Λοιπόν sys3x

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Απρ 2020, 19:40

Έχω σαν main περιβάλλον mint με xfce + i3 μετά από πολυ καιρό. Λόγω δουλειάς έκανα development σε windows και έχω και 250+ παιχνίδια στο steam, οπότε είχα HyperV με τα VMs που χρειαζόμουν για linux (different work projects με linux development, dns server, IDS, bla bla bla).

Γενικά χρησιμοποιούσα Slackware τις παλιές καλές εποχές και Gentoo. Προφανώς δεν θα καθόμουν μια βδομάδα να στήσω το Gentoo οπότε δαγκωτό Mint. Έχω ήδη αρχίζω να βγάζω καρκίνο φίλε. Τη μια ο Xen γάμησε το grub και επειδή δεν θυμόμουν ότι είχαν αλλάξει το hotkey για το emergency console του grub σχεδόν πήγα να κάνω reinstall τη διανομή. Και τώρα για κάποιο άγνωστο λόγο το ecryptfs αποφασίζει στο άκυρο να τον πιει και πρέπει να ξανακάνω decrypt το home folder μου.

Αυτά προς ώρας. </rant>

sys3x
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Απρ 2020, 19:41

PS

Φυσικά ο Xen θα γαμήσει τα πάντα στις 3 το πρωί, δεν το συζητάμε.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11441
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 08 Απρ 2020, 19:53

Windows fo life
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Απρ 2020, 20:07

άνθρωπέ μου,

Debian για deb-based.
CentOS για rpm-based.

Τι Μιντ και μαλακίες. Πούστης είσαι;

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 08 Απρ 2020, 20:13

Θα συμφωνήσω.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 08 Απρ 2020, 20:15

klg έγραψε:
08 Απρ 2020, 19:40
Έχω σαν main περιβάλλον mint με xfce + i3 μετά από πολυ καιρό. Λόγω δουλειάς έκανα development σε windows και έχω και 250+ παιχνίδια στο steam, οπότε είχα HyperV με τα VMs που χρειαζόμουν για linux (different work projects με linux development, dns server, IDS, bla bla bla).

Γενικά χρησιμοποιούσα Slackware τις παλιές καλές εποχές και Gentoo. Προφανώς δεν θα καθόμουν μια βδομάδα να στήσω το Gentoo οπότε δαγκωτό Mint. Έχω ήδη αρχίζω να βγάζω καρκίνο φίλε. Τη μια ο Xen γάμησε το grub και επειδή δεν θυμόμουν ότι είχαν αλλάξει το hotkey για το emergency console του grub σχεδόν πήγα να κάνω reinstall τη διανομή. Και τώρα για κάποιο άγνωστο λόγο το ecryptfs αποφασίζει στο άκυρο να τον πιει και πρέπει να ξανακάνω decrypt το home folder μου.

Αυτά προς ώρας. </rant>

sys3x
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

nemo
Δημοσιεύσεις: 7228
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 08 Απρ 2020, 20:21

Ο Βάτραχος με δυνατό σόλο μπάσιμο!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Απρ 2020, 20:32

Το Mint βασίζεται στο Ubuntu που με τη σειρά του βασίζεται στο Debian unstable. Και τις δύο διανομές τις ενδιαφέρει πιο πολύ η ευχάριστη εμπειρία για τον Desktop χρήστη, να παίζει ρε παιδί μου το Viber και το Spotify και τo Flash Player και να είναι όλα τελευταίες εκδόσεις παρά το... Xen και η κρυπτογράφηση. Γιατί είναι 1-2 εξάμηνα πίσω το κάθε πακέτο στο Debian σε σχέση με το Ubuntu; Επειδή οι Debianάδες είναι μαλάκες ή επειδή τους ενδιαφέρει πιο πολύ να έχουν κάτι δοκιμασμένο παρά κάτι γυαλιστερό;

Και μόνο το θράσος της Canonical κάθε λίγο και λιγάκι να ανακοινώνει τη δικιά της δήθεν υπεργαμάτη προσέγγιση για πράγματα που γενικά στο Unix και ειδικότερα στο Linux υπάρχουν είκοσι με σαράντα χρόνια (init system, framebuffer, packaging) και έχουν πέσει δεκάδες χιλιάδες εργατοώρες στο καθένα από πολύ πιο μεγάλα μυαλά απ' ό,τι ο καραγκιόζης της Canonical, θα έπρεπε να σε κρατά μακριά από αυτές τις διανομές.

Αλλά για να μην το πάμε στο συναισθηματικό, πολύ απλά αν θες να τρέξεις Xen host ΔΕΝ πας σε desktop-oriented διανομή. Σκέψου το εξής πολύ απλό, η επίσημη απάντηση του Mint στο ερώτημα αν είναι rolling διανομή είναι, "Yes and No". Οι άνθρωποι νομίζουν ότι μιλάνε με γκόμενο όχι με χρήστη.

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 08 Απρ 2020, 20:35

Ότι πει ο Φόσι!
Εγώ για να κλείσω το πισί τραβάω την πρίζα.
Αlea jacta est

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Απρ 2020, 20:36

foscilis έγραψε:
08 Απρ 2020, 20:07
άνθρωπέ μου,

Debian για deb-based.
CentOS για rpm-based.

Τι Μιντ και μαλακίες. Πούστης είσαι;
Διανομή με systemd για default init αλλά εγώ είμαι ο πούστης; Από εσένα βασικά περίμενα τουλάχιστον Arch αν και εδώ που τα λέμε η μόνη αντρίκια διανομή είναι LTO-layered Gentoo.

Πέρα από την πλάκα δεν υπήρχε περίπτωση το Debian, θα έπρεπε να βάλω τουλάχιστον το testing (που δεν μου φαίνεται διαφορετικό από το να βάλω Ubuntu) και να ασχοληθώ να στήσω πράγματα που δεν θέλω να ασχοληθώ. Τώρα το μόνο που κάθισα να κάνω είναι απλά ένα custom script για το media keyboard και αυτό ήταν λόγο του i3, όχι του Mint.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Απρ 2020, 20:43

foscilis έγραψε:
08 Απρ 2020, 20:32
Το Mint βασίζεται στο Ubuntu που με τη σειρά του βασίζεται στο Debian unstable. Και τις δύο διανομές τις ενδιαφέρει πιο πολύ η ευχάριστη εμπειρία για τον Desktop χρήστη, να παίζει ρε παιδί μου το Viber και το Spotify και τo Flash Player και να είναι όλα τελευταίες εκδόσεις παρά το... Xen και η κρυπτογράφηση. Γιατί είναι 1-2 εξάμηνα πίσω το κάθε πακέτο στο Debian σε σχέση με το Ubuntu; Επειδή οι Debianάδες είναι μαλάκες ή επειδή τους ενδιαφέρει πιο πολύ να έχουν κάτι δοκιμασμένο παρά κάτι γυαλιστερό;

Και μόνο το θράσος της Canonical κάθε λίγο και λιγάκι να ανακοινώνει τη δικιά της δήθεν υπεργαμάτη προσέγγιση για πράγματα που γενικά στο Unix και ειδικότερα στο Linux υπάρχουν είκοσι με σαράντα χρόνια (init system, framebuffer, packaging) και έχουν πέσει δεκάδες χιλιάδες εργατοώρες στο καθένα από πολύ πιο μεγάλα μυαλά απ' ό,τι ο καραγκιόζης της Canonical, θα έπρεπε να σε κρατά μακριά από αυτές τις διανομές.

Αλλά για να μην το πάμε στο συναισθηματικό, πολύ απλά αν θες να τρέξεις Xen host ΔΕΝ πας σε desktop-oriented διανομή. Σκέψου το εξής πολύ απλό, η επίσημη απάντηση του Mint στο ερώτημα αν είναι rolling διανομή είναι, "Yes and No". Οι άνθρωποι νομίζουν ότι μιλάνε με γκόμενο όχι με χρήστη.
Βασικά o λόγος που έβαλα αρχικά Xen είναι επειδή πάντα έβαζα Xen γιατί δεν υπήρχε κάτι καλύτερο να βάλω στην τότε προϊστορική εποχή. Ξεφορτώθηκα το Xen (όχι ότι έφταιγε αυτός, η μαλακία το UEFI της motherboard έφταιγε, αλλά δεν είχα καμία διάθεση να ασχοληθώ), έβαλα KVM με libvirt σαν άνθρωπος και έληξε το θέμα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Απρ 2020, 20:50

Όλες έχουν πλέον systemd εκτός από τις σκληροπυρηνικές. Και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τον systemd, δε με ενδιαφέρει αν είναι τσακωμένος ο Linus με τον παπάρα του systemd, με ενδιαφέρει ότι συγκρίνεται μόνο με FreeBSD στην ευκολία να μετατρέψεις οποιαδήποτε μαλακία σε αξιοπρεπές services που αυτοσηκώνεται μόνο του άμα σκάσει και το event model του είναι σαφώς ανώτερο από των κλασικών init. Ξέρεις με τι ΔΕ συγκρίνεται; Με το upstart που ήταν ένα φοβερό και τρομερό init replacement το οποίο έγραψε ένας ακριβώς μαλάκας στην Κανόνικαλ, υιοθέτησε μέσα σε τρεις εβδομάδες η Κανόνικαλ και ξαναέκλασε εντελώς στα ξαφνικά πάλι η Κανόνικαλ αφήνοντας όλους τους μαλάκες που έγραφαν upstart scripts στα κρύα του λουτρού.

Το "πούστης" το λέω με την έννοια του όλου συμπλέγματος αξιών που διέπουν μια διανομή, π.χ. ξοδεύω 40% του χρόνου μου να σκεφτώ πώς θα λέγεται το πρόγραμμα που ελέγχει τον εκτυπωτή και αν το εικονίδιο είναι αρκετά inclusive.

Το Debian δεν είναι αυτό που ήταν πριν 10 χρόνια. Οι διαφορές όπως εξήγησα είναι οι εξής:
1) Ubuntu = debian testing + εξυπνάδες της Canonical (οι οποίες έχουν να κάνουν με οτιδήποτε άλλο εκτός από σοβαρό testing των πακέτων που προορίζονται για... testing)
2) Mint = Ubuntu + εξυπνάδες των Mintάδων.

Δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα σε σταθερότητα ή features. Ελάχιστα κλειστά πράγματα στυλ Flash ή ο driver για 3D γραφικά ΜΠΟΡΕΙ να είναι πακεταρισμένα στο Ubuntu αλλά να θέλουν 2-3 εντολές στο Debian, ΑΠΑΞ. So what; Γιατί αυτό είναι περισσότερο "πράγμα που δε θες να ασχοληθείς" σε σχέση με τώρα που πρέπει να αποκρυπτογραφήσεις όλα τα αρχεία του home directory ένα ένα; :) Εγώ ασχολήθηκα πριν 2.5 χρόνια μισή ώρα με τον driver για το wi-fi στικάκι και αυτό ήταν όλο.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Απρ 2020, 21:17

foscilis έγραψε:
08 Απρ 2020, 20:50
Όλες έχουν πλέον systemd εκτός από τις σκληροπυρηνικές. Και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τον systemd, δε με ενδιαφέρει αν είναι τσακωμένος ο Linus με τον παπάρα του systemd, με ενδιαφέρει ότι συγκρίνεται μόνο με FreeBSD στην ευκολία να μετατρέψεις οποιαδήποτε μαλακία σε αξιοπρεπές services που αυτοσηκώνεται μόνο του άμα σκάσει και το event model του είναι σαφώς ανώτερο από των κλασικών init. Ξέρεις με τι ΔΕ συγκρίνεται; Με το upstart που ήταν ένα φοβερό και τρομερό init replacement το οποίο έγραψε ένας ακριβώς μαλάκας στην Κανόνικαλ, υιοθέτησε μέσα σε τρεις εβδομάδες η Κανόνικαλ και ξαναέκλασε εντελώς στα ξαφνικά πάλι η Κανόνικαλ αφήνοντας όλους τους μαλάκες που έγραφαν upstart scripts στα κρύα του λουτρού.

Το "πούστης" το λέω με την έννοια του όλου συμπλέγματος αξιών που διέπουν μια διανομή, π.χ. ξοδεύω 40% του χρόνου μου να σκεφτώ πώς θα λέγεται το πρόγραμμα που ελέγχει τον εκτυπωτή και αν το εικονίδιο είναι αρκετά inclusive.

Το Debian δεν είναι αυτό που ήταν πριν 10 χρόνια. Οι διαφορές όπως εξήγησα είναι οι εξής:
1) Ubuntu = debian testing + εξυπνάδες της Canonical (οι οποίες έχουν να κάνουν με οτιδήποτε άλλο εκτός από σοβαρό testing των πακέτων που προορίζονται για... testing)
2) Mint = Ubuntu + εξυπνάδες των Mintάδων.

Εντάξει δεν θέλω να μπω σε συζήτηση που χωλαίνει το systemd, πιο πολύ για τη χαριτολογία του point το έγραψα (anyway πάντα OpenRC είχα για προσωπική χρήση). Το μόνο serious αντεπιχείρημα υποθέτω είναι το d-bus, που είχε κακή φήμη χρόνια τώρα, γιατί 1) ήταν για τον πούτσο καβάλα για πολύ καιρό 2) ήταν και αρκετά αργό μέχρι πολύ πρόσφατα. Δεν ξέρω τι παίζει αυτό τον καιρό, πάντως σε όλους τους servers που κάνω administer (που είναι μίξη, CentOS + Debian, so no more, thanks) δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το systemd.
foscilis έγραψε:
08 Απρ 2020, 20:50
Δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα σε σταθερότητα ή features. Ελάχιστα κλειστά πράγματα στυλ Flash ή ο driver για 3D γραφικά ΜΠΟΡΕΙ να είναι πακεταρισμένα στο Ubuntu αλλά να θέλουν 2-3 εντολές στο Debian, ΑΠΑΞ. So what; Γιατί αυτό είναι περισσότερο "πράγμα που δε θες να ασχοληθείς" σε σχέση με τώρα που πρέπει να αποκρυπτογραφήσεις όλα τα αρχεία του home directory ένα ένα; :) Εγώ ασχολήθηκα πριν 2.5 χρόνια μισή ώρα με τον driver για το wi-fi στικάκι και αυτό ήταν όλο.
Γιατί έτσι και αλλιώς πρέπει να βάλω testing ή unstable για το development. Δεν θέλω να πρέπει να κάνω compile την postgre, το rvm και όποια άλλη μαλακία χρειάζομαι. Στο προηγούμενο setup που ανέφερα, είχα debian stable για development και δεν ήταν ιδιαίτερα ευχάριστη εμπειρία. Επίσης όχι ρε μαλάκα, δεν έκανα decrypt ένα-ένα τα αρχεία, ξανακάνα mount το directory, απλά όπως καταλαβαίνεις ξαφνικά σταμάτησαν να δουλεύουν τα πάντα και εγώ αναρωτιώμουν τι έπαθε το ηλίθιο το Spotify.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 08 Απρ 2020, 21:23

Πολυ αγχος ρε φιλε
Παρε ενα μολυβι και ενα τεφτερι να στανιαρεις
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Λοιπόν sys3x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Απρ 2020, 21:29

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
08 Απρ 2020, 21:23
Πολυ αγχος ρε φιλε
Παρε ενα μολυβι και ενα τεφτερι να στανιαρεις
derp
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών