Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8749
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 02 Φεβ 2020, 14:01

Highlander έγραψε:
02 Φεβ 2020, 12:27
Μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι εξαιρετικά ψυχοφθόρα εργασία ειδικά εφόσον δε σε ενδιαφέρει πραγματικά αλλά έχεις προσανατολιστει εκεί μόνο επειδη ακουγεται ότι μπορείς να βγάλεις λεφτά. Προσωπικά τελείωσα αρχαιολογος με καλό βαθμό, έκανα μεταπτυχιακο, διδακτορικό σχετικά γρήγορα και από εκεί και πέρα δουλεύω με συμβάσεις στο υπουργείο πολιτισμού με αξιοπρεπή μισθό που μου παρέχει άνεση. Το παν είναι να κάνεις κάτι που να σου αρέσει, αυτό πιστεύω.
Τι επαγγελματική απορρόφηση υπάρχει για έναν αρχαιολογο; Απ' ο,τι καταλαβαινω κάποιος που έχει απλά πτυχίο δε βρίσκει δουλειά με τίποτα. Δεν είναι πολύ επιβαρυντικό το γεγονός ότι πρέπει να αποκτήσεις τόσα προσόντα στον τομεα σου για να έχεις κάποιες ελπίδες;
Τέλος πάντων, εγώ είμαι και παλιός κι έχω άλλη αντίληψη των πραγματων για την εργασία. Έχω βέβαια και παιδιά που είναι σε ηλικία σπουδων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Philip Mortimer την 02 Φεβ 2020, 14:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 02 Φεβ 2020, 14:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:54

Δηλαδή τι ακριβώς θεωρείς ότι κάνουν οι περισσότεροι κειμενογράφοι, που δεν μπορεί να κάνει ο φιλελε-τρολερέ; :lol:


να διακρίνουν τη διαφορά ανάμεσα στο ό,τι και το ότι

:102:

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8749
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 02 Φεβ 2020, 14:03

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:45
Όσο και να χτυπιέστε ο Ορέστης δεν πρόκειται να γίνει έτσι.

Εικόνα
Είτε έτσι είτε αλλιώς θα γίνεις έτσι κάποια στιγμή για να προχωρησεις στη ζωή σου. Στους περισσότερους τομείς νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 02 Φεβ 2020, 14:04

parafrwn έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:57
Σοφτ εντζινηρ δεν συνεπάγεται χαρτογιακας.

μόνο σε μια χούφτα εταιρίες στον κόσμο :102:


:xena:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 02 Φεβ 2020, 14:05

Philip Mortimer έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:00

Πράγματι στην Ελλάδα φυσικοί μαθηματικοί έχουν ελάχιστες προοπτικές. Ουσιαστικά μόνο ως διδακτικό προσωπικό έχουν κάποιες ελπίδες.
Το γνωρίζω. Για κάτι άλλο πρέπει να ξενιτευτείς και να κάνεις επιπλέον σπουδές έξω. Στην Γερμανία όπου είχα πάει, με το Physik Diplom όπως το ονόμαζαν τότε, το οποίο διαρκεί 5 ακαδημαικά έτη, βρίσκεις κατευθείαν δουλειά στην βιομηχανία. Είναι ισότιμο ενός διπλώματος μηχανικού και έχεις σπουδάσει αυτό που σου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8749
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 02 Φεβ 2020, 14:05

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:40
Επιπλέον, να πω και κάτι άλλο επειδή έχω ασκήσει και χειρωνακτικά επαγγέλματα.
Είναι μεγάλο λαθος αυτό που σκέφτονται κάποιοι νεαροί που λένε "Έλα μωρέ
χαρτογιακάς θα γίνω, να κάθομαι στο γραφείο και να κάνω παρασιτική δουλεία
σα φλώρος?" Όποιος πάει να κουβαλήσει παλέτες ή να μαζεύει φρούτα στο χωράφι
καταλαβαίνει ότι οι δουλείες του γραφείου ακολουθούν το αξίωμα του "μη χείρον
βέλτιστον". Στη τελική ένας νεαρός χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις, μπορεί να
το παίζει και μποέμ. Να δουλεύει σερβιτόρος κάθε βράδυ και μετά να ξυπνάει για
να πάει γυμναστήριο. Όταν μεγαλώνεις όμως....
Καλά δε νομίζω ότι το σκέφτονται και πολλοί αυτό σήμερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Philip Mortimer την 02 Φεβ 2020, 14:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 02 Φεβ 2020, 14:05

Antares έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:55
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:40
Επιπλέον, να πω και κάτι άλλο επειδή έχω ασκήσει και χειρωνακτικά επαγγέλματα.
Είναι μεγάλο λαθος αυτό που σκέφτονται κάποιοι νεαροί που λένε "Έλα μωρέ
χαρτογιακάς θα γίνω, να κάθομαι στο γραφείο και να κάνω παρασιτική δουλεία
σα φλώρος?" Όποιος πάει να κουβαλήσει παλέτες ή να μαζεύει φρούτα στο χωράφι
καταλαβαίνει ότι οι δουλείες του γραφείου ακολουθούν το αξίωμα του "μη χείρον
βέλτιστον". Στη τελική ένας νεαρός χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις, μπορεί να
το παίζει και μποέμ. Να δουλεύει σερβιτόρος κάθε βράδυ και μετά να ξυπνάει για
να πάει γυμναστήριο. Όταν μεγαλώνεις όμως....
Υποτίθεται ότι αν φτάσεις σε κάποια ηλικία θα έχεις δική σου επιχείρηση και υπαλλήλους. Υποτίθεται πάντα.
Όσον αφορά τις χειρωνακτικές εργασίες σε εργοστάσιο, από Γερμανία έχω εμπειρία. Δεν είναι τόσο κουραστικές λόγω της αυτοματοποίησης (δεν σηκώνεις βάρη), αλλά ένας άνθρωπος μετά τα 55 ας πω, θα δυσκολευτεί. Σε μεγάλες εταιρείες βέβαια αν αποκτήσει τα προσόντα, πάει σε άλλη θέση ή υπάρχει μείωση των ωρών εργασίας, χωρίς σημαντική περικοπή μισθού και διάφορα άλλα προγράμματα που έχει κερδίσει το συνδικάτο (IG Metall).
Στον τόπο καταγωγής μου υπάρχουν πολλές βιομηχανίες. Κάποιες από αυτές τις βιομηχανίες λειτουργούν
στο πλαίσιο ενός αυτοματοποιημένου μοντέλου παραγωγής κάτι που σημαίνει σε απλά Ελληνικά ότι όντως
δεν είναι όλες οι βιομηχανικές εργασίες κουραστικές πλέον(η τουλάχιστον πολύ κουραστικές).
Από την άλλη όμως δεν είναι όλα τα χειρωνακτικά επαγγέλματα ξεκούραστα. Διάβαζα τις προάλλες στο
φόρουμ ένα καυγά για τα σουπερμάρκετ όπου ορισμένοι εκ των σχολιαστών ελεγαν πως η δουλειά εκεί
πέρα προϋποθέτει κουβάλημα και είναι κουραστική. Όντως έτσι είναι.
Μετά, υπάρχουν και άλλες δουλειές που δεν είναι χειρωνακτικές αλλά είναι πιεστικές και κουραστικές,οι
πωλητές για παράδειγμα. Να τρέχεις από εδω και από εκεί όλη μέρα, να γλέιφεις το κάθε παπάρα, να
σου κλείνουν το ακουστικό μεμιάς και στο τέλος να τα ακούς και από το διευθυντή σου.
Γενικά, συμφωνώ με κάποιο σχολιαστή( Namrail?) που έγραψε ότι δε μπορείς να έχεις την απαίτηση να
δουλεύεις, να πληρώνεσαι καλά και να τη περνάς ζάχαρη.Μόνο το Δημόσιο σου δίνει κάποια ανάσα αλλά
και εκεί δεν είναι τόσο ειδυλλιακα τα πράγματα(αν κρίνω τουλάχιστον από την εμεπιρία μου σα συμβασιούχος
κάποτε).

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 02 Φεβ 2020, 14:06

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:36

α) Πολλοί προγρμματιστές έχετε μαζευτεί εδω μέσα!
Πολλοι Και αυτοι του εξωτερικου ειναι ολοι στα 75+ χιλιαρικα +benefits
Καποιοι τα παιρνουν καποιοι οχι
Αλλα ειναι ολοι τους αναλωσιμοι
Κανεις δεν θα στεναχωρηθει ιδιαιτερα αν παραιτηθουν
Κανεις δεν θα πεταξει την σκουφια τους να τους παρει
Και σε μια δεκαετια αθ ειναι τοσο πολλλοι που θα εινια ακομη πιο αναλωσιμοι
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24753
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Φεβ 2020, 14:06

the comet the course the tail έγραψε:
02 Φεβ 2020, 12:42
Δημοκράτης έγραψε:
02 Φεβ 2020, 12:37
Δουλεύω στον χώρο της πληροφορικής 13 χρόνια, με τα τελευταία 5 χρόνια έξω. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα να βρω δουλειά, στις εταιρίες σπανίως είχα προβλήματα με συναδέλφους και ειδικά με το ματζμεντ γιατί πολύ απλά ήξεραν ότι ανά πάσα στιγμή μπορώ να φύγω,. Προέρχομαι από background που δεν είχα καμία οικονομική βοήθεια από γονείς και πότε δεν ήμουν γενιά των 700, από τα χρόνια που ήμουν Ελλάδα είχε μείνει ένα 25αρι στην άκρη και από τα χρόνια που είμαι εξω έχουν μείνει πάνω από 100 και ένα 40αρι σε μετοχές ενώ ταξιδεύω και έχω αγοράσει διαμέρισμα στο Άμστερνταμ.
Οι μόνες άλλες ειδικότητες που ξέρω που θα είχαν τις ίδιες ή καλύτερες απολαβές είναι η ιατρική αν πήγαινα να δουλέψω σε καμία Γερμανία, πολιτικός,/χημικος/ηλεκτρολογος μηχανικός που όμως δεν θα έπρεπε να δουλέψω ούτε μέρα Ελλάδα και μάλλον η λίστα τελειώνει εκεί
και μηχανολόγος μηχανικός. από τους engineers, οι χειρότερα πληρωμένοι παγκοσμίως είναι οι computer engineers.

και αφού όλα στην έξω ζωή πάνε καλά, είπες να μπεις λίγο στο πχορουμ να σπάσει η μονοτονία ε;
επίσης κάθε μήνα ή 2μηνο κατεβαίνω ένα πσκ Ελλάδα και μέσα στα επόμενα 2 χρόνια θα επιστρέψω μόνιμα. Το ότι βγάζεις λεφτά δεν πάει να πει ότι δεν είναι πρόβλημα το να μη μιλάς την γλώσσα σου, το ότι κάνει κρύο και ότι τώρα τον Φλεβάρη ο καιρός εδώ γαμιέται. Εγώ πήγα έξω καθαρά γιατί θέλω να αγοράσω ένα σπίτι στην ΕΛλάδα χωρίς δάνεια και τόκους. Αλλιώς μια χαρά την έβγαζα και με τον μισθό στην ΕΛλάδα. Απλώς θα αγόραζα σπίτι στα 60 :lol::lol::lol:
Σαφέστατα οι άλλοι μηχανικοί θα πληρωθούν καλύτερα αλλά όχι εύκολα στην Ευρώπη. Έτσι και αλλιώς οι πληροφορικοί δεν είμαστε πραγματικά μηχανικοί. Αν είσαι πολιτικός μηχανικός σήμερα για να βγάλεις πολύ καλά λεφτά πρέπει να πας Ντουμπάι, Κατάρ, Εμιράτα. Έχουν πολύ περισσότερα λεφτά από ότι η Ευρώπη. Βασικά ακόμα και για πληροφορικούς εκεί οι μισθοί είναι ακόμα καλύτεροι αν δουλέψεις για τράπεζες ή χρηματοοικονομικά

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 02 Φεβ 2020, 14:09

klg έγραψε:
02 Φεβ 2020, 12:41
Ναι αλλά δεν υπήρχαμε εμείς, ποιος θα προγραμμάτιζε μποτάκια σαν και εσένα ρε μπρο; Τώρα που είσαι sentient, στρέφεσαι κατά του δημιουργού σου, εντάξει πάντα περιμένουμε μια φιλοσοφική πατροκτονία σε τέτοιες καταστάσεις δημιουργίας.
Αυτος που προγραμματιζει μποτακια ειναι καποιος που του λενε τι και πως να προγραμματισει
Δεν ειναι ουτε για πλακα δημιουργος.
Εινα ιενα γραναζακι ενας κρικουλης της αλυσιδας
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24753
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Φεβ 2020, 14:11

Χουργιατς έγραψε:
02 Φεβ 2020, 12:54
Δημοκράτης έγραψε:
02 Φεβ 2020, 12:37
Δουλεύω στον χώρο της πληροφορικής 13 χρόνια, με τα τελευταία 5 χρόνια έξω. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα να βρω δουλειά, στις εταιρίες σπανίως είχα προβλήματα με συναδέλφους και ειδικά με το ματζμεντ γιατί πολύ απλά ήξεραν ότι ανά πάσα στιγμή μπορώ να φύγω,. Προέρχομαι από background που δεν είχα καμία οικονομική βοήθεια από γονείς και πότε δεν ήμουν γενιά των 700, από τα χρόνια που ήμουν Ελλάδα είχε μείνει ένα 25αρι στην άκρη και από τα χρόνια που είμαι εξω έχουν μείνει πάνω από 100 και ένα 40αρι σε μετοχές ενώ ταξιδεύω και έχω αγοράσει διαμέρισμα στο Άμστερνταμ.
Οι μόνες άλλες ειδικότητες που ξέρω που θα είχαν τις ίδιες ή καλύτερες απολαβές είναι η ιατρική αν πήγαινα να δουλέψω σε καμία Γερμανία, πολιτικός,/χημικος/ηλεκτρολογος μηχανικός που όμως δεν θα έπρεπε να δουλέψω ούτε μέρα Ελλάδα και μάλλον η λίστα τελειώνει εκεί

Εικόνα
ο μέσος μισθός πληροφορικού στην Ολλανδία είναι 60, αν είσαι καλός και όχι ο μέσος κατιμάς θα πάρεις 70-80κ και αν είσαι data science 80 με 90. Δεδομένου ότι θα έχεις και για μια 5ετία 30% φοροαπαλλαγή και ότι με 2500ε τον μήνα ζεις άνετα ε κάνε τα μαθηματικά για το αν λέω πίπες ή όχι
Να πάρε εδώ και ένα λινκ να υπολογίσεις πόσα σε μένουν
https://thetax.nl/?year=2020&startFrom= ... ice=normal

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 02 Φεβ 2020, 14:13

Philip Mortimer έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:05
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:40
Επιπλέον, να πω και κάτι άλλο επειδή έχω ασκήσει και χειρωνακτικά επαγγέλματα.
Είναι μεγάλο λαθος αυτό που σκέφτονται κάποιοι νεαροί που λένε "Έλα μωρέ
χαρτογιακάς θα γίνω, να κάθομαι στο γραφείο και να κάνω παρασιτική δουλεία
σα φλώρος?" Όποιος πάει να κουβαλήσει παλέτες ή να μαζεύει φρούτα στο χωράφι
καταλαβαίνει ότι οι δουλείες του γραφείου ακολουθούν το αξίωμα του "μη χείρον
βέλτιστον". Στη τελική ένας νεαρός χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις, μπορεί να
το παίζει και μποέμ. Να δουλεύει σερβιτόρος κάθε βράδυ και μετά να ξυπνάει για
να πάει γυμναστήριο. Όταν μεγαλώνεις όμως....
Καλά δε νομίζω ότι το σκέφτονται και πολλοί αυτό σήμερα.
Όχι πολλοί σίγουρα. Για να είμαστε ακριβείς, υπάρχουν αρκετοί που σκέφτονται ότι οι δουλειές
του γραφείου είναι βαρετές, μη-δημιουργικές, προσπαθούν να ασχοληθούν με κάτι δημιουργικό
(καλλιτέχνες π.χ) ή να ανοίξουν "κάτι δικό τους" . Οι περισσότεροι τρώνε τα μούτρα τους.
Κακά τα ψέμματα, οι δουλείες γραφείου είναι η λιγότερο κακή λύση ανάμεσα σε πολλές
άλλες.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24753
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Φεβ 2020, 14:15

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 14:06
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Φεβ 2020, 13:36

α) Πολλοί προγρμματιστές έχετε μαζευτεί εδω μέσα!
Πολλοι Και αυτοι του εξωτερικου ειναι ολοι στα 75+ χιλιαρικα +benefits
Καποιοι τα παιρνουν καποιοι οχι
Αλλα ειναι ολοι τους αναλωσιμοι
Κανεις δεν θα στεναχωρηθει ιδιαιτερα αν παραιτηθουν
Κανεις δεν θα πεταξει την σκουφια τους να τους παρει
Και σε μια δεκαετια αθ ειναι τοσο πολλλοι που θα εινια ακομη πιο αναλωσιμοι
δηλαδή πληρώνουν κόσμο με 75κ+ χωρίς να τους έχουν ανάγκη, χωρίς να νοιάζονται αν θα παραιτηθούν και φυσικά σε μια 10ετία δεν θα έχουμε και δουλειά :smt005::smt005::smt005::smt005:
Προγανώς οι εταιρείες είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και είπαν να καλοπληρώσουν πληροφορικούς
Ανθρωπέ μου έχεις ιδέα πόσο θα κοστίσει σε μια εταιρία αν παραιτηθεί ένας software architect ή ένας sre;


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατι δε θελω να ασχοληθω με αυτο που σπουδασα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Φεβ 2020, 14:18

Αναλώσιμοι προφανώς και είναι όλοι. Άμα ο ανθρώπινος πολιτισμός στηριζόταν σε ένα άτομο θα είχαμε σοβαρό πρόβλημα. Και σε μικρότερη κλίμακα αν μια εταιρεία στηρίζεται σε ένα άτομο, έχει δομικό πρόβλημα. Άσε που αν δεν είσαι αναλώσιμος δεν μπορείς να πάρεις μια άδεια σαν άνθρωπος.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών