Ενίσχυση WiFi

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 22 Φεβ 2020, 15:14

Ρε μαλακες μάγκες, έχω ένα ρουτερ στην μια άκρη του διαμερίσματος (εκεί έχει πρίζα τηλεφώνου) και με το ζόρι φτάνει στην άλλη άκρη.

Θέλω να ενισχύσω το σήμα με κάποια συσκευή (και μ'αυτην να συνδέσω την τηλεόραση· κατά προτίμηση με ethernet) για να πιάνει το κινητο/λαπτοπ γιατί τώρα με το ζόρι πιάνουν και ταλαιπωρούμαι. Πως λέγονται αυτές οι συσκευές και πόσο κάνουν περίπου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και παρακαλείσθε όπως
τσακισθειτε να απαντήσετε άμεσα.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Φεβ 2020, 15:26

Repeater-Extender wifi από 20 ευρώ και άνω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στύγιος την 22 Φεβ 2020, 15:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Φεβ 2020, 15:29

Πρέπει να δω ακριβώς ποιον TP Link έχουν οι γονείς μου γιατί εγώ πήρα έναν παρόμοιο και αποδείχθηκε τρελή φλομπα.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Φεβ 2020, 15:34

Βασικά έχεις δύο δρόμους, ή αυτόν που είπε ο Στύγιος, ή powerline. Με το powerline θα έχεις χαμηλότερο latency και λιγότερες διακυμάνσεις αλλά καμια φορά θα το φάει το σκάλωμα του και θα θέλει να πάς να πατήσεις ρισέτ με το χεράκι. Έχω χρησιμοποιήσει 2-3 και ακόμα χρησιμοποιώ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Φεβ 2020, 15:41

foscilis έγραψε:
22 Φεβ 2020, 15:29
Πρέπει να δω ακριβώς ποιον TP Link έχουν οι γονείς μου γιατί εγώ πήρα έναν παρόμοιο και αποδείχθηκε τρελή φλομπα.
Το ΤP Link ρούτερ που έχω αποδείχτηκε άψογο ( ακριβό βέβαια) . Ο ανιψιός στα 5 μέτρα δεν μπορεί να πάρει σήμα απ' τη "μούφα" που δίνει η Cosmote και παίρνει από μένα στον ..κάτω όροφο! ΗΜΑΡΤΟΝ!

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 22 Φεβ 2020, 15:41

Αν θες να συνδέσεις με ethernet την τηλεόραση, γενικά δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις extender/repeater, γιατί τέτοιες συσκευές έχουν συνήθως ένα ethernet port το οποίο είναι εκτός bridge και για wan connections. Κανονικά θες ένα device που θα συνδεθεί στo wifi σου και θα κάνει wireless bridging ώστε να παίρνεις IP από το router σου αλλιώς άλλο NATed δίκτυο, που δεν ξέρω πόσο θα επηρεάσει την ταχύτητα του streaming (υπόθετω καθόλου άμα κάνεις port forward τα πάντα στην τηλεόραση)
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 22 Φεβ 2020, 15:49

Στύγιος έγραψε:
22 Φεβ 2020, 15:41
foscilis έγραψε:
22 Φεβ 2020, 15:29
Πρέπει να δω ακριβώς ποιον TP Link έχουν οι γονείς μου γιατί εγώ πήρα έναν παρόμοιο και αποδείχθηκε τρελή φλομπα.
Το ΤP Link ρούτερ που έχω αποδείχτηκε άψογο ( ακριβό βέβαια) . Ο ανιψιός στα 5 μέτρα δεν μπορεί να πάρει σήμα απ' τη "μούφα" που δίνει η Cosmote και παίρνει από μένα στον ..κάτω όροφο! ΗΜΑΡΤΟΝ!
Στη δουλειά το Cosmote δουλεύει άψογα ακόμα και σε σχετική απόσταση, όροφο και αρκετά ντουβάρια να μεσολαβούν.
Στο σπίτι κλέβω σύνδεση με TP Link από τον αδερφό μου που μένει από πάνω. Οκ είναι και αυτό.

Γιάννης

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 22 Φεβ 2020, 15:52

Έχω βάλει powerline extender (κάποιο TP-Link είναι, το ΑV600 αν θυμάμαι καλά), και δουλεύει μια χαρά, είναι και πανεύκολο στην εγκατάσταση. Νομίζω γύρω στα 50 ευρώ παίζει.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 22 Φεβ 2020, 15:58

Last Veteran έγραψε:
22 Φεβ 2020, 15:14
Ρε μαλακες μάγκες, έχω ένα ρουτερ στην μια άκρη του διαμερίσματος (εκεί έχει πρίζα τηλεφώνου) και με το ζόρι φτάνει στην άλλη άκρη.

Θέλω να ενισχύσω το σήμα με κάποια συσκευή (και μ'αυτην να συνδέσω την τηλεόραση· κατά προτίμηση με ethernet) για να πιάνει το κινητο/λαπτοπ γιατί τώρα με το ζόρι πιάνουν και ταλαιπωρούμαι. Πως λέγονται αυτές οι συσκευές και πόσο κάνουν περίπου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και παρακαλείσθε όπως
τσακισθειτε να απαντήσετε άμεσα.
Εικόνα
https://www.skroutz.gr/s/15935680/TP-LI ... IT-v4.html

Περισσότερα εδώ:
https://www.skroutz.gr/c/913/network-pl ... -LINK.html

Το ένα κοντά στο ρούτερ στην ίδια πρίζα στον τοίχο και το άλλο κοντά στο pc ή laptop.
Συνδέεις από 1 ethernet και εκμεταλλεύεσαι την ηλεκτρική καλωδίωση του σπιτιού.

Εδώ έχεις ΚΑΙ ασύρματη σύνδεση:
https://www.skroutz.gr/c/913/network-pl ... er_dir=asc
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nandros την 22 Φεβ 2020, 16:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Φεβ 2020, 16:02

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Φεβ 2020, 15:34
Βασικά έχεις δύο δρόμους, ή αυτόν που είπε ο Στύγιος, ή powerline. Με το powerline θα έχεις χαμηλότερο latency και λιγότερες διακυμάνσεις αλλά καμια φορά θα το φάει το σκάλωμα του και θα θέλει να πάς να πατήσεις ρισέτ με το χεράκι. Έχω χρησιμοποιήσει 2-3 και ακόμα χρησιμοποιώ.
Εξαρτάται από πόσο μεγάλο είναι το σπίτι και από την γεωμετρία του. Στην αρχή έβαλα ένα repeater (φθηνό) το οποίο ήταν μιά χαρά γιά το υπνοδωμάτιο και το δωμάτιο του ενός γυιού. Ο άλλος όμως είχε πολύ αργό internet και έτσι του έβαλα powerline, το οποίο δουλεύει άψογα. Κόστισε περί τα €50 αλλά δυστυχώς δεν είμαι στο σπίτι γιά να το δώ. Προσοχή χρειάζεται στα powerline να δεί κανείς αν ταιριάζουν με το ρεύμα του σπιτιού (διφασικό ή τριφασικό).
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14866
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 22 Φεβ 2020, 16:17

τα βασικά είνα αυτά που σου έγραψε ο νανος.

Αν έχεις το παλιό σου ρουτερ και είσαι τυχερος (αν έχει δηλαδή το παλιό αυτήν την δυνατότητα) μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν ρηπίτερ, συνδεοντας μεταξύ τους τις δύο συσκευές
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 22 Φεβ 2020, 16:30

Επίσης γενικά να πούμε ότι δεν θες repeating σε καμία περίπτωση, είναι δραματικά αργό. Αν δεν έχεις τρομερές παρεμβολές στην ηλεκτρική καλωδίωση τα powerline extenders είναι το πιο εύκολο όντως που μπορείς να στήσεις, αλλιώς πρέπει πας σε wireless αλχημεία.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 22 Φεβ 2020, 16:39

Βασικά παίζει απλά να πάρεις ένα καλύτερο wireless router και να τελειώνεις.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Φεβ 2020, 16:44

klg έγραψε:
22 Φεβ 2020, 16:39
Βασικά παίζει απλά να πάρεις ένα καλύτερο wireless router και να τελειώνεις.

Αυτό :g030:

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Ενίσχυση WiFi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 22 Φεβ 2020, 16:46

Ωχ ρε μάγκες μιλάτε με όρους πυρηνικής φυσικής.
Ένα φίλος μου προτείνει αυτό, δουλεύει λέει καλά, εσείς τι λέτε;

Εικόνα


Ευχαριστώ τα παλληκάρια που έκαναν respond.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών