Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Φεβ 2020, 15:32

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 14:47
klg έγραψε:
16 Φεβ 2020, 01:02
Θα κάνει ο χαοτικός join to mac club λοιπόν;
Δε νομίζω, είναι προτελάριος και πλέμπα από ότι με χει πει ο παλιοπασόκος, οι κκέδες παίρνουν μακ για να περνάνε τις φωτογραφίες από το iPhone στο pc.
:smt023
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 15:36

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 14:43
:003:
Πάντως ναι ρε είναι γνωστό από την αρχαιότητα ακόμη ότι αν το πισί σου δεν έχει ζωγραφισμένα φρούτα πάνω δε κάνει για μουσική.
:D
εμένα μου αρέσουν όλα. Τα windows γιατί τα έχω απο μικρός και μου βγάζουν το μαζοχιστικό μου, κάθομαι με τις ώρες και παρατηρώ πόσο άθλιο μπορεί να γίνει ένα μάπα λειτουργικό, το linux γιατί μου αρέσει το χάος, τα σπασμένα πακέτα, γενικά έχεις κάτι να κάνεις να περνά η ώρα, και το μακ γιατί μου αρέσει να δουλεύουν όλα φυσικά, η ηρεμία που σου χαρίζει.

βέβαια δεν παίζω παιχνίδια, αλλιώς ναι, τα windows είναι πολύ καλή παιχνιδομηχανή. :003:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Φεβ 2020, 15:42

Εγώ ζω με σκριπτάκια bash. Αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα. Ακόμα κι αν κρατικοποιήσουν τα μπουρδέλα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 15:49

Χαοτικός έγραψε:
16 Φεβ 2020, 15:42
Εγώ ζω με σκριπτάκια bash. Αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα. Ακόμα κι αν κρατικοποιήσουν τα μπουρδέλα.
ε οκ, παρε μακ, παίζουν, unix είναι. :lol:

βασικά σκέψου το λινουχ μετά απο 200 χρόνια συνεχούς εξέλιξης στο desktop, ε, αυτό ειναι το μακ. :smt005:
Mac OS X is a Unix OS and its command line is 99.9% the same as any Linux distribution. bash is your default shell and you can compile all of the same programs and utilities. There's no notable difference.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Φεβ 2020, 15:54

Άσε ρε. Κλειστό πράγμα και μπροστά; Εξορισμού δεν γίνεται αυτό.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 15:56

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 15:36
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 14:43
:003:
Πάντως ναι ρε είναι γνωστό από την αρχαιότητα ακόμη ότι αν το πισί σου δεν έχει ζωγραφισμένα φρούτα πάνω δε κάνει για μουσική.
:D
εμένα μου αρέσουν όλα. Τα windows γιατί τα έχω απο μικρός και μου βγάζουν το μαζοχιστικό μου, κάθομαι με τις ώρες και παρατηρώ πόσο άθλιο μπορεί να γίνει ένα μάπα λειτουργικό, το linux γιατί μου αρέσει το χάος, τα σπασμένα πακέτα, γενικά έχεις κάτι να κάνεις να περνά η ώρα, και το μακ γιατί μου αρέσει να δουλεύουν όλα φυσικά, η ηρεμία που σου χαρίζει.

βέβαια δεν παίζω παιχνίδια, αλλιώς ναι, τα windows είναι πολύ καλή παιχνιδομηχανή. :003:
Αυτό μου ακούγεται λίγο 00'ς φάση.
Ωραίο λειτουργικό το οσχ δε λέω, γι αυτό αξίζει μία θέση σε έναν από τους μικρούληδες ssd μου.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 15:58

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 15:56
Αυτό μου ακούγεται λίγο 00'ς φάση.
Ωραίο λειτουργικό το οσχ δε λέω, γι αυτό αξίζει μία θέση σε έναν από τους μικρούληδες ssd μου.
:D
καλά και εγώ έτσι έλεγα κάποτε, βάλτο, παίξε λίγο, και θα καταλάβεις. Αν δεν παίζεις παιχνίδια πρέπει να έχεις σοβαρές μαζοχιστικές τάσεις για να αντέξεις τα windows μετά απο το osx.
Χαοτικός έγραψε:
16 Φεβ 2020, 15:54
Άσε ρε. Κλειστό πράγμα και μπροστά; Εξορισμού δεν γίνεται αυτό.
αστα αυτα και εσύ, θες να είσαι άνθρωπος της τεχνολογίας; δοκίμασε τι υπάρχει να ξέρεις. Ε, μετά, τα πράγματα θα πάρουν τον δρόμο τους. :lol:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 16:14

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 15:58
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 15:56
Αυτό μου ακούγεται λίγο 00'ς φάση.
Ωραίο λειτουργικό το οσχ δε λέω, γι αυτό αξίζει μία θέση σε έναν από τους μικρούληδες ssd μου.
:D
καλά και εγώ έτσι έλεγα κάποτε, βάλτο, παίξε λίγο, και θα καταλάβεις. Αν δεν παίζεις παιχνίδια πρέπει να έχεις σοβαρές μαζοχιστικές τάσεις για να αντέξεις τα windows μετά απο το osx.
Χαοτικός έγραψε:
16 Φεβ 2020, 15:54
Άσε ρε. Κλειστό πράγμα και μπροστά; Εξορισμού δεν γίνεται αυτό.
αστα αυτα και εσύ, θες να είσαι άνθρωπος της τεχνολογίας; δοκίμασε τι υπάρχει να ξέρεις. Ε, μετά, τα πράγματα θα πάρουν τον δρόμο τους. :lol:
Λες να μην έχω παίξει σε μακ τα τελευταία 20 χρόνια βρε; :D
Εκείνα τα χρόνια ναι, μακ κι Άγιος ο Θεός (για όλα αυτά που κάνω), τώρα πλέον γιατί; για σταθερότητα; :lol: συμβατότητα; :lol: ή περισσότερες επιλογές; :lol::lol:
Στον χώρο τον δικό μου έχει γίνει η μετάβαση εδώ και χρόνια στα γουήντοζ (ή σε χάκιντος) από όσους τους κόβει λίγο παραπάνω , και όχι τυχαία.
Ωραία τα μακ πάντως δε λέω αλλά γιατί να δώσεις 10k όταν με 3-4k μπορείς να φτιάξεις κάτι κατά πολύ ανώτερο; ακόμη και τώρα θεωρώ πάντως ότι τα μάκμπουκ προ (τα μεταχειρισμένα και κυρίως γι' αυτούς που είναι ήδη χωμένοι στο οικοσύστημα) είναι μια καλή επιλογή, ίσως και για μερικές κατηγορίες από ντηβέλοπερς ακόμη και τώρα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 16:26

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 16:14
enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 15:58
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 15:56
Αυτό μου ακούγεται λίγο 00'ς φάση.
Ωραίο λειτουργικό το οσχ δε λέω, γι αυτό αξίζει μία θέση σε έναν από τους μικρούληδες ssd μου.
:D
καλά και εγώ έτσι έλεγα κάποτε, βάλτο, παίξε λίγο, και θα καταλάβεις. Αν δεν παίζεις παιχνίδια πρέπει να έχεις σοβαρές μαζοχιστικές τάσεις για να αντέξεις τα windows μετά απο το osx.
Χαοτικός έγραψε:
16 Φεβ 2020, 15:54
Άσε ρε. Κλειστό πράγμα και μπροστά; Εξορισμού δεν γίνεται αυτό.
αστα αυτα και εσύ, θες να είσαι άνθρωπος της τεχνολογίας; δοκίμασε τι υπάρχει να ξέρεις. Ε, μετά, τα πράγματα θα πάρουν τον δρόμο τους. :lol:
Λες να μην έχω παίξει σε μακ τα τελευταία 20 χρόνια βρε; :D
Εκείνα τα χρόνια ναι, μακ κι Άγιος ο Θεός (για όλα αυτά που κάνω), τώρα πλέον γιατί; για σταθερότητα; :lol: συμβατότητα; :lol: ή περισσότερες επιλογές; :lol::lol:
Στον χώρο τον δικό μου έχει γίνει η μετάβαση εδώ και χρόνια στα γουήντοζ (ή σε χάκιντος) από όσους τους κόβει λίγο παραπάνω , και όχι τυχαία.
Ωραία τα μακ πάντως δε λέω αλλά γιατί να δώσεις 10k όταν με 3-4k μπορείς να φτιάξεις κάτι κατά πολύ ανώτερο; ακόμη και τώρα θεωρώ πάντως ότι τα μάκμπουκ προ (τα μεταχειρισμένα και κυρίως γι' αυτούς που είναι ήδη χωμένοι στο οικοσύστημα) είναι μια καλή επιλογή, ίσως και για μερικές κατηγορίες από ντηβέλοπερς ακόμη και τώρα.
συς δεν καταλαβαίνω τι γράφεις, μάλλον παιχνίδια παίζεις και τα άλλα είναι παραπέτασμα καπνού.

Το μακ μινι ειναι μια χαρά οικονομικό σε σχέση με ενα πισακι, αν βρεις τόσο καλοφτιαγμένο πισακι δηλαδή. Αλλά οκ, για τον χαοτικό τα γράφω κυρίως που δεν παίζει παιχνίδια και του αρέσει το unix, το osx είναι απλά άρτιο, το mouse του και μονο, το drag and drop παντού και για τα πάντα, οι πολλες μικρές λεπτομέρειες που κάνουν όλη την διαφορά ανάμεσα σε κάτι που είναι ομαλό και σε κάτι που μοιάζει κομματάκια λογισμικού δεμένα με σιλοτέιπ.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 16 Φεβ 2020, 16:33

Τράβα μωρή λινάτσα που θα μας πεις ζιλοτέιπ τη λινουξάρα μας :sal9:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 16:37

για τα windows ελεγα βρε, τον συς πειράζω που τα μισά του ποστ είναι για παιχνιδομηχανές.


το λινουξ ειναι κολλημένο με τσίχλες. :003:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 16:42

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 16:26
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 16:14
enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 15:58


καλά και εγώ έτσι έλεγα κάποτε, βάλτο, παίξε λίγο, και θα καταλάβεις. Αν δεν παίζεις παιχνίδια πρέπει να έχεις σοβαρές μαζοχιστικές τάσεις για να αντέξεις τα windows μετά απο το osx.



αστα αυτα και εσύ, θες να είσαι άνθρωπος της τεχνολογίας; δοκίμασε τι υπάρχει να ξέρεις. Ε, μετά, τα πράγματα θα πάρουν τον δρόμο τους. :lol:
Λες να μην έχω παίξει σε μακ τα τελευταία 20 χρόνια βρε; :D
Εκείνα τα χρόνια ναι, μακ κι Άγιος ο Θεός (για όλα αυτά που κάνω), τώρα πλέον γιατί; για σταθερότητα; :lol: συμβατότητα; :lol: ή περισσότερες επιλογές; :lol::lol:
Στον χώρο τον δικό μου έχει γίνει η μετάβαση εδώ και χρόνια στα γουήντοζ (ή σε χάκιντος) από όσους τους κόβει λίγο παραπάνω , και όχι τυχαία.
Ωραία τα μακ πάντως δε λέω αλλά γιατί να δώσεις 10k όταν με 3-4k μπορείς να φτιάξεις κάτι κατά πολύ ανώτερο; ακόμη και τώρα θεωρώ πάντως ότι τα μάκμπουκ προ (τα μεταχειρισμένα και κυρίως γι' αυτούς που είναι ήδη χωμένοι στο οικοσύστημα) είναι μια καλή επιλογή, ίσως και για μερικές κατηγορίες από ντηβέλοπερς ακόμη και τώρα.
συς δεν καταλαβαίνω τι γράφεις, μάλλον παιχνίδια παίζεις και τα άλλα είναι παραπέτασμα καπνού.

Το μακ μινι ειναι μια χαρά οικονομικό σε σχέση με ενα πισακι, αν βρεις τόσο καλοφτιαγμένο πισακι δηλαδή. Αλλά οκ, για τον χαοτικό τα γράφω κυρίως που δεν παίζει παιχνίδια και του αρέσει το unix, το osx είναι απλά άρτιο, το mouse του και μονο, το drag and drop παντού και για τα πάντα, οι πολλες μικρές λεπτομέρειες που κάνουν όλη την διαφορά ανάμεσα σε κάτι που είναι ομαλό και σε κάτι που μοιάζει κομματάκια λογισμικού δεμένα με σιλοτέιπ.
Ναι και τα μακ μίνι μια χαρά είναι αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από το hardware και κυρίως από επεξεργαστική ισχύ αλλά μέχρι εκεί.
Παιχνίδια έπαιζα παλαιότερα πιο συχνά ναι, είχα χρόνια πάντως να παίξω, χτες ολοκλήρωσα το plague, πολλά ποντίκια αλλά άξιζε, ωραία ιστοριούλα, γραφικά, καλούτσικο γάμεπλάυ, μιά χαρά, οι drivers της AMD δεν είναι ακόμη εκεί για την 5700xt αλλά δε νομίζω ότι τρέχει κάτι για το resolve που με ενδιαφέρει, κυρίως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 16:44

sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 16:42
Ναι και τα μακ μίνι μια χαρά είναι αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από το hardware και κυρίως από επεξεργαστική ισχύ αλλά μέχρι εκεί.
πλαγίως το πας, πες αν δεν παίζεις παιχνιδάκια, να συνεννοηθούμε :003:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 16 Φεβ 2020, 16:48

enaon έγραψε:
16 Φεβ 2020, 16:44
sys3x έγραψε:
16 Φεβ 2020, 16:42
Ναι και τα μακ μίνι μια χαρά είναι αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από το hardware και κυρίως από επεξεργαστική ισχύ αλλά μέχρι εκεί.
πλαγίως το πας, πες αν δεν παίζεις παιχνιδάκια, να συνεννοηθούμε :003:
Τώρα τεστάρω την καινούργια μου κάρτα, άσε με ρε λίγο να χαρώ.
Και φυσικά έπαιζα παιχνίδια, πάντα, κάνε ένα καλό πισί και συ να τα έχεις όλα.
:003:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Δεν μου λες ρε χαρχάλιαγκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Φεβ 2020, 17:02

τα βλέπεις Χαοτικε; Παιχνίδια παίζουν και τα άλλα είναι σαν τις σάχλες που λέγαμε όταν ήμασταν 10 χρονών, το θέλω για τις εργασίες στο σχολείο. :003::smt005:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών