Ο αργός θάνατος του Firefox

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5112
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 13 Απρ 2020, 12:57

Browser + search engine
https://cliqz.com

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Απρ 2020, 13:00

Μπορεί να μειωθεί το ποσοστό του, αλλά δνε σημαίνει ότι θα εξαφανιστεί. Εδώ υπάρχει ακόμη ο Όπερα (πολύ καλός).
Τους λείπει πάντως πρωτοβουλία, δηλ. innovations.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Απρ 2020, 13:06

sharp έγραψε:
13 Απρ 2020, 13:00
Μπορεί να μειωθεί το ποσοστό του, αλλά δνε σημαίνει ότι θα εξαφανιστεί. Εδώ υπάρχει ακόμη ο Όπερα (πολύ καλός).
Τους λείπει πάντως πρωτοβουλία, δηλ. innovations.
Μέχρι στιγμής πάντως για χρήστες σαν εμένα δεν υπάρχει κάτι πρακτικά καλύτερο στην διαχείριση μνήμης + μερικά πλαγκ ινς που δεν τα έχω βρει αλλού.
Όπως είπα βέβαια χρησιμοποιώ και άλλους μπράουζερς.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Απρ 2020, 13:10

Πλάκα έχει ο Edge που είναι πιο κάτω από τον IE :lol:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Απρ 2020, 13:18

Τώρα ο Chrome θα βάλει και tab groups.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Απρ 2020, 13:30

Στο PC για μενα το Firefox ειναι το γρηγοροτερο, μετα την εκδοση 0.57 και τo ξαναγραψιμο σε Rust, γι'αυτο και το χρησιμοποιω.

Στο τηλεφωνο ομως ειναι χαλια το Firefox...εκει παιζει chrome.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Απρ 2020, 17:41

Gordian Knot έγραψε:
11 Απρ 2020, 16:55
Έτσι. ΑΡΓΑ & ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ. Όπως ακριβώς μας πλάσαραν τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ τους -από μία έκδοση και μετά- αγνοώντας τις επιθυμίες/ανάγκες του κοινού.
Μακάρι οι εναπομείναντες χρήστες να μπορούσαν να στραφούν σε σοβαρούς browsers όπως το fork του Αλεξ. Κοντού, Waterfox (best of both worlds) ή ο Pale Moon, αλλά δεν το βλέπω.
Η κατάσταση περιγράφεται με την φράση «μπήκαν τα γίδια στο μαντρί».

Σας το λέγαμε μαλάκες, σας το λέγαμε. Οι developers του Firefox είναι το αντίστοιχο του ΣΥ.ΡΙΖ.Α στον χώρο ανάπτυξης λογισμικού.
Ο ένας Μπαλαφισμός («Θα το ρισκάρουμε»), ακολουθεί τον άλλο.
Ζώα, ε, ζώα!
Πολύ καλός ο Waterfox, αν παίρνει addons και bookmarks θα το γυρίσω.

Και για όσους σώζουν σελίδες σε maff αρχεία, ο Pale Moon δέχεται το παλιό addon MozArchiver, το οποίο τα σαίνια του Firefox έκαναν με τον Quantum incompatible, όπως και πολλά άλλα. Μεγάλο κέρδος που ανοίγουν οι σωσμένες σελίδες με ένα απλό κλικ, χωρίς την ταλαιπωρία του υποκατάστατου Save Page WE.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 13 Απρ 2020, 19:41

sharp έγραψε:
13 Απρ 2020, 13:00
Μπορεί να μειωθεί το ποσοστό του, αλλά δνε σημαίνει ότι θα εξαφανιστεί. Εδώ υπάρχει ακόμη ο Όπερα (πολύ καλός).
Τους λείπει πάντως πρωτοβουλία, δηλ. innovations.
Είχα γράψει και πιο πριν, περιορισμός μεριδίου σημαίνει λιγότερα έσοδα (λιγότερα resources = χειρότερο προϊόν) και μικρότερη υποστήριξη από third party developers. Σημαίνει και κάτι άλλο:

Κάποια ημέρα, όχι σύντομα, θα δεις μία σελίδα που δε θα προβάλλεται ή δε θα δουλεύει σωστά. Και θα στείλεις ένα μήνυμα στον ιδιοκτήτη της. Όμως τότε η απάντηση που θα πάρεις δε θα είναι:

"Ωχ, σε ευχαριστώ που μου το ανέφερες. Πάντα τεστάρω τη σελίδα μου με Firefox αλλά φαίνεται ότι το update που έδωσαν χθες έκανε κάτι break. Το φτιάχνω και σου λέω."

Θα είναι αυτή:

"Σε ευχαριστώ που μου το είπες αλλά να μωρέ, Firefox δεν έχει ούτε το 1% των επισκεπτών της σελίδας και έχω πάψει να ασχολούμαι. Δε δουλεύει, ε; Μήπως έχεις εγκατεστημένο Chrome;"

Όσο για τον Opera, ναι υπάρχει αλλά εδώ και αρκετά χρόνια σταμάτησε να χρησιμοποιεί τη δική του browser engine και χρησιμοποιεί αυτή που χρησιμοποιεί και ο Chrome.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 13 Απρ 2020, 20:43

Jack Shephard έγραψε:
13 Απρ 2020, 19:41
sharp έγραψε:
13 Απρ 2020, 13:00
Μπορεί να μειωθεί το ποσοστό του, αλλά δνε σημαίνει ότι θα εξαφανιστεί. Εδώ υπάρχει ακόμη ο Όπερα (πολύ καλός).
Τους λείπει πάντως πρωτοβουλία, δηλ. innovations.
Είχα γράψει και πιο πριν, περιορισμός μεριδίου σημαίνει λιγότερα έσοδα (λιγότερα resources = χειρότερο προϊόν) και μικρότερη υποστήριξη από third party developers. Σημαίνει και κάτι άλλο:

Κάποια ημέρα, όχι σύντομα, θα δεις μία σελίδα που δε θα προβάλλεται ή δε θα δουλεύει σωστά. Και θα στείλεις ένα μήνυμα στον ιδιοκτήτη της. Όμως τότε η απάντηση που θα πάρεις δε θα είναι:

"Ωχ, σε ευχαριστώ που μου το ανέφερες. Πάντα τεστάρω τη σελίδα μου με Firefox αλλά φαίνεται ότι το update που έδωσαν χθες έκανε κάτι break. Το φτιάχνω και σου λέω."

Θα είναι αυτή:

"Σε ευχαριστώ που μου το είπες αλλά να μωρέ, Firefox δεν έχει ούτε το 1% των επισκεπτών της σελίδας και έχω πάψει να ασχολούμαι. Δε δουλεύει, ε; Μήπως έχεις εγκατεστημένο Chrome;"

Όσο για τον Opera, ναι υπάρχει αλλά εδώ και αρκετά χρόνια σταμάτησε να χρησιμοποιεί τη δική του browser engine και χρησιμοποιεί αυτή που χρησιμοποιεί και ο Chrome.
Όπου αυτό ήδη γίνεται, θυμάμαι τουλάχιστον 2 εφαρμογές, μία απο τράπεζα κιόλας, που μας είχαν ρητώς αναφέρει ότι support κάνουν μόνο για Chrome. Σε B2B σκηνικά παίζουν συχνά τέτοιες ιστορίες, υποθέτω με τις μονοπωλιακές αρχιδιές της Google (πχ AMP) θα αρχίσουν να το αισθάνονται και οι consumers πιο έντονα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Απρ 2020, 20:49

Εγώ έχω Firefox στο κινητό γιατί θεωρώ το ad blocking και το tracking protection πιο σημαντικά από το να μου παίζει το δεινοσαυρακι του chrome όταν δεν έχω σύνδεση. Και από πλευράς φακελωματος και από πλευράς σπασαρχιδισματος. 135 trackers έχουν μερικές σελίδες, δεν ειναι με τα καλά τους.

Στης δουλειάς έχω chrome για τη groupware φάση επειδή έχουμε gsuite.

Αλλά για τη δουλειά δουλειά έχω Firefox επειδή πολύ απλά δεν είναι τόσο φασιστικός. Παράδειγμα: o chrome δε σώζει password για site με self signed certificate ακόμα κι αν είναι στο 10.0.0.0/8 και το έχεις στήσει εσύ. Αντε γαμησου Chrome.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 13 Απρ 2020, 23:12

klg έγραψε:
13 Απρ 2020, 20:43
Όπου αυτό ήδη γίνεται, θυμάμαι τουλάχιστον 2 εφαρμογές, μία απο τράπεζα κιόλας, που μας είχαν ρητώς αναφέρει ότι support κάνουν μόνο για Chrome. Σε B2B σκηνικά παίζουν συχνά τέτοιες ιστορίες, υποθέτω με τις μονοπωλιακές αρχιδιές της Google (πχ AMP) θα αρχίσουν να το αισθάνονται και οι consumers πιο έντονα.
Και αυτό είναι γεγονός κλειδί. Γιατί όταν θα αρχίσει να συμβαίνει μαζικά θα ξεκινήσει ένα spiral death όπου τα standards θα τα ορίζει ουσιαστικά μονοπωλιακά η Google και το Mozilla Foundation με λιγότερους πόρους θα προσπαθεί να κάνει catch up για να παραμείνει relevant. Τα προβλήματα σε σελίδες δε θα τα λύνουν οι developers για να δουλεύει το site τους στον Firefox, οι developers του Firefox θα προσπαθούν να δώσουν λύση για να δουλεύει σωστά η σελίδα στον browser τους.

Δηλαδή μου έρχεται στο νου κάτι που είχε ο παλιός Opera σχεδόν εξαρχής: επειδή ήξεραν το μικρό μερίδιο και ότι οι developers δεν ασχολούνται, είχανε επιλογή στο browser να κάνεις report ένα site αν δε δούλευε σωστά. Δε λειτούργησε ποτέ γι' αυτούς και δε γίνεται να λειτουργήσει σήμερα που το web είναι exponentially μεγαλύτερο.

Και να πω την αλήθεια, πιστεύω ότι όταν μιλάμε για browsing στον Η/Υ, syncing δεδομένων με κινητό κλπ κάθε καινοτομία ή θα προέλθει από τη Google ή η Google θα διαθέσει τους πόρους για να την ενσωματώσει και αυτή στον Chrome και να μην αφήσει τον ανταγωνισμό να μεγαλώσει. Αφού έτσι κι αλλιώς όλοι Chromium-based είναι.

Αν θα έλθει ανταγωνισμός στο browsing θα είναι με σύγκλιση και άλλων τεχνολογιών, δε ξέρω, π.χ. VR browsing.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 14 Απρ 2020, 08:15

Ωραίο θέμα, βάζω και αυτό

https://www.howtogeek.com/335712/update ... -basilisk/

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 14 Απρ 2020, 12:20

απο browsers ειμαι ψιλοασχετος αλλα οποτε χρησιμοποιησα chrome ειχα σοβαρα θεματα ασφαλειας και τον παρατησα για τον firefox
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 14 Απρ 2020, 12:27

sharp έγραψε:
14 Απρ 2020, 08:15
Ωραίο θέμα, βάζω και αυτό

https://www.howtogeek.com/335712/update ... -basilisk/

Γενικά πολύ αδύναμα επιχειρήματα. Το ότι ίσως να μπορείς να κάνεις tweak τον ESR για να είναι παρόμοια φάση με το Waterfox δεν λέει τίποτα. Και αυτό για το security είναι ανούσιο. Άμα θες σοβαρό security ύπαρχουν συγκεκριμένες πρακτικές που πρέπει να ακολουθήσεις. (i.e clean/isolated σύστημα μόνο για τραπεζικές συναλλάγες με registered emails που κάνεις access μονο απο αυτό clean/isolated σύστημα και όλα με 2FA, το οποίο μπορείς να το έχεις και σε αντελώς άσχετο δίκτυο, πχ με ένα LTE router).
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: Ο αργός θάνατος του Firefox

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 15 Απρ 2020, 03:42

Brave στο κινητό και στο PC opera(90%)+firefox. Επίσης βρήκα τον https://vivaldi.com/. είναι full customizable chromium από πρώην developers του opera. αλλά μου φαίνεται να μην είναι πολύ smooth στην πλοήγηση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών