Λοιπόν sys3x

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 09 Απρ 2020, 10:30

sys3x έγραψε:
09 Απρ 2020, 00:02

Ημίμετρα

γιατί το ουμπούντου τι είναι

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Απρ 2020, 10:46

Χουργιατς έγραψε:
09 Απρ 2020, 10:30
sys3x έγραψε:
09 Απρ 2020, 00:02

Ημίμετρα

γιατί το ουμπούντου τι είναι
Gnu / Linux, όπως τα υπόλοιπα.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 09 Απρ 2020, 18:18

sys3x έγραψε:
09 Απρ 2020, 00:02
Επίσης τώρα που κοίταξα klg σε opensuse έχει και έτοιμα μάνατζμεντ τουλς για ζεν αλλά βλέπω η υποστήριξη έχει γύρει πολλή σε LVM.
Το KVM με έχει καλύψει 100% μέχρι στιγμής, το μόνο μαλακισμένο κόμμάτι του ήταν το host-to-guest networking με το configuration που έχω. (Είμαι ήδη πίσω από δεύτερο NAT, γιατί είμαι σε άλλο όροφο του σπιτιού, οπότε δεν ήθελα και τρίτο NAT για τους guests).

Το επόμενο βήμα είναι Windows VM με PCIe passthrough για την κάρτα γραφικών (το οποίο θέλει βέβαια ένα ψιλο-complicated setup, γιατί πρέπει να κάνεις isolate την κάρτα γραφικών με έναν VFIO driver ώστε να μην μπορεί να την κάνει access o host) και να δω με τι performance θα μπορώ να τρέχω games + visual studio.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 09 Απρ 2020, 18:19

Είστε χάκερς;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 09 Απρ 2020, 19:05

Niki έγραψε:
08 Απρ 2020, 21:35
klg έγραψε:
08 Απρ 2020, 19:40
Έχω σαν main περιβάλλον mint με xfce + i3 μετά από πολυ καιρό. Λόγω δουλειάς έκανα development σε windows και έχω και 250+ παιχνίδια στο steam, οπότε είχα HyperV με τα VMs που χρειαζόμουν για linux (different work projects με linux development, dns server, IDS, bla bla bla).

Γενικά χρησιμοποιούσα Slackware τις παλιές καλές εποχές και Gentoo. Προφανώς δεν θα καθόμουν μια βδομάδα να στήσω το Gentoo οπότε δαγκωτό Mint. Έχω ήδη αρχίζω να βγάζω καρκίνο φίλε. Τη μια ο Xen γάμησε το grub και επειδή δεν θυμόμουν ότι είχαν αλλάξει το hotkey για το emergency console του grub σχεδόν πήγα να κάνω reinstall τη διανομή. Και τώρα για κάποιο άγνωστο λόγο το ecryptfs αποφασίζει στο άκυρο να τον πιει και πρέπει να ξανακάνω decrypt το home folder μου.

Αυτά προς ώρας. </rant>

sys3x
Αν έρθεις στο χωριό μου και πεις όλα αυτά θα βγάλει ο άλλος το όπλο και θα σε στείλει.
Αλήθεια σκέφτομαι την σκηνή.
Θα πάς τζάμπα τελείως.
Βέβαια η πιθανότητα του να βρεθώ στο χωριό σου είναι ακριβώς 0 οπότε αισθάνομαι ήδη ασφαλής.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 25 Απρ 2020, 12:38

sys3x

Οπότε τελικά τον πούλο το passthrough, γιατί το chipset της motherboard δεν υποστηρίζει VT-d. Βλέπω το upgrade σε AMD να έρχεται νωρίτερα :D
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Απρ 2020, 13:35

Αβλεπί.
Έχουμε από 16 πυρήνες έως και 64, τιμές πολύ φιλικές.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών