Windows 10

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 02 Ιουν 2018, 12:31

Εγώ τώρα που επιτέλους θα αναβαθμιστώ από Piledriver σε Zen+ πάλι στα 7 θα μείνω.

Τι να τα κάνω τα spyware 10άρια; Κανένα παιχνίδι δεν υποστηρίζει Dx12 και αυτά που υποστηρίζουν δεν έχουν διαφορές με Dx11.
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Ιουν 2018, 12:33

MiGiSukhoI έγραψε:
02 Ιουν 2018, 12:31
Εγώ τώρα που επιτέλους θα αναβαθμιστώ από Piledriver σε Zen+ πάλι στα 7 θα μείνω.

Τι να τα κάνω τα spyware 10άρια; Κανένα παιχνίδι δεν υποστηρίζει Dx12 και αυτά που υποστηρίζουν δεν έχουν διαφορές με Dx11.
Καλά θα κάνεις τα 7 δεν έχουν σπάηγουερ, καθόλου όμως, είναι εφτακάθαρα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 02 Ιουν 2018, 12:34

MiGiSukhoI έγραψε:
02 Ιουν 2018, 12:31
Εγώ τώρα που επιτέλους θα αναβαθμιστώ από Piledriver σε Zen+ πάλι στα 7 θα μείνω.

Τι να τα κάνω τα spyware 10άρια; Κανένα παιχνίδι δεν υποστηρίζει Dx12 και αυτά που υποστηρίζουν δεν έχουν διαφορές με Dx11.
Αυτό το καθορίζεις εσύ, αν δεν θες ενεργό τον εντοπισμό της τοποθεσίας των γουίνδος 10 τον απενεργοποιείς όπως και πάρα πολλά ακόμα που έχουν να κάνουν με κάμερες μικρόφωνα κλπ.
the end

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 02 Ιουν 2018, 12:35

Απο πριν τα XP , νομίζω τα ΝΤ, είχαν telemetry τώρα σας έπιασε ο πόνος με τα 10; :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 02 Ιουν 2018, 12:38

Εγώ πάντως ούτε σύνδεση κάνω το λειτουργικό στο σύννεφο και έχω απενεργοποιήσει τις υπηρεσίες εντοπισμού. Όχι ότι με νοιάζει για κάποιο λόγο αλλά ελαφραίνω την λειτουργία του.. Αν κάποια φορά χρειαστώ κάποια υπηρεσία από αυτές που προσφέρει θα το ενεργοποιήσω.

Μέχρι και τις λειτουργίες του τηλ έχω αφαιρέσει από το πάουερ σελ
the end

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 02 Ιουν 2018, 13:10

Ο μόνος τρόπος, να μην μιλάει με την μαμά M$ , είναι να μην είσαι στο ιντερνετ. :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Ιδεολόγος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 22:15

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ιδεολόγος » 02 Ιουν 2018, 13:14

Πάνας έγραψε:
02 Ιουν 2018, 12:30
Ιδεολόγος έγραψε:
02 Ιουν 2018, 00:50
pdf;
Όχι, κάπου έγραφα πχόρουμ και έβγαινε βόθρουμ, δεν θυμάμαι τώρα που ακριβώς ήταν.
Στο forums.gr; :roll:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Ιουν 2018, 13:48

Πάνας έγραψε:
02 Ιουν 2018, 12:38
Εγώ πάντως ούτε σύνδεση κάνω το λειτουργικό στο σύννεφο και έχω απενεργοποιήσει τις υπηρεσίες εντοπισμού. Όχι ότι με νοιάζει για κάποιο λόγο αλλά ελαφραίνω την λειτουργία του.. Αν κάποια φορά χρειαστώ κάποια υπηρεσία από αυτές που προσφέρει θα το ενεργοποιήσω.

Μέχρι και τις λειτουργίες του τηλ έχω αφαιρέσει από το πάουερ σελ
https://www.safer-networking.org/spybot-anti-beacon/
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Ιουν 2018, 14:17

Πέρασα για πλάκα το 1803, πόσο γτπ, πόσο;
Στην αρχή δεν δούλευε το trackpad, το έφτιαξα, το δίκτυο έβγαζε σφάλμα, το φτιάχνω χάνει πάλι το trackpad, τα φτιάχνω μπαίνει ίντερνετ αλλά μόνο με κρομ ο κουάντουμ δεν μπαίνει, έφαγα πέντε ολόκληρα λεπτά, το παράτησα βγήκα βόλτα.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
fonfon
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:34

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fonfon » 02 Ιουν 2018, 14:20

omg kai 3 lol έγραψε:
02 Ιουν 2018, 12:21
enaon έγραψε:
01 Ιουν 2018, 20:16
fonfon έγραψε:
01 Ιουν 2018, 20:13

Νομίζω μπορείς να κάνεις εγκατάσταση τα 10 χωρίς να τα ενεργοποιήσεις.Χάνεις κάτι λίγα βέβαια.Αυτό μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή.Οπότε εκεί θα χρειαστεί να τα αγοράσεις.
αρκεί από το μηχάνημα που έχεις τα 7(σπασμένα), να τρέξεις τον οδηγό της ms. Κρατάει την άδεια για τα 10 στο νετ, την έχεις μετά, κάνεις καθαρό φορματ και έχεις 10 προ με άδεια μόλις συνδεθεί, αυτόματα κλπ.

https://www.microsoft.com/el-gr/softwar ... /windows10

εχει ληξει η υπηρεσια free αναβαθμισης απο 7
κατεβαζεις το original iso απο τη Microsoft https://www.microsoft.com/en-gb/softwar ... /windows10

και με 2-3 ευρω απο eBay εχεις original Windows 10 με lifetime updates, already been there done that! τί δεν καταλαβαινες;

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... =0&_sop=15
Σε αυθεντικά windows γίνεται ακόμα.Τα σπασμένα τα πιάνει.Εκτός αν υπάρχει κανένα κόλπο.Δεν ξέρω αβ αφήνει και από XP που θα βόλευε.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Ιουν 2018, 15:01

sys3x έγραψε:
02 Ιουν 2018, 14:17
Πέρασα για πλάκα το 1803, πόσο γτπ, πόσο;
Στην αρχή δεν δούλευε το trackpad, το έφτιαξα, το δίκτυο έβγαζε σφάλμα, το φτιάχνω χάνει πάλι το trackpad, τα φτιάχνω μπαίνει ίντερνετ αλλά μόνο με κρομ ο κουάντουμ δεν μπαίνει, έφαγα πέντε ολόκληρα λεπτά, το παράτησα βγήκα βόλτα.
(:
Μήπως εισαι γνωστός του ΠολΜηχ;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Ιουν 2018, 15:29

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Ιουν 2018, 15:01
sys3x έγραψε:
02 Ιουν 2018, 14:17
Πέρασα για πλάκα το 1803, πόσο γτπ, πόσο;
Στην αρχή δεν δούλευε το trackpad, το έφτιαξα, το δίκτυο έβγαζε σφάλμα, το φτιάχνω χάνει πάλι το trackpad, τα φτιάχνω μπαίνει ίντερνετ αλλά μόνο με κρομ ο κουάντουμ δεν μπαίνει, έφαγα πέντε ολόκληρα λεπτά, το παράτησα βγήκα βόλτα.
(:
Μήπως εισαι γνωστός του ΠολΜηχ;
:lol:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Ιουν 2018, 16:56

Μου έκανε μερικά χαζά ακόμη, έχω πολύ αυστηρούς κανόνες στο φάηργουολ και δεν είχε κατεβάσει κάτι χαζοντράηβερς, θα τους κάνω πιο αυστηρούς. Οκ το έφερα σε κάνα 20λεπτο αλλά αναρωτιέμαι οι υπόλοιποι οι κακόμοιροι χρήστες πως την παλεύουν με τα γουήντοζ απντέητς, εγώ κάτι θα κάνω, θα φάω κάνα μισάωρο συνολικά εν ανάγκη θα σηκώσω κάνα μπακάπ απ το ακρόνης (δεν μου χρειάστηκε ποτέ αλλά καλό είναι να προσέχουμε) κάνα ρηστόρ πόηντ κάτι,εσείς;
Τέσπα επιμένω, συντηρητικά μιλώντας το 90% των απλών χρηστών δεν έχουν καμία δουλειά με τα γουήντοζ, έχω σώσει καμία 20αρια ψυχές αφιλοκερδώς (καλά όχι από την καλή μου την καρδιά, και τζάμπα και να μου πρήζουν τα ρκιδια δε λέει) περνώντας τους Λίνουξ, βοηθήστε κι οι υπόλοιποι λίγο τον κοσμάκη ρε (και κυρίως τον εαυτό σας).
(:

υγ: δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνετε τα φήτσουρ απντέητς παιδιά, κανένας, εγώ για πλάκα το έκανα, βάλτε το στο μη semi annual και τέρμα τις μέρες, δεν φταίμε σε τίποτα να μας τα κάνετε τσουρέκια και επιτέλους ΒΑΛΤΕ ΛΙΝΟΥΞ, όλο και κάποιον φίλο-γνωστό θα έχετε που ξέρει από γκομπιούτερζ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Ιουν 2018, 17:15

sys3x έγραψε:
02 Ιουν 2018, 16:56
Μου έκανε μερικά χαζά ακόμη, έχω πολύ αυστηρούς κανόνες στο φάηργουολ και δεν είχε κατεβάσει κάτι χαζοντράηβερς, θα τους κάνω πιο αυστηρούς. Οκ το έφερα σε κάνα 20λεπτο αλλά αναρωτιέμαι οι υπόλοιποι οι κακόμοιροι χρήστες πως την παλεύουν με τα γουήντοζ απντέητς, εγώ κάτι θα κάνω, θα φάω κάνα μισάωρο συνολικά εν ανάγκη θα σηκώσω κάνα μπακάπ απ το ακρόνης (δεν μου χρειάστηκε ποτέ αλλά καλό είναι να προσέχουμε) κάνα ρηστόρ πόηντ κάτι,εσείς;
Τέσπα επιμένω, συντηρητικά μιλώντας το 90% των απλών χρηστών δεν έχουν καμία δουλειά με τα γουήντοζ, έχω σώσει καμία 20αρια ψυχές αφιλοκερδώς (καλά όχι από την καλή μου την καρδιά, και τζάμπα και να μου πρήζουν τα ρκιδια δε λέει) περνώντας τους Λίνουξ, βοηθήστε κι οι υπόλοιποι λίγο τον κοσμάκη ρε (και κυρίως τον εαυτό σας).
(:

υγ: δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνετε τα φήτσουρ απντέητς παιδιά, κανένας, εγώ για πλάκα το έκανα, βάλτε το στο μη semi annual και τέρμα τις μέρες, δεν φταίμε σε τίποτα να μας τα κάνετε τσουρέκια και επιτέλους ΒΑΛΤΕ ΛΙΝΟΥΞ, όλο και κάποιον φίλο-γνωστό θα έχετε που ξέρει από γκομπιούτερζ.
Απαντάς μόνος σου στην ερώτησή σου. Οι υπόλοιποι χρήστες αφήνουν τα windows να κατεβάζουν όλα τα driver αυτόματα.
Στα 10 δεν μου έχει ποτέ αποτύχει συσκευή να αναγνωριστεί.

Η πραγματικότητα είναι ότι δεν έχει κάποιος να κερδίσει κάτι πηγαίνοντας σε λίνουξ. Κι εγώ το είχα κάνει, άνοιξα το μπρόυσερ, είδα ότι μπορώ να κάνω μπράουζινγκ, οκ. Αυτό δεν είναι κέρδος, είναι μένω στα ίδια. Ποιο είναι το κίλλερ αππ που θα με κάνει να νιώθω ότι δεν μπορώ να γυρίσω πίσω;

Σημείωση: Στην πραγματικότητα τα πράγματα δεν ήταν τόσο ιδανικά ακόμα και για το μπράουζινγκ γιατί αν έχεις συνηθίσει στο Cleartype φαίνεται πολύ περίεργο το font rendering σε λίνουξ, σ' αυτά που δοκίμασα εγώ τουλάχιστον.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Windows 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Ιουν 2018, 20:48

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Ιουν 2018, 17:15
sys3x έγραψε:
02 Ιουν 2018, 16:56
Μου έκανε μερικά χαζά ακόμη, έχω πολύ αυστηρούς κανόνες στο φάηργουολ και δεν είχε κατεβάσει κάτι χαζοντράηβερς, θα τους κάνω πιο αυστηρούς. Οκ το έφερα σε κάνα 20λεπτο αλλά αναρωτιέμαι οι υπόλοιποι οι κακόμοιροι χρήστες πως την παλεύουν με τα γουήντοζ απντέητς, εγώ κάτι θα κάνω, θα φάω κάνα μισάωρο συνολικά εν ανάγκη θα σηκώσω κάνα μπακάπ απ το ακρόνης (δεν μου χρειάστηκε ποτέ αλλά καλό είναι να προσέχουμε) κάνα ρηστόρ πόηντ κάτι,εσείς;
Τέσπα επιμένω, συντηρητικά μιλώντας το 90% των απλών χρηστών δεν έχουν καμία δουλειά με τα γουήντοζ, έχω σώσει καμία 20αρια ψυχές αφιλοκερδώς (καλά όχι από την καλή μου την καρδιά, και τζάμπα και να μου πρήζουν τα ρκιδια δε λέει) περνώντας τους Λίνουξ, βοηθήστε κι οι υπόλοιποι λίγο τον κοσμάκη ρε (και κυρίως τον εαυτό σας).
(:

υγ: δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνετε τα φήτσουρ απντέητς παιδιά, κανένας, εγώ για πλάκα το έκανα, βάλτε το στο μη semi annual και τέρμα τις μέρες, δεν φταίμε σε τίποτα να μας τα κάνετε τσουρέκια και επιτέλους ΒΑΛΤΕ ΛΙΝΟΥΞ, όλο και κάποιον φίλο-γνωστό θα έχετε που ξέρει από γκομπιούτερζ.
Απαντάς μόνος σου στην ερώτησή σου. Οι υπόλοιποι χρήστες αφήνουν τα windows να κατεβάζουν όλα τα driver αυτόματα.
Στα 10 δεν μου έχει ποτέ αποτύχει συσκευή να αναγνωριστεί.

Η πραγματικότητα είναι ότι δεν έχει κάποιος να κερδίσει κάτι πηγαίνοντας σε λίνουξ. Κι εγώ το είχα κάνει, άνοιξα το μπρόυσερ, είδα ότι μπορώ να κάνω μπράουζινγκ, οκ. Αυτό δεν είναι κέρδος, είναι μένω στα ίδια. Ποιο είναι το κίλλερ αππ που θα με κάνει να νιώθω ότι δεν μπορώ να γυρίσω πίσω;

Σημείωση: Στην πραγματικότητα τα πράγματα δεν ήταν τόσο ιδανικά ακόμα και για το μπράουζινγκ γιατί αν έχεις συνηθίσει στο Cleartype φαίνεται πολύ περίεργο το font rendering σε λίνουξ, σ' αυτά που δοκίμασα εγώ τουλάχιστον.
Το ίδιο το λειτουργικό.
Η μπάη ντηφόλτ ασφάλεια που σου παρέχει επίσης αν σκεφτείς ειδικά πόσα χιτς έχουν καθημερινά σελίδες όπως το πόρνχαμπ. Για τα κλήρταηπ νομίζω ότι είναι τρίβιαλ και γενικά κολοκυθόπιτα, εμένα πχ μου αρέσει πολύ η ομπούντου η γραμματοσειρά και διαβάζεται και πιο εύκολα από δυσλεκτικά άτομα. Όλα αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ είναι βγαλμένα από την ζωή (τρου στόρυ).

Όσον αφορά τους ντράηβερς τα έχω όλα επίτηδες προφανώς έτσι στημένα, απλό παράδειγμα οι ντράηβερς για το ασύρματο ic, έχω περασμένη μια παλαιότερη έκδοση διότι όλες οι καινούργιες από αυτήν την έκδοση και πάνω μου δημιουργούν dpc spikes (και για το ενσύρματο) , ο μέσος χρήστης δεν θα καταλάβαινε τίποτα αλλά για μένα είναι τρομερά σημαντικό ή το touchpad κι σε αυτό είχα κάνει μια καστομιά για να έχω όλα τα gestures που σου δίνουν τα 10αρια έτσι για πλάκα, οκ τα διορθώνω αυτά εύκολα, στο πεντάλεπτο αλλά χάνεις όλο το πόηντ μου, ψάξε να δεις τι έχει γίνει με το 1830 και έλα να τα ξαναπούμε.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών