Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14686
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 08 Μαρ 2020, 22:47

Νομίζω είναι λίγο "και το μουνί χτενίζεται" οι ανησυχίες της ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 09 Μαρ 2020, 00:02

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Μαρ 2020, 22:15
foscilis έγραψε:
08 Μαρ 2020, 22:12
Απερίγραπτα ηλιθια.
Πριν πεις καμια μαλακία, σκέψου τι εννοεί, δεν είναι αργά και είναι και εύκολο.
Τι εννοεί και τι ακριβώς πιστεύεις εσύ ότι είναι εύκολο;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Μαρ 2020, 00:11

klg έγραψε:
09 Μαρ 2020, 00:02
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Μαρ 2020, 22:15
foscilis έγραψε:
08 Μαρ 2020, 22:12
Απερίγραπτα ηλιθια.
Πριν πεις καμια μαλακία, σκέψου τι εννοεί, δεν είναι αργά και είναι και εύκολο.
Τι εννοεί και τι ακριβώς πιστεύεις εσύ ότι είναι εύκολο;
Εύκολο πιστεύω ότι είναι να καταλάβει κανείς τι εννοεί. Αλλά επειδή είναι εύκολο δεν θα σποιλαρω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 12 Μαρ 2020, 22:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Μαρ 2020, 00:11
Εύκολο πιστεύω ότι είναι να καταλάβει κανείς τι εννοεί. Αλλά επειδή είναι εύκολο δεν θα σποιλαρω.
Σωστά γιατί άμα κάνεις δίκο σου OS (δικό σου = another linux distro) και δικό σου browser (δικό σου = another Chromium based shit γιατί αλλιώς θα έχεις θέμα με άπειρα site) σώθηκες. Εύκολο.

Ξέρεις τι είναι εύκολο να καταλάβεις; Το NIS Directive του ENISA, που αντί να αναφέρεται σε ηλιθιότητες όπως αυτές της Κουλμουνι, θεσπίζει processes όπως ex-ante supervision σε critical infrastructure, που χμμ μάλλον είναι πιο σοβαρά μέτρα από το να κάνουμε clone τον Chrome για να πάρουμε πίσω το ιντερνετς .
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2020, 22:28

Nero έγραψε:
08 Μαρ 2020, 21:48
είχα πει να το ανεβάσω και το ξέχασα, ευτυχώς μου το θύμισε ο χελωνος με το μαλακονήμα του
SpoilerShow
MINISTER OF FINANCE Katri Kulmuni (Centre) has urged Finland and Europe to pursue cyber self-sufficiency.

“Cyber self-sufficiency, in practical terms, could mean having a European operating system and web browser. The EU could also function as a provider of certificates,” she envisioned in a foreign and security policy speech in Helsinki on Wednesday, 26 February.

Kulmuni pointed out that countries around the world have found themselves in a situation where their reliance on the operations of multinational technology companies is beginning to take precedence over existing legislation, creating a regulatory vacuum that has yet been filled by lawmakers.

Cyber self-sufficiency could make the continent less vulnerable and reduce its reliance on a handful of companies.

“Hostile influence by means of information networks and data administration is a major threat. It may extend into disruptions in basic needs such as energy supply and financial transactions. Disruptions in information networks can paralyse services and transactions that should take place daily between citizens and authorities,” stated Kulmuni.

The pursuit of cyber self-sufficiency, she added, could also create new business opportunities.

The concept of cyber self-sufficiency has thus far been associated particularly with Russia, which has expressed its desire to reduce reliance on technology giants headquartered in the United States. The country, for example, has taken steps to create its own internet and introduce a mobile operating system called Aurora, which is an adaptation of Jolla’s Sailfish.

The discussion has heated up also in Europe, in part because of the warnings issued by the United States.

Kulmuni also urged the European Union to re-establish itself as a frontrunner in the domains of digitalisation, artificial intelligence and fifth-generation mobile networks (5G), according to a press release from the Centre Party.

“This will also create new challenges if our companies fail to keep step with their competitors in China and the United States. Europe must be capable of information technology reform,” she said.

“We’ve stayed behind in an analogue time in the field of information technology.”

The issue has been discussed also by President Sauli Niinistö, according to Helsingin Sanomat. Niinistö stated at the beginning of the year that cyber self-sufficiency is necessary to reduce reliance on operators outside the country.

https://www.helsinkitimes.fi/finland/fi ... owser.html
για την ευρωπαική ιντερνετικη αυτονομία :g094:

Dwarven Blacksmith
Χμμμ... λειτουργικό σύστημα και browser από κρατικό-διακρατικό φορέα. Καλή ιδέα μού ακούγεται. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσε να πάει στραβά. :102:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Μαρ 2020, 22:30

ST48410 έγραψε:
08 Μαρ 2020, 22:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Μαρ 2020, 22:15
Πριν πεις καμια μαλακία, σκέψου τι εννοεί, δεν είναι αργά και είναι και εύκολο.
Τι είναι εύκολο; Καμιά διανομή linux που δεν θα χρησιμοποιήσει ποτέ το 90% των χρηστών;
Μα, τι χαζός είσαι. Θα είναι προεγκατεστημένα σε όλες τις συσκευές που θα πουλιούνται στην ΕΕ. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48511
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 12 Μαρ 2020, 22:34

Έλυσαν όοοολα τα προβλήματα της Ευρώπης, και μας έμεινε το λειτουργικό των υπολογιστών.
Και κάποιοι μουρλένιαλς χειροκροτάνε, για να το παίξουν Ευρωπέηδες.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Μαρ 2020, 22:36

klg έγραψε:
12 Μαρ 2020, 22:17
Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Μαρ 2020, 00:11
Εύκολο πιστεύω ότι είναι να καταλάβει κανείς τι εννοεί. Αλλά επειδή είναι εύκολο δεν θα σποιλαρω.
Σωστά γιατί άμα κάνεις δίκο σου OS (δικό σου = another linux distro) και δικό σου browser (δικό σου = another Chromium based shit γιατί αλλιώς θα έχεις θέμα με άπειρα site) σώθηκες. Εύκολο.

Ξέρεις τι είναι εύκολο να καταλάβεις; Το NIS Directive του ENISA, που αντί να αναφέρεται σε ηλιθιότητες όπως αυτές της Κουλμουνι, θεσπίζει processes όπως ex-ante supervision σε critical infrastructure, που χμμ μάλλον είναι πιο σοβαρά μέτρα από το να κάνουμε clone τον Chrome.
Αυτό που μάλλον δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν θέτει μόνο ασφαλείας αλλά αυτάρκειας. Κοινώς ναι, το "another linux distro" θα βοηθήσει, σε περίπτωση που δεχτούμε πόλεμο τύπου Huawei και δεν έχουμε πρόσβαση σε οτιδήποτε προέρχεται από Αμερικανική εταιρία.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 12 Μαρ 2020, 22:49

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2020, 22:36
Αυτό που μάλλον δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν θέτει μόνο ασφαλείας αλλά αυτάρκειας. Κοινώς ναι, το "another linux distro" θα βοηθήσει, σε περίπτωση που δεχτούμε πόλεμο τύπου Huawei και δεν έχουμε πρόσβαση σε οτιδήποτε προέρχεται από Αμερικανική εταιρία.
Το σκηνικό με την Huawei ήταν εμπορικό εμπάργκο, η Huawei έχασε market position, δεν έγινε exposed σε κάποιο ρίσκο στο supply chain της η Κίνα. Για να είσαι αυτάρκης πρέπει να κάνεις εσύ manufacture όλο το critical hardware που χρησιμοποιείς, όχι να φτιάχνεις gay browsers και να χορεύεις κουμπαγια γιατί δεν κάνεις depend στην κακιά Google.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Μαρ 2020, 23:00

klg έγραψε:
12 Μαρ 2020, 22:49
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2020, 22:36
Αυτό που μάλλον δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν θέτει μόνο ασφαλείας αλλά αυτάρκειας. Κοινώς ναι, το "another linux distro" θα βοηθήσει, σε περίπτωση που δεχτούμε πόλεμο τύπου Huawei και δεν έχουμε πρόσβαση σε οτιδήποτε προέρχεται από Αμερικανική εταιρία.
Το σκηνικό με την Huawei ήταν εμπορικό εμπάργκο, η Huawei έχασε market position, δεν έγινε exposed σε κάποιο ρίσκο στο supply chain της η Κίνα. Για να είσαι αυτάρκης πρέπει να κάνεις εσύ manufacture όλο το critical hardware που χρησιμοποιείς, όχι να φτιάχνεις gay browsers και να χορεύεις κουμπαγια γιατί δεν κάνεις depend στην κακιά Google.
Συμφωνώ, σε κάθε περίπτωση προς τα εκεί είναι το βήμα. Επίσης με το cloud πρέπει να γίνει κάτι. Τη Google δεν την είπα κακιά μην πας να με χρωματίσεις. Απλά θα υπακούσει, όπως υπάκουσε και με την Huawei.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18289
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 12 Μαρ 2020, 23:02

εχουν μαθει να βλεπουν γραφειοκρατικα τα παντα
γι αυτο ακουγεται αυτο ολο αστειο

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Μαρ 2020, 23:02

klg έγραψε:
12 Μαρ 2020, 22:49
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2020, 22:36
Αυτό που μάλλον δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν θέτει μόνο ασφαλείας αλλά αυτάρκειας. Κοινώς ναι, το "another linux distro" θα βοηθήσει, σε περίπτωση που δεχτούμε πόλεμο τύπου Huawei και δεν έχουμε πρόσβαση σε οτιδήποτε προέρχεται από Αμερικανική εταιρία.
Το σκηνικό με την Huawei ήταν εμπορικό εμπάργκο, η Huawei έχασε market position, δεν έγινε exposed σε κάποιο ρίσκο στο supply chain της η Κίνα. Για να είσαι αυτάρκης πρέπει να κάνεις εσύ manufacture όλο το critical hardware που χρησιμοποιείς, όχι να φτιάχνεις gay browsers και να χορεύεις κουμπαγια γιατί δεν κάνεις depend στην κακιά Google.
Αμήν. Αλλά είναι εφικτό; Η Κίνα από όσο θυμάμαι εδώ και 2 δεκαετίες προσπαθεί να φτιάξει και δικούς της επεξεργαστές και πάλι δεν είναι αυτάρκης. Αυτή η Ευρώπη που δεν μπορεί να αποφασίσει αν θα στείλει 5 βάρκες στο Αιγαίο θα κάνει κάτι τέτοιο; Πολύ χλωμό αλλά δεν είμαι του χώρου. Πείτε οι γνώστες.

Εν τω μεταξύ το linux δεν είναι λύση με την καμία. Υπάρχουν υπηρεσίες και γραφεία που κρατάνε υπολογιστές δεινόσαυρους γιατί πρέπει να παίξει το χ τερματικό που δεν έχει drivers για win7. Δεν είναι εύκολο να πάνε όλα αυτά σε linux. Είδαμε και πάθαμε να μπορεί ο μέσος ΔΥ να ανοίξει ένα word και ζητάμε να δουλέψει terminal?

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18289
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 12 Μαρ 2020, 23:11

πω ρε τι ομαδα ειναι αυτη!με δεκα το φαγε! :roll:

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 12 Μαρ 2020, 23:13

Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2020, 23:00
klg έγραψε:
12 Μαρ 2020, 22:49
Dwarven Blacksmith έγραψε:
12 Μαρ 2020, 22:36
Αυτό που μάλλον δεν έχεις καταλάβει είναι ότι δεν θέτει μόνο ασφαλείας αλλά αυτάρκειας. Κοινώς ναι, το "another linux distro" θα βοηθήσει, σε περίπτωση που δεχτούμε πόλεμο τύπου Huawei και δεν έχουμε πρόσβαση σε οτιδήποτε προέρχεται από Αμερικανική εταιρία.
Το σκηνικό με την Huawei ήταν εμπορικό εμπάργκο, η Huawei έχασε market position, δεν έγινε exposed σε κάποιο ρίσκο στο supply chain της η Κίνα. Για να είσαι αυτάρκης πρέπει να κάνεις εσύ manufacture όλο το critical hardware που χρησιμοποιείς, όχι να φτιάχνεις gay browsers και να χορεύεις κουμπαγια γιατί δεν κάνεις depend στην κακιά Google.
Συμφωνώ, σε κάθε περίπτωση προς τα εκεί είναι το βήμα. Επίσης με το cloud πρέπει να γίνει κάτι. Τη Google δεν την είπα κακιά μην πας να με χρωματίσεις. Απλά θα υπακούσει, όπως υπάκουσε και με την Huawei.
Εγώ το λέω, η Google είναι γτπκ (το γιατί είναι ένα thread από μόνο του), δεν χρησιμοποιώ κανένα προϊόν τους πέρα από heavily modified android.
ST48410 έγραψε:
12 Μαρ 2020, 23:02

Αμήν. Αλλά είναι εφικτό; Η Κίνα από όσο θυμάμαι εδώ και 2 δεκαετίες προσπαθεί να φτιάξει και δικούς της επεξεργαστές και πάλι δεν είναι αυτάρκης. Αυτή η Ευρώπη που δεν μπορεί να αποφασίσει αν θα στείλει 5 βάρκες στο Αιγαίο θα κάνει κάτι τέτοιο; Πολύ χλωμό αλλά δεν είμαι του χώρου. Πείτε οι γνώστες.

Εν τω μεταξύ το linux δεν είναι λύση με την καμία. Υπάρχουν υπηρεσίες και γραφεία που κρατάνε υπολογιστές δεινόσαυρους γιατί πρέπει να παίξει το χ τερματικό που δεν έχει drivers για win7. Δεν είναι εύκολο να πάνε όλα αυτά σε linux. Είδαμε και πάθαμε να μπορεί ο μέσος ΔΥ να ανοίξει ένα word και ζητάμε να δουλέψει terminal?
Φυσικά και δεν είναι εφικτό αυτή τη στιγμή, γιατί δεν μπορείς να φτάσεις το cost-efficiency που είχε στο manufacturing η Κίνα (για αυτό είναι και ο defacto παγκόσμιος leader).

Εντάξει το linux πλέον δεν είναι αυτό που ήταν, υπάρχουν πολύ user-friendly διανομές, σίγουρα μπορεί κάποιος να το τρέξει full σε δημόσια υπηρεσία δεδομένου ότι υπάρχει και το Office365 που έχει πολύ καλή online web εφαρμογή. Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να αγγίξουν terminal για δουλειά γραφείου.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η Κάτρι Κουλμούνι προτείνει τη δημιουργία ευρωπαικού OS και browser

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Μαρ 2020, 23:16

Κόκκορας έγραψε:
12 Μαρ 2020, 23:11
πω ρε τι ομαδα ειναι αυτη!με δεκα το φαγε! :roll:
Επ; :wave:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών