Η Microsoft αγοράζει το github;

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Ιουν 2018, 00:18

shrike έγραψε:
05 Ιουν 2018, 00:06
Χαοτικός έγραψε:
04 Ιουν 2018, 23:55
Πάνας έγραψε:
04 Ιουν 2018, 21:56
Η αναβάθμιση των γουίνδος ήρθε λίγες μέρες πριν το GDPR... ποιος ξέρει τι γλυτώσαμε... σαν να πηγαίνει πιο γρήγορα το σύστημα.


Εικόνα
Ίσως τού φαίνεται ότι τρέχει πιο γρήγορα, μετά από 2-3 μέρες με κολλήματα. Άκουσα ότι το πάθανε αρκετοί, προφανώς λόγω "παρατεταμένης" αναβάθμισης (αυτή η παπαριά με τα 10άρια, που για να ολοκληρωθεί το update πρέπει να γίνουν 748 restarts).

Α, και φυσικά, ποτέ 10άρια χωρίς OOSU, ε;
Το ίδιο με αυτό https://www.safer-networking.org/spybot-anti-beacon/ φαίνεται.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 05 Ιουν 2018, 00:20

Όντως. Ενδιαφέρον, μόνο το OOSU ήξερα (και το χρησιμοποιώ σε όλα τα πισιά μου). Θα του ρίξω μια ματιά αύριο στη δουλειά.


Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Ιουν 2018, 00:21

Τι θα γίνει ρε; Θα αγοράσουν και τον κώλο μας στο τέλος.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Ιουν 2018, 00:22

Χαοτικός έγραψε:
05 Ιουν 2018, 00:21
Τι θα γίνει ρε; Θα αγοράσουν και τον κώλο μας στο τέλος.
Μόνο αν πουλάς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Ιουν 2018, 00:23

Μωρέ εγώ πουλάω. Κάνας καριόλης θα αγοράσει να βγάλουμε κάνα μεροκάματο;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Ιουν 2018, 00:26

Πουλάω τον ποπό τους Χαοτικού. Μόνο σοβαρές προτάσεις, τιμές φιλικές.
#νοχόμο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43181
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 05 Ιουν 2018, 00:33

mec_ έγραψε:
05 Ιουν 2018, 00:16
enaon έγραψε:
04 Ιουν 2018, 23:19
τα έχεις λίγο μπερδέψει μεκ νομίζω. Δεν υπάρχει σχέση ανάμεσα στο λινουξ και το git, πέρα από ότι είναι και τα δύο πρότζεκτ του τορβαλντς. Το git είναι εργαλείο διαχείρισης κώδικα, κάθε κώδικα, όχι μόνο ανοικτού κώδικα.
Ναι, μάλλον έχεις δίκιο, δεν βλέπω να γράφει κάπου ότι είναι μόνο για opensource.
το θυμάμαι αυτό, έλεος, είναι η ms τρελή, αλλά είμαστε και εμείς για δέσιμο. Προσπάθησε να πάρεις πορτοκαλάδα απο το περίπτερο, αλλά να πεις θες να επιστρέψεις το περιεχόμενο, θα βάλεις στημένο χυμό στο σπίτι, το μπουκάλι θες μόνο.

μετά πάρε ένα μακ αιρ, και κάνε το ίδιο με την απλε, πες τους θέλεις τα λεφτά σου πίσω για το osx, θα βάλεις λινουξ :)
Όταν αγοράζεις πορτοκαλάδα, αγοράζεις ΕΝΑ προιόν, την πορτοκαλάδα. Το μπουκάλι είναι η συσκευασία.

Στην περίπτωση του mac είναι δύο προίοντα της ιδίας μάρκας, αλληλένδετα βάσει σχεδιασμού. Αν αυτό μπορεί να καταρριφθεί νομικά δεν το ξέρω, διοτι δεν γνωρίζω πολλά από mac.

Στην περίπτωση pc και windows έχουμε δύο προιόντα από διαφορετικές εταιρείες, που η αγορά του ενός δεν μπορεί να υποχρεώσει τον αγοραστή στην αγορά του άλλου. Αυτό στην Γαλλία λέγεται συνδεδεμένη πώληση, είναι παρανομία και τιμωρείται. Όμως στην περίπτωση της ms επιτρέπεται με το σκεπτικό ότι ο μέσος χρήστης μπορεί να μην έχει την ικανότητα να κάνει εγκατάσταση συστήματος, αλλά αυτό υποχρεώνει την microsoft να κάνει επιστροφή χρημάτων, εάν ζητηθεί. Η επιστροφή των windows είναι 80Ε. Η ms κάνει τη δύσκολη. αλλά έχει φάει αρκετά πρόστιμα και τώρα λίγο πολύ συμμορφώνεται.
Στην Ελλάδα τα πουλάνε με και χωρίς, οπότε είναι σα να παραγγέλνεις πίτσα με πιπεριές και μετά να τις βγάζεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 05 Ιουν 2018, 00:38

mec_ έγραψε:
05 Ιουν 2018, 00:16

Όταν αγοράζεις πορτοκαλάδα, αγοράζεις ΕΝΑ προιόν, την πορτοκαλάδα. Το μπουκάλι είναι η συσκευασία.

Στην περίπτωση του mac είναι δύο προίοντα της ιδίας μάρκας, αλληλένδετα βάσει σχεδιασμού. Αν αυτό μπορεί να καταρριφθεί νομικά δεν το ξέρω, διοτι δεν γνωρίζω πολλά από mac.

Στην περίπτωση pc και windows έχουμε δύο προιόντα από διαφορετικές εταιρείες, που η αγορά του ενός δεν μπορεί να υποχρεώσει τον αγοραστή στην αγορά του άλλου. Αυτό στην Γαλλία λέγεται συνδεδεμένη πώληση, είναι παρανομία και τιμωρείται. Όμως στην περίπτωση της ms επιτρέπεται με το σκεπτικό ότι ο μέσος χρήστης μπορεί να μην έχει την ικανότητα να κάνει εγκατάσταση συστήματος, αλλά αυτό υποχρεώνει την microsoft να κάνει επιστροφή χρημάτων, εάν ζητηθεί. Η επιστροφή των windows είναι 80Ε. Η ms κάνει τη δύσκολη. αλλά έχει φάει αρκετά πρόστιμα και τώρα λίγο πολύ συμμορφώνεται.
ναι τα θυμάμαι αυτά, παραλογισμοί κατά την γνώμη μου. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να το κάνουμε μόνο στο λειτουργικό αυτό. Εγώ με την ίδια άνεση αλλάζω και δίσκους, γιατί να μην μπορώ να τον επιστρέψω να βάλω έναν δικό μου;
Kαι γιατί τα windows να μου επιστρέφουν 80ε, τόσο έχουν λιανική, ο κατασκευαστής μπορεί να είχε άλλη τιμή, τελικά θα τους βάλουμε μέσα.

τεσπα, όλα αυτά ειναι άσχετα με το git.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Ιουν 2018, 00:43

enaon έγραψε:
05 Ιουν 2018, 00:38
mec_ έγραψε:
05 Ιουν 2018, 00:16

Όταν αγοράζεις πορτοκαλάδα, αγοράζεις ΕΝΑ προιόν, την πορτοκαλάδα. Το μπουκάλι είναι η συσκευασία.

Στην περίπτωση του mac είναι δύο προίοντα της ιδίας μάρκας, αλληλένδετα βάσει σχεδιασμού. Αν αυτό μπορεί να καταρριφθεί νομικά δεν το ξέρω, διοτι δεν γνωρίζω πολλά από mac.

Στην περίπτωση pc και windows έχουμε δύο προιόντα από διαφορετικές εταιρείες, που η αγορά του ενός δεν μπορεί να υποχρεώσει τον αγοραστή στην αγορά του άλλου. Αυτό στην Γαλλία λέγεται συνδεδεμένη πώληση, είναι παρανομία και τιμωρείται. Όμως στην περίπτωση της ms επιτρέπεται με το σκεπτικό ότι ο μέσος χρήστης μπορεί να μην έχει την ικανότητα να κάνει εγκατάσταση συστήματος, αλλά αυτό υποχρεώνει την microsoft να κάνει επιστροφή χρημάτων, εάν ζητηθεί. Η επιστροφή των windows είναι 80Ε. Η ms κάνει τη δύσκολη. αλλά έχει φάει αρκετά πρόστιμα και τώρα λίγο πολύ συμμορφώνεται.
ναι τα θυμάμαι αυτά, παραλογισμοί κατά την γνώμη μου. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να το κάνουμε μόνο στο λειτουργικό αυτό. Εγώ με την ίδια άνεση αλλάζω και δίσκους, γιατί να μην μπορώ να τον επιστρέψω να βάλω έναν δικό μου;
Kαι γιατί τα windows να μου επιστρέφουν 80ε, τόσο έχουν λιανική, ο κατασκευαστής μπορεί να είχε άλλη τιμή, τελικά θα τους βάλουμε μέσα.

τεσπα, όλα αυτά ειναι άσχετα με το git.
Ποιο git;
Το githib, το githib το gitταζάθέλουντάϊζμα;
:003:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43181
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 05 Ιουν 2018, 00:47

Το Git είναι το εργαλείο, το GitHub είναι η πλατφόρμα/hosting site. Είναι service provider, γι αυτό ταιριάζει με το νέο μοντέλο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 05 Ιουν 2018, 00:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
05 Ιουν 2018, 00:47
Το Git είναι το εργαλείο, το GitHub είναι η πλατφόρμα/hosting site. Είναι service provider, γι αυτό ταιριάζει με το νέο μοντέλο.
μία από όλες, υπάρχουν πάρα πολλοί που δίνουν hosting στο git πλέον.

https://git-scm.com/about

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Ιουν 2018, 03:07

Η Microsoft έχω την γνώμη ότι δεν έχει να προσφέρει καμία καινοτομία στον τεχνολογικό κόσμο τα τελευταία χρόνια, ακόμη και το κορυφαίο προϊόν της (τα windoze ντε) εισάγει στοιχεία από άλλες (Λίνουξ γκούχου γκούχου) πολύ πιο σχετικές με την τεχνολογική εξέλιξη πλατφόρμες. Μέχρι και το office365 πάει να γίνει (πλεονασμός) κάτι σαν το κουγκλ ντοκς.

Ας δούμε και τι έχει αγοράσει η Microsoft τα τελευταία χρόνια:
Skype, LinkedIn, Nokia, Rare, Minecraft.
Ας δούμε και τι έχει κάνει με αυτά:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12498
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 05 Ιουν 2018, 12:44

αν εχω αγορασμενη αδεια απο windows xp και τα εγκαταστησω σε καινουριο pc μπορω να κατεβασω δωρεαν αναβαθμιση σε 10αρια? :smt017
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Ιουν 2018, 12:55

alekhine έγραψε:
05 Ιουν 2018, 12:44
αν εχω αγορασμενη αδεια απο windows xp και τα εγκαταστησω σε καινουριο pc μπορω να κατεβασω δωρεαν αναβαθμιση σε 10αρια? :smt017
Όχι.
Μπορείς να βρεις πάντως άδεια χρήσης για τα 10αρια στο εβαυ με 10 ευρώ το πολύ. Προτίμησε τα προ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5658
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Η Microsoft αγοράζει το github;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 05 Ιουν 2018, 13:50

sys3x έγραψε:
05 Ιουν 2018, 03:07
Η Microsoft έχω την γνώμη ότι δεν έχει να προσφέρει καμία καινοτομία στον τεχνολογικό κόσμο τα τελευταία χρόνια, ακόμη και το κορυφαίο προϊόν της (τα windoze ντε) εισάγει στοιχεία από άλλες (Λίνουξ γκούχου γκούχου) πολύ πιο σχετικές με την τεχνολογική εξέλιξη πλατφόρμες. Μέχρι και το office365 πάει να γίνει (πλεονασμός) κάτι σαν το κουγκλ ντοκς.
Το thing της ΜΣ σαν εμπορική εταιρία φαίνεται να είναι περισσότερο να σου δώσει τη δυνατότητα να κάνεις τα πάντα όλα στα windows και στο azure (κυρίως στο azure) αυτή τη στιγμή, παρά να βγάλει την καινούρια σούπερ γκατζετιά.

Από κει και πέρα για καινοτομίες υπάρχει το microsoft research που μεταξύ πολλών άλλων έχει βγάλει και εξομοιωτή κβαντικού υπολογιστή και γλώσσα για να τον τρέχεις σε αυτή τη φάση, με τη λογική να υπάρχουν ήδη εξοικειωμένοι προγραμματιστές όταν θα σηκωθούν οι πρώτοι κβαντικοί υπολογιστές στο cloud, η εικόνα ότι στην MS τον παίζουν ενώ όλοι οι άλλοι καινοτομούν είναι λίγο απλοϊκή.

Άλλο χαριτωμένοι είναι ότι τα win10 πλέον έχουν linux subsystem που μπορείς να στήσεις απλά διαλέγοντας distribution από το app store. Δεν είναι τέλεια η εξομοίωση ακόμα αλλά δουλεύει αρκετά ικανοποιητικά ώστε να σου ανοίγει τα χέρια σαν εργαλείο και βλέπω καλή συμπεριφορά από εργαλεία που παραδοσιακά τσινάνε σε καθαρή windows εγκατάσταση, π.χ. tensorflow. Το δουλεύουν το ζήτημα, ίδωμεν.

Τώρα σε ότι αφορά το github γιατί είναι ΟΚ να έχει τον κώδικά σου ένα random start up αντί για την microsoft που ότι και να πει κανείς γι' αυτήν τουλάχιστον τα προϊόντα της αποδεδειγμένα τα υποστηρίζει σε βάθος δεκαετιών, θα δείξει. Νομίζω οι μόνοι που έχουν legit λόγους να ανησυχούν είναι ιδιωτικές εταιρίες με ανταγωνιστικά προϊόντα στην microsoft που χρησιμοποιούν το github εσωτερικά, αν προκύπτει θέμα ότι η MS θα βλέπει ευαίσθητα metadata χρήσης git, φαντάζομαι θα γραφτούν πολλά και διαφωτιστικά για το θέμα τις επόμενες μέρες.

φαν φακτ: Αν κάνεις την πράξη βγαίνει ότι η Ms πλήρωσε γύρω στα 100$ ανά repository :D
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών