detect. A well installed microcode bug will be almost impossible to detect.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ενδιαφέρουσες ομιλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 07 Νοέμ 2019, 15:55

GReaper έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 19:20
Reflections on Trusting Trust

Αυτό το άρθρο είναι από τον Ken Thompson, κάτι που δεν είχα σκεφτεί καν μέχρι πρόσφατα και έχει τρομερές επιπτώσεις σαν ιδέα αλλά και σαν συνειδητοποίηση... Αναρωτιέμαι αν οργανισμοί όπως ο NSA ή το FBI λαμβάνουν υπόψιν τους αυτή την πιθανότητα.
The moral is obvious. You can't trust code that you did not totally create yourself. (Especially code from companies that employ people like me.) No amount of source-level verification or scrutiny will protect you from using untrusted code. In demonstrating the possibility of this kind of attack, I picked on the C compiler. I could have picked on any program-handling program such as an assembler, a loader, or even hardware microcode. As the level of program gets lower, these bugs will be harder and harder to detect. A well installed microcode bug will be almost impossible to detect.
Εδώ (pdf) φαίνονται καλύτερα τα παραδείγματα κώδικα που δείχνει.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Ενδιαφέρουσες ομιλίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 07 Νοέμ 2019, 15:58

Μια ενδιαφέρουσα ομιλία για το τρέχον στάτους της γλώσσας Scala και το πιθανό μέλλον της, από τον φοβερό και τρομερό J. De Goes:



Γιατί όταν κάνεις σκληρή κριτική στην γλώσσα που χρησιμοποιείς και γράφεις βιβλιοθήκες (βλ. Zio) σε συνέδριο αυτής της γλώσσας, έχεις balls of steel.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών