Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Ορέστης 35

Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2020, 18:04

https://halfsigma.typepad.com/half_sigm ... er_in.html

Εδω τα εχει γραψει πριν χρονια ο φιλος.

Βασικα προκειται για τομεα που δε μπορεις να συσσωρευσεις γνωστικο κεφαλαιο γιατι καθε 5 χρονια αλλαζουν εντελως τα εργαλεια και πρεπει να τα ξαναμαθεις απο την αρχη.

Δευτερον, κατα συνεπεια του πρωτου δε μπορεις να εχεις προσωπικη ζωη γιατι πρεπει να μελετας ο,τι καινουρια βλακεια επινοουν οι εταιριες

Τριτον δεν υπαρχει κανενα barrier to entry και πρεπει να ανταγωνιστεις τον καθε φρεσκο αποφοιτο σχολης

Τριτον δεν ασχολεισαι με τιποτα δημιουργικο. Ο προγραμματισμος μπορει να εχει πλακα οταν πρωτομαθαινεις, αλλα εργασιακα ασχολεισαι επαναλαμβανοντας τα ιδια πραγματα αναπτυσοντας καποιο εμπορικο λογισμικο

Πεμπτον το εργασιακο περιβαλλον ειναι χαλια. Ενας αρχιδοκαμπος αντιπαθητικων ατομων, οπως ακριβως ηταν και η σχολη που σπουδαζα, με ελαχιστες γυναικες, ασχημες συμπεριφορες λογω αυξημενου ανταγωνισμου για τις ανωτερες θεσεις, και δυσκολια να κανεις καποια ενδιαφερουσα συζητηση τον ελαχιστο χρονο που δε θα εισαι κολλημενος μπροστα στην οθονη.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15602
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 01 Φεβ 2020, 18:11

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:04
https://halfsigma.typepad.com/half_sigm ... er_in.html

Εδω τα εχει γραψει πριν χρονια ο φιλος.

Βασικα προκειται για τομεα που δε μπορεις να συσσωρευσεις γνωστικο κεφαλαιο γιατι καθε 5 χρονια αλλαζουν εντελως τα εργαλεια και πρεπει να τα ξαναμαθεις απο την αρχη.

Δευτερον, κατα συνεπεια του πρωτου δε μπορεις να εχεις προσωπικη ζωη γιατι πρεπει να μελετας ο,τι καινουρια βλακεια επινοουν οι εταιριες

Τριτον δεν υπαρχει κανενα barrier to entry και πρεπει να ανταγωνιστεις τον καθε φρεσκο αποφοιτο σχολης

Τριτον δεν ασχολεισαι με τιποτα δημιουργικο. Ο προγραμματισμος μπορει να εχει πλακα οταν πρωτομαθαινεις, αλλα εργασιακα ασχολεισαι επαναλαμβανοντας τα ιδια πραγματα αναπτυσοντας καποιο εμπορικο λογισμικο

Πεμπτον το εργασιακο περιβαλλον ειναι χαλια. Ενας αρχιδοκαμπος αντιπαθητικων ατομων, οπως ακριβως ηταν και η σχολη που σπουδαζα, με ελαχιστες γυναικες, ασχημες συμπεριφορες λογω αυξημενου ανταγωνισμου για τις ανωτερες θεσεις, και δυσκολια να κανεις καποια ενδιαφερουσα συζητηση τον ελαχιστο χρονο που δε θα εισαι κολλημενος μπροστα στην οθονη.
Λες παπαριες.
Σε πληροφορω οτι στην Ευρωπη οπου και ζω οι εταιρειες παρακαλανε γιανα βρουνε προγραμματιστες χωρις ιχνος υπερβολης.
Επισης ο τομεας αν εχεις ταλεντο φαντασια και ικανοτητες μπορει να σε κανει πλουσιο απο τη μια στιγμη στην αλλη αν καταφερεις και ανεβασεις κανα καλο απ σε γογλε στορ
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15602
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 01 Φεβ 2020, 18:12

Μην τρωτε παπα.
μακαρι ναμουν προγραμματιστης
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Ορέστης 35

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Φεβ 2020, 18:16

Οργισμένος έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:12
Μην τρωτε παπα.
μακαρι ναμουν προγραμματιστης
Δεν ειναι παπας. Το παιδι που εγραψε το αρθρο εγινε δικηγορος και εστρωσε τη ζωη του. Τον παρακολουθω χρονια. Εσυ με τι εμπειρια μιλας;

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7090
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 01 Φεβ 2020, 18:19

Κορεσμένο επάγγελμα, με πολλές γνώσεις που δεν αποδίδουν λόγω μεγάλου ανταγωνισμού.

Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 01 Φεβ 2020, 18:21

Οργισμένος έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:12
Μην τρωτε παπα.
μακαρι ναμουν προγραμματιστης
Ακριβώς,Και έχω φοιτήσει σε πολυτεχνική σχολή(πολιτικοί μηχανικοί ΕΜΠ) και τις σνόμπαρα τότε.Στέρνη μου γνώση να σε είχα πρώτα.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 01 Φεβ 2020, 18:24

Κορεσμενο επάγγελμα λέει ο προγραμματιστής. :D

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 01 Φεβ 2020, 18:26

Στη σχολή είχαμε εξαιρετικό τομέα προγραμματισμού, αν και προσωπικα δεν το σκέφτηκα ούτε μια στιγμή. Αντικειμενικα ομως κάποιος καλός προγραμματιστής μπορεί σήμερα να βγάλει καλά φράγκα. Αλλά δύσκολα στο εσωτερικό.

Άβαταρ μέλους
κυριος Μακης
Δημοσιεύσεις: 521
Εγγραφή: 03 Μάιος 2018, 10:33
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυριος Μακης » 01 Φεβ 2020, 18:26

βασικα στην προηγουμενη δουλεια ψαχνουν μηνες για προγραμματιστη, σε αυτη που ειμαι τωρα πηραν εμενα μετα απο 5 μηνες αναζητηση, και πηγα απο ρικρουτερ. Λινκτιν μονο σε ενα μηνα εχεις ανετα 10+ κρουσεις απο ρικρουτερς, δεν βλεπω κορεσμο προσωπικα. επισης οσα αρνητικα και να χει, πληρωνεται καλα(στην Ευρωπη, δεν ξερω για Ελλαδα) και κυριως δινει την δυνατοτητα να δουλευεις remote απο οπου θες.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14675
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 01 Φεβ 2020, 18:26

Ορέστης 35 έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:04
https://halfsigma.typepad.com/half_sigm ... er_in.html

Εδω τα εχει γραψει πριν χρονια ο φιλος.

Βασικα προκειται για τομεα που δε μπορεις να συσσωρευσεις γνωστικο κεφαλαιο γιατι καθε 5 χρονια αλλαζουν εντελως τα εργαλεια και πρεπει να τα ξαναμαθεις απο την αρχη.

Δευτερον, κατα συνεπεια του πρωτου δε μπορεις να εχεις προσωπικη ζωη γιατι πρεπει να μελετας ο,τι καινουρια βλακεια επινοουν οι εταιριες

Τριτον δεν υπαρχει κανενα barrier to entry και πρεπει να ανταγωνιστεις τον καθε φρεσκο αποφοιτο σχολης

Τριτον δεν ασχολεισαι με τιποτα δημιουργικο. Ο προγραμματισμος μπορει να εχει πλακα οταν πρωτομαθαινεις, αλλα εργασιακα ασχολεισαι επαναλαμβανοντας τα ιδια πραγματα αναπτυσοντας καποιο εμπορικο λογισμικο

Πεμπτον το εργασιακο περιβαλλον ειναι χαλια. Ενας αρχιδοκαμπος αντιπαθητικων ατομων, οπως ακριβως ηταν και η σχολη που σπουδαζα, με ελαχιστες γυναικες, ασχημες συμπεριφορες λογω αυξημενου ανταγωνισμου για τις ανωτερες θεσεις, και δυσκολια να κανεις καποια ενδιαφερουσα συζητηση τον ελαχιστο χρονο που δε θα εισαι κολλημενος μπροστα στην οθονη.
Μονο το γαμησι ειναι σταθερη επιστημη.
Χιλιαδες χρονια τεχνογνωσια και τα βασικα παραμενουν τα ιδια.
Πιασε τεχνη κι'αστηνε κι'αν πεινασεις πιαστηνε (εγω ολο πειναω παντως).
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70708
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Φεβ 2020, 18:29

Namrail έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:24
Κορεσμενο επάγγελμα λέει ο προγραμματιστής. :D
Με τη συγκεκριμένη νοοτροπία "επαγγελματιών", όλα τα επαγγέλματα είναι κορεσμένα.

Γιατί όχι και οι προγραμματιστές; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14738
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 01 Φεβ 2020, 18:31

Θα μπορούσε να γίνει φιλόλογος ή φυσικομαθηματικός και να ζει διδάσκοντας άλλους πώς να γίνουν φιλόλογοι ή φυσικομαθηματικοί, οι οποίοι με την σειρά τους θα ζούσαν διδάσκοντας άλλους πώς να γίνουν φιλόλογοι ή φυσικομαθηματικοί κοκ.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43527
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Φεβ 2020, 18:35

Εγώ χώθηκα στον προγραμματισμό ενώ ήμουν από άλλη πολυτεχνική, και δεν το μετανιώνω καθόλου.
Επίσης οι γνώσεις σου δεν μηδενιζονται κάθε 5 χρόνια, αυτά είναι βλακειες. Αν ξέρεις τον τρόπο σκέψης, τα εργαλεία είναι απλά εργαλεία.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δεν ξέρω τι τους κάνουν όταν γεράσουν γιατί δεν βλέπω πολλούς και δε νομίζω να γιναν όλοι μάνατζερ. Ίσως σε κάποιο στενάκι τους πυροβολανε. Still worth it.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 01 Φεβ 2020, 18:41

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:35
Εγώ χώθηκα στον προγραμματισμό ενώ ήμουν από άλλη πολυτεχνική, και δεν το μετανιώνω καθόλου.
Επίσης οι γνώσεις σου δεν μηδενιζονται κάθε 5 χρόνια, αυτά είναι βλακειες. Αν ξέρεις τον τρόπο σκέψης, τα εργαλεία είναι απλά εργαλεία.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δεν ξέρω τι τους κάνουν όταν γεράσουν γιατί δεν βλέπω πολλούς και δε νομίζω να γιναν όλοι μάνατζερ. Ίσως σε κάποιο στενάκι τους πυροβολανε. Still worth it.

Oταν λες προγραμματισμό τύπε :102: html? :102:

the comet the course the tail

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 01 Φεβ 2020, 18:43

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Φεβ 2020, 18:35
Επίσης οι γνώσεις σου δεν μηδενιζονται κάθε 5 χρόνια, αυτά είναι βλακειες. Αν ξέρεις τον τρόπο σκέψης, τα εργαλεία είναι απλά εργαλεία.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δεν ξέρω τι τους κάνουν όταν γεράσουν γιατί δεν βλέπω πολλούς και δε νομίζω να γιναν όλοι μάνατζερ. Ίσως σε κάποιο στενάκι τους πυροβολανε. Still worth it.
κάπου σε αυτά εδώ κρύβεται μια αντίφαση.

όσοι παλιοί φίλοι-γνωστοί, 40+ μείνανε στον τομέα, προβληματίζονται ήδη για το μέλλον τους.
κατά τα άλλα, είναι τρομερό χαμαλίκι και απαιτητικό πνευματικά να γράφεις κώδικα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών