Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 19:06

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:02
πάντως γω θα περάσω και οσχ στο μηχανάκι μου γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο,
καλά, πέρασε το να το δεις και μετά λέμε για ποιο λόγο το χρησιμοποιούν βρε. Εγώ τώρα απο win10 σου γράφω, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας, το μακ είναι πιο εύχρηστο αν έχεις να κάνεις κάτι που θέλει πολλά παράθυρα, μέρα με την νύχτα βασικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37574
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 19:07

ST48410 έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:59
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:52

πάντως για να κάνουμε και λίγη πλακίτσα, ναι, αν είχες πολλές κάρτες ήχου παλιότερα και ήθελες να τις χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα για κάποιο λόγο τα χάκιντος ήτανε μονόδρομος.
Έχει αλλάξει η κατάσταση με τις ακριβές κάρτες ήχου; Παλιά αν είχες συγκεκριμένη κάρτα αρκετές φορές έπρεπε να έχεις και το ανάλογο σύστημα. Τώρα έχουν όλες οδηγούς mac/win ;
ναι, 99 στις 100 έχουν.
με κάποιες uad υπήρχoyn προβληματάκια αλλά νομίζω έχουν ξεπεραστεί τα περισσότερα, ίσως να υπάρχει ακόμη καμμία mac only εταιρεία δεινόσαυρος, δε ξέρω.
για την ακρίβεια έχει αλλάξει προς το αντίστροφο η φάση μιας και ΚΑΙ περισσότερες επιλογές έχεις πλέον σε windoze ΚΑΙ σχεδόν όλες (βασικά πλέον όλες νομίζω που έχουν να κάνουν με dsp) οι cross platform εφαρμογές τρέχουν λίγο καλύτερα σε windoze.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37574
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 19:10

ST48410 έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:04
Μια και σας έχω εδώ. Για προγράμματα που τρέχουν και στα 2 (πχ Photoshop, Audition κλπ), υπάρχει κάποια διαφορά ανάλογα στην απόδοση με το λειτουργικό;
απάντησα ήδη χωρίς να δω την ερώτηση... :D

σε windoze τρέχουν αρκετά καλύτερα (όχι τόσο το photoshop και το audition που από την φύση τους δεν είναι και τόσο απαιτητικά όσο το premiere και το after effects μιας που μιλάμε για adobe).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 19:11

ST48410 έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:04
Μια και σας έχω εδώ. Για προγράμματα που τρέχουν και στα 2 (πχ Photoshop, Audition κλπ), υπάρχει κάποια διαφορά ανάλογα στην απόδοση με το λειτουργικό;
με τα ίδια χρήματα κλπ σε win παίρνεις πιο ισχυρό σύστημα, λίγο πιο γρήγορο λοιπόν. Στην πράξη όμως, όταν έφτιαχνα τα βιντεάκι με τον γιαννόπουλο προσπάθησα να τα κάνω αρχικά στα win, με έπιασε πονοκεφαλος, στο μακ ηταν απόλαυση και ας έκανε 15% παραπάνω. Ό,τι κερδίζεις σε ταχύτητα στα win, το χάνεις σε πονοκέφαλο, έτσι δες το νομίζω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37574
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 19:14

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:06
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:02
πάντως γω θα περάσω και οσχ στο μηχανάκι μου γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο,
καλά, πέρασε το να το δεις και μετά λέμε για ποιο λόγο το χρησιμοποιούν βρε. Εγώ τώρα απο win10 σου γράφω, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας, το μακ είναι πιο εύχρηστο αν έχεις να κάνεις κάτι που θέλει πολλά παράθυρα, μέρα με την νύχτα βασικά.
βρε συ. :D
μόνο το catalina δεν έχω παίξει ακόμη κι αυτό επίτηδες, θέλω να το παίξω κατευθείαν στο δικό μου πισί.
έλεοc. :lol:
σε είπα αφού, με αρέσει πολύ το οσχ σαν λειτουργικό, unix είναι αφού, έχει πολύ όμορφο de και ο κέρναλ του γαμάει από απόδοση, το να αγοράσω hardware από την ίδια την apple είναι άλλη υπόθεση, είμαι φτωχός τέτοιος πωστολένε προτελάριος.
:P
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37574
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 19:16

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:11
ST48410 έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:04
Μια και σας έχω εδώ. Για προγράμματα που τρέχουν και στα 2 (πχ Photoshop, Audition κλπ), υπάρχει κάποια διαφορά ανάλογα στην απόδοση με το λειτουργικό;
με τα ίδια χρήματα κλπ σε win παίρνεις πιο ισχυρό σύστημα, λίγο πιο γρήγορο λοιπόν. Στην πράξη όμως, όταν έφτιαχνα τα βιντεάκι με τον γιαννόπουλο προσπάθησα να τα κάνω αρχικά στα win, με έπιασε πονοκεφαλος, στο μακ ηταν απόλαυση και ας έκανε 15% παραπάνω. Ό,τι κερδίζεις σε ταχύτητα στα win, το χάνεις σε πονοκέφαλο, έτσι δες το νομίζω.
μάλλον το έκανες στο fc ε, λογικό.
:P
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 19:18

ε οκ, άλλο είναι ακριβά βρε και άλλο δεν είναι καλά. Που στην πράξη βέβαια εγω νομίζω πως είναι πιο οικονομικά στο βάθος χρόνου, αρκεί είπαμε, να μην παίζεις παιχνίδια. :)

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Φεβ 2020, 19:22

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:14
έχει πολύ όμορφο de
τι είναι το de;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 19:24

ST48410 έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:22
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:14
έχει πολύ όμορφο de
τι είναι το de;
περιβάλλον εργασίας. Ρε συς πράγματι, πες τα Ελληνικά, πλάκα έχουν.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37574
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 19:39

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:24
ST48410 έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:22
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:14
έχει πολύ όμορφο de
τι είναι το de;
περιβάλλον εργασίας. Ρε συς πράγματι, πες τα Ελληνικά, πλάκα έχουν.
πολλά γραμματάκια στη σειρά ρε, αλλά οκ θα τα λέω, σιγά, λες και θα με πουν χρυσαυγίτη. :D
φαγώθηκες με τα παιχνιδάκια ρε, παίξε κανένα, θα δεις, είναι καλύτερα από το double dragon.
:D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 16 Φεβ 2020, 19:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37574
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 19:41

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:18
ε οκ, άλλο είναι ακριβά βρε και άλλο δεν είναι καλά. Που στην πράξη βέβαια εγω νομίζω πως είναι πιο οικονομικά στο βάθος χρόνου
ναι ρε, το οσχ είναι γαμηστερό λειτουργικό δε το συζητάω, πλέον όμως κι αυτό το σε βάθος χρόνου δεν ισχύει νομίζω, δεν ισχύει σίγουρα όπως παλιά σε κάθε περίπτωση.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 19:56

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:41
ναι ρε, το οσχ είναι γαμηστερό λειτουργικό δε το συζητάω, πλέον όμως κι αυτό το σε βάθος χρόνου δεν ισχύει νομίζω, δεν ισχύει σίγουρα όπως παλιά σε κάθε περίπτωση.
μπορεί να έχεις δίκιο, αν και νομίζω οτι αυτή η δεκαετία που πέρασε ήταν η καλύτερη του osx γενικά. Μπορεί να εχω μεγαλώσει και να έχω βαρεθεί λίγο, αλλά πριν το μινι έμοιαζα λίγο όπως σας διαβάζω, άλλαζα πισακια και μητρικές και μνημούλες και αστα να πάνε, μία ντουλάπα υλικά είχα μαζέψει. Τα μίνι τα πήρα το 11, ενα ι5 ενα ι7 με 16ram και ssd, έκαναν 550 και 700 ευρώ απο το ebay καινούργια. Τον Νοέμβριο θα τελειώσει η υποστήριξη στο λογισμικό, 9 χρόνια μετά, και ίσως πάρω κάτι άλλο, ίσως βάλω catalina με το ζόρι. Ακόμα και σήμερα πάντως, δεν έχω παράπονο κανένα, και σίγουρα ειναι τα πρώτα πισακια που ειχα ποτέ που δεν θα πάνε στο ντουλάπι μετά, καίνε 5 watt όταν δεν τα ζορίζεις, ειναι αθόρυβα, δεν θα παροπλιστούν. Κανένα win μηχάνημα δεν κατάφερε τόσο μεγάλο χρόνο ζωής σε εμένα, γιαυτό λέω οτι είναι οικονομικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37574
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 20:10

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:56
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 19:41
ναι ρε, το οσχ είναι γαμηστερό λειτουργικό δε το συζητάω, πλέον όμως κι αυτό το σε βάθος χρόνου δεν ισχύει νομίζω, δεν ισχύει σίγουρα όπως παλιά σε κάθε περίπτωση.
μπορεί να έχεις δίκιο, αν και νομίζω οτι αυτή η δεκαετία που πέρασε ήταν η καλύτερη του osx γενικά. Μπορεί να εχω μεγαλώσει και να έχω βαρεθεί λίγο, αλλά άλλα πριν το μινι έμοιαζα λίγο όπως σας διαβάζω, άλλαζα πισακια και μητρικές και μνημούλες και αστα να πάνε, μία ντουλάπα υλικά είχα μαζέψει. Τα μίνι τα πήρα το 11, ενα ι5 ενα ι7 με 16ram και ssd, έκαναν 550 και 700 ευρώ απο το ebay καινούργια. Τον Νοέμβριο θα τελειώσει η υποστήριξη στο λογισμικό, 9 χρόνια μετά, και ίσως πάρω κάτι άλλο, ίσως βάλω catalina με το ζόρι. Ακόμα και σήμερα πάντως, δεν έχω παράπονο κανένα, και σίγουρα ειναι τα πρώτα πισακια που ειχα ποτέ που δεν θα πάνε στο ντουλάπι μετά, καίνε 5 watt όταν δεν τα ζορίζεις, ειναι αθόρυβα, δεν θα παροπλιστούν. Κανένα win μηχάνημα δεν κατάφερε τόσο μεγάλο χρόνο ζωής σε εμένα, γιαυτό λέω οτι είναι οικονομικά.
με τα μακ μίνι ναι, έτσι είναι, δεν είναι τυχαίο νομίζω ότι όσους ξέρω που έχουν τα μυαλά στο κεφάλι τους (πρώην -πλέον- μακάδες) χρησιμοποιούν είτε μακ μίνι ακόμη είτε κάποιο κωλοφτιαγμένο μάκμπουκ προ.
ένας μόνον φίλος μου, τρομερός γραφίστας, πήρε πριν ένα μήνα 2 καινούργια μακ (ένα τούμπανο imac και ένα τούμπανο μάκμπουκ προ) αλλά αυτό το έκανε γιατί δεν έβαλε φράγκο από την τσέπη του, είχε ψηθεί από μόνος τους νωρίτερα για πισί (εγώ απλά τον αποτελείωσα :003:) αλλά αφού δεν έδωσε φράγκο τι ήτανε 5+ χιλιάρικα παραπάνω για να τα πάρει όλα σε μακ, τίποτα.
τώρα πάντως, αυτή η δεκαετία που μπαίνουμε θα είναι των πισί καθαρά (κυρίως λόγω του ότι μπαίνει ξανά γερά η amd στην αγορά και φέρνει τα πάνω κάτω). προβλέπω ταυτόχρονα ότι θα είναι και η τελευταία αν και εφόσον απορροφηθούν από τις μεγάλες εταιρείες οι risc5 και ότι έρχεται μαζί με αυτούς.
η apple νομίζω έχει ανακοινώσει κάτι σχετικό για μετάβαση πάλι σε risc επεξεργαστές αλλά αυτό όπως και να έχει θα πάρει πολλά πολλά χρόνια.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37574
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 21:59

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:57
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 18:52

*πολλαπλές επιφάνειες είχε το kde πχ από την εποχή που χρησιμοποιούσαμε ακόμη zip drives. :D
ρε συς, η λέξη ευχρηστία δεν σου λέει και πολλά ε; :lol:

και τα win εχουν πολλαπλές επιφάνειες και διαχείριση παραθύρων, τα χρησιμοποιείς πότε; Πρέπει να είσαι πολύ μαζόχας ή να έχεις οθόνη αφής και να είσαι λιγο μαζόχας για να τα δουλέψεις. Στο μακ απλά ακουμπάς με τα δυο δάκτυλα πανω στο γυαλί του μουσε και σέρνεις δεξιά ή αριστερά, και αλλάζεις λειτουργικά. Τεσπα, ευχρηστία, αυτή είναι η λέξη κλειδί, ή παιχνιδάκια, ανάλογα τον λόγο που αλήθεια το αγόρασες.
Τώρα το είδα γαμώτο :D
Τα περισσότερα gestures πλέον γίνονται και στα windoze, οκ καμμία σχέση με την εμπειρία χρήσης σε μακ αλλά, γίνονται.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 16 Φεβ 2020, 22:26

Μαλάκες τι λέτε, ποιος τα γαμαέι τα gestures, πατάς ένα πολύ λογικό συνδυασμό πλήκτρων σε όλα τα λειτουργικά και αλλάζες παράθυρο, desktop, whatever.

Σιγά τη μαλακία τα gestures της Apple και το λέω παρόλου που έχω σκάσει 170€ για το magic trackpad 2 (apple γελοιότητα at it's peak).
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών